
Ruszyła nowa strona internetowa Bursztynowego Szlaku Greenways – www.szlakbursztynowy.pl.

"André Aciman, amerykański pisarz, eseista i literaturoznawca, a przy okazji cioteczny wnuk Wilego, napisał książkę wielkiej urody. Wili to raptem jedna z postaci jego licznej rodziny - sefardyjskich Żydów osiadłych w Egipcie. Są jeszcze babcie i ciotki, wujowie, rodzice. Są przyjaciele rodziny, służba domowa, sąsiedzi.

W miarę jak islam – religia powstała w oparciu o Koran – kontynuuje swoją globalną ekspansję, pojawia się coraz większa potrzeba lepszego zrozumienia świętej księgi muzułmanów. Chrześcijanie, ignorując religię Mahometa, narazić się mogą nie tylko na ryzyko intelektualnej apatii, niezrozumienia czy tworzenia stereotypów, ale i naiwnych ocen.

Temat celibatu księży katolickich wywołuje wiele kontrowersji, a czasem i wielkich emocji. Dla jednych jest on przeżytkiem i czymś sprzecznym z naturą człowieka, dla innych – wielkim darem i znakiem całkowitego oddania się Bogu i służbie innym.

Główną bohaterką książki jest Jasmina, dwudziestoletnia muzułmanka, która mieszka w Europie i nie jest... terrorystką. Jasmina jest cool, ale często z jakiegoś powodu wkurzona, ponieważ czuje się niezrozumiana.

Komisarz Elina Wiik podejmuje sprawę niewyjaśnionego morderstwa, która wkrótce ulegnie przedawnieniu. Niemal 25 lat temu na górskim szlaku przy granicy z Norwegią znaleziono ciało młodej kobiety, Ylvy Malmberg. Czasu jest bardzo mało i dramatycznie brakuje wskazówek. Komisarz Wiik musi ponownie zbadać materiał dowodowy zebrany w czasie śledztwa, by znaleźć choćby najmniejszy ślad wskazujący na mordercę.

Strategia antylop jest trzecią z cyklu książek Jeana Hatzfelda poświęconych rwandyjskiej wojnie domowej. W dwóch pierwszych – Dans le nu de la vie. Récits des marais rwandais oraz Une saison de machettes – autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom, odsłaniając przed czytelnikiem świat pełen niewyobrażalnego okrucieństwa oprawców, bólu, przerażenia i milczenia ocalałych.

Siomga to gatunek łososia, różowa, mięsista ryba, ale także potoczne określenie waginy. Sofija Andruchowycz wykorzystuje tę dwuznaczność i pisze o kobiecej seksualności, będącej jednocześnie jej podróżą w nieodlegle czasy dzieciństwa i dojrzewania - podróżą pełną smaków i zapachów, niewolną od erotycznych podtekstów. Siomga to rodzaj intymnej autobiografii – słodkiej i pikantnej zarazem.

Szósty tom przygód nietypowej pary detektywów, których dzieli charakter, temperament i doświadczenia życiowe, ale łączy zarazem szorstka przyjaźń i solidarność zawodowa. Na ławce w barcelońskim parku znaleziono ciało zamordowanego żebraka. Choć rozwiązanie zagadki wydaje się proste – podejrzenie pada na grupę skinów – inspektor Petra Delicado i jej podwładny Garzón nie dają się zwieść pozorom.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na weneckim Campo Santo Stefano ginie czarnoskóry mężczyzna, jeden z nielegalnych imigrantów trudniących się handlem ulicznym, tak zwanych vu cumprà (od vuoi comprare? - chcesz kupić?). Morderstwo jest dziełem profesjonalistów, co wydaje się dziwne, bo komu mogłoby zależeć na śmierci tak mało znaczącej osoby?

Kolejna dieta cud – modna, popularna, polecana przez znajomych, szybka i… niebezpieczna dla zdrowia. „Dieta albo cud. Test 42 diet” – pierwsza tego typu książka w Polsce – pomaga wybrać dietę skuteczną i wskazuje, których unikać.

Pośród opuszczonych nadmorskich klifów zostaje znalezione ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem, a kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w mrocznym labiryncie średniowiecznych uliczek, zwłoki zamordowanej i zgwałconej 19-latki. Czy te dwie, pozornie ze sobą niezwiązane zbrodnie może coś łączyć? Inspektor Anna Cabbot próbująca odkryć, kto zabił chorą kobietę oraz pracujący nad tajemnicą morderstwa w Eastvale detektyw Banks będą musieli połączyć siły, by przerwać morderczą falę.

Po oszałamiającym i bezprecedensowym sukcesie Mrówek, które okazały się światowym bestsellerem wydanym w wielomilionowych nakładach od Stanów Zjednoczonych po Koreę o przetłumaczonym na siedemnaście języków, Bernard Werber proponuje nam tym razem Tonatonautów, kolejną niezwykłą powieść i wielką współczesną epopeję, w której podjęta zostaje próba przeniknięcia tajemnicy śmierci.

Nieposkromione ambicje, żądza władzy i potęga miłości w magicznym klimacie Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Bestseller tygodnika DER SPIEGEL. Zima 1257 roku. Dwoje podróżnych, znany uczony Albertus Magnus i śmiertelnie chora młodziutka mniszka Favola, opiekunowie magicznej Luminy – jedynej rośliny ocalałej z ogrodów Edenu, przedzierają się przez zaspy śnieżne. Usiłują przenieść niezwykłą roślinę w miejsce, gdzie uprzednio rosła, wierząc, że rajski ogród do dziś istnieje i że tam Lumina rozkwitnie na nowo.

Księżniczka Angina zajmuje w dorobku Rolanda Topora miejsce wyjątkowe. Łączy w sobie najlepsze cechy jego twórczości: poezję, czarny humor, błyskotliwą inteligencję, zamiłowanie do gier językowych, zmysł dostrzegania na pozór nieistotnych szczegółów, umiejętność ciągłego zaskakiwania czytelnika. Stanowi lekturę obowiązkową dla wielbicieli Alicji w Krainie Czarów, Zazi w metrze i innych opowieści o niegrzecznych dziewczynkach. W niewielu książkach znaleźć można tak znakomity mariaż tekstu z intrygującymi ilustracjami.

Jedna z najbardziej zajmujących i najlepiej napisanych psychologicznych powieści kryminalnych ostatnich lat. Niesamowita książka o sile oddziaływania literatury, o literackim złudzeniu i o literackiej ingerencji w ludzkie życie. Laurel Estabrook pada ofiarą brutalnej napaści. Niegdyś towarzyska dziewczyna zamyka się w sobie, od tej pory poświęcając się głównie swej fotograficznej pasji.

Śmieszne słówka, przekręcenia i bełkoty, które coś znaczyły. Dialogi, które udowadniają, że dziecko jest mistrzem ciętej riposty. Dziecięce przygody ze słowem. Wszystko to znajdzie się w pierwszym słowniku dziecięcego języka. Słowniku, który rozbawi do łez każdego rodzica i zachęci do zapisywania słowotworów własnych pociech.

50. urodziny Mikołajka. Trzeci tom nowych przygód Mikołajka zawiera pierwsze opowiadanie, jakie ukazało się drukiem (w 1959 r.) oraz dziewięć nigdy nie publikowanych historyjek, z nowymi kolorowymi ilustracjami Sempego. Na Mikołajki 2009 (6 grudnia) wchodzi również film pełnometrażowy Mikołajek.

Kolejna, piąta już książka z serii klasycznych przygód misia Paddingtona, przybysza z mrocznych zakątków Peru. Mały, nieporadny niedźwiadek na dobre zadomowił się u państwa Brown w Londynie i czynnie włączył się w ich codzienne życie. Dowiecie się, jak poradził sobie z koszeniem trawnika, świątecznymi zakupami i czy udało mu się przepędzić włamywacza. Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe… Bohaterowie książki muszą pokonać mnóstwo trudności, by odzyskać miłość rodziców pochłoniętych zarabianiem pieniędzy. Niesamowicie intensywna akcja i świetne tempo narracji powodują, że książkę czyta się jednych tchem. Czerwone krzesło to pierwsza opowieść z cyklu Magiczne Drzewo, na jej podstawie powstał film o tym samym tytule w reżyserii Andrzeja Maleszki.