
"Ta książka zawiera wszystko – lub niemal wszystko – czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak pytać… Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi klarownych, nie zawsze pocieszających, ale zawsze pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od przejrzystości zdarzeniach. A że nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina… Jak mało która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć – i żyć” (Zygmunt Bauman).

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Wydawnictwo Indigo z dumą przedstawia nową książkę Niżeja Podpisanego Człowiek zwany Biurkiem. To wspaniała lektura dla miłośników Mrożka i Topora – pierwszy z trzech lub czterech tomik przesiąkniętych absurdem, niezobowiązujących, ale zmuszających do zadumy opowiadań o naszym życiu we współczesnej Polsce – z innej, nieoczekiwanej, niepodejmowanej dotąd przez pisarzy strony.

Nowoczesny podręcznik akademicki o powstawaniu tożsamości narodowej społeczności ruskich i skandynawskich, napisany na podstawie najstarszych kronik plemiennych i współczesnych badań archeologicznych. Szczegółowe omówienie splatających się dziejów ziem ruskich i skandynawskich pozwala czytelnikowi wejrzeć w całościową, wielopłaszczyznową strukturę antropologiczną i historyczną tych regionów.

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Absurdalne? Tak, ale w najlepszym stylu. Niepokojące? A jakże, ale prześmieszne. Straszne? Ma się rozumieć, jednak dowcipne i intrygujące. Historia miłości pielęgniarki do przypadkowo napotkanego nieboszczyka, który w dodatku nie chce ostygnąć. Cóż za (gorący) pomysł! No i trzeba przyznać - dobrze zrealizowany. Bo przecież mogłoby być melodramatycznie i patetycznie, mogło być o śmierci i niespełnieniu. A tak - Topor by się uśmiał!

Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy kiedyś podjęli inną decyzję? Co by było, gdyby cofnąć czas i spróbować pójść inną drogą…? Z takimi dylematami zmagają się bohaterowie książki Antoniny Kozłowskiej Trzy połówki jabłka opublikowanej przez Wydawnictwo Otwarte. Już 22 stycznia powieść będzie można znaleźć w księgarniach.

Wydawnictwo Znak i Gazeta Wyborcza mają przyjemność zaprosić na dyskusję wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne, która odbędzie się
22 stycznia 2007r. o godzinie 18.00w siedzibie „Gazety Wyborczej”, ul. Czerska 8/10 w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą: Irena Grudzińska-Gross, Zofia Król, Jerzy Illg oraz Adam Michnik

Dziewiąta powieść Dona DeLillo Libra (1988) czerpie tytuł ze znaku zodiaku Lee Harveya Oswalda, znaku Wagi. Podobnie jak w innych jego powieściach fabuła, temat i struktura są starannie wyważone, autor prowokuje czytelnika mądrym zastosowaniem wiedzy historycznej, dramatycznym rozwojem akcji i bardzo precyzyjną konstrukcją opowieści, koncentrującej się na osobie Oswalda, przedstawionego w sposób niezwykle sugestywny i niepokojący.

Książka australijskiej autorki Anny Funder „Stasiland”, nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Andrzej Żuławski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich prozaików i myślicieli – z niezrozumiałych powodów uparcie przemilczany przez krytykę. By poznać treść jego najnowszej książki o tak intrygującym tytule, trzeba ją przeczytać. Streszczenie anegdoty nie stanowi wystarczającej zachęty do lektury dzieła tej rangi, choć ową anegdotę Autor konstruuje z wielką precyzją i troską o wybrzmiewanie znaczących dla niej faktów w coraz to innych kontekstach rzeczywistości.

w przyszłym tygodniu ukaże się książka wspomnieniowa Andrzeja Strzeleckiego, znanego głównie z serialu "Klan" aktora, ale także reżysera, satyryka, wykładowcy Akademii Teatralnej i założyciela Teatru Rampa. Autor jest niezwykle zabawnym gawędziarzem oraz zapalonym miłośnikiem golfa. Historie dotyczące tego sportu są osią książki, ale wiele w niej anegdot dotyczących osób ze świata filmu, teatru, telewizji, kabaretu i muzyki.

Tropem SB. Jak czytać teczki - przewodnik po esbeckich archiwach już wkrótce w księgarniach! 11 stycznia 2007 roku w księgarniach pojawi się książka Romana Graczyka Tropem SB. Jak czytać teczki, intrygujący przewodnik po esbeckich archiwach, książka przybliżająca mechanizmy werbowania agentów i funkcjonowania tajnych służb.

Przedstawienie zmian zachodzących w pojmowaniu rasy i rasizmu w czasie i w przestrzeni. Książka zawiera analizę różnorodnych przejawów rasizmu w kulturze, z wykorzystaniem przykładów rozmaitych kulturowych nisz z Polski i z zagranicy. Autor omawia też złożone relacje między zjawiskami rasizmu a globalizacją oraz wskazuje na możliwości wyrażania przekazu antyrasistowskiego we współczesnej kulturze popularnej np. w muzyce rockowej.

Zbiór felietonów opublikowanych w latach 1998–2002. Autor przedstawia w nich tzw. przeciw-obyczaje, czyli szkodliwe praktyki życia publicznego, takie jak korupcja, nepotyzm, oligarchizacja. Zabarwione ironią felietony mają ostrzegać przed zagrożeniami, które nadal są aktualne pomimo zmiany rządów i osób.

Znany dziennikarz i działacz akcji „Cała Polska czyta dzieciom” napisał książkę, która powstała z myślą o jego synku. Tajemnicze przygody Kubusia to książka mądra i pełna ciepła, pobudzająca wyobraźnię najmłodszych. Dzięki pięknym ilustracjom Marii Ekier z pewnością stanie się wyjątkową pozycją w domowej biblioteczce. Magiczny świat wykreowany przez Macieja Orłosia wciąga najmłodszych, a przygody bohaterów uczą i rozwijają zainteresowania dzieci.

Erwin Axer urodził się w 1917 roku. Czas, w jakim żył, nie szczędził mu doświadczeń. Lwów, w którym minęły jego dzieciństwo i młodość, Łódź, do której powrócił ze stalagu, i Warszawa, gdzie ostatecznie zamieszkał – to jedne z wielu miejsc wyznaczonych na drodze życiowej Axera. Teatr, z którym był związany już od czasów lwowskich, kierował go w różne strony świata. By ocalić przeszłe wydarzenia, spisywał je, i to stylem powściągliwym, trafiającym w sedno.

Autorka książki Pułapki zaangażowania. Intelektualiści w służbie komunizmu (2001, Nagroda „Polityki”), analizuje w swojej najnowszej pracy wyzwania stojące przed społeczeństwem; jego kondycję oraz perspektywy. Znajdujemy się w sytuacji, powiada Maria Hirszowicz, kiedy ludzie przestają być samodzielnymi podmiotami kształtującymi swoją egzystencję, są spychani na pozycje biernych widzów, poddanych kontroli idei oraz instytucji, które sami stworzyli.

Kolejna „encyklopedia” laureata Nagrody Literackiej Nike 2003. Wielbiciele pisarstwa Rymkiewicza znajdą tu znaną z poprzednich jego książek pasję odkrywania zapomnianych faktów z przeszłości, varsavianiści i miłośnicy historii poznają dzięki niej np. nieznane dotąd epizody insurekcji kościuszkowskiej (wieszanie zdrajców na Krakowskim Przedmieściu). Wieszanie zapowiada się jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek przyszłego roku.

Są historie, których nie da się zaśpiewać (Bono. W rozmowie z zaprzyjaźnionym francuskim dziennikarzem Bono porusza cały wachlarz tematów: dzieciństwo bez matki, wieloletnia przyjaźń z muzykami i początki supergrupy U2, a także zaangażowanie w działalność charytatywną i politykę na rzecz Afryki. Ten charyzmatyczny Irlandczyk jest skutecznym ambasadorem krajów Trzeciego Świata: doprowadził do umorzenia ich gigantycznych długów. Kto z jego fanów wie, że po Live Aid w 1985 roku Bono z żoną, incognito, pracowali w etiopskim sierocińcu?

Książka dla dzieci, autorstwa znanego dziennikarza i uczestnika akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Maciej Orłoś pisał ją z myślą o swoim sześcioletnim synu. Kubuś mieszka w Warszawie, tam chodzi do przedszkola, do którego co dzień odprowadza go babcia. Wszystko zdawałoby się jest poukładane i zwyczajne. A jednak… Kubuś w pozornie zwyczajnym świecie doświadcza czegoś niezwykłego i tajemniczego, jego dzień nie zawsze jest taki normalny i zgodny z planem. Ogromną zasługę w burzeniu owej rutyny ma babcia Kubusia – osoba niezwykła i tajemnicza.