Nowości czytelnicze

w przyszłym tygodniu ukaże się książka wspomnieniowa Andrzeja Strzeleckiego, znanego głównie z serialu "Klan" aktora, ale także reżysera, satyryka, wykładowcy Akademii Teatralnej i założyciela Teatru Rampa. Autor jest niezwykle zabawnym gawędziarzem oraz zapalonym miłośnikiem golfa. Historie dotyczące tego sportu są osią książki, ale wiele w niej anegdot dotyczących osób ze świata filmu, teatru, telewizji, kabaretu i muzyki.
Tropem SB. Jak czytać teczki - przewodnik po esbeckich archiwach już wkrótce w księgarniach! 11 stycznia 2007 roku w księgarniach pojawi się książka Romana Graczyka Tropem SB. Jak czytać teczki, intrygujący przewodnik po esbeckich archiwach, książka przybliżająca mechanizmy werbowania agentów i funkcjonowania tajnych służb.
Przedstawienie zmian zachodzących w pojmowaniu rasy i rasizmu w czasie i w przestrzeni. Książka zawiera analizę różnorodnych przejawów rasizmu w kulturze, z wykorzystaniem przykładów rozmaitych kulturowych nisz z Polski i z zagranicy. Autor omawia też złożone relacje między zjawiskami rasizmu a globalizacją oraz wskazuje na możliwości wyrażania przekazu antyrasistowskiego we współczesnej kulturze popularnej np. w muzyce rockowej.
Zbiór felietonów opublikowanych w latach 1998–2002. Autor przedstawia w nich tzw. przeciw-obyczaje, czyli szkodliwe praktyki życia publicznego, takie jak korupcja, nepotyzm, oligarchizacja. Zabarwione ironią felietony mają ostrzegać przed zagrożeniami, które nadal są aktualne pomimo zmiany rządów i osób.
Znany dziennikarz i działacz akcji „Cała Polska czyta dzieciom” napisał książkę, która powstała z myślą o jego synku. Tajemnicze przygody Kubusia to książka mądra i pełna ciepła, pobudzająca wyobraźnię najmłodszych. Dzięki pięknym ilustracjom Marii Ekier z pewnością stanie się wyjątkową pozycją w domowej biblioteczce. Magiczny świat wykreowany przez Macieja Orłosia wciąga najmłodszych, a przygody bohaterów uczą i rozwijają zainteresowania dzieci.
Erwin Axer urodził się w 1917 roku. Czas, w jakim żył, nie szczędził mu doświadczeń. Lwów, w którym minęły jego dzieciństwo i młodość, Łódź, do której powrócił ze stalagu, i Warszawa, gdzie ostatecznie zamieszkał – to jedne z wielu miejsc wyznaczonych na drodze życiowej Axera. Teatr, z którym był związany już od czasów lwowskich, kierował go w różne strony świata. By ocalić przeszłe wydarzenia, spisywał je, i to stylem powściągliwym, trafiającym w sedno.
Autorka książki Pułapki zaangażowania. Intelektualiści w służbie komunizmu (2001, Nagroda „Polityki”), analizuje w swojej najnowszej pracy wyzwania stojące przed społeczeństwem; jego kondycję oraz perspektywy. Znajdujemy się w sytuacji, powiada Maria Hirszowicz, kiedy ludzie przestają być samodzielnymi podmiotami kształtującymi swoją egzystencję, są spychani na pozycje biernych widzów, poddanych kontroli idei oraz instytucji, które sami stworzyli.
Kolejna „encyklopedia” laureata Nagrody Literackiej Nike 2003. Wielbiciele pisarstwa Rymkiewicza znajdą tu znaną z poprzednich jego książek pasję odkrywania zapomnianych faktów z przeszłości, varsavianiści i miłośnicy historii poznają dzięki niej np. nieznane dotąd epizody insurekcji kościuszkowskiej (wieszanie zdrajców na Krakowskim Przedmieściu). Wieszanie zapowiada się jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek przyszłego roku.

Są historie, których nie da się zaśpiewać (Bono. W rozmowie z zaprzyjaźnionym francuskim dziennikarzem Bono porusza cały wachlarz tematów: dzieciństwo bez matki, wieloletnia przyjaźń z muzykami i początki supergrupy U2, a także zaangażowanie w działalność charytatywną i politykę na rzecz Afryki. Ten charyzmatyczny Irlandczyk jest skutecznym ambasadorem krajów Trzeciego Świata: doprowadził do umorzenia ich gigantycznych długów. Kto z jego fanów wie, że po Live Aid w 1985 roku Bono z żoną, incognito, pracowali w etiopskim sierocińcu?
Książka dla dzieci, autorstwa znanego dziennikarza i uczestnika akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Maciej Orłoś pisał ją z myślą o swoim sześcioletnim synu. Kubuś mieszka w Warszawie, tam chodzi do przedszkola, do którego co dzień odprowadza go babcia. Wszystko zdawałoby się jest poukładane i zwyczajne. A jednak… Kubuś w pozornie zwyczajnym świecie doświadcza czegoś niezwykłego i tajemniczego, jego dzień nie zawsze jest taki normalny i zgodny z planem. Ogromną zasługę w burzeniu owej rutyny ma babcia Kubusia – osoba niezwykła i tajemnicza.
Zdesperowany bohater na skraju samobójstwa podpisuje iście faustowski pakt ze spotkanym przypadkowo artystą. Odda się w jego ręce, w zamian za co odzyska sens życia. Jako żywa rzeźba staje się sławny i podziwiany. Traci tylko jedno – wolność. Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna manipulacja? Co stanowi o naszej wyjątkowości? Jak zwykle u Schmitta, ważne pytania podane lekko i z przymrużeniem oka.
Wybór artykułów, publikowanych w różnych latach i dotyczących ustroju realnego socjalizmu oraz jego upadku. Są to wypowiedzi historyka, który snuje refleksje nad historią współczesną lub prawie współczesną, nieraz bezpośrednio ją obserwując. Z wykształcenia autor jest historykiem i socjologiem.Z praktyki w znacznie większym stopniu historykiem, który jednak żywi głębokie przekonanie o potrzebie łączenia obu dyscyplin. Dokonując takiego, a nie innego wyboru artykułów, chciał pokazać, że socjologia historyczna ma sens.
Album jest komiksową adaptacją powieści Neila Gaimana o tym samym tytule. Ilustracjami zajął się Glenn Fabry, autor okładek do serii "Kaznodzieja". To niepokojąca historia o przeznaczeniu, w której główny bohater - Richard Mayhew - na skutek splotu dziwnych wydarzeń wplątuje się w rozgrywkę pomiędzy siłami, których istnienia nawet nie podejrzewał i zostaje zmuszony do wędrówki przez Londyn Pod - leżący w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad.
Niezwykły, historyczno-mistyczny komiks stworzony przez znakomitego francuskiego rysownika i scenarzystę Bernarda Yslaire'a, zdobywcę wielu prestiżowych nagród, m.in. we Francji, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie. Autor wprowadza nas w epokę wiosny ludów, a jednocześnie sięga po tematy związane z mistycyzmem początków historii ludzkości. Cykl był entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i odniósł wielki sukces na rynku frankofońskim.
Czy spotkanie ze słoniem malującym obrazy, rysunek jaskini Platona i miłość spadająca jak grom z jasnego nieba, mogą pomóc w odnalezieniu swojego miejsca w życiu ? Rudy Harrington, po śmierci żony i odejściu z domu dorosłych córek, nie chce dłużej żyć tylko wspomnieniami. Sprzedaje wszystko co ma, wyjeżdża w nieznane rejony Texasu, aby poświęcić się hodowli awokado i rozpoczyna nowy rozdział swojego życia. Posiłkując się podręcznikiem filozofii, próbuje zrozumieć sens codziennych wydarzeń i zmian zachodzących w jego życiu. Czy jednak Platon i Epikur mogą pomóc mu w podejmowaniu słusznych decyzji?

Czy młoda kobieta, która utraciła sens życia i staruszka, której pozostało już niewiele czasu, mogą się od siebie czegoś nauczyć? Dwudziestokilkuletnia Jennifer, odratowana po próbie samobójczej, ma do wyboru dwa rozwiązania: albo podda się terapii w klinice psychiatrycznej, lub też zamieszka ze swoją babcią, która podejmie się opieki nad nią.
Interesująca analiza fenomenu Polskiej Kroniki Filmowej, będąca próbą umiejscowienia lubianego przez widzów i cenionego przez władze „tygodnika aktualności” w systemie propagandowym PRL. Autor bada ewolucję stylu Kroniki, wyznaczanego przez polityczne przełomy, a oscylującego między rejestracją i kreacją rzeczywistości, dokonywaną na potrzeby władzy. Wskazuje też na siłę oddziaływania PKF na świadomości odbiorców.

Miło nam poinformować, iż tom wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Dzieje rodzin polskich został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii „poezja”. Ogłoszenie wyników nastąpiło w czwartek, 7 grudnia, na uroczystej gali w Pomorskim Parku Naukowo-Technicznym w Gdyni. Więcej informacji o nagrodzie: http://www.nagrodaliterackagdynia.pl/. „Tkaczyszyn-Dycki […] wydał już kilka tomików poetyckich, ma swoją publiczność, ale nie przebił się jeszcze do szerokiego kręgu odbiorców. Ta nagroda może mu pomóc przekroczyć ten próg” (Jacek Trznadel).

Namaluj mi duszę. Nieco archaiczne, odesłane do lamusa pojęcie natchnienia, bywa zamiennie nazywany Iskrą Bożą, Darem. O wrażliwcach interpretujących rzeczywistość poprzez działo sztuki mówi się, że są obdarzeni trzecim okiem, szóstym zmysłem, że mają „nerwy na skórze”. Zaś sami twórcy mawiają, że dzieło bywa mądrzejsze od nich. Nawet artyści-sceptycy i ironiści przebąkują coś o specjalnym stanie skupienia podczas aktu kreacji. Dopełniający dzieła odbiorca potem uczestniczy w tym święcie.
Miło nam poinformować, że 2 grudnia (sobota), Jurij Andruchowycz otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, za książkę Dwanaście kręgów. Jurij Andruchowycz (1960); prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej BuBaBu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: "Rekreacje" (1994, 1996), "Moscoviada. Powieść grozy" (2000, 2004), "Perwersja" (2003) oraz "Dwanaście kręgów" (2005), za którą został odznaczony w roku 2006 Leipziger Buchpreis, przyznawaną za dzieła przyczyniające się do porozumienia europejskiego, tomy esejów: "Erz-herz-perc" (1996), "Moja Europa.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności