
Przedostatni tom jednego z najsławniejszych komiksów świata o Sandmanie – Władcy Snów. Nienawidząca go Larissa postanawia odnaleźć trzy staruchy rządzące losem, aby wyjawiły jej, jak pokonać Sandmana. Czy uda się jej zdobyć tę wiedzę i czy rzeczywiście wykorzysta ją przeciwko królowi Śnienia? Jak zwykle, Neil Gaiman prowadzi opowieść wielotorowo, dlatego jednocześnie przypatrujemy się dziejom kilku różnych postaci.

Kolejny tom bestsellerowej serii science fiction, opowiadającej o przygodach agentki Navis, należącej do sił wywiadowczych krążącej po całej galaktyce Armady – floty statków kosmicznych. Co ciekawe, Navis jest w Armadzie jedynym przedstawicielem rodzaju ludzkiego... Tym razem dostaje zadanie rozpracowania grupy wyjątkowo niebezpiecznych kosmicznych terrorystów. Udaje się jej zdobyć ich zaufanie, ale zaraz potem przychodzi rozkaz, aby wycofała się z akcji. O co w tym wszystkim chodzi?

Biały Lama jest pierwszym tomem nowej, czterotomowej kolekcji o nazwie Plansze Europy, w której ukażą się również: Cromwell Stone Andreasa, Dallas Bar Marvano i Bouncer Jodorowsky`ego. To jeden z najciekawszych komiksów Europy Zachodniej i klasyka komiksu fantasy. Dzieło pary znakomitych twórców: scenarzysty Alexandro Jodorowsky'ego (znanego w Polsce m.in. z serii: KASTA METABARONÓW, INCAL, TECHNOKAPŁANI, MEGALEX) oraz cenionego rysownika, Georgesa Bessa, który właśnie dzięki Białemu Lamie zyskał międzynarodową popularność.

Zbiór tekstów na temat pojęcia przeszłości, fenomenu pamięci przeszłości oraz jej wpływu na teraźniejszość danej kultury. Artykuły stanowią analizę procesów wykorzystywania pamięci jako niezwykle ważnego elementu świadomości we współczesnych badaniach humanistycznych. Prezentowane eseje kilkunastu autorów, dotykają takich zagadnień, jak pamięć zbiorowa, socjologia pamięci, spory o przeszłość oraz przemiany w stosunku do niej.

Zbiór tekstów z zakresu kultury współczesnej, dotyczący jej istotnych elementów, jakimi są media, ciało i pamięć. Prezentowane w książce teksty dotykają niezwykle ważnego obecnie zagadnienia, takiego jak obecność mediów w kulturze i ich wpływ na współczesnego człowieka. Artykuły opublikowane w niniejszym tomie, autorstwa kulturoznawców, filmoznawców, ekspertów ds. medioznawstwa i kultury audiowizualnej, prezentują problematykę związaną z wizerunkiem medialnym kobiet i mężczyzn oraz tożsamością w różnorodnych medialnych praktykach artystycznych.

Nowy leksykon judaistyczny to zaktualizowana wersja pierwszego wydania, które ukazało się w 1992 roku. Podobnie jak poprzednia edycja, książka powstała z myślą o odbiorcach nieżydowskich, nie dysponujących rozległą wiedzą o kulturowym kręgu judaizmu, a zainteresowanych historią, polityką, kulturą i religią narodu żydowskiego. Nowy Leksykon Judaistyczny obejmuje zagadnienia z następujących dziedzin:

Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań z Andrzejem Strzeleckim, autorem publikacji Człowiek w jednej rękawiczce. Stworzył on pełną humoru i pogodnej kpiny wspomnieniową książkę. Opowiedział w niej rozmaite anegdoty oraz historie, które przydarzyły się jemu i tym, którzy podzielają jego zamiłowanie do golfa. Wokół tego sportu toczy się życie Andrzeja Strzeleckiego, a że uprawiał go przy okazji rozmaitych zawodowych wyjazdów, związanych z filmem czy teatrem, książka ta jest także o znanych ludziach ze świata kultury i sztuki.

22 kwietnia w sobotę o godzinie piątej nad ranem Roku Pańskiego 1724 przyszedł na świat mój syn, ochrzczony dzień później imieniem Emanuel – zapisała w domowej księdze pamiątkowej Anna Regina Reuter, córka żona siodlarza z Królewca. Wiele lat później, gdy rzeczony syn rozpoczął naukę języka hebrajskiego, zmienił nadane na chrzcie imię na poprawniejszą jego zdaniem formę: Immanuel, precyzyjniej oddającą etymologiczny sens „Bóg z nami”. W międzyczasie zmieniała się pisownia rodowego nazwiska na Cant czy Kandt. On jednak pozostał wierny pierwotnej wersji: Kant.

Akcja najnowszej powieści Pawła Huelle toczy się w Gdańsku, podczas jednego dnia, w bliżej nieokreślonej, choć nieodległej przyszłości. W mieście zaszło sporo zmian: parę ulic ponownie przemianowano, obok kościołów wyrosły meczety, a życie mieszkańców raz po raz paraliżują tajemnicze wybuchy, w których jedni dopatrują się ataków islamskich fundamentalistów, inni działania szaleńca, a jeszcze inni sabotażu producenta wina marki Monsignore...

Już na przełomie lutego i marca do księgarń trafią kolejne tytuły z serii Key Concepts:
Bieda (R. Lister) Koncepcje „ja” (A. Elliott) Prawa człowieka (M. Freeman).

Bolesne i czasem też zabawne reportaże o stosunkach niemiecko-polskich, które 60 lat po wojnie jeszcze wydają się być wielkim polem minowym, pełnym nieznanych historii o wybuchowej treści. Nie znam w literaturze niemieckiej książki, która opisywałaby to tak bezlitośnie szczerze, a jednocześnie po ludzku. Reportaże Włodzimierza Nowaka trzeba jak najszybciej przetłumaczyć - należy im się ważne miejsce wśród lektur szkolnych w Niemczech! Jest to literatura faktu na najwyższym poziomie.
Martin Pollack

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Tytułowy cud polega na tym, że główny bohater, który ginie w trzecim zdaniu książki, zachowuje właściwą temperaturę. A w zasadzie zachowuje temperaturę dla nieboszczyka bardzo niewłaściwą, bo koło 37 stopni Celsjusza. Powiedzenie "zakochać się w niewłaściwej osobie" ma w przypadku Anny dosłowne znaczenie: "Cud" to historia miłosna trupa i anioła, ofiary wypadku i młodej lekarki.

Psia skóra” to przezwisko, druga natura i znak życiowego niedopasowania Krista Tupka, zwanego też Dupkiem: miernego pisarza, autora kiepskich scenariuszy, niedoszłego poety i człowieka, która miał w życiu dwie pasje: alkohol i kobiety. Książka Fatosa Kongoli to opowieść o miłości odnawiającej się w trzech pokoleniach, o lęku przed nadchodzącymi nowymi czasami, o próbie uwolnienia się od bólu przeszłości. Z Albanią w tle.

*"Buongiorno, siora mascara!", witaj, siostro masko! Tak pozdrawiali się między sobą osiemnastowieczni przebierańcy. Dziś wenecki karnawał rozpoczyna lot anioła. Anioł to akrobata, który po dwóch linach zjeżdża z dzwonnicy bazyliki Św. Marka, szybuje nad placem i kończy lot na dachu Pałacu Dożów. O niepowtarzalnej atmosferze weneckich zaułków i powodach, dla których warto tam pojechać, nie tylko w okresie karnawału, opowiada nowy przewodnik Michelin.*

Znajdźcie mi współczesnego Lei Fenga – zażądał sekretarz. – Kogoś, kto w dzisiejszym świecie osiągnął ten sam stopień socjalistycznej świadomości, na jaki wspiął się Lei Feng w latach sześćdziesiątych. „Szukajcie prawdy w faktach”, jak mówi nasz premier. Ożywcie go na stronach powieści, a na koniec pokażcie, jak stracił życie, próbując uratować towarzysza, który znalazł się w niebezpieczeństwie (…). Jeśli wymyślicie dobrą opowieść o nowym Lei Fengu, organizacja partyjna przyśle wam formularz zgłoszeniowy do Wielkiego Słownika Pisarzy Chińskich.

Najnowsza książka laureata Nagrody Literackiej Nike 2003. Wielbiciele pisarstwa Rymkiewicza znajdą tutaj znaną z poprzednich jego publikacji pasję odkrywania zapomnianych faktów z przeszłości, varsavianiści i miłośnicy historii poznają dzięki niej nieznane szerzej epizody insurekcji kościuszkowskiej. „Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej – takich, którzy lubią czytać o tym, jak wyglądało życie polskie w dawnych czasach i jak żyli nasi przodkowie, jakie mieli przygody oraz obyczaje. Mówi ona o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie przed ponad dwustu laty, między połową kwietnia a początkiem listopada 1794 roku.

Gdzie można znaleźć komiksową adaptację Powrotu z gwiazd? Jakie były losy ekranizacji powieści Lema? Jak pisarz wykorzystał „organ Kurii Książęco-Metropolitalnej” do „uwodzenia panienek”? Czy kosmonauci powinni się zwracać do siebie „towarzyszu”? Dlaczego Philip K. Dick napisał na Lema donos do FBI? Co powinno znaleźć się na półce każdego fana Lema? I wreszcie: co to są sepulki?

Świetna pisarka Paula Danziger i znakomity rysownik Tony Ross przedstawiają najmłodszym czytelnikom nową osobę – Maję Bursztyn. Maja ma 6 lat i bardzo zdecydowany charakter. Świat, w którym żyje – rodzina, szkoła, przyjaciele – stwarza wiele problemów i Maja musi się z nimi uporać. Dla niej to niezwykle ważne kroki w życiu – pierwszy dzień w szkole, pierwsza przyjaźń, wyjazd na wakacje.

W mrocznym świecie pełnym kobiecej magii, zaklęć i wyobraźni zdarza się to, czego nie sposób racjonalnie wyjaśnić. Żyją tu półludzie, półzwierzęta, o losie ludzkości decydują trzy stare wiedźmy, a miłość zespala dwoje kochanków w jedno ciało. Gdybym ci kiedyś powiedziała jest historią rozpisaną na głosy czterech pokoleń kobiet: Ilany, Sashie, Mary i Nomie. To pełna realizmu magicznego opowieść o losach emigrantek, które w nowym miejscu próbują stworzyć własny świat. O granicach kobiecej przestrzeni, kreowaniu rzeczywistości, wreszcie – o sztuce tworzenia opowieści.

Czy można się rozwieść doskonale? W białych rękawiczkach? Bez ofiar i perturbacji emocjonalnych dziecka? Teoretycznie tak. Wszystko na to wskazywało. Karen i Rob to inteligentni i ambitni ludzie, których podzieliły plany własnej kariery. Każde szukało spełnienia na innych polach, a zrozumienia w kręgu zupełnie innych osób. Rozeszli się zgodnie. Majątek został podzielony zupełnie bezkonfliktowo.