Nowości czytelnicze

Od kilku lat nabieramy coraz większej sympatii do słoweńskiej Planicy za sprawą spektakularnych sukcesów Adama Małysza. Po tym i innych, wartych odkrycia nawet po zakończeniu sezonu skoków narciarskich, zakątkach Słowenii, oprowadza nowy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża. Słowenia jest dobra na wszystko! Na swym niewielkim terytorium mieści całą masę turystycznych rozmaitości - są tu wyniosłe, skaliste szczyty alpejskie, niższe góry o charakterze niemal beskidzkim, rozległe płaskowyże krasowe, malownicze krainy wzgórz porośniętych winnicami czy krajobrazy o charakterze typowym dla krajów basenu Morza Śródziemnego.
Oto kolejna książka z serii „ Poznajemy Unię Europejską. Seria daje rzetelną wiedzę na temat Unii Europejskiej. Pierwszy tom prezentuje jej historię, strukturę i kierunki rozwoju. Kolejne przedstawiają państwa tworzące Unię Europejską, ich historię, gospodarkę, system władzy, szkolnictwo, prawo, a także wszystko to, co stanowi o ich odmienności kulturalnej, życie codzienne obywateli, współczesne zagrożenia, kontakty z Polską.
Wydawnictwo Naukowe PWN, powszechnie znane jako największy wydawca słowników języka polskiego, opublikowało kolejną nowoczesną serię słowników, tym razem przeznaczoną dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjalistów. Seria obejmuje podstawowe typy słowników dopasowane do potrzeb młodego czytelnika - słownik języka polskiego, ortograficzny, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych, synonimów i frazeologiczny.
Kolejna w Wydawnictwie Sic! książka popularnego francuskiego pisarza, autora dobrze przyjętej przez krytykę i czytelników powieści W stronę niewinności (Sic! 2006), o której Piotr Kofta napisał w „Dzienniku”, iż jest „jedną z ciekawszych książek erotycznych ostatnich lat”. I tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna: Frykcje są historią jego życia od czasu dojrzewania do pełnej dorosłości. Wychowywała go samotnie matka-alkoholiczka, od której destrukcyjnego wpływu nie jest w stanie się wyzwolić; bezlitosna wiwisekcja tej relacji przypomina Pianistkę Elfriede Jelinek.
Grzech pierworodny czy pierwotny Wypadek, początek i koniec stanowią pewną granicę, są wrodzoną ułomnością, przed którą nauka i technika nie są w stanie umknąć tak samo jak filozofia. W Wypadku pierworodnym Paul Virilio podejmuje problem katastrofy świadomości i pilnej konieczności powołania do istnienia, jeśli nie muzeum, to przynajmniej „magazynu katastrof”. Katastrof przemysłowych i naturalnych, których liczba rośnie nie tylko geometrycznie, ale geograficznie czy wręcz kosmicznie.
Naomi Alderman, autorka debiutanckiej powieści Nieposłuszeństwo (Disobedience, Penguin Books 2006, wyd. pol. Sic! 2006), została uhonorowana nagrodą prestiżowego tygodnika „The Sunday Times” dla najlepszego młodego pisarza roku 2006. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w ostatnią niedzielę, 25 marca, podczas Oxford Literary Festival 2007. O Nieposłuszeństwie było głośno na długo przed wydaniem. Okrzyknięta „sensacyjnym debiutem” powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich.
Znakomicie napisana, pełna ironicznego humoru, opowieść o perypetiach czterdziestolatki. Sympatyczna bohaterka, z którą czytelniczki identyfikują się od pierwszych stron książki, w niczym nie przypomina typowej „starej panny”. Jest inteligentna i samodzielna, ma ciekawą pracę, a przez jej życie nieustannie przewijają się mężczyźni (wśród nich między innymi: ksiądz i kucharz).
„Cześć, giniemy!” – to ostatnie słowa wypowiedziane przez pilotów samolotu IŁ-62M „Tadeusz Kościuszko” Polskich Linii Lotniczych LOT, który 9 maja 1987 roku zderzył się z ziemią w Lesie Kabackim. Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Załoga i pasażerowie ponieśli śmierć na miejscu. Zginęły 183 osoby. „Tadeusz Kościuszko” wyleciał z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku. Na skutek kłopotów technicznych kapitanowie musieli jednak podjąć decyzję o awaryjnym lądowaniu.
Kim był Remarque, autor Na Zachodzie bez zmian i Łuku Triumfalnego? Jego życie splatało się z burzliwymi wydarzeniami XX wieku. Siedział w okopach I wojny światowej, borykał się z bezrobociem podczas galopującej inflacji w czasach Republiki Weimarskiej, należał do bohemy artystycznej Berlina epoki kabaretów i swobody obyczajowej, musiał uciec z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy. Jego późniejsze losy emigranta w Hollywood i Nowym Jorku, a po wojnie w Szwajcarii są równie barwne.
Cztery umowy to wyjątkowy przewodnik po drodze do prawdziwej wolności i harmonii. Autor odkrywa źródło przekonań i zachowań, które nas ograniczają i odbierają prawdziwą radość życia i opierając się na mądrości starożytnych Tolteków, podaje skuteczne sposoby, które z dnia na dzień mogą odmienić życie każdego z nas.
27 marca minie rok od śmierci Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Na kilka dni przed tą datą wydajemy książkę, która jest pierwszym przewodnikiem po jego życiu i twórczości. Co to są sepulki? Wszystko o Lemie autorstwa Wojciecha Orlińskiego Książka jest zbiorem informacji o dziełach Lema i ich losach, najważniejszych poglądach i przekonaniach pisarza oraz o jego przyjaciołach i wrogach. Ważna, wciągająca i dowcipnie napisana.
Jedenaście tekstów, które łączy poszukiwanie istoty współczesnego „mieszkania”. Podejmują one takie zagadnienia, jak metamorfoza konwencji estetycznych, podatność przestrzeni mieszkań na modę, a także na presję skierowaną ku indywidualizacji. Kryteria wyboru i kształtowania przestrzeni mieszkalnej, wypełnianie jej tym, co własne i niepowtarzalne, zachowywanie w pamięci miejsc, w których kiedyś się „mieszkało”, to tylko niektóre z wymiarów doświadczenia zamieszkiwania.
Równość kobiet i mężczyzn, zniesienie dyskryminacji to jeden z podstawowych wymogów współczesnej demokracji europejskiej. Tych właśnie zagadnień dotyczy książka prof. Małgorzaty Fuszary. Jest wyjątkowa na polskim rynku – zainteresowania autorki obejmują bowiem udział kobiet we władzy nie tylko na najwyższym, ale też na średnim i najniższym szczeblu, nie tylko ich działanie we władzach państwowych oraz samorządowych, ale też organizacjach pozarządowych.
O kobietach, dla kobiet i przez stuprocentową kobietę lekko i dowcipnie napisana, przezabawna powieść obyczajowa z dużą dawką erotyki. Irena Obermannova, nazywana czeską Katarzyną Grocholą, udowadnia, że supermenki znowu górą! Praga, 2005 rok. Dwie koleżanki, kobiety „po przejściach” usiłują na nowo ułożyć sobie życie. Postanawiają wspólnie zamieszkać. Ich towarzyszem stanie się dawny kolega z liceum – stary kawaler.
W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…
Ani Żyd, ani Amerykanin, ani Polak. Singer wiedział, że zawsze i wszędzie pozostanie wygnańcem. Nie był ani stąd, ani skądinąd. Ani z dziś, ani z wczoraj, którego już nie ma. Był, jak sam się określał, „obcym w ogóle”. I pogodził się z tym, nawet żartował. Widział siebie jako „literę albo kropkę w nieskończonej księdze Boga”. I dodawał: „Nawet jeśli jestem błędem w dziele Boga, nie można mnie całkowicie wymazać”.
W najbliższym tygodniu w księgarniach pojawi się wyjątkowy słownik wydany nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN - Hip-hop słownik. Jest to pierwszy na rynku słownik języka hip-hopu. Ciekawy i ważny dla tych, którzy już wiedzą, i dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, co znaczy nawijka, lans lub ciąć sample.
Prezentacja świata wyobrażonego literatury afrykańskiej i rozważania wokół dialogu o świecie, jaki na płaszczyźnie fikcji literackiej toczą pisarze. Autor skupia się na kluczowym dla ukształtowania się współczesnej Afryki okresie kolonialnym, który w sposób nieodwracalny odmienił subsaharyjską część kontynentu. Mówi o obrazowaniu w literaturze historycznych kontaktów z Europejczykami, o sposobie przedstawiania doświadczeń kolonializmu i o ukazywanym w tekstach literackich stosunku Afrykanów do różnych aspektów kultury europejskiej.
Wszystko, o czym piszę, właśnie się dzieje, jest w trakcie stawania się, i na dobrą sprawę nikt nie powie na sto procent, jaki będzie finał. Myślę jednak, że tylko takie tematy są ważne. Ryszard Kapuściński. Ryszard Kapuściński był nie tylko wielkim podróżnikiem, dziennikarzem i pisarzem.
Podobno pana żona twierdzi, że w trakcie pracy nad książką przypomina pan mordercę, który dopiero co wrócił z krwawej jatki. W takim razie co mówi teraz, gdy zaczął Pan pisać kryminały?
Mam pewne podejrzenia, że moja żona nie darzy Benjamina Blacka wielkim szacunkiem. I być może ja też; w pewnym stopniu. Praca pisarza to mordercze zajęcie, o czym John Banville i jego żona doskonale wiedzą. Sztuka jest zaborcza, zabiera wszystko, co masz. I na końcu dnia, gdy kończysz pisać, wyglądasz jakbyś zajmował się jakąś krwawą robotą. Rzemiosło, czyli to czym właściwie para się Benjamin Black, jest mimo wszystko mniej stresujące.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności