
Bolesne i czasem też zabawne reportaże o stosunkach niemiecko-polskich, które 60 lat po wojnie jeszcze wydają się być wielkim polem minowym, pełnym nieznanych historii o wybuchowej treści. Nie znam w literaturze niemieckiej książki, która opisywałaby to tak bezlitośnie szczerze, a jednocześnie po ludzku. Reportaże Włodzimierza Nowaka trzeba jak najszybciej przetłumaczyć - należy im się ważne miejsce wśród lektur szkolnych w Niemczech! Jest to literatura faktu na najwyższym poziomie.
Martin Pollack

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Tytułowy cud polega na tym, że główny bohater, który ginie w trzecim zdaniu książki, zachowuje właściwą temperaturę. A w zasadzie zachowuje temperaturę dla nieboszczyka bardzo niewłaściwą, bo koło 37 stopni Celsjusza. Powiedzenie "zakochać się w niewłaściwej osobie" ma w przypadku Anny dosłowne znaczenie: "Cud" to historia miłosna trupa i anioła, ofiary wypadku i młodej lekarki.

Psia skóra” to przezwisko, druga natura i znak życiowego niedopasowania Krista Tupka, zwanego też Dupkiem: miernego pisarza, autora kiepskich scenariuszy, niedoszłego poety i człowieka, która miał w życiu dwie pasje: alkohol i kobiety. Książka Fatosa Kongoli to opowieść o miłości odnawiającej się w trzech pokoleniach, o lęku przed nadchodzącymi nowymi czasami, o próbie uwolnienia się od bólu przeszłości. Z Albanią w tle.

*"Buongiorno, siora mascara!", witaj, siostro masko! Tak pozdrawiali się między sobą osiemnastowieczni przebierańcy. Dziś wenecki karnawał rozpoczyna lot anioła. Anioł to akrobata, który po dwóch linach zjeżdża z dzwonnicy bazyliki Św. Marka, szybuje nad placem i kończy lot na dachu Pałacu Dożów. O niepowtarzalnej atmosferze weneckich zaułków i powodach, dla których warto tam pojechać, nie tylko w okresie karnawału, opowiada nowy przewodnik Michelin.*

Znajdźcie mi współczesnego Lei Fenga – zażądał sekretarz. – Kogoś, kto w dzisiejszym świecie osiągnął ten sam stopień socjalistycznej świadomości, na jaki wspiął się Lei Feng w latach sześćdziesiątych. „Szukajcie prawdy w faktach”, jak mówi nasz premier. Ożywcie go na stronach powieści, a na koniec pokażcie, jak stracił życie, próbując uratować towarzysza, który znalazł się w niebezpieczeństwie (…). Jeśli wymyślicie dobrą opowieść o nowym Lei Fengu, organizacja partyjna przyśle wam formularz zgłoszeniowy do Wielkiego Słownika Pisarzy Chińskich.

Najnowsza książka laureata Nagrody Literackiej Nike 2003. Wielbiciele pisarstwa Rymkiewicza znajdą tutaj znaną z poprzednich jego publikacji pasję odkrywania zapomnianych faktów z przeszłości, varsavianiści i miłośnicy historii poznają dzięki niej nieznane szerzej epizody insurekcji kościuszkowskiej. „Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej – takich, którzy lubią czytać o tym, jak wyglądało życie polskie w dawnych czasach i jak żyli nasi przodkowie, jakie mieli przygody oraz obyczaje. Mówi ona o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie przed ponad dwustu laty, między połową kwietnia a początkiem listopada 1794 roku.

Gdzie można znaleźć komiksową adaptację Powrotu z gwiazd? Jakie były losy ekranizacji powieści Lema? Jak pisarz wykorzystał „organ Kurii Książęco-Metropolitalnej” do „uwodzenia panienek”? Czy kosmonauci powinni się zwracać do siebie „towarzyszu”? Dlaczego Philip K. Dick napisał na Lema donos do FBI? Co powinno znaleźć się na półce każdego fana Lema? I wreszcie: co to są sepulki?

Świetna pisarka Paula Danziger i znakomity rysownik Tony Ross przedstawiają najmłodszym czytelnikom nową osobę – Maję Bursztyn. Maja ma 6 lat i bardzo zdecydowany charakter. Świat, w którym żyje – rodzina, szkoła, przyjaciele – stwarza wiele problemów i Maja musi się z nimi uporać. Dla niej to niezwykle ważne kroki w życiu – pierwszy dzień w szkole, pierwsza przyjaźń, wyjazd na wakacje.

W mrocznym świecie pełnym kobiecej magii, zaklęć i wyobraźni zdarza się to, czego nie sposób racjonalnie wyjaśnić. Żyją tu półludzie, półzwierzęta, o losie ludzkości decydują trzy stare wiedźmy, a miłość zespala dwoje kochanków w jedno ciało. Gdybym ci kiedyś powiedziała jest historią rozpisaną na głosy czterech pokoleń kobiet: Ilany, Sashie, Mary i Nomie. To pełna realizmu magicznego opowieść o losach emigrantek, które w nowym miejscu próbują stworzyć własny świat. O granicach kobiecej przestrzeni, kreowaniu rzeczywistości, wreszcie – o sztuce tworzenia opowieści.

Czy można się rozwieść doskonale? W białych rękawiczkach? Bez ofiar i perturbacji emocjonalnych dziecka? Teoretycznie tak. Wszystko na to wskazywało. Karen i Rob to inteligentni i ambitni ludzie, których podzieliły plany własnej kariery. Każde szukało spełnienia na innych polach, a zrozumienia w kręgu zupełnie innych osób. Rozeszli się zgodnie. Majątek został podzielony zupełnie bezkonfliktowo.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Nie jest to klasyczną biografią, gdyż z życia i działalności Mao autorzy wybrali tylko kilka etapów jego politycznej aktywności, ale za to najbardziej charakterystycznych i stanowiących okresy przesileń i zwrotów. Są to rywalizacja ze Związkiem Sowieckim o prymat w ówczesnym świecie socjalistycznym, „wielki skok” i „rewolucja kulturalna”.

Ta książka to filozoficzna analiza twórczości artystycznej i jej dialektycznego charakteru. Władysław Stróżewski rozważa, czym w ogóle jest twórczość i dzieło sztuki, jakie są twórcze aspekty języka, na czym polega oryginalność dzieła i relacje między twórcą, dziełem i odbiorcą. Zadziwia erudycja autora, który odwołuje się zarówno do literatury i poezji, jak i muzyki, malarstwa i architektury.

Na początku XX wieku w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej 35 działała księgarnia N. Cytryna. Nakładem tej właśnie oficyny, znanej z szerokiego wyboru lektur i docenianej za tendencję do zaspokajania potrzeb czytelników, wyszedł Przewodnik zakochanych. W 1903 roku złożył go do druku niejaki M.A. Zawadzki, aby poradzić przeciętnemu Polakowi, jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet oraz jak zacna panna winna zachowywać się, by zyskać sympatię kawalera.

Głośny przewodnik po Pradze autorstwa Michała Pilicha teraz również po angielsku! Książka zawiera opis czterech tras spacerowych (Stara Praga, Nowa Praga, Szmulowizna, Saska Kepa i Kamionek) oraz praktyczny informator, w którym znalazły się opisy najciekawszych miejsc na Pradze: galerii, teatrów, pracowni artystycznych, restauracji, hoteli, kafejek oraz małych warsztatów i sklepików.

Czy wydawca zawsze wie, kim jest autor, z którym podpisuje umowę wydawniczą? Nie zawsze… 23 lutego br. ukaże się Krytyka zbrodniczego rozumu Michaela Gregorio. To profesor filozofii we Włoszech… Hmm, podobno, bo całkowitej pewności nawet my nie mamy. Może nawet to nie nazwisko, lecz pseudonim literacki, tak jak Joe Alex czy Marianna Świeduchowska? Książkę napisał po angielsku – to ważna poszlaka. Może to zatem poliglota, a może pochodzi z włosko-angielskiej rodziny, a może My

Praca nagrodzona w 2005 roku w konkursie Narodowego Centrum Kultury na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze. Autorka zebrała ogromny materiał źródłowy, dotyczący funkcjonowania malowanych cerkwi i monastyrów Bukowiny we współczesnej kulturze rumuńskiej. Książka jest antropologiczną próbą odczytania współczesnych znaczeń, związanych z cerkwiami i monastyrami Bukowiny Południowej.

Dojrzały, już `ustawiony` i pogodzony z życiem pisarz przystaje, jak ongiś Dante, `w połowie drogi` swego życia, aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest; pragnie też rozliczyć się z własnym młodzieńczym buntem wobec prostactwa, tępoty i biologizmu zwykłego życia. Spogląda wstecz i zagłębia się w podziemny, pełen koszmarów świat własnego dojrzewania, odbywa `inicjacyjną` poniekąd wędrówkę przez labirynt własnego ciała z owego `brudnego i potwornego wieku dorastania`, który dla autora przypadł na szare i pełne kłamstwa lat 70. w Rumunii.

Pionierskie w polskim piśmiennictwie studium o japońskim nadzorze nad korporacją, czyli mechanizmach wpływających na możliwości i sposób działania przedsiębiorstw w Japonii. Autor nie ogranicza się jedynie do opisu działania tego nadzoru, ale sytuując go na tle rozwoju instytucji powojennego systemu finansowego, identyfikuje kluczowe czynniki, które wpłynęły na jego kształt.

Jedyna pozycja w literaturze polskiej ukazująca całościowo dzieje Afryki Południowej od początku XX stulecia do pierwszych lat XXI wieku. Koncentrując się na przemianach politycznych, autor uwzględnia też aspekty kulturowe, gospodarcze i społeczne, które kształtowały historię XX wieku tego kraju.

Wydane wspólnie z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Nie jest to klasyczną biografią, gdyż z życia i działalności Mao autorzy wybrali tylko kilka etapów jego politycznej aktywności, ale za to najbardziej charakterystycznych i stanowiących okresy przesileń i zwrotów. Są to rywalizacja ze Związkiem Sowieckim o prymat w ówczesnym świecie socjalistycznym, „wielki skok” i „rewolucja kulturalna”.