
Polityczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna historia Ukrainy XX wieku. Autorzy przedstawiają Ukrainę zarówno w szerokiej perspektywie historycznej, jak i w szczegółach codziennego życia. Zmiany, dokonane w drugim wydaniu książki, uwzględniają zarówno potrzeby rynku czytelniczego, w szczególności studiującej młodzieży, jak i względy analitycznoprawne.

Opis językowych zachowań Polaków w sytuacjach codziennych, a więc takich, w których przychodzi być każdemu z nas. Są to sytuacje będące tylko częściowo przedmiotem świadomych, przemyślanych wyborów. Artykuły wybranych specjalistów – językoznawców, psychologów, socjologów, kulturoznawców, a także do doświadczonych dziennikarzy – podejmują tematykę codziennego mówienia oraz opisują wszelkie strategie (językowe i niejęzykowe) stosowane przez mówiących, mające im zapewnić skuteczność działań słownych.

Spokojne życie trzydziestokilkuletniego antykwariusza, za sprawą niepozornego zamówienia księgarskiego, zmienia się pewnego dnia w splot tajemnic, których natura zdaje się przekraczać granice postrzegalnego świata. Bohater, a za nim czytelnik, staje w otwartych drzwiach prowadzących poza dotychczasowe wyobrażenia na temat rzeczywistości i swojej w niej egzystencji, zmuszony szukać odpowiedzi w gąszczu zjawisk rodem z cudzej wyobraźni, bezradny wobec pytań, których nigdy sobie nie zadawał.

,,Człowiek może bardzo kochać swoją papugę, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Z drugiej strony, człowiek może wcale nie kochać swojej papugi, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Czyli to nie ma znaczenia, jak bardzo człowiek kocha swoją papugę, bo i tak jej to nie pomoże, jeśli w okolicy kręci się pies”. Na tym nie kończą się problemy i refleksje nastoletniego bohatera powieści Raya Lorigi – oprócz papugi ma jeszcze na głowie szkołę, piłkę nożną, dziewczynę, którą uwielbia do szaleństwa, i pracę, której nie cierpi. Niełatwo to wszystko pogodzić z męką dojrzewania, bo ,,Kiedy jesteś dzieckiem, za nic na świecie nie chcesz być dobrym człowiekiem (...), chcesz spłonąć w piekle i widzieć, jak cała pieprzona szkoła gapi się z podziwem”.

Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach” usiłują na nowo ułożyć sobie życie. Postanawiają wspólnie zamieszkać. Ich towarzyszem stanie się dawny kolega z liceum – stary kawaler. Zdesperowane kiepską sytuacją finansową zakładają „erotyczny telefon zaufania”… Zabawna, lekko i dowcipnie napisana powieść obyczajowa.

Wielowarstwowy i wielowątkowy obraz Stambułu dawnego i współczesnego. Orhan Pamuk opowiada o swoim życiu, które nierozerwalnie splotło się z tym miastem, a jednocześnie pełni rolę cicerone oprowadzającego czytelnika po zakamarkach, krętych uliczkach, skromnych sklepikach, miejscach opuszczonych i zapomnianych, peryferiach nie odwiedzanych przez turystyczną gawiedź.

W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

Thriller, powieść psychologiczna, sensacyjna i obyczajowa zarazem. Główny bohater, dubliński lekarz-patolog Quirke, odkrywa zadziwiające nieprawidłowości w diagnozie przyczyny śmierci młodej dziewczyny, Christine Falls. Czy diagnoza jest zwykłą pomyłką popełnioną przez innego lekarza, prywatnie szwagra Quirke’a, czy też manipulacją mającą zamaskować niewygodną prawdę? W poszukiwaniu rozwiązania zagadki bohater uda się do Bostonu, trop medycznego śledztwa zaprowadzi go jednak z powrotem do ojczystego Dublina. Katolicka społeczność miasta, w tym i członkowie jego własnej rodziny, ukrywają pewien wstydliwy sekret… Jedna z najciekawszych i najlepszych powieści o Irlandii i irlandzkości.

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Jackiem Żakowskim autorem książki Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i w świecie. W Szczecinie 22 listopada (środa, Godz. 14.00)Uniwersytet Szczeciński, al. Piastów 40b, Jacek Żakowski wygłosi wykład Komentarz polityczny a swoboda wypowiedzi na konferencji „Odcienie sprawiedliwości”, zorganizowanej przez Koło Naukowe LEXUS.

Wyjątkowa publikacja jednej z najbardziej znaczących postaci literatury XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń współczesnych pisarzy. Prowadzone przez lata dzienniki czyli zapiski nie tylko o twórczości, ale również o życiu autorki - pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Z drugiej strony - to dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych. Słowem panorama ćwierćwiecza w tekście, który czyta się jak wielowątkową powieść.

Powieść ukazuje chińskie społeczeństwo po rewolucji kulturalnej, żyjące w absurdzie politycznej propagandy i totalitaryzmu. Główną postacią jest zawodowy pisarz, któremu partia zleca napisanie książki o współczesnym chińskim bohaterze. Zamiast jednak socjalistycznego „wzoru do naśladowania” powstaje pozornie beznamiętna relacja z życia mieszkańców miasta pozbawionych prywatności, indywidualnych dążeń, perspektyw na godne i w miarę dostatnie życie, miasta, w którym nikogo nie dziwi zbiorowy gwałt na środku skrzyżowania, zabicie dziecka lub starej matki, pobicie ciężarnej kobiety lub publiczne samobójstwo. Ponury, pozbawiony jakiejkolwiek nadziei obraz społeczeństwa zniewolonego przez totalitarny reżim.

Początek XIX stulecia. Królewiec to małe, mroczne, kresowe miasto pruskie, po którego ulicach snują się żołnierze, prostytutki, złodzieje i inne typy spod ciemnej gwiazdy. Seria tajemniczych morderstw, które wstrząsają miastem, dobrze harmonizuje z jego ciemną aurą. Ciekawa jednak zbieżność: w tym czasie sędziwy Immanuel Kant pracuje nad dziełem poświęconym zbrodni…

Powieść napisana… z perspektywy trupa. Trzydziestoczteroletni Jacques Lormeau umiera pewnego ranka i z góry obserwuje swoje martwe ciało. Przygląda się bliskim i przyjaciołom i dopiero teraz, po śmierci, zaczyna ich rozumieć oraz pojmować sens swego życia. Dowcipna, ironiczna, miejscami nawet sarkastyczna, powieść Didiera van Cauwelaerta stawia pytanie o życie po śmierci, gra z jego religijnymi i filozoficznymi wyobrażeniami, wciągając tym samym czytelnika w wyrafinowaną literacko grę intelektualną.

Chcieliśmy oddać w Państwa ręce niezwykłą książkę - kulinarny bilet dookoła świata. Para podróżników i dziennikarzy w książce pachnącej kardamonem, chili i szafranem opowiada o aromatycznych przyprawach, zapachach i smakach, które wędrowały wraz z odkrywcami. Ponad 70 autentycznych potraw i przepisów z całego świata, typowych dla regionów i różnych obszarów geograficznych. Autorzy opisują każdą potrawę oraz jej historię, charakteryzują pod kątem kulturowym i obyczajowym.

"Europa z płaskostopiem to taki niezbędnik czechofila. Jeśli ktoś uważa, że Praga to najpiękniejsze miasto na świecie, Hrabal jest największym pisarzem XX wieku, a najlepsze piwo to pilzneńska dwunastka, musi przeczytać tę książkę. Pozostali — ci, którzy błądzą w swej niewiedzy o Czechach — też powinni. Może wtedy zmienią zdanie." Mariusz Cieślik. "Dla Czecha Europa z płaskostopiem to lektura zarazem miła i nieznośna, schlebiająca i irytująca, budząca sprzeczne uczucia — od patriotycznej dumy do patriotycznego oburzenia. Czegóż innego jednak można się spodziewać po dobrej książce?" Václav Burian

Jeszcze w listopadzie w sprzedaży ukaże się album "Misja Everest" z 60 zdjęciami Wojciecha Trzcionki, dziennikarza i uczestnika wyprawy Falvit Everest Expedition 2006. Album "Misja Everest" to reportaż, niemal dzień po dniu, z wyprawy Falvit Everest Expedition 2006, której organizatorami byli znana dziennikarka TVN Martyna Wojciechowska i wrocławski wspinacz Bogusław Ogrodnik.

17 listopada na półki księgarskie trafi najnowsza książka Roberta Makłowicza Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier. Jest to pierwsza książka z serii podróży Makłowicza. W przyszłym roku ukaże się część poświęcona kuchni austriackiej. „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier” powstały na podstawie program telewizyjnej Dwójki, który w wyjątkowy i niekonwencjonalny sposób łączy sztukę gotowania z pragnieniem podróżowania i poznawania kulturowych tajemnic różnych zakątków globu.

„Made in China” – formułka coraz częściej spotykana na wszelkiego rodzaju produktach to sygnał ogromnych przemian, jakie przeżywają obecnie Chiny. Chlubiący się 5000 lat historii, prastarą cywilizacją i oryginalną kulturą Kraj Środka z każdym rokiem staje się atrakcyjniejszy i dla biznesmenów, i dla turystów, przed którymi otworzyły się możliwości egzotycznych podróży za Wielki Mur.

"Oto zgrabnie opowiedziana historia o domniemanym globalnym spisku wielkich korporacji, którym nie wystarcza już manipulowanie konsumentami (czyli nami wszystkimi) za pomocą reklamy. A także opowieść o utracie ideałów i niezależności przez dziennikarza, który na trop owego spisku wpada. Na dodatek - sporo smaczków: satyra na nowojorskie elity prasowe i polskie społeczeństwo oszalałe na punkcie konsumpcji czy inteligentne aluzje (i szczęśliwie dalekie od nadęcia) do wielkiej literatury antyutopijnej (twórczości Orwella, Kafki, Kesey`a).

Kampania napoleońska w Hiszpanii, rok 1808. Młody oficer, Fryderyk Glüntz
ze Strasburga, wstępuje w szeregi Czwartego Pułku Huzarów, elitarnej jednostki armii cesarskiej, przystępującej właśnie do walki w Andaluzji. Pragnie jak najszybciej znaleźć się na polu bitwy, wykazać odwagą i męstwem, zdobyć chwałę. Prędko jednak okrutna rzeczywistość rozwieje romantyczną wizję wojennego bohaterstwa, zniknie patos pola bitwy, a osiemnastolatek będzie musiał zastanowić się nad ludzkim losem i sensem wojny.