
Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny. John Lewis Gaddis – wybitny amerykański historyk – w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch bloków podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców.

Najnowsza książka autora Bomby informacyjnej (Sic! 2006), teoretyka kultury i autora śmiałych propozycji naukowego opisania ery ponowoczesności. Grzech pierworodny czy pierwotny Wypadek, początek i koniec stanowią pewną granicę, są wrodzoną ułomnością, przed którą nauka i technika nie są w stanie umknąć tak samo jak filozofia.

Kolejna w Wydawnictwie Sic! powieść popularnego francuskiego pisarza, autora dobrze przyjętej przez krytykę i czytelników W stronę niewinności (Sic! 2006). I tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna: Frykcje są historią jego życia od czasu dojrzewania do pięćdziesiątki. Powieść można czytać jako „męską” wersję Pianistki Elfriede Jelinek. Bohater, pochodzący z rozbitej rodziny, wychowany przez matkę-alkoholiczkę, od której destrukcyjnego wpływu nie jest w stanie się wyzwolić, opowiada o sobie i innych, szczególnie kobietach, a chropowaty styl tej opowieści przywodzi na myśl jeżdżenie papierem ściernym po szkle.

„Zostałem obrzezany w dniu, w którym powiesili Eichmanna” – od tej mocnej deklaracji, w której krystalizuje się tożsamość bohatera, Jossi Awni zaczyna swoją powieść o współczesnym „wiecznym tułaczu”, który powoli odkrywa, że nad jego losem zawisło stare żydowskie przekleństwo: „Obyś wszystko miał i w jednej chwili wszystko stracił”.

Analiza trzech rzeczywistości komunikacyjnych: internetu, banku i telewizji. Autor porównuje program telewizyjny do hipermarketu, zastanawia się nad technologiami jako zjawiskiem społecznym, przypatruje się bankowym stronom internetowym. Jego książka zawiera nie tylko opis fragmentu rzeczywistości społecznej, ale też jest zbiorem praktycznych wniosków, które mogą być przydatne podczas przyswajania nowych technologii.

Autor książki Południk Paryża. Fascynująca wędrówka poszukiwawcza przez stolice Francji Philip Freriks jest w Holandii znanym publicystą prasowym i telewizyjnym. Urodził się 27 lipca 1944 r. w Utrechcie w Holandii. Już jako 16-letni uczeń szkoły średniej zajmował się dziennikarstwem. Podejmował się różnych prac.

Pora poezji z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. Wydawnictwo Sic! oraz Instytut Książki serdecznie zapraszają na spotkania z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, autorem tomu Dzieje rodzin polskich, wyróżnionego Nagrodą Literacką „Gdynia” 2006 w kategorii „poezja”.

Przez całe swe dorosłe życie, od 1915 do 1941 roku Virginia Woolf - pisarka, eseistka i feministka - prowadziła dziennik. Na jego kartach znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym – pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich.

Wydawnictwo Znak i Klub pod Jaszczurami serdecznie zapraszają na wieczór poświęcony pamięci mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego IN MEMORIAM. W spotkaniu wezmą udział: Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader oraz Bożena Dudko, redaktorka książki Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Rozmowę poprowadzą: Karolina Pasternak oraz Bartek Borowicz. Zapraszamy w środę 21 lutego na godzinę 20.00 do Klubu pod Jaszczurami, Rynek Główny 8 w Krakowie.

Praca zbiorowa 47 autorów pod redakcją Adama Garbacza i ks. dr. Marka Lisa ze wstępem Krzysztofa Zanussiego.Pierwsze opracowanie tego typu na świecie! Efekt ponad czterech lat pracy wybitnych specjalistów w dziedzinie filmu religijnego z całego świata – łącznie 47 osób, m. in. prof. prof. o. Ulrich Engel, Reinhold Zwick i Wolfgang Luley z Niemiec, Federico Pontiggia, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, dr Marta Ochman z Meksyku i wielu autorów z Polski.

Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się nie śniło waszym filozofom. A jedną z tych rzeczy jest na pewno fakt, że Kant stał się bohaterem powieści kryminalnej! Założę się, że nie był to temat jego snów…
A czy istnieje jakiś powód wykluczający umieszczenie Kanta w obrębie fikcji literackiej dotyczącej filozoficznej natury zbrodni? Jest tylu zupełnie niewiarygodnych bohaterów w świecie powieści kryminalnych!

Wycieczka do Tindari inicjuje publikacje kryminałów Andrei Camilleriego w nowej szacie graficznej i małym formacie. Staraliśmy się, aby oddawała ona kryminalny charakter tych książek, i jednocześnie niepowtarzalny klimat sycylijskiego miasteczka, gdzie rozgrywa się ich akcja. Teraz już nie będzie można się rozstać z komisarzem Montalbano! A w Vigacie znowu sporo się dzieje. Przed bramą domu na ulicy Cavoura zastrzelono młodego mężczyznę. Wkrótce potem zaniepokojony Davide Griffo zgłasza zaginięcie rodziców. Okazuje się, że mieszkali oni w tej samej kamienicy, przy której popełniono morderstwo.

Krótki kurs kantyzmu na podstawie Krytyki zbrodniczego rozumu.Mieszkańcy Królewca sądzą, że to diabeł zabija w ich mieście. To sąd a priori; ma swe źródło w umyśle i nie jest empiryczny. Immanuel Kant twierdzi, że prokurator Hanno Stiffeniis rozwikła zagadkę okrutnych i dziwnych morderstw to sąd a posteriori, wywiedziony z doświadczenia; Kant od dawna zna kwalifikacje śledcze młodego prokuratora.

To nie martwe ciało wydaje się dziwne Quirke’owi. To żywy człowiek. Pewnego wieczoru, po paru drinkach wypitych podczas przyjęcia, Quirke schodzi do prosektorium, w którym pracuje i odkrywa, że jego szwagier, Malachy Griffin, szanowany lekarz - położnik przeglądał akt zgonu młodej dziewczyny, Christine Falls. Te dokumenty w żaden sposób nie powinny go zainteresować. Rankiem, gdy alkoholowa mgiełka opada, Quirke odkrywa, że prawdziwa przyczyna śmierci denatki została ukryta.

Co wybrać: dzieci czy karierę? Jakie są granice kompromisu w małżeństwie? Czy kobieta może nie mieć instynktu macierzyńskiego? Te pytania stawia przed nami amerykańska pisarka Emily Giffin w swojej najnowszej bestsellerowej książce Dziecioodporna opublikowanej przez Wydawnictwo Otwarte. Już 23 lutego powieść będzie można znaleźć w księgarniach. Świadoma bezdzietność przeważnie nie jest akceptowana i kobiety, które wybrały ten sposób na życie często muszą z determinacją bronić swojego wyboru.

Pionierskie w polskim piśmiennictwie studium o japońskim nadzorze nad korporacją, czyli mechanizmach wpływających na możliwości i sposób działania przedsiębiorstw w Japonii. Autor nie ogranicza się jedynie do opisu działania tego nadzoru, ale sytuując go na tle rozwoju instytucji powojennego systemu finansowego, identyfikuje kluczowe czynniki, które wpłynęły na jego kształt. Jest to jednocześnie pierwsza w Polsce tak wnikliwa analiza rozwoju i obecnego stanu japońskich rynków finansowych.

Pierwsza część porywającej trylogii dla nastolatków z gatunku science-fiction. Tally nie może się już doczekać swoich szesnastych urodzin. Tego dnia w jej świecie każdy przechodzi operację, która zmienia przeciętnych, brzydkich nastolatków w doskonałych ślicznych, żyjących w supernowoczesnym raju, gdzie jedynym zajęciem jest wieczna zabawa.

Kolejny album mangowy o nastolatce Momo, która ma ciągłe kłopoty sercowe. Zaczął się drugi rok nauki w liceum. Dzięki Kairiemu Momo wyszła z depresji po zawodzie miłosnym – jak się wydaje, chłopak, którego kochała, na dobre zaczął chodzić z inną. Sama Momo ze zdziwieniem spostrzega, że coraz bardziej lubi Kairiego…

Dalsze losy Manjiego w znakomitym komiksie fantasy, którego akcja została osadzona w samurajskiej Japonii. Manji – po kłótni z Magatsu – zostawia przyjaciela i rusza swoją drogą. Nie uchodzi daleko – zaraz potem zostaje zaatakowany przez wynajętych zbirów. Tymczasem Magatsu postanawia samodzielnie zabić jednorękiego bandytę, który poluje na Manjiego…

To już ósmy tom, przeznaczonej nie tylko dla dzieci, przygodowo-humorystycznej opowieści o Muminkach autorstwa sławnej fińskiej pisarki i rysowniczki Tove Jansson. Tom zawiera trzy opowieści: „Panna Migotka w dobie rokoko”, „Związkowcy w Dolinie Muminków” oraz „Lampa Muminka”.