Nowości czytelnicze

Fascynująca opowieść o losach uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez pięćdziesiąt cztery lata przechowywała krzyż Virtuti Militari Henryka Dobrzańskiego, Hubala. Major przekazał krzyż swojej kurierce, by naprawiła go w Warszawie. Następnego dnia zginął. Kurierka zdążyła dotrzeć z nim do Kai(której brat Modest i przyszły mąż Marek Szymański, ps. Sęp, byli Hubalczykami), nim sama zginęła. W czasie okupacji Kaja nosiła krzyż jak amulet, w Powstaniu przechodziła z nim kanałami walczącej Warszawy.
Wakacje w Chorwacji zaspokoją nie tylko potrzeby ciała. Również dla ducha kraj ten oferuje naprawdę wiele: zabytki z okresu rzymskiego i wczesnobizantyjskiego sąsiadują z arcydziełami renesansu i baroku, zaś odwiedzenie znanych sanktuariów stanowi alternatywę dla wędrówek po chorwackich parkach narodowych.
Kto udusił austrowęgierskiego attaché wojskowego? Kwiecień, rok 1871. W dusznej, petersburskiej mgle snują, niemal na siebie wpadając, dyplomaci, żandarmi, seryjny morderca, trunkowy student, bułgarski konspirator, rzekomy pretendent do polskiego tronu, zapijaczony lokaj, włoski marynarz, zazdrosny mąż… Każdy z nich mógł być zabójcą. Tropy mylą się, wikłają, plączą, prowadzą do zagranicznych kancelarii dyplomatycznych i do piwnicy ubogiej praczki, na włoski statek i do kręgów anarchistycznych i karbonarskich, do ministerstwa wojny i do cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, do nędznego szynku „Ameryka” i do tajemniczego Komitetu Słowiańskiego, do jachtklubu i do…
Fabuła najnowszej powieści kryminalnej Donny Leon, rozgrywająca się jak zwykle w Wenecji, oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Pewnego dnia do komisarza Brunettiego zgłasza się studentka jego żony, Claudia Leonardo, i przedstawia mu niecodzienną prośbę: chce, żeby komisarz się dowiedział, czy istnieje możliwość oczyszczenia z winy jej dziadka, który przed wieloma laty został skazany za przestępstwa popełnione w czasie wojny i wkrótce potem zmarł w zakładzie dla obłąkanych.
Na rynku wydawniczym pojawił się właśnie kolejny przewodnik Michelin - tym razem dotyczący Rzymu. Publikacja stanowi wynik współpracy firmy Michelin z Wydawnictwem Bezdroża. Przewodnik został napisany specjalnie dla tych, którzy marzą o odkryciu Rzymu na nowo. Prawdziwych poszukiwaczy wrażeń zaprowadzi nie tylko w miejsca powszechnie znane, jak Palatyn - miejsce narodzin Wielkiego Miasta, czy Koloseum - przystanek parków i średniowiecznej historii Rzymu, ale wskaże także maleńkie, urocze zakątki zabytkowych dzielnic i uliczek, opowiadając przy tym najciekawsze mity i legendy starego Rzymu.
Autor – dyrektor Biblioteki Narodowej, a także taternik związany z ratownictwem górskim od 1961 roku, w latach 1972–1974 naczelnik TOPR – zawarł w Wołaniu w górach opisy prawdziwych, trudnych i ciekawych akcji ratowniczych prowadzonych w Tatrach. Między rzeczowe relacje Michał Jagiełło wplata przemyślenia o naturze górskiej tragedii, psychologii ratownictwa oraz o zachowaniach ludzkich w skrajnych sytuacjach.
Bohaterka tej pasjonującej biografii, Anais Nin, jest znana przede wszystkim jako autorka dzienników – liczących kilkadziesiąt tysięcy stron i obejmujących sześćdziesiąt lat jej barwnego życia – oraz bohaterka erotycznych skandali, jak równoległy romans z Henrym Millerem i jego żoną June, romans z psychoanalitykiem Otto Rankiem, czy romans z ojcem.
Pierwsza od niemal trzydziestu lat tak obszerna prezentacja twórczości, która przyniosła autorowi miano skandalisty, pornografa, krzywdziciela narodowej kultury, a nawet „apostoła zboczeń” i „fanatyka ludożerstwa”. Choć przez dziesięciolecia poezja Jasieńskiego straciła wiele ze swej wywrotowej mocy, wciąż pozostaje oryginalną i wartościową propozycją literacką.
Napisany przystępnym językiem poradnik, w którym szczegółowo scharakteryzowano poszczególne środki odurzające i ich działanie. To także opis procesu uzależniania się oraz związanych z nim objawów i konsekwencji – procesu, który Wojciech Wanat zna z własnego doświadczenia.
„Dla kogo jest ta książka? Bardziej dla nastolatków czy też dla rodziców? Coś interesującego znajdą tu dla siebie opiekunowie także kilkuletnich dzieci, nauczyciele, policjanci, właściwie wszyscy kontaktujący się z młodzieżą.
Parę bohaterów tej minipowieści – Ornellię, młodą włoską nauczycielkę, która odniosła sukces literacki (w czym znajduje odbicie sukces autora Pierwszego łyku piwa), i Antoine’a, francuskiego historyka – połączyła sztuka. Początkowo był to obraz wyklętego przez rodzinę dziadka Ornelli, znaleziony na paryskim targu starzyzną. Później, gdy akcja powieści przeniesie się do Wenecji, będzie to słynny fresk Tiepolo Il Mondo nuovo. W centralnym miejscu fresku bohaterowie odkrywają… bańkę mydlaną, zawieszoną na końcu tyczki trzymanej przez jedną z postaci.
W swojej nowej książce Philippe Delerm zaprasza nas do świata jednocześnie wyrafinowanych i prostych rozkoszy życia, które umie portretować jak mało kto. Tym razem przyświeca mu motto z Marcela Prousta: „Potrawy się czyta, a książki się jada”. Nie bez powodu – Delerm z wyczuciem i pasją tropi tajemnicze związki jedzenia i literatury, jak choćby anoreksja Prousta pracującego nad cyklem W poszukiwaniu straconego czasu czy zadziwiający, złożony z samych powieści jadłospis Juliette, bohaterki Domu Klaudyny Colette.
Na rynku wydawniczym pojawiło się właśnie kolejne wydanie przewodnika Wydawnictwa Bezdroża – tym razem dotyczące Bułgarii. W nowej, zaktualizowanej wersji, układ treści został udoskonalony, a podział na regiony w pełni oddaje historyczno-geograficzne uwarunkowania kraju. Czytelnik znajdzie w nim wszystkie niezbędne informacje, aby swobodnie poruszać się po kraju i dotrzeć do jego najbardziej urokliwych zakątków.

Nowa powieść Davida Foenkinosa, popularnego francuskiego pisarza młodego pokolenia. Bohaterem Potencjału… jest Hektor, kolekcjoner wszystkiego: mieszadełek do drinków, patyczków do przekąsek, chorwackich przysłów, kinder niespodzianek, wróżb z chińskich ciasteczek, termometrów, króliczych łapek... W pewnym momencie swego życia Hektor poznaje Brigitte – zakochuje się w niej i sądzi, że miłość uleczy go z manii.
Maria Janion, inspirowana krytyką feministyczną, układa własną historię kobiet. Pośród jej bohaterek znajdują się kobiety rzeczywiście istniejące oraz kobiety-symbole, obecne w tekstach kultury i zbiorowej wyobraźni, m.in. Maria Komornicka, Lenora, Marianna, Grażyna, Elisabeth Badinter, Izabela Filipiak czy Nicole Müller. W każdym przypadku są to postaci wyraziste, stanowiące istotne punkty odniesienia.
Jaka była przyczyna śmierci Edgara Allana Poe: alkohol, narkotyki, choroba naturalna? Dlaczego w momencie, gdy znaleziono go nieprzytomnego w tawernie w Baltimore, miał na sobie cudze ubranie? Co robił w tym mieście, skoro oczekiwano nań w Filadelfii? Kim był tajemniczy Reynolds, którego nazwisko pogrążony w malignie Poe tak uparcie powtarzał?
Uwaga. Nowa seria przewodników Petit Fute, na którą składają się nowoczesne opracowania przeznaczone dla turystów wymagających, którzy potrzebują obszernego, a zarazem przystępnego źródła informacji. W przejrzystym układzie wyróżniają się dane praktyczne, notki kulturowe, propozycje wycieczek oraz porady dotyczące przygotowań do podróży.
Społeczeństwo informacyjne to pojęcie kluczowe do zrozumienia współczesnej cywilizacji wykorzystującej powszechnie technologie informacyjne. Eksplozja internetu zmieniła wszystko: relacje między ludźmi, sposób uprawiania polityki, działanie firm i mechanizmy osiągania sukcesu. Książka jest pracą zbiorową teoretyków i praktyków, opisujących i współtworzących fenomen społeczeństwa informacyjnego.
Bohaterka tej pasjonującej biografii, Anais Nin, jest znana przede wszystkim jako autorka dzienników – liczących kilkadziesiąt tysięcy stron i obejmujących sześćdziesiąt lat jej barwnego życia, oraz bohaterka erotycznych skandali – jak równoległy romans z Henrym Millerem i jego żoną June, romans z psychoanalitykiem Otto Rankiem, czy romans z ojcem. W latach 20., aby wyzwolić się od amerykańskiego purytanizmu ograniczającego ją jako kobietę i jako pisarkę, Anais wyjechała do Paryża, gdzie odnalazła się w środowisku bohemy Lewego Brzegu, tworząc tam swoją legendę.
W swojej najnowszej książce Jean Baudrillard śledzi historię potajemnego spisku, jaki zawiązuje się w zaciszu galerii, muzeów i kolejnych wystaw. Denuncjuje, oskarża i skazuje bez procesu współczesną sztukę, która – przeżywszy własną śmierć – niczym zombi przetrawia w nieskończoność swoje resztki. Czy uzurpując sobie prawo do wkroczenia w domenę sztuki, prezentując – skądinąd znakomite – fotografie własnego autorstwa w najszacowniejszych galeriach, Baudrillard przypieczętowuje jej kres? A może rzuca sztuce wyzwanie jako ostatni, któremu jej los nie jest obojętny?
Akcja powieści toczy się w niedalekiej przyszłości, w Afryce. David Kanchelli, uznany dyplomata w służbie „Unii”, powraca z misji na terytorium „Ligi” jako człowiek zbuntowany przeciwko politycznemu kierownictwu swego kraju. Czeka go proces o zdradę stanu. Jego brat Efraim, jako prezydent Unii, bez trudu mógłby go ułaskawić. Na podjęcie decyzji ma jedną noc. Ważąc racje, studiuje akta procesowe i dzienniki podróży Davida.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności