Nowości czytelnicze

Książka pokazuje skomplikowane dzieje Jugosławii. Autor podejmuje wieloaspektową problematykę budowy nowych państwowości narodowych. Podejmuje narrację w miejscu dramatycznie przerwanym w pierwszym wydaniu belgradzką rewoltą. Kruszejące pieczęcie tajności na wielu fundamentalnych dokumentach pozwalają lepiej śledzić dynamiczne wydarzenia w „bałkańskim kotle”.
Historia Malezji wykraczająca poza współczesne problemy państwa − poprzedzona prezentacją dziejów od okresu wczesnego osadnictwa na Półwyspie Malajskim, przez jego kolonialną przeszłość do powołania Federacji Malezji. W książce tej można odnaleźć obraz unikatowych relacji zachodzących w wieloetnicznym społeczeństwie. Przedstawiona jest również w sposób szczegółowy specyfika systemu politycznego państwa, a także zarys spektakularnych osiągnięć w sferze gospodarczej.
John Naish grał w kapelach rockowych, nosił długie włosy, jeździł na motorze (miłość do motocykli trwa do dziś) i zatrudniał się jako mechanik lub pracownik fizyczny zanim zdobył dyplom z angielskiego i filozofii i zaczął zarabiać na życie jako dziennikarz i autor. Pisał między innymi dla „Daily Telegraph”, „Daily Mirror” i „The Herald”, a ostatnio, przez ponad dziesięć lat, współpracował z „The Times”.
Mężczyzna stoi na chodniku i całuje kobietę. Pozornie bez powodu wybiega na ulicę i zostaje potrącony przez samochód. Kim jest ten mężczyzna? Co nim kierowało? I czy jest ktoś, kto go naprawdę zna?
Lewą ręką przez prawe ramię to wzruszająca i zarazem wstrząsająca opowieść o tym, jak niewiele wiemy o swoich najbliższych i o samotności w tłumie.
Dokładnie 139 lat temu zmarł jeden z najsłynniejszych pisarzy na świecie – Karol Dickens. Pisarz tak wielbiony przez swoich czytelników, że byli gotowi modlić się za bohaterów jego książek w kościołach, a kiedy umarł wielu z nich przywdziało żałobę.Mamy przyjemność poinformować Państwa, że już w przyszłym roku nakładem naszej oficyny ukaże się The Last Dickens, trzecia powieść Matthew Pearla, autora Klubu Dantego oraz Cienia Poego, zarazem ostatnia część powieściowego tryptyku.
„Klub niewiernych żon” jest błyskotliwą, a zarazem przezabawną książką, która ukazuje kulisy życia zamożnych i gotowych na wszystko mieszkanek Los Angeles. Cztery bogate i znudzone mężatki z Los Angeles zawierają umowę: każda w ciągu roku ma zaangażować się w co najmniej jeden romans. O ich sprawkach nie może się nikt dowiedzieć – mają zwierzać się tylko sobie i wzajemnie wspierać. Tak więc wkraczają – dwie ochoczo, jedna ostrożnie, a jedna bardzo niechętnie – na niebezpieczne ścieżki zdrady.
Wymarzona książka dla wszystkich zapracowanych dziewczyn! Dziennik Bridget Jones ery komputerów!
Poznajcie Holly Denham, która od pierwszych godzin pracy w recepcji banku inwestycyjnego D.K. Huerst walczy o przetrwanie, a jej skrzynka mejlowa codziennie wypełnia się dramatycznymi, zabawnymi, oburzającymi i romantycznymi wiadomości od szalonych przyjaciół, dysfunkcyjnej rodziny oraz uwielbiających plotki współpracowników.
Trzy eseje na kanwie nawiedzających autora wspomnień z czasów jego dzieciństwa na Wołyniu w latach 30. i 40. oraz młodości w repatrianckim Gdańsku tuż po wojnie. Ikona mojej matki, Nasz wielki sąsiad i Demokrytejski szlif – każdy z tych esejów kryje w sobie osobiste doświadczenie będące swego rodzaju „wtajemniczeniem w los”, a Przybylski odczytuje je jak wytrawny hermeneuta.
Niewiele jest dziś opowieści, które tak naprawdę opowiadają historie. Które nie zasłaniają się stylistyczną zabawą, nie popisują giętkim językiem, ale skupiają się na tym, co najtrudniej wyrazić słowem. Niewiele jest dziś opowieści, które tak naprawdę mówią o człowieku. O jego kruchym świecie, wchodzeniu w rzeczywistość, zderzaniu się z losem, relacjach i wyborach.
Khul-khaal to ciężkie, złote lub srebrne bransolety zakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie, bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety. Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.
Tytułowe pytanie tylko z pozoru jest paradoksalne. Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla, rzekł: Wierzyć w coś, wiedząc, że nie można tego udowodnić (jeszcze) oto istota fizyki . Eseje zebrane w tym tomie, napisane w większości przez naukowców, nie są antytezą nauki. Nie są też luźnymi refleksjami snutymi przez badaczy w wolny dzień. Dotyczą najrozmaitszych dziedzin, wyrażają ducha świadomości naukowej w jej najlepszym wydaniu, są przypuszczeniami opartymi na wnikl
Eseje zamieszczone w tomie są źródłem zdumiewającej różnorodności inspirujących idei. Niektóre z nich mają charakter czysto spekulatywny, inne dotyczą niedostrzeganych zagrożeń, a wiele z nich to współczesne wersje oryginalnej niebezpiecznej idei Kopernika poglądu, że nie stanowimy centrum wszechświata (ani dosłownie, ani metaforycznie). Niezależnie od tego, czy się z nimi zgodzisz, czy nie, czy będziesz zszokowany, czy też pozostaniesz obojętny, z pewnością skłoni
Z wieczornych wiadomości i obiegowych sądów wynika, że jest źle i będzie jeszcze gorzej. Jednak pomimo tych ponurych prognoz naukowcy dostrzegają na horyzoncie wiele pozytywnych zdarzeń. John Brockman poprosił ponad stu pięćdziesięciu wybitnych naukowców i myślicieli o odpowiedź na pytanie, które wydaje się niezwykle ważne w naszych pesymistycznych czasach: Co napawa cię optymizmem?
Książka zawiera oryginalne scenariusze Jerzego Stefana Stawińskiego, zarówno zrealizowane jak i te niezrealizowane. Teksty pochodzą z różnych okresów. Prezentują Stawińskiego jako scenarzystę wszechstronnego, posiadającego „wiele twarzy” ,twórcę polskiej szkoły filmowej i jako wnikliwego obserwatora polskiej współczesności, pisarza – filmowca.
Próba rekonstrukcji wizerunku obcego w polskich relacjach z podróży do Afryki. Teksty, którym autorka poświęca szczególną uwagę to: Listy z Afryki Henryka Sienkiewicza, Śladami Stasia i Nel. Z panem Bieganiem po Abisynii Mariana Brandysa i Chwila przed zmierzchem Marcina Kydryńskiego. Teksty te oddzielone od siebie niemal równymi przedziałami czasu, dają możliwość śledzenia ewolucji wizerunku Afryki od widzenia Sienkiewiczowskiego, poprzez widzenie Brandysa, aż po obraz kreślony przez Kydryńskiego.
Książka ma wyjątkową wartość naukową. W nauce – zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku – nie brak było uczonych broniących znaczenia różnic rasowych i nadawania im określonej wartości, a także – gównie w okresie po II wojnie światowej – uczonych zaangażowanych w walkę z rasizmem. Ostrowski wybiera trzecią – godną poparcia – drogę. Jest to droga wyższej racjonalności, której najskuteczniejszym narzędziem są badania naukowe, w toku których autor nadaje postać hipotez i poddaje je procesowi weryfikacji.
Lagos w Nigerii, początek lat 60. XX w. Świetlana przyszłość rysuje się przed bliźniaczkami Olanną i Kainene. Pochodzą z bogatej rodziny, odebrały doskonałe wykształcenie, a w kraju, który niedawno przestał być kolonią brytyjską, wszystkie drogi stoją przed nimi otworem. Piękna Olanna wybiera karierę naukową u boku idealisty Odenigba, intelektualisty zaangażowanego w sprawy polityczne i społeczne.
Ogłoszone zostały nominacje do II edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO. Z przyjemnością informujemy, że wśród nominowanych znalazł się Jarosław Marek Rymkiewicz za książkę Kinderszenen. Jury Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej, w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wyłoniło 25 książek nominowanych do Nagrody COGITO.
Nowa książka autorki Wszystkich mężczyzn mojego kota! Przebojowa Ada powraca! Wraz z boskim José, niezapomnianym kotem Kastratem, ciotką, o której lepiej zapomnieć i… psem o niecenzuralnym imieniu! Ada, krakowska fotografka z wybujałym temperamentem, musi stawić czoło jędzowatej ciotce swego hiszpańskiego narzeczonego Joségo. Łatwo nie będzie, bo zdaje się, że ukochana cioteczka Juanita ma problemy z atmosferą ich domu, późnymi powrotami, znaczną ilością wypijanych napojów wyskokowych i ogólnie ze spontanicznym charakterem wybranki bratanka.
Zgrabnie napisane, dowcipne, choć momentami pełne zadumy spojrzenie na golf, małżeństwo, ludzką naturę i życie. Popularny pisarz Carl Hiaasen w 1973 roku postanowił dać sobie spokój z golfem. Niektóre ambicje jednak żyją wiecznie, a ponieważ w miarę upływu czasu wspomnienia slice'ów i hooków nieco się zatarły, będący już po pięćdziesiątce Carl dochodzi do wniosku, że golf jest przecież sportem, w którym teraz może odnieść nawet większe sukcesy, niż kiedy był młodzieńcem.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności