Nowości czytelnicze

Cywil w Berlinie to zbiór fascynujących reportaży z Trzeciej Rzeszy. Antoni hrabia Sobański, specjalny wysłannik „Wiadomości Literackich”, po zwycięstwie wyborczym nazistów jeździł do Niemiec kilkakrotnie, by na miejscu przekonać się, jak narodowy socjalizm zmienia życie Niemców. Do roli tej przygotowany był znakomicie – świetnie znał kraj, jego język, kulturę i mieszkańców, z którymi łączyły go więzy przyjaźni. Jego relacje z Berlina i Norymbergi uderzają nowoczesnością ujęcia i błyskotliwością obserwacji.
przełożył Jerzy Łoziński, oprawa broszurowa, stron ok. 300, format C, ISBN 83-08-03885-9,
Wydawnictwo Literackie, czerwiec 2006.

W zasadzie nic wielkiego nie dzieje się w moich książkach. Tworzę po prostu postacie podobne osobom, które je czytają. Nick Hornby
Unikalna, bo ułożona przez samego Borgesa antologia jego ulubionych prac, w skład której wchodzą opowiadania, proza poetycka, eseje oraz wiersze. Miast chronologii zbiorem rządzi ukryty porządek „sympatii i różnic”, gdyż pomieszczone w nim utwory „rozmawiają” ze sobą, odbijając się jedne w drugich jak w lustrze.
Do widzenia gawrony to pierwsza książka poetycka Jarosława Marka Rymkiewicza od czasu nagrodzonego Nike tomu Zachód słońca w Milanówku (Sic! 2002). Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Wybitny polski poeta odsłania przed czytelnikami kolejne metafizyczne tajemnice swojego słynnego już milanowskiego ogrodu, snuje rozważania o rzeczach ostatecznych, istnieniu i przemijaniu. Po mistrzowsku, w poruszający sposób łączy w swoich utworach czułość i grozę.
Seks i polityka przenikały się już od zarania naszej cywilizacji. Naukowcy dawno temu zauważyli, że chęć uczestniczenia w polityce deklarują przede wszystkim osobniki, u których występują znaczne odchylenia od normy seksualnej i emocjonalnej. Badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie posłów, senatorów i wysokich urzędników państwowych wykazały, że bardzo często dążenie do władzy wynika paradoksalnie z całkowicie sprzecznych przesłanek. Ich analiza pozwala wyodrębnić dwie podstawowe grupy z populacji.
„Mity i symbole to krew, która odżywia ciało społeczeństwa” – pisze we Wprowadzeniu do Krytycznego słownika mitów i symboli nazizmu Rafael Argullol. Dla Hiszpanów, podobnie jak dla Polaków, nazizm to przede wszystkim bitwy, egzekucje i obozy. Jednak Rosa Sala Rose uważa, że okropności wojny to zaledwie „czubek krwawej góry lodowej”, sięga więc do korzeni – do ludzkiego umysłu, którego monstrualną działalność utrwalają mity i symbole nazizmu. Korzystając ze swej imponującej erudycji, autorka przeprowadza bezlitosną „sekcję zwłok” zbrodniczej ideologii, obnażając jej intelektualne ubóstwo, czasem – mimo całej grozy – graniczące ze śmiesznością. Jej celem jest pozbawienie nazizmu nadprzyrodzonej aury i trującego uroku, jakim emanują rzeczy zakazane.
Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazuje się kolejna już książka Jeana Baudrillarda. Autor teorii symulakrów roztacza w niej apokaliptyczną wizję krążącego nad nami widma kresu społeczeństwa. Nadciąga epoka masy – obumarłej, zastygłej, niemej i głuchej, przemienionej w milczącą większość, która nigdy już nie da odpowiedzi na stawiane jej pytania. Zamknięta w komorze pogłosowej symulowanej rzeczywistości, będzie bez końca odbijała kierowane do siebie sygnały – rozmaite sondaże i badania opinii. Jak pisze Baudrillard, „nikt nie może być uznany za przedstawiciela milczącej większości, na tym polega jej zemsta”. Warto zmierzyć się z jego wizją.
Małże na kolację to gorzka satyra na patriarchalną rodzinę, rządzoną przez despotycznego ojca. Ponurą prawdę o panujących w niej stosunkach poznajemy oczyma osiemnastoletniej córki, której żywy, momentami wręcz zabawny język kontrastuje z opisywaną rzeczywistością, rzucając na nią tym ostrzejsze światło. Bohaterowie książki, członkowie rodziny uciekinierów z Niemiec Wschodnich do RFN, zmuszani są przez ojca do zachowywania się według jego tradycyjnych wyobrażeń o życiu. Przez lata nikt się nie buntuje – aż do momentu, kiedy pewnego wieczoru ojciec nie wraca do domu z podróży służbowej.
Staszek Dutka pisze o książkach z kanonu szkolnych lektur. Nie zamierza jednak nikogo wyręczać, chce raczej oswoić z książkami i podpowiedzieć: warto je przeczytać. Lektury belfra Staszka to rajd przez teksty tylko pozornie dobrze znane. Nawet mało uważny czytelnik rozpozna od razu, że belferskie analizy bardzo różnią się od oficjalnych i nudnych szkolnych pogadanek. Książka dla uczniów, maturzystów, studentów, nauczycieli, profesorów literatury, moli książkowych, podróżujących pociągiem, czekających w poczekalni u dentysty... Momentami śmieszna, w całości zaskakująca, inteligentna i przewrotna. Jednym słowem - kawał dobrej literatury dla wszystkich!
Niezastąpiony poradnik dla miłośników tych pięknych zwierząt. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji i ciekawostek na temat żywienia, pielęgnacji, budowy oraz psychiki kota. Znajdziemy tu także rozdział o kotach w ujęciu historycznym oraz szczegółowy opis rozmaitych ras.
Gatunki dziennikarskie to pierwsza na polskim rynku książka proponująca systematykę rodzajów i gatunków dziennikarskich. Autorzy omawiają w niej teoretyczne i praktyczne aspekty poszczególnych gatunków, podają wiele przykładów ich zastosowania, pokazują, jak unikać błędów w ich wykorzystaniu w praktyce dziennikarskiej.
„Dziennikarstwo internetowe” z serii „Edukacja medialna” jest pierwszą na polskim rynku książką zawierającą usystematyzowane informacje o zasadach redagowania serwisów informacyjnych w nowym medium jakim jest internet.
Współczesne teorie skupiają się na ogół na behawioralnym, poznawczym lub emocjonalnym wymiarze prospołecznego rozwoju moralnego. W niniejszej książce Martin L. Hoffman łączy te trzy wymiary, przekazując czytelnikom pierwsze wszechstronne ujęcie prospołecznego rozwoju moralnego u dzieci.
Książka Gertrud Mander to znakomite źródło wiedzy i inspiracji na temat możliwości zastosowania psychodynamicznego podejścia w terapii krótkotermiowej. Po zarysie teoretycznym - od teorii Freuda do koncepcji współczesnych - następuje szczegółowy opis podstawowych pojęć i technik psychodynamicznej praktyki klinicznej, ilustrowany studiami przypadków.
Amatorski teatr w Causton przygotowuje się do wystawienia Amadeusza. Atmosfera w teatrze staje się coraz bardziej napięta. Wiele nerwowości wprowadza apodyktyczne zachowanie reżysera, Harolda Winstanleya, oraz złośliwość odtwórcy roli Salieriego - Esslyna Carmichaela.
Przywódca jednej z czterech szkół buddyzmu tybetańskiego, szesnasty karmapa odbył swoją pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych w października 1974 roku. Dlaczego, po przybyciu do Phoenix, tybetański mistrz pragnie jak najszybciej udać się do Shungopovi, jednego z miasteczek Indian Hopi, leżącego w samym sercu arizońskiej pustyni?
Książka ta pokazuje wymiar duchowy i religijny ustawień rodzinnych. W listach, ustawieniach, wykładach, opowieściach i rozmowach Bert Hellinger opisuje, jak określone obrazy i postawy religijne działają w duszy. Sama tajemnica religijna pozostaje przy tym nienaruszona. Autor szanuję ją – jako tajemnicę. Swoimi tekstami zachęca czytelnika, żeby zaufał swoim własnym doświadczeniom i dał się im prowadzić.

Małże na kolację to gorzka satyra na patriarchalną rodzinę, rządzoną przez despotycznego ojca. Ponurą prawdę o panujących w niej stosunkach poznajemy oczyma osiemnastoletniej córki, której żywy, momentami wręcz zabawny język kontrastuje z opisywaną rzeczywistością, rzucając na nią tym ostrzejsze światło.
W nowojorskim wydawnictwie zjawia się człowiek, który chce odkupić niewydane wspomnienia wieloletniego pracownika FBI. Nie wiadomo, czy tekst jest autentykiem czy literacką fikcją, więc wydawca nie zaryzykował publikacji, by nie narazić się na proces o zniesławienie. Maszynopis roi się bowiem od ostrych opinii o ludziach, którzy tworzyli historię USA.
Książka poświęcona jest psychologicznym teoriom uśmiechu oraz roli uśmiechu w kulturze społeczeństw, a także zjawisku uśmiechu w języku i w sztuce: malarstwie, fotografii, filmie. Autor z dużą swobodą porusza się po wielu dyscyplinach, które zajmują się zjawiskiem uśmiechu, takich jak: fizjologia, socjologia, historia obyczajów i sztuki oraz językoznawstwo i kulturoznawstwo. Dzięki temu praca ma charakter interdyscyplinarny i może być interesująca dla przedstawicieli różnych zawodów.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności