Nowości czytelnicze

Zdesperowany bohater na skraju samobójstwa podpisuje iście faustowski pakt ze spotkanym przypadkowo artystą. Odda się w jego ręce, w zamian za co odzyska sens życia. Jako żywa rzeźba staje się sławny i podziwiany. Traci tylko jedno – wolność. Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna manipulacja? Co stanowi o naszej wyjątkowości? Jak zwykle u Schmitta, ważne pytania podane lekko i z przymrużeniem oka.
Wybór artykułów, publikowanych w różnych latach i dotyczących ustroju realnego socjalizmu oraz jego upadku. Są to wypowiedzi historyka, który snuje refleksje nad historią współczesną lub prawie współczesną, nieraz bezpośrednio ją obserwując. Z wykształcenia autor jest historykiem i socjologiem.Z praktyki w znacznie większym stopniu historykiem, który jednak żywi głębokie przekonanie o potrzebie łączenia obu dyscyplin. Dokonując takiego, a nie innego wyboru artykułów, chciał pokazać, że socjologia historyczna ma sens.
Album jest komiksową adaptacją powieści Neila Gaimana o tym samym tytule. Ilustracjami zajął się Glenn Fabry, autor okładek do serii "Kaznodzieja". To niepokojąca historia o przeznaczeniu, w której główny bohater - Richard Mayhew - na skutek splotu dziwnych wydarzeń wplątuje się w rozgrywkę pomiędzy siłami, których istnienia nawet nie podejrzewał i zostaje zmuszony do wędrówki przez Londyn Pod - leżący w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad.
Niezwykły, historyczno-mistyczny komiks stworzony przez znakomitego francuskiego rysownika i scenarzystę Bernarda Yslaire'a, zdobywcę wielu prestiżowych nagród, m.in. we Francji, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie. Autor wprowadza nas w epokę wiosny ludów, a jednocześnie sięga po tematy związane z mistycyzmem początków historii ludzkości. Cykl był entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i odniósł wielki sukces na rynku frankofońskim.
Czy spotkanie ze słoniem malującym obrazy, rysunek jaskini Platona i miłość spadająca jak grom z jasnego nieba, mogą pomóc w odnalezieniu swojego miejsca w życiu ? Rudy Harrington, po śmierci żony i odejściu z domu dorosłych córek, nie chce dłużej żyć tylko wspomnieniami. Sprzedaje wszystko co ma, wyjeżdża w nieznane rejony Texasu, aby poświęcić się hodowli awokado i rozpoczyna nowy rozdział swojego życia. Posiłkując się podręcznikiem filozofii, próbuje zrozumieć sens codziennych wydarzeń i zmian zachodzących w jego życiu. Czy jednak Platon i Epikur mogą pomóc mu w podejmowaniu słusznych decyzji?

Czy młoda kobieta, która utraciła sens życia i staruszka, której pozostało już niewiele czasu, mogą się od siebie czegoś nauczyć? Dwudziestokilkuletnia Jennifer, odratowana po próbie samobójczej, ma do wyboru dwa rozwiązania: albo podda się terapii w klinice psychiatrycznej, lub też zamieszka ze swoją babcią, która podejmie się opieki nad nią.
Interesująca analiza fenomenu Polskiej Kroniki Filmowej, będąca próbą umiejscowienia lubianego przez widzów i cenionego przez władze „tygodnika aktualności” w systemie propagandowym PRL. Autor bada ewolucję stylu Kroniki, wyznaczanego przez polityczne przełomy, a oscylującego między rejestracją i kreacją rzeczywistości, dokonywaną na potrzeby władzy. Wskazuje też na siłę oddziaływania PKF na świadomości odbiorców.

Miło nam poinformować, iż tom wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Dzieje rodzin polskich został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii „poezja”. Ogłoszenie wyników nastąpiło w czwartek, 7 grudnia, na uroczystej gali w Pomorskim Parku Naukowo-Technicznym w Gdyni. Więcej informacji o nagrodzie: http://www.nagrodaliterackagdynia.pl/. „Tkaczyszyn-Dycki […] wydał już kilka tomików poetyckich, ma swoją publiczność, ale nie przebił się jeszcze do szerokiego kręgu odbiorców. Ta nagroda może mu pomóc przekroczyć ten próg” (Jacek Trznadel).

Namaluj mi duszę. Nieco archaiczne, odesłane do lamusa pojęcie natchnienia, bywa zamiennie nazywany Iskrą Bożą, Darem. O wrażliwcach interpretujących rzeczywistość poprzez działo sztuki mówi się, że są obdarzeni trzecim okiem, szóstym zmysłem, że mają „nerwy na skórze”. Zaś sami twórcy mawiają, że dzieło bywa mądrzejsze od nich. Nawet artyści-sceptycy i ironiści przebąkują coś o specjalnym stanie skupienia podczas aktu kreacji. Dopełniający dzieła odbiorca potem uczestniczy w tym święcie.
Miło nam poinformować, że 2 grudnia (sobota), Jurij Andruchowycz otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, za książkę Dwanaście kręgów. Jurij Andruchowycz (1960); prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej BuBaBu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: "Rekreacje" (1994, 1996), "Moscoviada. Powieść grozy" (2000, 2004), "Perwersja" (2003) oraz "Dwanaście kręgów" (2005), za którą został odznaczony w roku 2006 Leipziger Buchpreis, przyznawaną za dzieła przyczyniające się do porozumienia europejskiego, tomy esejów: "Erz-herz-perc" (1996), "Moja Europa.
Jak stworzyć spontaniczną kreację aktorską? Już 15 grudnia ukaże się pierwszy w Polsce „Podręcznik dla aktorów. Technika Improwizacji dla profesjonalnych aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych” Stephena Booka. Dla aktorów, wykładowców i wszystkich marzących o karierze w tym zawodzie. Książka ukaże się nakładem filmowego Wydawnictwa Wojciech Marzec.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej i Klub Jagielloński zapraszają na dyskusję Polska ubeków czy Polska bohaterów? W poszukiwaniu prawdziwej historii PRL, połączoną z promocją książek z serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL”: Polska konfidencka, Pod znakiem sierpa i młota, Precz z komuną, pod redakcją Filipa Musiała i Jarosława Szarka.
AGLAJA VETERANYI (1962-2002), aktorka i niemieckojęzyczna pisarka pochodzenia rumuńskiego. Jej pierwsza powieść "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze"(1999) - to przejmująca, poetycko - oniryczna proza osnuta na wątkach autobiograficznych.
Nowa publikacja Wydawnictwa Bezdroża - atlas narciarski "Słowacja Zimą", stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o wszystkim co może nam zaoferować górzysty kraj naszego południowego sąsiada, jeśli odwiedzimy o tej porze roku. Mowa w nim więc, o narciarskim szaleństwie przeplatanym relaksującymi kąpielami w termalnych źródłach i wieczornych długich rozmowach, którym towarzyszą znakomitości słowackiej kuchni... Przewodnik podaje długą listę nowoczesnych centrów sportów zimowych do których łatwo dotrzeć i które wydają się znakomitym pomysłem na niezapomniany narciarski urlop.
Jasne błękitne okna to poruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni, nadziei, ale i samotności w świecie pełnym ludzi. Humor i dramat, śmiech i łzy przeplatają się tu jak w życiu. Beata podczas imprezy odbiera telefon. Nie wie jeszcze, że zmieni on wszystko. Krótka, ale ciepła rozmowa z przyjaciółką z dzieciństwa, Sygitą , sprawia, że Beata postanawia odwiedzić rodzinne strony. Choć wizyta nie trwa długo, wracają wspomnienia… Beata i Sygita dorastały razem w małym miasteczku, przyrzekały sobie, że nic ich nie rozdzieli.
Jedna z najważniejszych książek Jeana Baudrillarda. Konsumpcja stała się dla nas moralnością i na naszych oczach niszczy podstawy człowieczeństwa, to jest równowagę między mitem a logosem, którą utrzymywała myśl europejska od czasów greckich. Jak pisze autor: „Tak jak społeczeństwo średniowieczne znajdowało równowagę między konsumpcją a diabłem, tak nasze znajduje swoją między konsumpcją a jej oskarżeniem”.
Urok lat minionych album fotograficzny Zenona Żyburtowicza z tekstami Michała Ogórka przenosi nas w lata PRL-u z jego niedorzecznościami, paradoksami, śmiesznostkami. Zdjęcia Zenona Żyburtowicza przypominają nam jakie były początki motoryzacji, reklamy, pierwszych publikacji nagości w prasie, jak podróżowaliśmy i robiliśmy zakupy. Starsi chętnie wspomną lata dzieciństwa i młodości, młodsi poznają "uroki" życia codziennego rodziców.
Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazała najnowsza książka profesora Ryszarda Przybylskiego Ogrom zła i odrobina dobra. Cztery lektury biblijne. Tematem zebranych w tej książce esejów są zasadnicze dla kultury europejskiej mity wywodzące się z tradycji judeo-chrześcijańskiej. Przybylski interpretuje zapis spotkania Jezusa z uczniami w Emaus, z ksiąg Koheleta i Hioba wydobywa przeciwstawne przesłania mądrości i dwie wizje Boga, Księga Estery pozwala mu opowiedzieć o doświadczaniu tożsamości, nieoczekiwane światło rzuca też autor na mit Królestwa Bożego i zarezerwowany dla człowieka przywilej czynienia dobra.
Najlepsza powieść francuska roku 2005 (nagroda FNAC). Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci. Akcja Śmiechu ogra toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francuskiego rzeźbiarza Paula i Clary, córki lekarza Wehrmachtu – pary żyjącej współcześnie, lecz zmagającej się z przechodzącym z pokolenia na pokolenie, jak złowieszczy śmiech ogra, przekleństwem przeszłości.
Geneza i przebieg wojen rosyjsko-tureckich od XVII do XX wieku. Autorzy starali się dać wyważony obraz zmagań, w dotychczasowej historiografii prezentowanych często z europejskiego lub rosyjskiego punktu widzenia.

Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności