
Zazdrość nie jest czymś naturalnym! To poważna anomalia, tym bardziej, że dotyka niemal wszystkich zaangażowanych w jakiekolwiek uczuciowe relacje. Każdy problem wymaga rozwiązania, także z zazdrością musimy sobie umieć i chcieć poradzić.

Anselm Grün i Ramona Robben jako doświadczeni kierownicy duchowi zauważyli, że aby nasze relacje z innymi ludźmi były udane, konieczne jest zachowanie równowagi między postawą otwartości a chronieniem siebie, między dystansem a poświęceniem.

Niezmienne kroczenie raz obraną drogą, to dla wielu z nas oznaka stałości oraz odpowiedzialnego podejścia do życia – i nie jest to błędne myślenie! Ale zazwyczaj nic nie jest jednoznaczne i nie przebiega według raz ustalonych reguł. Godne uznania jest trwanie przy podjętych kiedyś decyzjach.

Wypaleni, wycieńczeni, odczuwający wewnętrzną pustkę… U wielu ludzi taki stan – mający swe źródło w napięciach dnia codziennego – utrzymuje się bardzo długo. Ten, kto jest wyczerpany, jest też niezadowolony. Traci kontakt z samym sobą i brakuje mu kreatywności.

Warsztaty Analiz Socjologicznych mają ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Viktorią Korb, autorką książki "Ni pies, ni wydra", która właśnie trafiła do polskich księgarń. Spotkanie odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 18 00 w Instytucie Socjologii UW przy ul. Karowej. Viktoria Korb jest pisarką, dziennikarką, na stałe mieszka w Berlinie.

Już po raz dwudziesty odbędą się w Warszawie największe targi edukacyjne w Polsce. Tradycyjnie Targi EDUKACJA XXI organizowane są dwa razy do roku – główna edycja wiosenna będzie trwać od czwartku 16 marca do niedzieli 19 marca. Edycja jesienna odbędzie się w dniach 1-3 września tego roku.

Antonio José Bolívar, gorliwy czytelnik z trudem zdobywanych romansów, w których szuka mądrości, czyli „zdolności panowania nad wspomnieniami”, spędził pół życia wśród amazońskich Shuarów. Z ich pomocą przetrwał trudne warunki, a także przeżył śmierć żony. Nauczył się polować, chwytać małpy i zabijać anakondy, pozyskiwać jad wężów i czuć się bezpiecznie w dżungli dniem i nocą, poznał rytuały Indian związane z miłością i śmiercią.

„Daj mi rząd dusz: religia-psychoterapia-duszpastertwo” Premiera wydawnicza z udziałem autora: 16.03.2006, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice. Książka ta pokazuje wymiar duchowy i religijny ustawień rodzinnych. Dzięki ustawieniom możemy bowiem doświadczyć, że jesteśmy włączeni w większe konteksty i porządki, które biorą nas na służbę niezależnie od naszych życzeń i lęków.

W jednym z florenckich klasztorów znaleziono zwłoki wybitnego mozaicysty. Wkrótce ginie kolejny człowiek, którego śmierć w tajemniczy sposób łączy się z symbolem pentagramu widniejącym na niedokończonej mozaice. Morderca i okoliczności zbrodni wzbudzają
w mieście grozę. Tropem zagadkowych wydarzeń podąża Dante Alighieri.

Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki to pierwsze książkowe opracowanie materiałów, które tajne służby PRL zgromadziły podczas trwającej kilkadziesiąt lat inwigilacji przyszłego papieża. Marek Lasota analizuje mechanizmy działania bezpieki, wzrastający strach władz partii przed charyzmatycznym kapłanem, próby ograniczania wzrostu jego autorytetu czy prowokacje mające na celu skłócenie go z prymasem Stefanem Wyszyńskim.

2 marca (czwartek), godz. 18:00
Pub Piąta Strona Świata, ul. Zamenhoffa, ZAMOŚĆ
3 marca (piątek), godz. 19:00
Pub Jelitowo, ul. Rynek 3, TOMASZÓW LUBELSKI
Spotkania poprowadzi Renata Żyła. Michał Olszewski (1977). Dziennikarz "Gazety Wyborczej". Za reportaż "Przez dotyk" otrzymał główną nagrodę w konkursie reporterów "Oczy otwarte".

2 marca (czwartek), godz. 19:00
"STREFA SŁOWA", ul. Słowackiego 16, POZNAŃ
Spotkanie poprowadzi Joanna Roszak. Agata Miklaszewska - jest autorką powieści Kamyk (2003), monodramów drukowanych w Dialogu oraz librett i tekstów piosenek do musicali (słynne Metro napisane razem z siostrą Maryną Miklaszewską, a ostatnio Kaj i Gerda wystawione w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu).

Książka omawia najważniejsze zjawiska wewnątrz- i międzygrupowe. Koncentruje się na zagadnieniach grupy jako źródła tożsamości społecznej, różnicy między orientacją zadaniową i społeczno-emocjonalną oraz na procesach porównań społecznych. Ukazuje, że mechanizmy oddziaływania grupy to coś więcej niż relacje między tworzącymi ją jednostkami.

"Stres, kultura i społeczność" to książka o procesie powstawania i ustępowania stresu, przebiegającym na styku Ja i więzi społecznych jednostki w obrębie rodziny, plemienia i kultury. Autor przedstawia w niej swoją wizję stresu jako swego rodzaju interakcji między człowiekiem i jego światem, w tym również społecznym.

W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II, nakładem Znaku ukaże się nowa biografia papieża Pasterz. Autor książki, znany francuski dziennikarz Bernard Lecomte, odwiedzi Polskę w dniach od 4 do 10 marca b.r. Bernard Lecomte (ur. 1949), znany francuski dziennikarz – był m.in. szefem działu zagranicznego w „La Croix”, następnie przez dziesięć lat reporterem „L’Express”, ostatnio redaktorem naczelnym „Figaro Magazin” – jest jednym z najlepszych w swym kraju znawców tematyki Europy Wschodniej.

-garść zabawnych epizodów
- szczypta inteligentnego humoru
- wyostrzyć dowcipem i ironią
- wstrząsnąć, zamieszać
Voilà – gotowe do połknięcia!
Ten przepis sprawdził się m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii – czy sprawdzi się także w Polsce?

Czwarta tegoroczna premiera w Biurze Literackim, to trzeci tom "Wierszy
zebranych" Bohdana Zadury. Liczący 404 strony zbiór ukazuje się dokładnie w
rok od premiery pierwszego tomu i inauguracji edycji dzieł zebranych autora.

Bomba informacyjna Paula Virilio, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Sic!, jest kroniką ostatnich dni ubiegłego tysiąclecia. Stanowi jednocześnie ostrzeżenie przed mogącą rozpętać się w niedalekiej przyszłości wojną informacyjną. Nie chodzi tu jednak o zagrożenia związane z rozwojem technologii, lecz o pojawienie się interaktywnego, globalnego systemu, którego ekspansja może pociągnąć za sobą wybuch cyberbomby.

Antonio Negri (ur. 1933) jest włoskim filozofem, lewicowym politycznym aktywistą i dysydentem. W latach 60. i 70. XX wieku brał czynny udział we włoskich ruchach robotniczych, pozostając jednocześnie uznanym uczonym. Skazany na wieloletnie więzienie, zbiegł do Francji. W 1997 roku wrócił do Włoch, gdzie odsiedział zmniejszony wymiar kary. W ostatnich latach rozgłos uzyskały napisane przez niego z Michaelem Hardtem książki Empire (2000; wyd. pol. 2005) oraz Multitude (2004; wyd. pol. w przygotowaniu), prezentujące odświeżone lewicowe stanowisko wobec zachodzących w świecie przemian społecznych i kulturowych określanych wspólnie globalizacją. Negri mieszka w Rzymie i w Wenecji.

Didier van Cauwalaert – bestsellerowy pisarz francuski, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. Laureat Nagrody Goncourtów (za powieść Un aller simple, 1994), Nagrody Moliera i wielu innych wyróżnień literackich oraz teatralnych. Urodził się w 29 lipca 1960 r. w Nicei w rodzinie o korzeniach flamandzkich. O karierze pisarskiej marzył już jako nastolatek. W wieku ośmiu lat napisał opowiadanie, pragnąc przez to stać się niezależnym i pomóc rodzicom.