
Jak stworzyć spontaniczną kreację aktorską? Już 15 grudnia ukaże się pierwszy w Polsce „Podręcznik dla aktorów. Technika Improwizacji dla profesjonalnych aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych” Stephena Booka. Dla aktorów, wykładowców i wszystkich marzących o karierze w tym zawodzie. Książka ukaże się nakładem filmowego Wydawnictwa Wojciech Marzec.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej i Klub Jagielloński zapraszają na dyskusję Polska ubeków czy Polska bohaterów? W poszukiwaniu prawdziwej historii PRL, połączoną z promocją książek z serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL”: Polska konfidencka, Pod znakiem sierpa i młota, Precz z komuną, pod redakcją Filipa Musiała i Jarosława Szarka.

AGLAJA VETERANYI (1962-2002), aktorka i niemieckojęzyczna pisarka pochodzenia rumuńskiego. Jej pierwsza powieść "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze"(1999) - to przejmująca, poetycko - oniryczna proza osnuta na wątkach autobiograficznych.

Nowa publikacja Wydawnictwa Bezdroża - atlas narciarski "Słowacja Zimą", stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o wszystkim co może nam zaoferować górzysty kraj naszego południowego sąsiada, jeśli odwiedzimy o tej porze roku. Mowa w nim więc, o narciarskim szaleństwie przeplatanym relaksującymi kąpielami w termalnych źródłach i wieczornych długich rozmowach, którym towarzyszą znakomitości słowackiej kuchni... Przewodnik podaje długą listę nowoczesnych centrów sportów zimowych do których łatwo dotrzeć i które wydają się znakomitym pomysłem na niezapomniany narciarski urlop.

Jasne błękitne okna to poruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni, nadziei, ale i samotności w świecie pełnym ludzi. Humor i dramat, śmiech i łzy przeplatają się tu jak w życiu. Beata podczas imprezy odbiera telefon. Nie wie jeszcze, że zmieni on wszystko. Krótka, ale ciepła rozmowa z przyjaciółką z dzieciństwa, Sygitą , sprawia, że Beata postanawia odwiedzić rodzinne strony. Choć wizyta nie trwa długo, wracają wspomnienia… Beata i Sygita dorastały razem w małym miasteczku, przyrzekały sobie, że nic ich nie rozdzieli.

Jedna z najważniejszych książek Jeana Baudrillarda. Konsumpcja stała się dla nas moralnością i na naszych oczach niszczy podstawy człowieczeństwa, to jest równowagę między mitem a logosem, którą utrzymywała myśl europejska od czasów greckich. Jak pisze autor: „Tak jak społeczeństwo średniowieczne znajdowało równowagę między konsumpcją a diabłem, tak nasze znajduje swoją między konsumpcją a jej oskarżeniem”.

Urok lat minionych album fotograficzny Zenona Żyburtowicza z tekstami Michała Ogórka przenosi nas w lata PRL-u z jego niedorzecznościami, paradoksami, śmiesznostkami. Zdjęcia Zenona Żyburtowicza przypominają nam jakie były początki motoryzacji, reklamy, pierwszych publikacji nagości w prasie, jak podróżowaliśmy i robiliśmy zakupy. Starsi chętnie wspomną lata dzieciństwa i młodości, młodsi poznają "uroki" życia codziennego rodziców.

Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazała najnowsza książka profesora Ryszarda Przybylskiego Ogrom zła i odrobina dobra. Cztery lektury biblijne. Tematem zebranych w tej książce esejów są zasadnicze dla kultury europejskiej mity wywodzące się z tradycji judeo-chrześcijańskiej. Przybylski interpretuje zapis spotkania Jezusa z uczniami w Emaus, z ksiąg Koheleta i Hioba wydobywa przeciwstawne przesłania mądrości i dwie wizje Boga, Księga Estery pozwala mu opowiedzieć o doświadczaniu tożsamości, nieoczekiwane światło rzuca też autor na mit Królestwa Bożego i zarezerwowany dla człowieka przywilej czynienia dobra.

Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci. Akcja Śmiechu ogra toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francuskiego rzeźbiarza Paula i Clary, córki lekarza Wehrmachtu – pary żyjącej współcześnie, lecz zmagającej się z przechodzącym z pokolenia na pokolenie, jak złowieszczy śmiech ogra, przekleństwem przeszłości.

Geneza i przebieg wojen rosyjsko-tureckich od XVII do XX wieku. Autorzy starali się dać wyważony obraz zmagań, w dotychczasowej historiografii prezentowanych często z europejskiego lub rosyjskiego punktu widzenia.

Polityczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna historia Ukrainy XX wieku. Autorzy przedstawiają Ukrainę zarówno w szerokiej perspektywie historycznej, jak i w szczegółach codziennego życia. Zmiany, dokonane w drugim wydaniu książki, uwzględniają zarówno potrzeby rynku czytelniczego, w szczególności studiującej młodzieży, jak i względy analitycznoprawne.

Opis językowych zachowań Polaków w sytuacjach codziennych, a więc takich, w których przychodzi być każdemu z nas. Są to sytuacje będące tylko częściowo przedmiotem świadomych, przemyślanych wyborów. Artykuły wybranych specjalistów – językoznawców, psychologów, socjologów, kulturoznawców, a także do doświadczonych dziennikarzy – podejmują tematykę codziennego mówienia oraz opisują wszelkie strategie (językowe i niejęzykowe) stosowane przez mówiących, mające im zapewnić skuteczność działań słownych.

Spokojne życie trzydziestokilkuletniego antykwariusza, za sprawą niepozornego zamówienia księgarskiego, zmienia się pewnego dnia w splot tajemnic, których natura zdaje się przekraczać granice postrzegalnego świata. Bohater, a za nim czytelnik, staje w otwartych drzwiach prowadzących poza dotychczasowe wyobrażenia na temat rzeczywistości i swojej w niej egzystencji, zmuszony szukać odpowiedzi w gąszczu zjawisk rodem z cudzej wyobraźni, bezradny wobec pytań, których nigdy sobie nie zadawał.

,,Człowiek może bardzo kochać swoją papugę, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Z drugiej strony, człowiek może wcale nie kochać swojej papugi, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Czyli to nie ma znaczenia, jak bardzo człowiek kocha swoją papugę, bo i tak jej to nie pomoże, jeśli w okolicy kręci się pies”. Na tym nie kończą się problemy i refleksje nastoletniego bohatera powieści Raya Lorigi – oprócz papugi ma jeszcze na głowie szkołę, piłkę nożną, dziewczynę, którą uwielbia do szaleństwa, i pracę, której nie cierpi. Niełatwo to wszystko pogodzić z męką dojrzewania, bo ,,Kiedy jesteś dzieckiem, za nic na świecie nie chcesz być dobrym człowiekiem (...), chcesz spłonąć w piekle i widzieć, jak cała pieprzona szkoła gapi się z podziwem”.

Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach” usiłują na nowo ułożyć sobie życie. Postanawiają wspólnie zamieszkać. Ich towarzyszem stanie się dawny kolega z liceum – stary kawaler. Zdesperowane kiepską sytuacją finansową zakładają „erotyczny telefon zaufania”… Zabawna, lekko i dowcipnie napisana powieść obyczajowa.

Wielowarstwowy i wielowątkowy obraz Stambułu dawnego i współczesnego. Orhan Pamuk opowiada o swoim życiu, które nierozerwalnie splotło się z tym miastem, a jednocześnie pełni rolę cicerone oprowadzającego czytelnika po zakamarkach, krętych uliczkach, skromnych sklepikach, miejscach opuszczonych i zapomnianych, peryferiach nie odwiedzanych przez turystyczną gawiedź.

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

Thriller, powieść psychologiczna, sensacyjna i obyczajowa zarazem. Główny bohater, dubliński lekarz-patolog Quirke, odkrywa zadziwiające nieprawidłowości w diagnozie przyczyny śmierci młodej dziewczyny, Christine Falls. Czy diagnoza jest zwykłą pomyłką popełnioną przez innego lekarza, prywatnie szwagra Quirke’a, czy też manipulacją mającą zamaskować niewygodną prawdę? W poszukiwaniu rozwiązania zagadki bohater uda się do Bostonu, trop medycznego śledztwa zaprowadzi go jednak z powrotem do ojczystego Dublina. Katolicka społeczność miasta, w tym i członkowie jego własnej rodziny, ukrywają pewien wstydliwy sekret… Jedna z najciekawszych i najlepszych powieści o Irlandii i irlandzkości.

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Jackiem Żakowskim autorem książki Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i w świecie. W Szczecinie 22 listopada (środa, Godz. 14.00)Uniwersytet Szczeciński, al. Piastów 40b, Jacek Żakowski wygłosi wykład Komentarz polityczny a swoboda wypowiedzi na konferencji „Odcienie sprawiedliwości”, zorganizowanej przez Koło Naukowe LEXUS.

Wyjątkowa publikacja jednej z najbardziej znaczących postaci literatury XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń współczesnych pisarzy. Prowadzone przez lata dzienniki czyli zapiski nie tylko o twórczości, ale również o życiu autorki - pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Z drugiej strony - to dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych. Słowem panorama ćwierćwiecza w tekście, który czyta się jak wielowątkową powieść.