
Historia polskiej muzyki rozrywkowej opowiedziana przez pryzmat piosenek − najpopularniejszych, a zarazem typowych dla ówczesnych mód, niezapomnianych, bo pięknych, jeśli chodzi o linię melodyczną czy tekst. Autor, telewizyjny i radiowy dziennikarz muzyczny, przedstawia także ich twórców i wykonawców, takich jak Ludwik Sempoliński, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg czy Jan Kiepura.

Przedstawiamy Państwu powieść autorki jednego z najlepszych opowiadań ze zbioru Poparzone dzieci Ameryki, który polecała Zadie Smith. Gdybym ci kiedyś powiedziała Judy Budnitz to doskonały, dojrzały debiut powieściowy, przywodzący na myśl utwory takich mistrzów pióra jak Gabriel Garcia Marquez, Isaac Bashevis Singer czy Angela Carter.

W Paryżu w wieku 78 lat zmarł wczoraj Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najoryginalniejszych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. Interesował się społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej. Był autorem głośnej teorii symulakrów. Pasjonowała go także fotografia, zarówno jako artystę, jak i teoretyka.

Niełatwo streścić historię o chłopcu w pasiastej piżamie. Powiedzmy, że jest ona przypowieścią o naturze zła, które rodzi się w umysłach porządnych ludzi. Jest to podróż edukacyjna do granic poznania. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa świat podzielony drutem kolczastym.

Prawa człowieka to nowatorskie i inspirujące zaproszenie do refleksji na temat jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych pojęć politycznych naszych czasów. Dzięki wyjątkowemu interdyscyplinarnemu ujęciu, Michael Freeman pokazuje, jak doświadczenia osób, których prawa człowieka pogwałcono, pozostają w związku z prawnym, filozoficznym i socjologicznym podejściem do kwestii praw człowieka. Kreśląc historię pojęcia, Freeman odsłania podstawowe napięcie między filozofią praw człowieka a sposobem, w jaki są one rozumiane na gruncie nauk społecznych.

Koncepcje „ja” są znakomitym wprowadzeniem we współczesne spory wokół „ja” w naukach społecznych. Napisana przez autora o międzynarodowej pozycji, książka skupia się przede wszystkim na dorobku teoretyków społecznych i analityków kultury, którzy podjęli wysiłek ustawienia „ja” w relacji do procesów psychologicznych, kontekstów społecznych i perspektyw historycznych. Wśród omawianych badaczy znajdują się między innymi: Mead, Freud, Goffman, Foucault, Chodorow, Kristeva i Baudrillard.

Bieda pozostaje jednym z najbardziej palących problemów naszych czasów. Ruth Lister zapoznaje czytelników ze znaczeniem i doświadczeniem biedy we współczesnym świecie. Książka rozpoczyna się przejrzystą prezentacją aktualnych debat na temat definicji i sposobów pomiaru biedy w społeczeństwach uprzemysłowionych, a następnie proponuje inspirującą, wielostronną analizę konceptualizacji tego zjawiska. Autorka korzysta z osiągnięć teoretycznych w dziedzinie międzynarodowego rozwoju społecznego, jak również opiera się na wielu przykładach wziętych z życia, by w ten sposób uwypuklić takie aspekty biedy, jak bezsilność, brak głosu, utrata godności i szacunku.

Wszyscy pamiętamy o francuskich, belgijskich, włoskich czy niemieckich „Ojcach Europy”. Niewielu z nas wie, że w dyskusjach nad projektem europejskim brali udział również polscy działacze polityczni, publicyści i uczeni. O nich w sposób kompetentny, barwny i przyciągający uwagę piszą w swojej książce Andrzej Borzym i Jeremi Sadowski.

Zbiór tekstów młodych badaczy, którzy opisują podobieństwa i różnice systemów komunistycznych panujących na Węgrzech i w Polsce. Czytelnik znajdzie w tej książce analizę porównawczą sytuacji Kościoła katolickiego w tych dwóch państwach, reakcję prasy na wydarzenia w Czechosłowacji w 1968 r., a także stosunek reżimu do pism satyrycznych.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Interesujące przedstawienie głównego nurtu propagandowego komunizmu. Autor analizuje sposób działania olbrzymiej machiny ceremonii państwowych. Pokazuje, jak oficjalne święta kształtowały relacje między rządzącymi a rządzonymi, jak były odbierane przez społeczeństwo, a także do jakiego stopnia decydowały o stabilności ustroju.

Już w marcu, nakładem GWP ukarze się wnikliwe studium powszechnie znanego zjawiska, jakim jest oszustwo szkolne wszelkiego rodzaju – „Ściągi, plagiaty, fałszywe dyplomy” autorstwa Agnieszki Gromkowskiej-Melosik. Autorka omawia takie przypadki oszukiwania, jak ściąganie, plagiat czy fałszowanie dyplomów akademickich. Są to poważne zjawiska, zwłaszcza we współczesnych czasach, w dobie Internetu zapewniającego niezwykle łatwy dostęp do wszelkich informacji.

Wznowienie cieszącej się dużą popularnością książki księdza Tischnera. Ksiądz na manowcach to zakorzeniona w Etyce solidarności głęboka refleksja nad tożsamością kapłana w nowej rzeczywistości społecznej. Tę książkę ks. Józefa Tischnera otwierają dwa obrazy biblijne: spór Abrahama z Panem Bogiem o uratowanie Sodomy oraz prośba apostołów, aby Bóg zniszczył miasta, które nie chcą przyjąć Dobrej Nowiny.

Książka jest swego rodzaju gramatyką języka, jakiego używamy, zwracając się do Boga w modlitwie. Autor, filozof i teolog, wciela się w postać „filozoficznego nauczyciela języka”, omawiając niczym lektor na zajęciach z nauki języka obcego podstawowe zagadnienia dotyczące modlitwy: mówienie do Boga w drugiej osobie, język jako płaszczyzna spotkania, „święcenie imienia Bożego”. Kolejnym etapem nauki jest poznanie „modlitewnej opowieści” jako elementu rozumienia Boga przez człowieka.

Druga część przygód Mai Bursztyn.
Świetna pisarka Paula Danziger i znakomity rysownik Tony Ross przedstawiają najmłodszym czytelnikom nową osobę – Maję Bursztyn. Maja ma 6 lat i bardzo zdecydowany charakter. Świat, w którym żyje – rodzina, szkoła, przyjaciele – stwarza wiele problemów i Maja musi się z nimi uporać. Dla niej to niezwykle ważne kroki w życiu – pierwszy dzień w szkole, pierwsza przyjaźń, wyjazd na wakacje.

Wyobraźcie sobie, że moglibyście mieszkać razem z Koszmarnym Karolkiem. Oto dziesięć najlepszych opowiadań o Karolku i jego cudownych pomysłach na ułatwienie sobie życia. Do jego najśmielszych wyczynów należy sprzedanie młodszego brata, Doskonałego Damianka, Wrednej Wandzi. Ta wielka, gruba księga jest cała kolorowa i zawiera okropnie śmieszne dodatki – menu Koszmarnego Karolka, jego listę zakupów, karteczki od mamy i pani Kat-Toporskiej.

Nic, co można zjeść, nie jest mi obce!
Takie hasło przyświeca iskrzącym się humorem listom, które niestrudzenie piszą do siebie Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Cudem ocalone spod pokryw rondli, z zakamarków spiżarni i czeluści piekarników epistoły są świadectwem żywota człowieka gotującego i biesiadującego.

Książka składa się z dziewięciu esejów, poświęconych tematowi wieczności, jako „wiecznego powrotu tego samego”. W interpretacji Michalskiego myśl Nietzschego ukazuje liczne pokrewieństwa z filozofami, poetami i pisarzami bliskiego mu czasu: Heglem, Kafką, Kierkegaardem, Marksem, Rilkem… „Tematem tej książki jest wieczność, pojęcie wieczności. Punktem wyjścia – Nietzsche. Myśl Nietzschego zorganizowana jest w jedną, spójną całość właśnie przez pojęcie wieczności: to oryginalne, choć zarazem mocno osadzone w tradycji nietzscheańskie pojęcie daje do myślenia nie tylko współczesnemu z nim czytelnikowi. […]

Historia, która mogłaby przydarzyć się wszędzie, ale nie każdemu. W mieście pogrążonym w chaosie tajemniczych zbrodni wszyscy szukają mordercy, choć nikt go nigdy nie widział. Zostaje po nim jedynie makabryczna poezja wypisana na ścianach krwią ofiar oraz niejasna wzmianka w dzienniku pewnego pisarza. Gdyby tylko Ivo Debergov wciąż żył…

dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę.

Chłopięce lata otwierają autobiograficzny cykl powieści Coetzee`go. To książka wyjątkowa, pierwsza, w której autor opisuje własne dzieciństwo i dojrzewanie w Południowej Afryce epoki apartheidu. Chłopak dorasta w normalnej rodzinie, o jasno podzielonych rolach i wyrazistych poglądach. Pod gładką fasadą pozorów kryją się jednak nienawiść i obłuda, wypaczające charakter kilkuletniego Johna. Deformują jego percepcję świata, niszczą relacje w rodzinie.