Nowości czytelnicze

Nakładem Wydawnictwa Sic! ukaże się w połowie listopada najnowsza książka profesora Ryszarda Przybylskiego: Ogrom zła i odrobina dobra. Cztery lektury biblijne. Tematem zebranych w tej książce esejów są zasadnicze dla kultury europejskiej mity wywodzące się z tradycji judeo-chrześcijańskiej. Przybylski interpretuje zapis spotkania Jezusa z uczniami w Emaus; z ksiąg Koheleta i Hioba wydobywa przeciwstawne przesłania mądrości i dwie wizje Boga; Księga Estery pozwala mu opowiedzieć o doświadczaniu tożsamości; nieoczekiwane światło rzuca też autor na mit Królestwa Bożego i zarezerwowany dla człowieka przywilej czynienia dobra.
Z przyjemnością prezentuję najnowszą publikację Wydawnictwa "Jedność", niezwykły album Miejsca święte chrześcijan. Najsłynniejsze sanktuaria i pielgrzymki świata. Jej autorzy, Gioia i Fernando Lanzi, od wielu lat zajmuje się problematyką liturgii, sztuki i architektury sakralnej, równocześnie prowadząc badania dotyczące religijności ludowej we Włoszech i Europie.
Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazał się właśnie przewodnik "Litwa, Łotwa i Estonia. Bałtycki Łańcuch", który stanowi znakomite uzupełnienie oferty wydawnictwa od lat opisującego przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Przewodnik przybliża czytelnikowi charakter, historię i kulturę nadbałtyckich krajów. Państwa te, uwolnione z krępujących więzów reżimuu komunistycznego, rozwijają się w szybkim tempie i na każdym kroku zaskakują turystów atmosferą i atrakcjami.
James Bond, Dracula, inżynier Mamoń, Batman, Scarlett O’Hara, Lassie, Jurek Kiler, King Kong – w tej książce każdy odnajdzie swojego ulubionego bohatera filmowego. Znana filmoznawczyni z wdziękiem, lekkością i dowcipem kreśli sylwetki pięćdziesięciu jeden charyzmatycznych postaci filmowych. Pod lupą znaleźli się ci, którzy z kinowego ekranu władają wyobraźnią kolejnych pokoleń widzów.

Pewnego dnia detektyw Mühler odbiera telefon od przyjaciela z młodości, Hannsiego, pracownika tajemniczej firmy. Zaginął transport pieniędzy, Mühler ma to wyjaśnić. Mühler jest dziwnym detektywem – nie ma prawa jazdy, cierpi na alergię, jest wyniszczony nałogiem i długotrwałą kuracją odwykową, najczęściej bez grosza. Rozpoczyna śledztwo, w którym napotyka coraz to nowe niewiadome. Dochodzenie zakończy się w poetyce absurdu – zwieńczy je performance o pieniądzach, maszynach i śmierci, aukcja sztuki, w której Mühler uczestniczy jako niewidoczny statysta.
Najważniejsze teorie literatury zeszłego stulecia omówione w jednym tomie!
Autorzy książki zadbali o to, by bogactwo treści i kompetentna analiza szły w parze z jasnością i przejrzystością wykładu. Każdemu z omawianych nurtów teoretycznoliterackich poświęcony został osobny rozdział, uzupełniony przydatnymi dodatkami takimi, jak: wyjaśnienie kluczowych pojęć, chronologia i obszerna bibliografia.
Zbiór wywiadów znanego polskiego dziennikarza z intelektualistami, wybitnymi przedstawicielami polskiego i światowego życia publicznego, m.in. Zbigniewem Brzezińskim, Normanem Davisem, Antonio Negrim, Krzysztofem Pomianem, Guyem Sormanem i Slavojem Żiżkiem. Kryzys, który przeżywamy w Polsce, jest lokalnym wariantem kryzysu Zachodu, albo może nawet kryzysu światowego. Specyficzne mogą być niektóre objawy, ale mechanizm jest wszędzie podobny.
Nakładem francuskiej oficyny Éditions Denoël ukazał się przekład powieści Marka Bieńczyka Tworki (Sic! 1999). Autorem przekładu jest Nicolas Véron. Akcja głośnej książki Bieńczyka toczy się podwarszawskich Tworkach w czasie II wojny światowej. W tamtejszym szpitalu dla psychicznie chorych pracuje grupa młodych ludzi, którzy w beztroski sposób spędzają ze sobą czas – do momentu, kiedy niespodziewanie niektórzy z nich zaczynają znikać. Mimo że słowo „Żyd” nie pada w powieści ani razu, czytelnik domyśla się, że przyczyną tych wypadków jest narodowość bohaterów.
Trzech politologów: Marek Migalski, Waldemar Wojtasik i Marek Mazur napisali książkę, która stanowi niezbędne źródło informacji o polskiej scenie politycznej. Polski system partyjny to przekrojowy obraz polskiej polityki od 1989 roku do kampanii prezydenckiej 2005. Książka omawia wszystkie partie polityczne, koalicje wyborcze i rządowe w świetle ich programów i kampanii wyborczych zgodnie z chronologią kolejnych kadencji parlamentarnych. Jest to pierwsza całościowa propozycja refleksji nad polskim systemem partyjnym po 1989 roku.
Najsłynniejsza w Europie encyklopedia w formacie kieszonkowym po raz pierwszy po polsku. Od 20 października w sprzedaży z „Gazetą Wyborczą” oraz w księgarniach w całej Polsce! Nowa publikacja „Encyklopedia ŚWIAT i POLSKA 2007” jest wspólnym przedsięwzięciem Wydawnictwa Naukowego PWN i „Gazety Wyborczej”. W książce o małym formacie, ale liczącej aż 1256 stron mieści się ponad 300 000 najbardziej aktualnych i wiarygodnych informacji oraz danych o wszystkich państwach świata.
Wydawnictwo Znak serdecznie zaprasza na dyskusję: KOMU JEST POTRZEBNA TEORIA LITERATURY? W rozmowie wezmą udział Anna Burzyńska i Michał Paweł Markowski autorzy książki Teorie literatury XX wieku. Podręcznik. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Zapraszamy w poniedziałek 23 października na godzinę 16.00 do Auli Wydziału Polonistyki UJ, ul. Grodzka 64 w Krakowie

Kiran Desai, autorka książki The Inheritance of Loss, została laureatką Booker Prize 2006, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na anglojęzycznym rynku wydawniczym. W Polsce nagrodzona powieść ukaże się już w przyszłym roku nakładem Wydawnictwa Znak. Kiran Desai to najmłodsza kobieta – laureatka w historii nagrody Bookera.
Czego chce świat? Według Johna Battelle'a, firma, która pozna odpowiedź na to pytanie we wszystkich jego odcieniach znaczeniowych, będzie potrafiła rozwikłać najtrudniejsze zagadki biznesu, a także samej kultury. A przez ostatnie lata właśnie do tego zmierza Google. Wchodząc do gry długo po Yahoo, AltaViście, Excite, Lycosie i innych pionierach, dzięki radykalnie nowemu podejściu do wyszukiwania, Google postawiło do góry nogami marketingowe koncepcje, przeżyło załamanie dotcomów, a następnie wystartowało na giełdzie z największą i najgłośniejszą w historii Doliny Krzemowej pierwszą ofertą publiczną.
Z tym przewodnikiem możesz odnaleźć kluczowe miejsca z Cienia wiatru:
przejść się tymi samymi uliczkami, gdzie Fumero przetrzepał Ferminowi skórę,
gdzie Daniela zaczepił człowiek w skórzanej masce, możesz trafić na skwerek,
gdzie Nuria czytywała książki. Znajdziesz tu zarówno Barcelonę znaną z nastrojowych fotografii Francesca Català-Roca, jak i dzisiejsze nowoczesne miasto.
Miło nam poinformować, że książka Pawła Smoleńskiego Izrael już nie frunie
została nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. Wręczenie nagrody nastąpiło 12 października o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego. Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor kilku książek, m. in. Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), `Gazeta Wyborcza` - lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne), Irak.
Tu człowiek czuje się Napoleonem na polach Austerlitz. Wszędzie uczta śmierci, dużo spiżowej broni, malowniczo ułożonych ciał i co jakiś czas ma się ochotę zawołać: Voilà une belle mortl* Voila un beau cimetière**. Rzecz nie w wypielęgnowaniu i nie w rzeźbiarskiej urodzie, tylko w absolutnej harmonii z ziemią, w której wykopano tych 70 000 dołów. Włócząc się po alejach, ani na minutę nie zapominamy, że jesteśmy na ziemi francuskiej, nawet jeśli trafimy do sektora ormiańskiego czy żydowskiego.
Encyklopedia Powszechna Larousse to najnowocześniejsza publikacja encyklopedyczna na świecie. Jest to oryginalne połączenie słownika języka polskiego, słownika ortograficznego, słownika etymologicznego i wyrazów obcych oraz najaktualniejszej encyklopedii uniwersalnej. 120000 definicji słownikowych i encyklopedycznych, 5000 barwnych ilustracji, rysunków i zdjęć, 312 dokładnych map. Chronologia dziejów świata. Zbiór felietonów prof. Jerzego Bralczyka poświęcony najnowszym polskim słowom i rozdział mówiący o najczęściej popełnianych błędach napisany przez prof. Jana Miodka. W sumie 2016 stron w jednym poręcznym tomie. Atrakcyjnym jak jego cena... tylko 99 zł!
„Wszystko co ważne” to niezwykła powieść o miłości, przyjaźni, więzach rodzinnych, a przede wszystkim o poszukiwaniu wartości i sensu życia. Główną bohaterkę powieści - Jennifer Stempler – poznajemy podczas nieudanej próby samobójczej. Jennifer widzi mnóstwo powodów, by zakończyć swoje życie.
Koty (i ich miłośnicy!) opisani przez najwybitniejszych pisarzy świata. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Kocie zwyczaje i kocie podstępy, koty salonowe i poczciwe dachowce, rozkoszny „kłębuszek snu” i bijący swoją rodzinę koci bandyta Iwan, Behemot i kot z Cheshire – to tylko niektóre kocie sprawy, o których można przeczytać na kartach tej książki.
Pewnego dnia detektyw Mühler odbiera telefon od przyjaciela z młodości, Hannsiego, pracownika tajemniczej firmy. Zaginął transport pieniędzy, Mühler ma to wyjaśnić. Mühler jest dziwnym detektywem – nie ma prawa jazdy, cierpi na alergię, jest wyniszczony nałogiem i długotrwałą kuracją odwykową, najczęściej bez grosza. Rozpoczyna śledztwo, w którym napotyka coraz to nowe niewiadome. Dochodzenie zakończy się w poetyce absurdu – zwieńczy je performance o pieniądzach, maszynach i śmierci, aukcja sztuki, w której Mühler uczestniczy jako niewidoczny statysta.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności