Nowości czytelnicze

Powieść ukazuje chińskie społeczeństwo po rewolucji kulturalnej, żyjące w absurdzie politycznej propagandy i totalitaryzmu. Główną postacią jest zawodowy pisarz, któremu partia zleca napisanie książki o współczesnym chińskim bohaterze. Zamiast jednak socjalistycznego „wzoru do naśladowania” powstaje pozornie beznamiętna relacja z życia mieszkańców miasta pozbawionych prywatności, indywidualnych dążeń, perspektyw na godne i w miarę dostatnie życie, miasta, w którym nikogo nie dziwi zbiorowy gwałt na środku skrzyżowania, zabicie dziecka lub starej matki, pobicie ciężarnej kobiety lub publiczne samobójstwo. Ponury, pozbawiony jakiejkolwiek nadziei obraz społeczeństwa zniewolonego przez totalitarny reżim.

Początek XIX stulecia. Królewiec to małe, mroczne, kresowe miasto pruskie, po którego ulicach snują się żołnierze, prostytutki, złodzieje i inne typy spod ciemnej gwiazdy. Seria tajemniczych morderstw, które wstrząsają miastem, dobrze harmonizuje z jego ciemną aurą. Ciekawa jednak zbieżność: w tym czasie sędziwy Immanuel Kant pracuje nad dziełem poświęconym zbrodni…
Powieść napisana… z perspektywy trupa. Trzydziestoczteroletni Jacques Lormeau umiera pewnego ranka i z góry obserwuje swoje martwe ciało. Przygląda się bliskim i przyjaciołom i dopiero teraz, po śmierci, zaczyna ich rozumieć oraz pojmować sens swego życia. Dowcipna, ironiczna, miejscami nawet sarkastyczna, powieść Didiera van Cauwelaerta stawia pytanie o życie po śmierci, gra z jego religijnymi i filozoficznymi wyobrażeniami, wciągając tym samym czytelnika w wyrafinowaną literacko grę intelektualną.
Chcieliśmy oddać w Państwa ręce niezwykłą książkę - kulinarny bilet dookoła świata. Para podróżników i dziennikarzy w książce pachnącej kardamonem, chili i szafranem opowiada o aromatycznych przyprawach, zapachach i smakach, które wędrowały wraz z odkrywcami. Ponad 70 autentycznych potraw i przepisów z całego świata, typowych dla regionów i różnych obszarów geograficznych. Autorzy opisują każdą potrawę oraz jej historię, charakteryzują pod kątem kulturowym i obyczajowym.
"Europa z płaskostopiem to taki niezbędnik czechofila. Jeśli ktoś uważa, że Praga to najpiękniejsze miasto na świecie, Hrabal jest największym pisarzem XX wieku, a najlepsze piwo to pilzneńska dwunastka, musi przeczytać tę książkę. Pozostali — ci, którzy błądzą w swej niewiedzy o Czechach — też powinni. Może wtedy zmienią zdanie." Mariusz Cieślik. "Dla Czecha Europa z płaskostopiem to lektura zarazem miła i nieznośna, schlebiająca i irytująca, budząca sprzeczne uczucia — od patriotycznej dumy do patriotycznego oburzenia. Czegóż innego jednak można się spodziewać po dobrej książce?" Václav Burian
Jeszcze w listopadzie w sprzedaży ukaże się album "Misja Everest" z 60 zdjęciami Wojciecha Trzcionki, dziennikarza i uczestnika wyprawy Falvit Everest Expedition 2006. Album "Misja Everest" to reportaż, niemal dzień po dniu, z wyprawy Falvit Everest Expedition 2006, której organizatorami byli znana dziennikarka TVN Martyna Wojciechowska i wrocławski wspinacz Bogusław Ogrodnik.
17 listopada na półki księgarskie trafi najnowsza książka Roberta Makłowicza Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier. Jest to pierwsza książka z serii podróży Makłowicza. W przyszłym roku ukaże się część poświęcona kuchni austriackiej. „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier” powstały na podstawie program telewizyjnej Dwójki, który w wyjątkowy i niekonwencjonalny sposób łączy sztukę gotowania z pragnieniem podróżowania i poznawania kulturowych tajemnic różnych zakątków globu.
„Made in China” – formułka coraz częściej spotykana na wszelkiego rodzaju produktach to sygnał ogromnych przemian, jakie przeżywają obecnie Chiny. Chlubiący się 5000 lat historii, prastarą cywilizacją i oryginalną kulturą Kraj Środka z każdym rokiem staje się atrakcyjniejszy i dla biznesmenów, i dla turystów, przed którymi otworzyły się możliwości egzotycznych podróży za Wielki Mur.
"Oto zgrabnie opowiedziana historia o domniemanym globalnym spisku wielkich korporacji, którym nie wystarcza już manipulowanie konsumentami (czyli nami wszystkimi) za pomocą reklamy. A także opowieść o utracie ideałów i niezależności przez dziennikarza, który na trop owego spisku wpada. Na dodatek - sporo smaczków: satyra na nowojorskie elity prasowe i polskie społeczeństwo oszalałe na punkcie konsumpcji czy inteligentne aluzje (i szczęśliwie dalekie od nadęcia) do wielkiej literatury antyutopijnej (twórczości Orwella, Kafki, Kesey`a).
Kampania napoleońska w Hiszpanii, rok 1808. Młody oficer, Fryderyk Glüntz
ze Strasburga, wstępuje w szeregi Czwartego Pułku Huzarów, elitarnej jednostki armii cesarskiej, przystępującej właśnie do walki w Andaluzji. Pragnie jak najszybciej znaleźć się na polu bitwy, wykazać odwagą i męstwem, zdobyć chwałę. Prędko jednak okrutna rzeczywistość rozwieje romantyczną wizję wojennego bohaterstwa, zniknie patos pola bitwy, a osiemnastolatek będzie musiał zastanowić się nad ludzkim losem i sensem wojny.
Bohater serii książek Horowitza Alex Rider przypomina jedną jedyną postać – Jamesa Bonda, z tym że troszeczkę młodszego. Przed czternastolatkiem stoją nie mniej straszliwe wyzwania niż przed słynnym agentem 007. Tym razem Alex musi zmierzyć się z bezwzględnym rosyjskim generałem Sarowem, którego celem jest unicestwienie świata. Czy zdoła go powstrzymać?
Ian Fleming, CASINO ROYALE. Pierwsza powieść o przygodach najsłynniejszego agenta 007. James Bond ma do wypełnienia ważną misję – musi pokonać radzieckiego agenta, jednak w nietypowy sposób: przy karcianym stole. Karty, gra o najwyższą stawkę, tajemnicza piękna kobieta i pojedynek na śmierć i życie – James Bond w najlepszym wydaniu.
Książka francuskiego historyka, obejmuje długą epokę dziejów - od 980 do 1420 roku, a więc od czasów romańskich klasztorów i sztuki cesarskiej aż po wczesny renesans.
Sztukę średniowiecza autor traktuje jako zwierciadło materialnego i duchowego życia społeczeństw. Pokazuje, że dzieła ówczesnych artystów zawierają syntezę ludzkiej kondycji, reguł życia zbiorowego i wyobrażeń o świecie. Z ogromną erudycją i swobodą skojarzeń zestawia dzieje sztuki z historią gospodarczą, polityczną, z filozofią i obyczajami średniowiecza.
Kim jest anioł? Jaka jest ukryta struktura wszechświata? Jak rozszyfrować tajemne kody Biblii? Jak osiągać stopniowo kolejne poziomy duszy? Dlaczego liczba 13 jest formą wyrażania miłości? Na te i wiele innych pytań odpowiada „kabała”, nauka o tajnikach mistyki żydowskiej. Znajdziemy w niej metafizyczne wywody o niezrównanej głębi, a także specyficzne metody pozwalające wznieść się ponad zwykły stan ducha i w głębi samych siebie odkryć nowe światło i nowe siły, które prowadzą nas daleko poza horyzonty znane z życia codziennego.
Nowa fizyka zrewolucjonizowała naukę, umożliwiając badanie cząstek elementarnych oraz całego wszechświata. Filozofia i religia muszą wobec tego odpowiedzieć na nowe pytania i wyzwania, podważające tradycyjne poglądy na naturę wszechświata. Jak powstał świat i jaki czeka go koniec, jeśli takowy nastąpi? Czym jest ludzki umysł i czy może on przetrwać śmierć? Jaki związek z naszymi koncepcjami Boga mają czas i przestrzeń? Czy obserwowany we wszechświecie porządek jest wynikiem planowego działania czy przypadku?
ITALO CALVINO (1923-1985) - jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich, twórca wszechstronny, stylista wykorzystujący różne konwencje dla przedstawienia własnej niezwykłej wizji naszego świata. Autor między innymi Bajek włoskich, postmodernistycznej powieści Jeśli zimową nocą podróżny oraz dziennika imaginacyjnego Niewidzialne miasta.
Pierwsza po 25 latach – po Zasypie wszystko, zawieje – powieść świetnego pisarza. Cała proza Odojewskiego jest opowiadaniem o śmierci i cierpieniu. Wielką rolę odgrywa w niej pejzaż, będący częścią ludzkiego losu, ale i jego metaforą. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Oksana jest także opowieścią o miłości. Śmiertelnie chory naukowiec, badacz najnowszej historii, ucieka ze szpitala, gdzie miałby już tylko oczekiwać końca. Z lęku przed ostatecznym odbywa gorączkową podróż do Włoch.
Książka napisana w interesującym stylu antropologicznego pamiętnika. Autorka opisuje dużą część japońskiego życia codziennego (stosunki rodzinne, pracę, upodobania) i odświętnego (różne ceremonie, zwłaszcza śluby) na podstawie własnych badań terenowych. Prowadziła je w trakcie długiego pobytu w Japonii. Nie tylko mieszkała u Japończyków, ale też pracowała z nimi, a także razem z nimi świętowała.
Maria Antonina. Podróż przez życie to najnowsza, a zarazem najbardziej wnikliwa z dotychczas powstałych biografia królowej-legendy. Angielska historyk Antonia Fraser, pisząc swoją, rzec można – przełomową – książkę, opierała się na drobiazgowej analizie źródeł i dokumentów z epoki. Kompetencje historyka sprawiły, że dzieje życia Marii Antoniny nakreślone są ze znawstwem, niezwykłą dokładnością i dbałością o szczegół.
Pierwsza książka o jednym z najważniejszych polskich muzyków. Marek Grechuta i jego twórczość zostali opisani przez znakomitego muzyka jazzowego Wojciecha Majewskiego, który pokazał nie tylko biografię artysty, ale podjął też próbę opisania fenomenu jego twórczości. Muzyczna wiedza i doświadczenie autora oraz rozmowy z samym Markiem Grechutą sprawiły, że powstał niezwykły przewodnik po jego twórczości.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności