Nowości czytelnicze

6 października 2006 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się pierwsze polskie tłumaczenie powieści Orhana Pamuka. Śnieg w przekładzie Anny Polat inicjuje tłumaczenia kolejnych dzieł znanego tureckiego pisarza. W 2007 r. ukaże się Nazywam się Czerwień, w 2008 r. - Nowe życie.
Miło nam poinformować, że od najbliższej niedzieli, 3 września, do soboty 9 września zbiór reportaży Antoniego Sobańskiego Cywil w Berlinie będzie Książką Tygodnia w TVP3. Zapraszamy na stronę www.czytajz3.tvp.pl. Cywil w Berlinie to zbiór fascynujących reportaży z Trzeciej Rzeszy. Antoni hrabia Sobański, specjalny wysłannik „Wiadomości Literackich”, po zwycięstwie wyborczym nazistów jeździł do Niemiec kilkakrotnie, by na miejscu przekonać się, jak narodowy socjalizm zmienia życie Niemców.
Na początku lat 90. XX wieku jako świeżo upieczony absolwent historii na uniwersytecie w Oxford odbył słynną pieszą wędrówkę z Gdańska do Stambułu! Drzewo Janczarów – jego debiutancka powieść – ukaże się w 30 krajach!
Współczesna, postindustrialna „ziemia jałowa”. Smród ścieków i fabrycznych wyziewów. Dni wiecznie bez słońca, jak noce polarne. Praca w rzeźni i nieznośna ciężkość bytu… Staruszek Coppi mieszka we wraku samochodu w złomowni. Niczym Diogenes w beczce. Pignolo zostaje zastrzelony w ubojni zamiast byka. Życie bez sensu, bez przyszłości, bez zdarzeń.
To historia dziejąca się w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych dwudziestego wieku w Dublinie, a zarazem tragiczna, zabawna, kompletnie odarta z sentymentalizmu, przerażająca i poruszająca podróż do krainy dziecięcego postrzegania. Caroline – bohaterka książki – chodzi z tatą do pracy, na wyścigi, co rusz gubi się i odnajduje, przesiaduje na przyjęciach, na których bywają jej rodzice, słucha opowieści zupełnie nieprzeznaczonych dla dziecka i opowiada historie, których nie powinna – właśnie dlatego otrzymuje przezwisko „pleciuga”.
Biografia Stefana Starzyńskiego (1893–1944) – pióra profesora Mariana Marka Drozdowskiego, historyka zajmującego się głównie Polską XIX i XX stulecia – pokazuje życie i działalność tego ekonomisty, społecznika, polityka, ze szczególnym uwzględnieniem jego legendarnej już prezydentury Warszawy w latach 1934–1939, kiedy to dzięki jego staraniom stolica zaczęła się intensywnie rozwijać, oraz kampanii wrześniowej, gdy bohatersko przewodził obronie miasta i mobilizował warszawiaków do walki.
Wacław Zawadzki – znany bibliofil i edytor. Pracował także jako redaktor, pisarz, publicysta, był członkiem KOR-u. Jego portret wyłania się ze wspomnień córki, Wiktorii Śliwowskiej, z reminiscencji różnych znanych osobistości, z zachowanych dokumentów, listów i zdjęć.
Książka prof. Aleksandra Krawczuka jest uzupełnieniem i odpowiednikiem Pocztu cesarzy rzymskich. W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie.
Autorka, doświadczony psycholog i terapeuta, rozpatruje miłość z każdej strony i dokładnie omawia każdy jej rodzaj: miłość mężczyzny i kobiety, miłość braterską, macierzyńską, miłość pełną poświęceń. Na potwierdzenie swych słów przytacza fragmenty opowiadań uczących mądrego uczucia, które pozwala myśleć przede wszystkim o drugim człowieku zamiast o sobie.
Autorzy opracowań zawartych w publikacji starają się z perspektywy doktryny
i doświadczeń pięciu największych religii świata udzielić odpowiedzi na istotne pytania frapujące współczesnego człowieka: Czy może istnieć dialog między religiami bez roszczenia sobie przez nie prawa do prawdy? Jakie biblijne motywy wojny i przemocy stały i nadal stoją na drodze porozumienia między religiami?, Czy agresja jest w naturze człowieka cechą tak dominującą, że żadna religia ani etos nie mogą jej zapobiec?
Książka kreśli obraz XIV-wiecznej Europy targanej wojnami, epidemiami, klęskami głodu. Ukazuje pogłębione życie religijne w tym okresie, także działalność misyjną franciszkanów i dominikanów na Wschodzie, i rozwój ruchu pielgrzymkowego: Bonifacy VIII ogłasza w 1300 Rok Święty. Przedstawia tło konfliktu między królem Francji a głową Kościoła. co skutkuje niewolą awiniońską papieży, i późniejsze starania m.in. Katarzyny ze Sieny o powrót następcy Piotrowego do Rzymu.
Na Górnej Masłowce to doskonała powieść psychologiczna. Obraz moskiewskiej bohemy z Wierchniej Masłowki – moskiewskiego Montparnasse’u usianego pracowniami malarzy i rzeźbiarzy – wyłania się z opowieści czterech bohaterów: Anny Borisowny i Pieti, Niny i Matwieja. Anna Borisowna, słynna rzeźbiarka – żywa legenda, przyjaciółka Modiglianiego, Briusowa, Achmatowej, Wertyńskiego, Paustowskiego... mimo bardzo podeszłego wieku, jest wciąż twórczo i intelektualnie aktywna. Wokół niej gromadzą się młodzi twórcy, dla których staruszka jest absolutnym guru i to nie tylko w kwestiach sztuki.
Książka posiada rekomendację ,swiatowej federacji FIFA. Najważniejszym dążeniem Autora jest próba pomocy – wzmocnienia i wyposażenia każdego Sympatyka futbolu, Klubu, Trenera, Nauczyciela wf., Piłkarza, Studenta w fundamentalną współczesną wiedzę teoretyczną i praktyczną: techniczno – taktyczną i psycho – fizyczną w sposób szybki, łatwy i zrozumiały, by pomóc w zwiększeniu skuteczności codziennej praktyki treningu piłkarskiego.
Następny tom mangi science fiction, ukazującej zakrojoną na szeroką skalę rozgrywkę polityczną pomiędzy siłami Ziemi, dążącego do niepodległości Księżyca oraz wszechwładnej korporacji Dice Cuts. Album rozpoczyna się od sceny katastrofy na promie kosmicznym. Czy był to tylko wypadek, czy też doprowadzili do niej terroryści?
Drugie wydanie komiksu, który swą premierę w Polsce miał w 2002 roku, tym razem w twardej oprawie. Projektem okładki i opracowaniem graficznym nowego wydania zajął się Chip Kidd.
Album jest zbiorem jedenastu historii rozsypanych do tej pory w różnorakich publikacjach - antologiach, wydaniach specjalnych itp. Brutalna akcja, piękne kobiety, posępni mężczyźni i ciemne interesy to stałe, wykorzystywane wcześniej elementy, na jakich Frank Miller oparł scenariusze krótkich opowieści.
Drugie wydanie komiksu, który swą premierę w Polsce miał w 2002 roku, tym razem w twardej oprawie. Projektem okładki i opracowaniem graficznym nowego wydania zajął się Chip Kidd. Pierwszy tom mistrzowskiej serii sensacyjnej Franka Millera, która bardzo szybko stała się pozycją kultową w Ameryce. Niezwykle piękne kobiety, twardzi, wielcy faceci w prochowcach, obskurne speluny, a wszystko to w znakomitych historiach, pełnych seksu i przemocy.
Opowieść o wielebnym, łącząca elementy sensacyjne z horrorem i fantasy, powoli zbliża się do końca. Kaznodzieja jest coraz bliżej odnalezienia Boga, ale przez chwilę postanowił odpocząć. Trafił do małego miasteczka Salvation, które okazało się wcale nie tak idylliczne, jak można by sądzić po nazwie.
Druga część sławnego albumu "Hush"! Znów spotykamy Batmana, który ma wiele wątpliwości co do własnego postępowania oraz swych relacji z ludźmi. Stawia sobie poważne pytania, jednak to nie przeszkadza mu jednak w rozprawieniu się z tajemniczym wrogiem, który steruje wieloma innymi przeciwnikami Człowieka-Nietoperza.
Kolejny tom serii łączącej SF z fantasy, opisującej zabawne i niebezpieczne przygody herosa z planety Troy - Lanfeusta. Pod koniec poprzedniego albumu, korzystając ze swej niespożytej mocy, Lanfeust przeniósł planetę Abraxar przez portal przestrzenny. Ale okazuje się, że sam przy okazji przemieścił się w czasie...
Kazimierz Dolny z uwagi na atrakcyjne położenie, historię i unikatowy krajobraz zwany jest Perłą nad Wisłą. Swoisty charakter zawdzięcza nie tylko pięknemu krajobrazowi, lecz także zabytkom i bogatemu życiu artystycznemu.
W przewodniku oprócz opisu wspaniałych zabytków znalazły się też legendy i przede wszystkim ludzie, którzy tworzyli to zaczarowane miasteczko.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności