Nowości czytelnicze

Słynny frywolny poemat erotyczny, przełożony swobodnie i bardzo dowcipnie na język polski przez Juliana Ejsmonda, z błyskotliwym wstępem profesora filologii klasycznej Mikołaja Szymańskiego. Zarówno forma, jak i daleka od moralizatorstwa treść tej poezji ściągnęła na autora niełaskę cesarza Augusta, który być może właśnie z jej powodu skazał Owidiusza na wygnanie.
Oto unikalny pamiętnik z okresu I wojny światowej, pisany przez jej uczestnika, żołnierza armii francuskiej. Pamiętnik pisany na pierwszej linii frontu francusko-niemieckiego, w okopach, w marszu, w huku dział! Pamiętnik przesiąknięty zapachem artyleryjskiego prochu i gazu spod Verdun!
François Bizot jest etnologiem. Od 1965 r. pracował w krajach Półwyspu Indochińskiego, badając specyfikę obrzędów tamtejszych odmian buddyzmu. Jego spokojne życie naukowca, związanego z Kambodżą niemal jak z drugą ojczyzną, brutalnie przerwali Czerwoni Khmerzy.
Społeczeństwo znajduje się w stanie oblężenia, mówi w swojej nowej książce Zygmunt Bauman. Z jednej strony rozciąga się globalna ziemia niczyja, gdzie stare struktury i zasady już nie działają, a nowe dopiero się kształtują; z drugiej – płynne, nieokreślone jeszcze pole nowych życiowych strategii. Przestrzeń pomiędzy tymi dwoma frontami, do niedawna zarządzaną przez suwerenne państwo narodowe i w naukach społecznych określaną mianem „społeczeństwa”, coraz trudniej pojmować jako samowystarczalną całość.
W tej książce, pisanej na gorąco w roku 1991, Baudrillard znów oferuje nam profetyczną wizję wydarzenia, które wstrząsnęło samą zasadą rzeczywistości. Jego hiperboliczna diagnoza dotyczy dokonującej się niezauważalnie – choć na naszych oczach – przemiany ontologicznej prowadzącej ku powszechnej wirtualizacji. Proces ten swe doskonałe spełnienie znalazł w wojnie irackiej – pierwszej wojnie, a raczej antywojnie, która została już z góry rozegrana jako swoja własna symulacja.
Od pierwszej strony tej powieści masz wrażenie, że czytasz coś wyjątkowego. Można w niej odnaleźć wszelkie możliwe wpływy: od Johna Le Carré do Monty Pythona, a nawet do Johna Woo - ale przede wszystkim jest to David Wolstencroft... Autor w mistrzowski sposób opanował sztukę nasycania narracji humorem, nie tracąc przy tym ani na jotę suspensu.

Poradnik dla zakochanych, kochających i kochanych. Opierając się na staropolskim porzekadle - „przez żołądek do serca”, autor przedstawia potrawy, które pozwalają zachować młodość, urodę, pełnię sił fizycznych oraz dobry nastrój. Składnikiem wielu dań są produkty uchodzące od wieków za afrodyzjaki, warzywa, przyprawy i zioła wpływające korzystnie na sferę zachowań seksualnych człowieka.
Napisany z humorem, ciekawie skonstruowany poradnik dla wszystkich, którzy są zakochani i ten cudowny stan chcą zachować jak najdłużej. Autorki objaśniają w nim, dlaczego w ogóle się zakochujemy i kogo najczęściej wybieramy, co przy tej okazji dzieje się z naszym ciałem, jak postępować, by nawiązać i utrzymać udany związek.
Nieszablonowa książka Dariusza Dolińskiego ukazuje reklamę wkomponowaną w społeczne otoczenie człowieka. Autor, wybitny psycholog społeczny, wyjątkowo przystępnym, barwnym, pełnym przykładów i anegdot językiem opisuje nawet bardzo skomplikowane zjawiska, osadzając je w powszechnie uznawanych teoriach współczesnej psychologii.
Książka stanowi podstawowy wykład na temat zarządzania marką: przedstawia pojęcie marki, jej znaczenie dla firmy oraz proces budowania i wdrażania znaku towarowego. Została przystępnie napisana, co czyni ją zrozumiałą nawet dla osób niewtajemniczonych w tę tematykę.
„Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie?
Za motto tej powieści wybrała Müller słowa Wieniczki z "Moskwy – Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa: "To nic, to nic, powiedziałem sobie, nic nic", powtarzane w chwili największego zagubienia, niczym zaklęcia, które mają moc utrzymywania przy życiu. Również bohaterowie Müller posługują się tajemniczymi formułkami, pod którymi pulsują strach, wściekłość, gniew. Powieść rozpoczynają fragmenty poetyckiej prozy, której tematem jest szare i wrogie miasto, jego równie szarzy i zmęczeni mieszkańcy, sprawy wymykające się spod ludzkiej kontroli, nieprzychylna przyroda. W ten opis wplatają się wspomnienia z dzieciństwa. Stopniowo wyłania się z nich klaustrofobiczna historia o społeczeństwie zniszczonym i zdemoralizowanym przez terror i strach.
Sulina – miasteczko w delcie Dunaju, miejsce, gdzie „kończy się kontynent i dobiegają kresu zdarzenia” (Andrzej Stasiuk), ostatnie miasto Europy. Niegdyś kwitnący port, jest dziś Sulina nostalgicznym symbolem upadku, rozpadu, przemijającego czasu. O jej bogatej przeszłości przypominają zrujnowane budynki kapitanatu, dwustuletnia latarnia morska i cmentarz.


Album Czekolada jest unikalnym na rynku polskim, przepięknie ilustrowanym przewodnikiem po świecie czekoladowych smaków. Jeśli potrzebujesz najlepszego przepisu na tort Sachera, chcesz odkryć tajemnicę pysznego sufletu czekoladowego z wanilią albo zaskoczyć nawet najbardziej wy-brednych smakoszy czekoladowymi uszkami z ragoût z królika – oto przed tobą książka o czekola-dzie pełna pomysłów na pyszne i wykwintne desery.
W kulturze masowej i w psychice jednostek zakorzenione są mechanizmy dokonujące podziału świata na męski i kobiecy. Świat męski to władza, dominacja, siła, niezależność; natomiast świat kobiecy to uległość, bezsilność i pasywność. Są to uświęcone przez historię schematy, które autorka nazywa pryzmatami płci.
Zalecenia w leczeniu depresji. Strategiczna terapia krótkoterminowa. Jest to opis skutecznych strategii przerywania mechanizmów powodujących depresję. Książka stanowi kopalnię pomysłów dla każdego terapeuty układającego program leczenia.
Książka przedstawia:
- dyskusję z poznawczo-doświadczeniową teorią "ja" Epsteina,
- dwa systemy regulujące zachowanie człowieka, a także mechanizm świadomości, który pracę tych systemów koordynuje,
- wiedzę na temat umysłu, jaką przekazują nam terapeuci,
- procesy psychiczne, w których różny jest udział doświadczenia zmysłowego i refleksji,
- badania eksperymentalne poświęcone roli świadomości w myśleniu twórczym, intuicji, w powstawaniu błędów w rozumowaniu, a także w przebiegu emocji i realizacji dążeń.
Samookaleczenie jest „wypowiedzią” na temat traumatycznego doświadczenia i napięcia, kierowaną przez dokonującą go osobę w pierwszym rzędzie do siebie samej, a dopiero w dalszej kolejności do innych ludzi.
Uszkodzenie własnego ciała, bardziej może niż jakiekolwiek inne ludzkie działanie, mówi o rozpaczy, udręce i bólu. Akt zadawania sobie ran komunikuje w sposób dosłowny obecność czegoś niemożliwego do zniesienia i nie dającego się wyrazić w normalny sposób.
Książka otrzymała dotację Fundacji Nauki Polskiej i Komitetu Badań Naukowych.

Błędy nie omijają żadnej dziedziny, w której mamy do czynienia z formułowaniem sądów i ocen. Popełniają je zwykli ludzie, kiedy poddają się manipulacji i niekonsekwentnie głosują za różnymi programami ekonomicznymi, społecznymi czy politycznymi. Błądzą też nauczyciele, którzy wystawiając uczniom oceny, ulegają swoim wcześniejszym opiniom na ich temat.
Co to jest KINO STYLU ZEROWEGO?
Zdecydowana większość widzów oglądając film fabularny koncentruje się na opowiadanej historii, nie potrafi natomiast zanalizować go jako przekazu estetycznego. Wypracowana na przestrzeni lat praktyka produkcyjna nastawiona jest na ukrywanie środków warsztatowych i form wyrazu. Styl staje się niewidoczny, osiąga poziom zerowy. Takie kino nazwano kinem stylu zerowego.

Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności