
Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się nie śniło waszym filozofom. A jedną z tych rzeczy jest na pewno fakt, że Kant stał się bohaterem powieści kryminalnej! Założę się, że nie był to temat jego snów…
A czy istnieje jakiś powód wykluczający umieszczenie Kanta w obrębie fikcji literackiej dotyczącej filozoficznej natury zbrodni? Jest tylu zupełnie niewiarygodnych bohaterów w świecie powieści kryminalnych!

Wycieczka do Tindari inicjuje publikacje kryminałów Andrei Camilleriego w nowej szacie graficznej i małym formacie. Staraliśmy się, aby oddawała ona kryminalny charakter tych książek, i jednocześnie niepowtarzalny klimat sycylijskiego miasteczka, gdzie rozgrywa się ich akcja. Teraz już nie będzie można się rozstać z komisarzem Montalbano! A w Vigacie znowu sporo się dzieje. Przed bramą domu na ulicy Cavoura zastrzelono młodego mężczyznę. Wkrótce potem zaniepokojony Davide Griffo zgłasza zaginięcie rodziców. Okazuje się, że mieszkali oni w tej samej kamienicy, przy której popełniono morderstwo.

Krótki kurs kantyzmu na podstawie Krytyki zbrodniczego rozumu.Mieszkańcy Królewca sądzą, że to diabeł zabija w ich mieście. To sąd a priori; ma swe źródło w umyśle i nie jest empiryczny. Immanuel Kant twierdzi, że prokurator Hanno Stiffeniis rozwikła zagadkę okrutnych i dziwnych morderstw to sąd a posteriori, wywiedziony z doświadczenia; Kant od dawna zna kwalifikacje śledcze młodego prokuratora.

To nie martwe ciało wydaje się dziwne Quirke’owi. To żywy człowiek. Pewnego wieczoru, po paru drinkach wypitych podczas przyjęcia, Quirke schodzi do prosektorium, w którym pracuje i odkrywa, że jego szwagier, Malachy Griffin, szanowany lekarz - położnik przeglądał akt zgonu młodej dziewczyny, Christine Falls. Te dokumenty w żaden sposób nie powinny go zainteresować. Rankiem, gdy alkoholowa mgiełka opada, Quirke odkrywa, że prawdziwa przyczyna śmierci denatki została ukryta.

Co wybrać: dzieci czy karierę? Jakie są granice kompromisu w małżeństwie? Czy kobieta może nie mieć instynktu macierzyńskiego? Te pytania stawia przed nami amerykańska pisarka Emily Giffin w swojej najnowszej bestsellerowej książce Dziecioodporna opublikowanej przez Wydawnictwo Otwarte. Już 23 lutego powieść będzie można znaleźć w księgarniach. Świadoma bezdzietność przeważnie nie jest akceptowana i kobiety, które wybrały ten sposób na życie często muszą z determinacją bronić swojego wyboru.

Pionierskie w polskim piśmiennictwie studium o japońskim nadzorze nad korporacją, czyli mechanizmach wpływających na możliwości i sposób działania przedsiębiorstw w Japonii. Autor nie ogranicza się jedynie do opisu działania tego nadzoru, ale sytuując go na tle rozwoju instytucji powojennego systemu finansowego, identyfikuje kluczowe czynniki, które wpłynęły na jego kształt. Jest to jednocześnie pierwsza w Polsce tak wnikliwa analiza rozwoju i obecnego stanu japońskich rynków finansowych.

Pierwsza część porywającej trylogii dla nastolatków z gatunku science-fiction. Tally nie może się już doczekać swoich szesnastych urodzin. Tego dnia w jej świecie każdy przechodzi operację, która zmienia przeciętnych, brzydkich nastolatków w doskonałych ślicznych, żyjących w supernowoczesnym raju, gdzie jedynym zajęciem jest wieczna zabawa.

Kolejny album mangowy o nastolatce Momo, która ma ciągłe kłopoty sercowe. Zaczął się drugi rok nauki w liceum. Dzięki Kairiemu Momo wyszła z depresji po zawodzie miłosnym – jak się wydaje, chłopak, którego kochała, na dobre zaczął chodzić z inną. Sama Momo ze zdziwieniem spostrzega, że coraz bardziej lubi Kairiego…

Dalsze losy Manjiego w znakomitym komiksie fantasy, którego akcja została osadzona w samurajskiej Japonii. Manji – po kłótni z Magatsu – zostawia przyjaciela i rusza swoją drogą. Nie uchodzi daleko – zaraz potem zostaje zaatakowany przez wynajętych zbirów. Tymczasem Magatsu postanawia samodzielnie zabić jednorękiego bandytę, który poluje na Manjiego…

To już ósmy tom, przeznaczonej nie tylko dla dzieci, przygodowo-humorystycznej opowieści o Muminkach autorstwa sławnej fińskiej pisarki i rysowniczki Tove Jansson. Tom zawiera trzy opowieści: „Panna Migotka w dobie rokoko”, „Związkowcy w Dolinie Muminków” oraz „Lampa Muminka”.

Przedostatni tom jednego z najsławniejszych komiksów świata o Sandmanie – Władcy Snów. Nienawidząca go Larissa postanawia odnaleźć trzy staruchy rządzące losem, aby wyjawiły jej, jak pokonać Sandmana. Czy uda się jej zdobyć tę wiedzę i czy rzeczywiście wykorzysta ją przeciwko królowi Śnienia? Jak zwykle, Neil Gaiman prowadzi opowieść wielotorowo, dlatego jednocześnie przypatrujemy się dziejom kilku różnych postaci.

Kolejny tom bestsellerowej serii science fiction, opowiadającej o przygodach agentki Navis, należącej do sił wywiadowczych krążącej po całej galaktyce Armady – floty statków kosmicznych. Co ciekawe, Navis jest w Armadzie jedynym przedstawicielem rodzaju ludzkiego... Tym razem dostaje zadanie rozpracowania grupy wyjątkowo niebezpiecznych kosmicznych terrorystów. Udaje się jej zdobyć ich zaufanie, ale zaraz potem przychodzi rozkaz, aby wycofała się z akcji. O co w tym wszystkim chodzi?

Biały Lama jest pierwszym tomem nowej, czterotomowej kolekcji o nazwie Plansze Europy, w której ukażą się również: Cromwell Stone Andreasa, Dallas Bar Marvano i Bouncer Jodorowsky`ego. To jeden z najciekawszych komiksów Europy Zachodniej i klasyka komiksu fantasy. Dzieło pary znakomitych twórców: scenarzysty Alexandro Jodorowsky'ego (znanego w Polsce m.in. z serii: KASTA METABARONÓW, INCAL, TECHNOKAPŁANI, MEGALEX) oraz cenionego rysownika, Georgesa Bessa, który właśnie dzięki Białemu Lamie zyskał międzynarodową popularność.

Zbiór tekstów na temat pojęcia przeszłości, fenomenu pamięci przeszłości oraz jej wpływu na teraźniejszość danej kultury. Artykuły stanowią analizę procesów wykorzystywania pamięci jako niezwykle ważnego elementu świadomości we współczesnych badaniach humanistycznych. Prezentowane eseje kilkunastu autorów, dotykają takich zagadnień, jak pamięć zbiorowa, socjologia pamięci, spory o przeszłość oraz przemiany w stosunku do niej.

Zbiór tekstów z zakresu kultury współczesnej, dotyczący jej istotnych elementów, jakimi są media, ciało i pamięć. Prezentowane w książce teksty dotykają niezwykle ważnego obecnie zagadnienia, takiego jak obecność mediów w kulturze i ich wpływ na współczesnego człowieka. Artykuły opublikowane w niniejszym tomie, autorstwa kulturoznawców, filmoznawców, ekspertów ds. medioznawstwa i kultury audiowizualnej, prezentują problematykę związaną z wizerunkiem medialnym kobiet i mężczyzn oraz tożsamością w różnorodnych medialnych praktykach artystycznych.

Nowy leksykon judaistyczny to zaktualizowana wersja pierwszego wydania, które ukazało się w 1992 roku. Podobnie jak poprzednia edycja, książka powstała z myślą o odbiorcach nieżydowskich, nie dysponujących rozległą wiedzą o kulturowym kręgu judaizmu, a zainteresowanych historią, polityką, kulturą i religią narodu żydowskiego. Nowy Leksykon Judaistyczny obejmuje zagadnienia z następujących dziedzin:

Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań z Andrzejem Strzeleckim, autorem publikacji Człowiek w jednej rękawiczce. Stworzył on pełną humoru i pogodnej kpiny wspomnieniową książkę. Opowiedział w niej rozmaite anegdoty oraz historie, które przydarzyły się jemu i tym, którzy podzielają jego zamiłowanie do golfa. Wokół tego sportu toczy się życie Andrzeja Strzeleckiego, a że uprawiał go przy okazji rozmaitych zawodowych wyjazdów, związanych z filmem czy teatrem, książka ta jest także o znanych ludziach ze świata kultury i sztuki.

22 kwietnia w sobotę o godzinie piątej nad ranem Roku Pańskiego 1724 przyszedł na świat mój syn, ochrzczony dzień później imieniem Emanuel – zapisała w domowej księdze pamiątkowej Anna Regina Reuter, córka żona siodlarza z Królewca. Wiele lat później, gdy rzeczony syn rozpoczął naukę języka hebrajskiego, zmienił nadane na chrzcie imię na poprawniejszą jego zdaniem formę: Immanuel, precyzyjniej oddającą etymologiczny sens „Bóg z nami”. W międzyczasie zmieniała się pisownia rodowego nazwiska na Cant czy Kandt. On jednak pozostał wierny pierwotnej wersji: Kant.

Akcja najnowszej powieści Pawła Huelle toczy się w Gdańsku, podczas jednego dnia, w bliżej nieokreślonej, choć nieodległej przyszłości. W mieście zaszło sporo zmian: parę ulic ponownie przemianowano, obok kościołów wyrosły meczety, a życie mieszkańców raz po raz paraliżują tajemnicze wybuchy, w których jedni dopatrują się ataków islamskich fundamentalistów, inni działania szaleńca, a jeszcze inni sabotażu producenta wina marki Monsignore...

Już na przełomie lutego i marca do księgarń trafią kolejne tytuły z serii Key Concepts:
Bieda (R. Lister) Koncepcje „ja” (A. Elliott) Prawa człowieka (M. Freeman).