
W swoich książkach Jostein Gaarder konstruuje świat wielowarstwowy. Przenikają się w nich różne wątki, czasem nakładają na siebie różne czasoprzestrzenie. Miesza się filozofia i codzienność. Recenzja: W swoich książkach Jostein Gaarder konstruuje świat wielowarstwowy. Przenikają się w nich różne wątki, czasem nakładają na siebie różne czasoprzestrzenie. Miesza się filozofia i codzienność. W powieści Maja przeplata się współczesna opowieść z tajemniczą historią znanego obrazu. Problemy życia osobistego i prywatnych niepowodzeń zostają przeniesione na płaszczyznę naukową.

Na pisaniu horrorów i powieści sensacyjnych można zbić majątek. Udowodnił to Stephen King. Wiele z jego książek doczekało się ekranizacji. Często sam pisze do nich scenariusze. Jako jeden z pierwszych pisarzy wprowadził odpłatne publikacje swoich utworów w internecie.

Argentyński pisarz Julio Cortazar był twórcą przekraczającym funkcjonujące dotychczas schematy literackie. Przekazywał czytelnikowi widzianą przez siebie rzeczywistość. Nie zawsze pokrywała się ona z obiektywnie istniejącym światem. Przekraczała go i przyozdabiała dodatkowym wachlarzem zjawisk i znaczeń. Argentyński pisarz Julio Cortazar był twórcą przekraczającym funkcjonujące dotychczas schematy literackie. Przekazywał czytelnikowi widzianą przez siebie rzeczywistość. Nie zawsze pokrywała się ona z obiektywnie istniejącym światem. Przekraczała go i przyozdabiała dodatkowym wachlarzem zjawisk i znaczeń.

Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”. Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”.

„Największymi tancerzami są Niżyński i Wójcikowski” – mówił Igor Strawiński. I wbrew pozorom w tej opinii jest wiele prawdy. Aby się o tym przekonać, wystarczy nawet wyrywkowo zapoznać się z publikacjami poświęconymi Leonowi Wójcikowskiemu. Znajdziemy w nich między innymi wypowiedzi – dość powszechne – stwierdzające, że był najznamienitszym tancerzem charakterystycznym w historii tańca. Wszakże w licznych książkach, opisujących tę dziedzinę sztuki pierwszej połowy minionego stulecia, nazwisko Leona Wójcikowskiego zajmuje znaczące miejsce.

Jerzy Odrowąż-Pieniążek (1890-1974) był znaną postacią w kręgach towarzyskich Warszawy międzywojennej, jak i po II wojnie światowej. Większość swych wspomnień spisał w okresie okupacji, po wyjściu z wiezienia na Pawiaku. Pod koniec życia uzupełnił je rozdziałami o aresztowaniach w 1940 i 1953 roku, czy o strajku gimnazjalistów w 1905 roku, który odmienił bieg jego życia. Wszędzie, gdzie przebywał, nawiązywał Pieniążek liczne i interesujące kontakty: gdy kształcił się „na emigracji” (w Zurichu i w Monachium), potem w Londynie czasu pierwszej wojny i w Paryżu w roku 1919.

Nakładem wydawnictwa Suhrkamp, w prestiżowej serii „Denken und Wissen. Eine Polnische Bibliothek”, ukazało się niemieckie tłumaczenie książki Jerzego Jedlickiego Świat zwyrodniały. Lęki i wyroki krytyków nowoczesności (Die entartete Welt. Die Kritiker der Moderne, ihre Ängste und Urteile). Autorem przekładu jest Jan Conrad. Wydawnictwo Sic! opublikowało tę książkę w 2000 roku. Została ona wyróżniona Nagrodą „Nowych Książek” za rok 2000 oraz nagrodą warszawskiego Domu Księgarza.

Książka "Oblicza globalizacji" pokazuje liczne aspekty życia, które istotnie się zmieniły i nadal będą się zmieniać pod wpływem procesu globalizacji. Autorka dowodzi, że nieodparta siła tego procesu będzie odczuwalna wszędzie - w miejscu pracy, w wiejskiej zagrodzie, w supermarkecie, w centrum handlowym, w banku, w szpitalu, w szkole i na łonie przyrody. Jako psycholog społeczny Wosińska wyjaśnia, w jaki sposób reakcje emocjonalne na skutki globalizacji wpływają na nasze myśli i działania w każdym z tych środowisk.

W sobotę 16 grudnia w Kijowie ogłoszono laureatów pierwszego polskiego konkursu literackiego dla ukraińskich pisarzy. Zwycięzcą nagrody im. Josepha Conrada został Taras Prochaśko. Do finału weszła trójka naszych pisarzy. Oprócz Prochaśki wśród finalistów znaleźli się tam Serhij Żadan oraz Natalka Śniadanko. Książka Tarasa Prochaśko to obraz Ukrainy czasów sowieckich, przedstawiający zupełnie zwyczajne życie w niezwykłych okolicznościach. To historia jednej rodziny na tle historii całego kraju, zwłaszcza zachodnich ziem Ukrainy.

Cała ta jazda z Kiffo i Pitbullem to książka opowiadająca o perypetiach pary przyjaciół: Calmy Harrisson i Jarema Kiffinga, czyli Kiffo. Calma to przykładna uczennica i dobrze zapowiadająca się pisarka, Kiffo zaś – sprawiający problemy klasowy klaun – stanowi jej całkowite zaprzeczenie. Przez skandaliczne zachowanie Kiffo ze szkoły odeszło już kilka nauczycielek angielskiego.

Umberto Eco to autor, którego nie trzeba przedstawiać. Filozof, pisarz i krytyk, który jednych zachwyca erudycją, a wśród innych uważamy jest za rozbijającego wszelkie systemy wartości postmodernistę. Jego twórczość pobudza odbiorców do nowego głębszego spojrzenia na rzeczywistość.Książka Wahadło Foucaulta stanowi swoiste wyzwanie dla inteligencji czytelnika. Autor z ledwo widoczną w podtekście ironią wprowadza w labirynt zawiłych i tajemniczych symboli. Wraz z bohaterami czytelnik poznaje domniemaną historię zakonu templariuszy, który rzekomo przetrwał zawieruchę z 1314r i nadal działa.

Z radością informujemy, że książka Wojciecha Tochmana Wściekły pies otrzymała honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Jesieni 2007”. W imieniu organizatorów Przeglądu – Biblioteki Raczyńskich – Radia „Merkury” Poznań – Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, plac Wolności 19, w dniu 14 stycznia o godzinie 18:00.

Albert Camus jest uważany za jednego z czołowych myślicieli egzystencjalizmu (choć sam nigdy nie uważał się za egzystencjalistę, jak zresztą większość pisarzy i filozofów zaliczonych do tego nurtu). Swoje refleksje wyrażał poprzez powieści, dramaty i eseje. Mit Syzyfa to wnikliwy esej filozoficzny ukazujący absurdalność otaczającego nas świata i beznadziejną walkę o nadanie rzeczywistości sensu. Syzyf symbolizuje beznadziejność tej walki. Mimo, że ludzkie zmagania są z góry skazane na porażkę, to należy przyjąć swój los z godnością i nigdy nie poddawać się rezygnacji, starać się zmieniać otoczenie na lepsze pomimo braku nadziei na zwycięstwo.

Carrie White jest nieśmiałą dziewczyną. Otoczenie jej nie akceptuje. Jest jedynie pośmiewiskiem i kozłem ofiarnym, który nie potrafi bronić się przed atakami ze strony ludzi. Samotna, bezradna, pełna kompleksów, wychowywana jedynie przez matkę, która wszędzie widzi jedynie grzech. Matka – fanatyczka religijna, która sprawia wrażenie osoby chorej umysłowo.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Wydawnictwo Trio oraz Kaukaz.pl zapraszają na wieczór gruziński oraz promocję książki Heleny Amiradżibi Książka antykucharska. W spotkaniu wezmą udział: Helena Amiradżibi-Stawińska, Krzysztof Dąbrowski, Ekaterina Loladze, Mariola Orłowska. Po spotkaniu serdecznie zapraszamy na poczęstunek przygotowany przez gruzińską restaurację Tbilisi

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy Anny Laszuk z Natalią Woroszylską, tłumaczką powieści Aleksandra Mielichowa "Czerwony Syjon" (Sic! 2007) w czwartek 13 grudnia o godz. 11.45, radio TOK FM. O książce: W 1934 roku przy granicy Związku Radzieckiego z Chinami powstał Żydowski Obwód Autonomiczny ze stolicą w Birobidżanie. Był odpowiedzią Stalina na syjonizm. Zwożono tam Żydów z całego imperium. Jednak trudne warunki klimatyczne oraz represje roku 1936 szybko podkopały ideę obwodu.

Dzieje matriarchatu i patriarchatu od epoki kamiennej do czasów współczesnych. Jest to pierwsze opracowanie tego tematu w polskim piśmiennictwie i stanowi wynik systematycznych badań autora i jego olbrzymiej wiedzy. Praca ma charakter interdyscyplinarny i wykorzystuje wiedzę z zakresu archeologii, religioznawstwa, etnologii i psychologii. Historia ludzkości widziana przez pryzmat dominacji kulturowej pierwiastka żeńskiego lub męskiego została napisana przez wybitnego badacza, autora wielu cenionych publikacji.

Unikalna na polskim rynku wydawniczym historia siedmiu państw leżących w Ameryce Środkowej. Dwudziestowieczna historia tego regionu to okres bolesnych rewolucji, wstrząsów politycznych, wojen, konfliktów i masowej nędzy. Autor ukazuje te zdarzenia w obiektywnym świetle faktów. Unikalna na polskim rynku wydawniczym historia siedmiu państw leżących w Ameryce Środkowej. Dwudziestowieczna historia tego regionu to okres bolesnych rewolucji, wstrząsów politycznych, wojen, konfliktów i masowej nędzy. Autor ukazuje te zdarzenia w obiektywnym świetle faktów.

Zbiorowe wydanie dwóch tekstów Jerzego Bralczyka O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych oraz O języku polskiej polityki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Autor ukazuje w swojej książce właściwy sferze politycznej odrębny sposób porozumiewania się. Mimo tego, że rozważania dotyczą cech partyjno-państwowego języka propagandy oraz zwyczajów językowych polskiej polityki lat dziewięćdziesiątych, mogą być nie tylko świadectwem historii, ale także ukazywać aktualne do dziś mechanizmy społecznej komunikacji.

Prezentacja nie tylko samego zjawiska terroryzmu i zagrożeń, które on powoduje we współczesnym świecie, ale też przedstawienie relacji między postępem naukowo-technicznym a obecnymi i przyszłymi formami działalności terrorystycznej. W części pierwszej autor opisuje obecny poziom wykorzystania zaawansowanych technologii przez organizacje terrorystyczne, w części drugiej natomiast prezentuje prognozę ewolucji terroryzmu, zarówno jego form organizacyjnych, jak i metod działania.