
Kim jestem? Jak poznać siebie? Jak być szczęśliwą? Szukając odpowiedzi na te pytania, autorka – lekarz psychoterapeuta i jednocześnie Roshi Reiko – trafia do Japonii, do klasztoru Rindzaj Zen, gdzie spotyka niezwykłego człowieka Roshiego Oj Sadana. Książka cieszy w dwójnasób. Po pierwsze swoją egzotyką-oto poznajemy codzienne życie w klasztorze,charaktery Japończyków,lokalne zwyczaje i obyczaje. Po drugie,swoim optymizmem- daje bowiem nadzieję,że każdy z nas może spełnić swoje marzenia

Chciałem powołać do życia bohatera, który przygląda się światu niejako z boku, zachowując w ten sposób pewną bezstronność. Nie do końca należy do tego świata choć jest przecież jego częścią. Weźmy pod uwagę wielkich detektywów znanych z literatury: Marlowe’a Chandlera, Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirot – wszyscy oni są samotnikami żyjącymi na marginesie świata, którego moralność i motywy badają.

"Cywil w Berlinie to znakomita fotografia początków władzy nazistowskiej”, napisał Adam Michnik w tekście „Liberał w świecie zarazy”, opublikowanym w świątecznym wydaniu „Gazety Wyborczej” (30.09.2006). „Czytałem teraz opowieść Antoniego Sobańskiego jako tekst całkowicie współczesny […]. Antoni Sobański stawiał Niemcom i sobie te same pytania, które my dzisiaj sobie i innym zadajemy.

Do księgarń trafiają właśnie pierwsze cztery tytuły z serii Key Concepts, prezentującej kluczowe pojęcia nauk społecznych, używane m.in. w socjologii, politologii, stosunkach międzynarodowych, ekonomii, dziennikarstwie i kulturoznawstwie. W Anglii wydawane w prestiżowym wydawnictwie Polity Press, po polsku ukazują się nakładem Wydawnictwa Sic!.

Zbiór wywiadów znanego polskiego dziennikarza z intelektualistami, wybitnymi przedstawicielami polskiego i światowego życia publicznego, m.in. Zbigniewem Brzezińskim, Normanem Davisem, Antonio Negrim, Krzysztofem Pomianem, Guyem Sormanem i Slavojem Żiżkiem. Kryzys, który przeżywamy w Polsce, jest lokalnym wariantem kryzysu Zachodu, albo może nawet kryzysu światowego. Specyficzne mogą być niektóre objawy, ale mechanizm jest wszędzie podobny. Może więc, zamiast bronić świata w jego dotychczasowym kształcie, trzeba zająć się jego obroną przed katastrofami, do których on prowadzi?

Przygodę z zawodem pisarza zacząłem od pisania książek podróżniczych. Pięciomiesięczna wędrówka po Europie Wschodniej w latach 90.-tych sprawiła, że coraz bardziej zacząłem interesować się dziejami imperium osmańskiego. Relacją z tej podróży była książka On Foot to The Golden Horn (Pieszo do Złotego Rogu).

Czy rozwiązłość i chrześcijaństwo mogą mieć wspólny mianownik?
Tytułowa ladacznica to dwudziestoośmioletnia Adèle, dziennikarka zajmująca się tematyką religijną. Jest wyzwoloną, atrakcyjną i kochającą życie kobietą. W wieku piętnastu lat, wraz z najbliższą przyjaciółką, a obecnie zakonnicą, ślubowała zostać świętą; aktualnie ma męża, dwóch synków i... dwóch kochanków. Wygląda na to, że zrezygnowała z młodzieńczych decyzji; jednak po głębszym wniknięciu w jej skomplikowany świat okazuje się, że nic nie jest takie proste ani oczywiste.

Fabuła najnowszej książki Donny Leon oparta jest tym razem na prawdziwych zdarzeniach. Pewnego dnia do komisarza Brunettiego zgłasza się studentka jego żony, Claudia Leonardo, i przedstawia mu niecodzienną prośbę: chce, żeby komisarz się dowiedział, czy istnieje możliwość oczyszczenia z winy jej dziadka, który przed wieloma laty został skazany za przestępstwa popełnione w czasie wojny i wkrótce potem zmarł w zakładzie dla obłąkanych.

Znaleziono zmasakrowane zwłoki Niemca studiującego w Reykjaviku historię Islandii. Policja aresztuje domniemanego sprawcę zbrodni, dealera, który wcześniej sprzedał studentowi narkotyki. Jednak chłopak nie przyznaje się do winy. Zamordowany pochodził z bardzo bogatej rodziny, a jego niemieccy krewni, nieusatysfakcjonowani sposobem prowadzenia śledztwa przez islandzką policję, wynajmują panią prawnik, Thorę, żeby prowadziła niezależne dochodzenie.

KAZIMIERZ MOCZARSKI (1907–1975) – dziennikarz, pisarz, działacz polityczny, żołnierz AK, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK oraz Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, uczestnik Powstania Warszawskiego. W 1945 roku aresztowany i skazany za działalność w AK najpierw na dziesięć lat więzienia, a w roku 1952 na karę śmierci. W 1956 roku zrehabilitowany.

Psychologia i życie jest uważana za najlepszy podręcznik do psychologii.
Prezentuje wiedzę z całego zakresu psychologii - od biologicznych podstaw zachowania przez analizę motywacji i inteligencji po zagadnienia psychologii społecznej. Jest znany na całym świecie - przetłumaczony na dziesięć języków, w tym chiński, japoński, rosyjski, hiszpański, niemiecki. Bogato ilustrowany, w ciekawej szacie edytorskiej, udoskonalony i unowocześniony pozostaje wzorem podręcznika akademickiego: wszechstronnego, ciekawego i przystępnego.

Z wielką przyjemnością informujemy
że powieść Dwanaście kręgów Jurija Andruchowycza znalazła się w finałowej siódemce książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.Wręczenie nagrody nastąpi 2 grudnia.

Stambuł, lata trzydzieste XIX wieku. Na dworze sułtana Mahmuda II giną perły jego matki, a w tajemniczych okolicznościach zostaje uduszona piękna odaliska. W tym samym czasie młody żołnierz zostaje zamordowany na ulicach miasta.

Tom Na skróty zawiera wybór opowiadań z bogatego dorobku wybitnego amerykańskiego prozaika Raymonda Carvera (1938–88), które stały się podstawą scenariusza zrealizowanego w 1993 roku filmu Roberta Altmana. Nominowany do Oscara film został uhonorowany m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Powściągliwe, niedopowiedziane, wieloznaczne opowiadania Carvera pełne są tłumionych emocji i skrywanych dramatów ludzi poranionych i samotnych.

Sierpień to opowieść o dwójce młodych ludzi poszukujących korzeni własnej emocjonalności. On – historyk sztuki zarabiający na życie jako sprzedawca urządzeń klimatyzacyjnych i ona – nauczycielka biologii, niedoszła lekarka. Oboje, wciśnięci w przypadkowe życiowe role, starają się przezwyciężyć własną przeszłość. To opowieść o niemożności porozumienia i szansie, która pojawia się niespodzianie pod postacią potrąconego przez samochód psa. Podróż po mieście staje się dla bohaterów symboliczną wyprawą do najdalszych, skrywanych zakamarków świadomości.

W Ministerstwie Bólu Dubravka Ugrešić zajmuje się problemami winy, zapomnienia i prawa do pamięci. To powieść o ludziach, którzy w Holandii szukają ocalenia przed koszmarem wojny wywołanej rozpadem Jugosławii, lecz nie potrafią się uwolnić od tragicznego bagażu wspomnień i poczucia wyobcowania. Autorka mistrzowsko prowadzi narrację, przeplatając fikcję z elementami rzeczywistości i zabarwiając dramat wykorzenienia przenikliwą ironią.

Nieposłuszeństwo (Disobedience) to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta „sensacyjnym debiutem”, powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich. Porównania z Białymi zębami Zadie Smith i Brick Lane Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji.

Powieść W stronę niewinności, w której Philippe Djian z wdziękiem godnym mistrza bawi się konwencją literatury pornograficznej, to hołd złożony Henry’emu Millerowi. Narrator, Francis, jest pisarzem, który wprawdzie poznał smak sukcesu, ale obecnie jego książki osiągnęły nakłady tak niskie, że zarabia na życie, sprzedając kolegom po piórze preparaty z alg i koszulki Bundeswehry. Jego żona i dzieci zginęli w katastrofie lotniczej, jednak Francis żyje tak, jakby Edith mieszkała wraz z nim, a dzieci wyjechały na inny kontynent.

Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie z Olgą Tokarczuk autorką książki Anna In w grobowcach świata W spotkaniu wezmą udział Kazimiera Szczuka i Kinga Dunin. Zapraszamy we środę 27 września na godzinę 19.30 Do Café Kulturalnej w Warszawie PKiN, Plac Defilad 1

Przeprowadzanie wywiadów wcale nie jest proste. Aby wywiad przebiegał prawidłowo, trzeba wiedzieć, o co zapytać i jak to zrobić. I trzeba umieć słuchać. Jak zatem robić to naprawdę dobrze? Jak nakłonić rozmówcę aby powiedział coś, czego nie mówił jeszcze nikomu i dlaczego to ukrywał? Już 22 września odkryjemy tajniki amerykańskiego mistrza przeprowadzania wywiadów Lawrenca Grobela w książce „Sztuka Wywiadu. Lekcje Mistrza”.