Nowości czytelnicze

Podobnie jak bestsellerowe Białe zęby, nowa powieść Zadie Smith O pięknie opowiada historię dwóch rodzin, a poprzez tę opowieść z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu, fanatyzmu religijnego. Profesor Belsey jest Anglikiem, specjalistą od Rembrandta. Jego największym rywalem jest profesor Kipps, również specjalista od Rembrandta. Panowie są wrogami na śmierć i życie. Gdy rodzina Kippsów przenosi się za ocean i osiedla się w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.
Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazało się własnie drugie, wzbogacone o nową szatę graficzną, wydanie przewodnika "Lwów Sentymentalny. Historia Miasta w Obrazach". "Lwów sentymentalny" to książka, która przedstawia historię i współczesność Lwowa w gawędziarskim eseju, pełnym anegdot, barwnych postaci i odniesień do przeszłości. Piękne zdjęcia, grafiki i stare pocztówki wskrzeszają obraz dawnego "sentymentalnego" Lwowa, który w książce porównywany jest z dzisiejszym obrazem urokliwych zaułków, ulic i zabytków. Wspaniały prezent dla miłośników Lwowa i dla tych, którzy fascynację tym miejscem muszą dopiero w sobie odnależć.
Niezwykłe życie Romana Polańskiego: tragiczne dzieciństwo w krakowskim getcie, aktorskie i reżyserskie powołanie, wiele lat chudych, amerykański sen brutalnie przerwany bestialskim zabójstwem żony i żałosną aferą obyczajową, następnie praca we Francji nad filmami, które zyskały światową sławę, i na koniec – wraz z Pianistą – najwyższe zaszczyty.
Akcja powieści, której bohaterem jest wnuk protoplasty rodu Wangów, młody Wang Yuan, toczy się w ogarniętych rewolucją Chinach, a także w Stanach Zjednoczonych, do których wnuk Wang Lunga wyjeżdża na sześcioletnie studia. Wang Yuan jest rozczarowany zarówno zmianami, jakie pod wpływem Zachodu dokonują się w jego ojczyźnie, jak i samym Zachodem, który – choć zaawansowany cywilizacyjnie – nie respektuje standardów tradycji i moralności, a co gorsza żywi nienawiść wobec przedstawicieli innych ras.
Niniejsza publikacja zawiera dwa ważne teksty byłego kardynała Ratzingera, a obecnie papieża Benedykta XVI, dotyczące ruchów odnowy i wspólnot kościelnych. Nabierają one szczególnej wymowy, gdy je odczytujemy w związku z intensywnym rozwojem duchowym, jaki ruchy kościelne i nowe wspólnoty przeżywały w okresie przygotowania na spotkanie z Benedyktem XVI (Zesłanie Ducha Świętego w roku 2006).
Unikalny na polskim rynku album opisuje 58 chrześcijańskich miejsc pielgrzymkowych – od Europy do Ameryki, od Afryki aż po Azję. Sanktuaria opisane są w kluczu chronologicznym począwszy od tych najstarszych: ich dzieje doprowadzono do czasów współczesnych. Kartografia, która nadaje tej wyjątkowej książce cechy atlasu, pozwala na poznanie i prześledzenie tras i szlaków pielgrzymich oraz tego, co może spotkać wiernego w samym sanktuarium.
Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci. Akcja Śmiechu ogra toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francuskiego rzeźbiarza Paula i Clary, córki lekarza Wehrmachtu – pary żyjącej współcześnie, lecz zmagającej się z przechodzącym z pokolenia na pokolenie, jak złowieszczy śmiech ogra, przekleństwem przeszłości.
Nieposłuszeństwo (Disobedience) to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta „sensacyjnym debiutem”, powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich. Porównania z Białymi zębami Zadie Smith i Brick Lane Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji.

Książka omawia proces uruchamiania nowego biznesu, związane z tym działania i problemy, reguły i zasady postępowania, jak również decyzje, które muszą podejmować inicjatorzy nowych przedsięwzięć.
Adresowana jest przede wszystkim do ludzi młodych i wykształconych, dla których założenie własnego, ambitnego i dynamicznego biznesu, oznacza wejście na obiecującą ścieżkę kariery zawodowej i atrakcyjny pomysł na życie.
Interesująco i realistycznie przedstawione problemy młodych ludzi: bezrobocie, pierwsze związki, znajomości zawierane przez internet, bunt przeciwko zastanej rzeczywistości. Zaletą tej powieści jest odwaga pisania o trudnych sprawach, brak udawania, że: miłość jest zawsze jedyna i do końca, każda kobieta chce urodzić dziecko, wszystko na pewno się ułoży.
Jak wygląda współczesny świat widziany oczami młodego mężczyzny?
Czy warto wierzyć w miłość, czy ważniejsze są chwilowe przygody?
Czy brać udział w "wyścigu szczurów", czy ryzykować i spełniać marzenia?
Niezwykle aktualne, współczesne problemy interesujące nie tylko mężczyzn, ale i kobiety...
Internet potraktowany nie tylko jako medium komunikacji, ale przede wszystkim jako alternatywny środek społeczny, za pomocą którego znajduje ujście coraz więcej zarówno intelektualnej, jak też i emocjonalnej energii ludzkiej. Wielka sieć jest z pewnością tylko urządzeniem. Niemniej jednak są urządzenia, które zmieniają nasz sposób życia..

Zapis wykładów wybitnej polskiej japonistki opisujących japońskie mity jako źródło historyczne. Książka, polemicznie odnosząca się do istniejących interpretacji japońskich mitów i kronik stanowi znakomite wprowadzenie do dziejów Japonii. Znajomość przedmiotu oraz jasny, zrozumiały tok wykładu stanowią o jej ogromnych walorach nie tylko naukowych.

Zbiór czterech tekstów poświęconych analizie kulturowej ciała i związanych z nim praktyk. Autorzy przedstawiają różne formy życia seksualnego, ich ekspresję, odczuwanie ciała, jego przemiany. W odniesieniu do tej sfery życia, często okrytej tabu, nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje. Odkrywanie fenomenu płci jest niejednokrotnie dla czytelnika zatrważające i szokujace.

Książka demaskuje szczegóły retorycznego mechanizmu dominacji. Całokształtu opisu dopełnia uwzględnienie stosunków historycznych, obyczajowo- religijnych, psychologicznych, antropologicznych i socjologicznych, co w rezultacie daje czytelnikowi obraz wielowymiarowej mapy działania, struktury gry, konwencji i komunikacji zjawiska.
"Jak chodzic na wysokich obcasach" Camilli Morton- slynnej dziennikarki modowej, zwanej dziewczyna Galliano. podtytul to "wszechstronny przewodnik dla mlodych kobiet". Pozycja napisana z dystansem do poradnikow, dowcipnie (polecam uwadze rozdzialy Jak powstrzymac ziewanie przy stole, czy jak wygladac na bardzo zajeta nic nie robiac)nie jest kalka z wydania brytyjskiego, poniewaz np. rozdzial dotyczacy tego co kobieta powinna wiedziec o polityce napisala na potrzeby polskiego wydania redaktor Gazety Wyborczej Agata Nowakowska.
Ślepy traf traktuje o roli zagadnień losowości i niepewności w życiu, a zwłaszcza w trakcie podejmowania decyzji biznesowych. Nassim N. Taleb ujął swoje przemyślenia w formę rzutkich, inteligentnych esejów, napisanych z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. "Jednym z najważniejszych przesłań niniejszej książki jest to, że w wielu dziedzinach bardzo trudno jest odróżnić sukcesy, które osiągnęliśmy dzięki własnej wiedzy czy zdolnościom, od tego, co zdarzyło się przypadkowo. (...)
Metody wywierania wpływu na ludzi budzą nie tylko zainteresowanie – niekiedy można odnieść wrażenie, że umiejętność manipulowania innymi należy do najbardziej pożądanych. Ale jak manipulować, a jednocześnie nie przekraczać granic przyzwoitości? Rozwiązanie tego dylematu kryje się w tej książce – klasyczne techniki wywierania wpływu, takie jak „stopa w drzwiach”, „drzwiami w twarz” czy „niska piłka” i wiele innych, zostały zilustrowane nowymi przykładami oraz anegdotami, które nie tylko bawią, lecz także uczą.
Historia fast foodu jest do tego stopnia opowieścią o powojennej Ameryce,
że fakt ten jednocześnie fascynuje i przeraża. Choć stworzony przez garstkę indywidualistów, przemysł szybkich dań doprowadził do homogenizacji amerykańskiego społeczeństwa. Fast food przyspieszył włączenie do amerykańskiego krajobrazu pasaży handlowych, poszerzył otchłań między bogatymi i biednymi, wzmógł epidemię otyłości i zwiększył siłę niszczycielską amerykańskiego imperializmu za granicą.
René Girard, określany „Albertem Einsteinem współczesnych nauk o człowieku” czy „Darwinem nauk humanistycznych” bywa ostro atakowany za swoje poglądy. Każdej publikacji prac Girarda towarzyszą skrajne reakcje ze strony odbiorców, które oscylują między zachwytem a oburzeniem. Wydawnictwo Znak przedstawia Państwu najnowszą książkę wybitnego antropologa. Początki kultury mają formę wywiadu-rzeki, z którego wyłania się duchowa biografia Girarda.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności