
Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Nie jest to klasyczną biografią, gdyż z życia i działalności Mao autorzy wybrali tylko kilka etapów jego politycznej aktywności, ale za to najbardziej charakterystycznych i stanowiących okresy przesileń i zwrotów. Są to rywalizacja ze Związkiem Sowieckim o prymat w ówczesnym świecie socjalistycznym, „wielki skok” i „rewolucja kulturalna”.

Ta książka to filozoficzna analiza twórczości artystycznej i jej dialektycznego charakteru. Władysław Stróżewski rozważa, czym w ogóle jest twórczość i dzieło sztuki, jakie są twórcze aspekty języka, na czym polega oryginalność dzieła i relacje między twórcą, dziełem i odbiorcą. Zadziwia erudycja autora, który odwołuje się zarówno do literatury i poezji, jak i muzyki, malarstwa i architektury.

Na początku XX wieku w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej 35 działała księgarnia N. Cytryna. Nakładem tej właśnie oficyny, znanej z szerokiego wyboru lektur i docenianej za tendencję do zaspokajania potrzeb czytelników, wyszedł Przewodnik zakochanych. W 1903 roku złożył go do druku niejaki M.A. Zawadzki, aby poradzić przeciętnemu Polakowi, jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet oraz jak zacna panna winna zachowywać się, by zyskać sympatię kawalera.

Głośny przewodnik po Pradze autorstwa Michała Pilicha teraz również po angielsku! Książka zawiera opis czterech tras spacerowych (Stara Praga, Nowa Praga, Szmulowizna, Saska Kepa i Kamionek) oraz praktyczny informator, w którym znalazły się opisy najciekawszych miejsc na Pradze: galerii, teatrów, pracowni artystycznych, restauracji, hoteli, kafejek oraz małych warsztatów i sklepików.

Czy wydawca zawsze wie, kim jest autor, z którym podpisuje umowę wydawniczą? Nie zawsze… 23 lutego br. ukaże się Krytyka zbrodniczego rozumu Michaela Gregorio. To profesor filozofii we Włoszech… Hmm, podobno, bo całkowitej pewności nawet my nie mamy. Może nawet to nie nazwisko, lecz pseudonim literacki, tak jak Joe Alex czy Marianna Świeduchowska? Książkę napisał po angielsku – to ważna poszlaka. Może to zatem poliglota, a może pochodzi z włosko-angielskiej rodziny, a może My

Praca nagrodzona w 2005 roku w konkursie Narodowego Centrum Kultury na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze. Autorka zebrała ogromny materiał źródłowy, dotyczący funkcjonowania malowanych cerkwi i monastyrów Bukowiny we współczesnej kulturze rumuńskiej. Książka jest antropologiczną próbą odczytania współczesnych znaczeń, związanych z cerkwiami i monastyrami Bukowiny Południowej.

Dojrzały, już `ustawiony` i pogodzony z życiem pisarz przystaje, jak ongiś Dante, `w połowie drogi` swego życia, aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest; pragnie też rozliczyć się z własnym młodzieńczym buntem wobec prostactwa, tępoty i biologizmu zwykłego życia. Spogląda wstecz i zagłębia się w podziemny, pełen koszmarów świat własnego dojrzewania, odbywa `inicjacyjną` poniekąd wędrówkę przez labirynt własnego ciała z owego `brudnego i potwornego wieku dorastania`, który dla autora przypadł na szare i pełne kłamstwa lat 70. w Rumunii.

Pionierskie w polskim piśmiennictwie studium o japońskim nadzorze nad korporacją, czyli mechanizmach wpływających na możliwości i sposób działania przedsiębiorstw w Japonii. Autor nie ogranicza się jedynie do opisu działania tego nadzoru, ale sytuując go na tle rozwoju instytucji powojennego systemu finansowego, identyfikuje kluczowe czynniki, które wpłynęły na jego kształt.

Jedyna pozycja w literaturze polskiej ukazująca całościowo dzieje Afryki Południowej od początku XX stulecia do pierwszych lat XXI wieku. Koncentrując się na przemianach politycznych, autor uwzględnia też aspekty kulturowe, gospodarcze i społeczne, które kształtowały historię XX wieku tego kraju.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Nie jest to klasyczną biografią, gdyż z życia i działalności Mao autorzy wybrali tylko kilka etapów jego politycznej aktywności, ale za to najbardziej charakterystycznych i stanowiących okresy przesileń i zwrotów. Są to rywalizacja ze Związkiem Sowieckim o prymat w ówczesnym świecie socjalistycznym, „wielki skok” i „rewolucja kulturalna”.

"Ta książka zawiera wszystko – lub niemal wszystko – czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak pytać… Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi klarownych, nie zawsze pocieszających, ale zawsze pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od przejrzystości zdarzeniach. A że nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina… Jak mało która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć – i żyć” (Zygmunt Bauman).

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Wydawnictwo Indigo z dumą przedstawia nową książkę Niżeja Podpisanego Człowiek zwany Biurkiem. To wspaniała lektura dla miłośników Mrożka i Topora – pierwszy z trzech lub czterech tomik przesiąkniętych absurdem, niezobowiązujących, ale zmuszających do zadumy opowiadań o naszym życiu we współczesnej Polsce – z innej, nieoczekiwanej, niepodejmowanej dotąd przez pisarzy strony.

Nowoczesny podręcznik akademicki o powstawaniu tożsamości narodowej społeczności ruskich i skandynawskich, napisany na podstawie najstarszych kronik plemiennych i współczesnych badań archeologicznych. Szczegółowe omówienie splatających się dziejów ziem ruskich i skandynawskich pozwala czytelnikowi wejrzeć w całościową, wielopłaszczyznową strukturę antropologiczną i historyczną tych regionów.

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Absurdalne? Tak, ale w najlepszym stylu. Niepokojące? A jakże, ale prześmieszne. Straszne? Ma się rozumieć, jednak dowcipne i intrygujące. Historia miłości pielęgniarki do przypadkowo napotkanego nieboszczyka, który w dodatku nie chce ostygnąć. Cóż za (gorący) pomysł! No i trzeba przyznać - dobrze zrealizowany. Bo przecież mogłoby być melodramatycznie i patetycznie, mogło być o śmierci i niespełnieniu. A tak - Topor by się uśmiał!

Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy kiedyś podjęli inną decyzję? Co by było, gdyby cofnąć czas i spróbować pójść inną drogą…? Z takimi dylematami zmagają się bohaterowie książki Antoniny Kozłowskiej Trzy połówki jabłka opublikowanej przez Wydawnictwo Otwarte. Już 22 stycznia powieść będzie można znaleźć w księgarniach.

Wydawnictwo Znak i Gazeta Wyborcza mają przyjemność zaprosić na dyskusję wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne, która odbędzie się
22 stycznia 2007r. o godzinie 18.00w siedzibie „Gazety Wyborczej”, ul. Czerska 8/10 w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą: Irena Grudzińska-Gross, Zofia Król, Jerzy Illg oraz Adam Michnik

Dziewiąta powieść Dona DeLillo Libra (1988) czerpie tytuł ze znaku zodiaku Lee Harveya Oswalda, znaku Wagi. Podobnie jak w innych jego powieściach fabuła, temat i struktura są starannie wyważone, autor prowokuje czytelnika mądrym zastosowaniem wiedzy historycznej, dramatycznym rozwojem akcji i bardzo precyzyjną konstrukcją opowieści, koncentrującej się na osobie Oswalda, przedstawionego w sposób niezwykle sugestywny i niepokojący.

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Andrzej Żuławski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich prozaików i myślicieli – z niezrozumiałych powodów uparcie przemilczany przez krytykę. By poznać treść jego najnowszej książki o tak intrygującym tytule, trzeba ją przeczytać. Streszczenie anegdoty nie stanowi wystarczającej zachęty do lektury dzieła tej rangi, choć ową anegdotę Autor konstruuje z wielką precyzją i troską o wybrzmiewanie znaczących dla niej faktów w coraz to innych kontekstach rzeczywistości.