
Co zostaje z Auschwitz to trzecia część trylogii Giorgio Agambena, w której centralną rolę odgrywa figura Homo Sacer – człowieka całkowicie odartego z godności, który jest już tylko nagim życiem. Ekstremalną formą Homo Sacer był więzień obozu koncentracyjnego tuż przed swoją ostatnią drogą do komory gazowej („muzułman”). Jak żywy trup, budził już tylko niechęć.

Pełna ciepła opowieść o dziwnych okolicznościach, w jakich potrafią się zrodzić prawdziwe przyjaźnie! Iona jest typem kobiety, która doskonale wie, czego chce. Swego męża poślubiła na egzotycznej plaży po zaledwie kilku miesiącach znajomości i nigdy tej decyzji nie żałowała. Dziś ma świetną pracę, piękny dom i idealnego, choć wiecznie zapracowanego, mężczyznę przy swoim boku. Do szczęścia brakuje jej jedynie dziecka. I nie są jej w stanie zniechęcić pierwsze niepowodzenia. Przecież cudowny, wyrozumiały Frank będzie ją pocieszał, cierpliwie tłumacząc, że wszystkie marzenia w końcu się spełniają.

Doskonale napisanych thriller, w którym echo wydarzeń z 11 września 2001 roku nieustannie odbija się na losach bohaterów. Ścisły finalista prestiżowego konkursu National Book Award. 11 września 2001 roku świat staje na moment w miejscu, a przynajmniej tak się wydaje Ameryce pogrążonej we wszechobecnym po zawaleniu bliźniaczych wież pyle. Na terenie ruin trwają akcje poszukiwawcze i nikt nie ma odwagi przyznać, że nie uda się odnaleźć żywych.

Mimo, że Majka ma siedemnaście lat, jej życie wcale nie kręci się wokół typowych dla tego wieku problemów. Wiecznie rozżalona i utyskująca matka, uzależniony od alkoholu ojciec to tylko część rzeczywistości, która konsekwentnie odziera Majkę z jej własnego „ja”. Sytuacja pogarsza się, gdy dziewczyna odkrywa, że jej trzynastoletnia siostra eksperymentuje z narkotykami...

Bogaty dom, zaplanowana kariera, luksusowe życie – czy można w życiu pragnąć czegoś więcej? Okazuje się, że tak. I mimo, że sprawa dotyczy nastolatki, wcale nie chodzi o miłość. Paulina, główna bohaterka powieści „Pejzaż z królikiem”, wbrew oczekiwaniom i planom rodziców marzy o czymś innym – pragnie pomagać potrzebującym, dawać, a nie brać. I mimo, że nie chodzi o miłość, to właśnie ona odmienia dotychczasowe życie bohaterki.

Nieśmiały, zamknięty w sobie, z trudem ukończył szkołę podstawową – taki obraz Konstantego ma w swojej głowie nie tylko on sam, nie tylko jego rówieśnicy, ale, o zgrozo, również bliscy. W tak nastrojonej rzeczywistości coraz trudniej jest mu się odnaleźć. Gdy młody gimnazjalista jest już na skraju depresji, a sytuacja wydaje się beznadziejna, nagle okazuje się, że przypadkowo nawiązana znajomość może wpłynąć na jego życie i odmienić je na lepsze.

Bycie osiemnastoletnią feministką nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza, gdy nałogowo popada się w stan zakochania, a każdy nowy „obiekt” westchnień przypomina kolejne wcielenia Jamesa Bonda. Sytuacji nie ułatwia również „szczupło-płaska” sylwetka czy ortodontyczny bonus na zębach. Uwaga! Zołza ponownie lokuje uczucia.

Dwudziestoletni Janek Katyński to eksstudent filologii angielskiej stołecznego uniwersytetu, który – pracując jako piekarz i diler – zapewnia ludziom chleb i miękkie narkotyki. Dręczą go gonitwy myśli, obecne i byłe kobiety, paranoje, pokrętne marzenia senne, mary i nocne zjawy realne jak rzeczywistość. Szuka sensu cierpienia, sensu życia i sensu sensu. Oprowadza nas po surrealistycznym labiryncie swego przejaranego uniwersum (tu nawet długopis może być narzędziem zbrodni) i wielowymiarowych przestrzeniach swego notorycznie upalonego umysłu.

Doskonały, mroczny i pełen napięcia thriller światowej sławy pisarki! W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość.

Jedna z pięciu powieści, które znalazły się w ścisłym finale konkursu Man Booker Prize. Fascynująca lektura dla wszystkich czytelników gotowych wysłuchać zupełnie nowego głosu w debacie po atakach na WTC. Pakistańskie miasto, Lahore. Do kawiarnianego stolika, przy którym siedzi zażenowany nieznajomy, z wyglądu Amerykanin, dosiada się brodaty mężczyzna. Rozpoczyna konwersację, która bardzo szybko przeradza się w długi monolog, podczas którego zmierzch zdąży zapaść w zmrok.

Kataloński Carlos Ruiz Zafón? Tak twierdzą zagraniczni recenzenci, ale to porównanie nie oddaje chyba w pełni sprawiedliwości książkom Lluísa-Antona Baulenasa. LLUÍS-ANTON BAULENAS – nazywany „kronikarzem Barcelony” popularny kataloński pisarz, autor sztuk teatralnych, scenarzysta oraz tłumacz. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich i filmowych, m.in. prestiżowej Nagrody im. Ramona Lulla (za powieść Za worek kości).

Nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazał się ROWEROWY ATLAS OKOLIC WARSZAWY – propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Trzecie wydanie tego popularnego atlasu zostało wzbogacone o nową, bardziej wytrzymałą oprawę ułatwiającą użytkowanie. ,,Rowerowy atlas okolic Warszawy” to niezbędnik każdego aktywnego warszawiaka – skierowany do wszystkich, którzy wolny czas zamierzają spędzać poza miastem. Książka powstała z myślą o amatorach dwóch kółek, choć z pewnością skorzystają z niej również miłośnicy pieszych wędrówek, a także turyści zmotoryzowani.

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu „oral history”. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce.

Opisane poniżej fakty, związane z rozpowszechnianiem książek przez niszowe wydawnictwo, mogłyby być odebrane jako dobry primaaprilisowy żart, gdyby nie to, że wydarzyły się naprawdę. Wydawnictwo Indigo, bo o nim mowa, postanowiło to nagłośnić, ponieważ nonsens jest niejako wpisany w zasadę jego działania, skoro jego misją jest promocja literatury absurdu.

Rządowi RP udaje się w końcu wybudować miasteczko filmowe i zaludnić je aktywnymi zawodowo filmowcami. Rząd RP chce także po raz kolejny przenieść na ekran „Lalkę” Bolesława Prusa, bo naród coraz chętniej chodzi do kina na nowe ekranizacje lektur szkolnych. Z kolejki do roli Izabeli Łęckiej wypada najpoważniejsza kandydatka. Rząd RP nie wie, kto wyprawił ją na casting w niebiesiech. Są jednak tacy, co wiedzą. To oni napisali tę książkę.

Stanisław Wasylewski (1885–1953) to autor kilkunastu książek, setek felietonów, artykułów prasowych i słuchowisk. Był publicystą oraz utalentowanym popularyzatorem historii. Sympatię czytelników zaskarbił sobie barwnym stylem, a także darem wyszukiwania intrygujących faktów i ciekawostek. Opublikowane dopiero po jego śmierci Życie polskie… stanowi sumę wieloletnich badań nad dziejami polskiej kultury i obyczajów w XIX stuleciu.

Prędkość i polityka jest najważniejszym dziełem Paula Virilio. Wychodząc od prac Moranda, Marinettiego i McLuhana, autor przedstawia wizję znacznie bardziej polityczną niż którykolwiek z jego francuskich kolegów – w tej radykalnej wizji prędkość jest motorem destrukcji. Virilio zdaje sprawę z całej historii rodzaju ludzkiego jako procesu doskonalenia technologii, który stał się możliwy dzięki militaryzacji społeczeństwa.

Już 31 marca wystartuje Festiwal CZYTELMANII – kampanii, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród Polaków. Organizatorzy chcą dotrzeć nie tylko do miłośników literatury, lecz także do osób, które czytać nie lubią. Dlatego przez tydzień na terenie całej Polski rozdanych zostanie 60 000 egzemplarzy książki-prezentu. W tym roku będzie to opowiadanie „Zoolog”, utalentowanego włoskiego pisarza Niccolo Ammanitiego.

„Łaskawe” (oryg. tyt. “Les Bienveillanes”), napisana w języku francuskim głośna i kontrowersyjna powieść amerykańskiego pisarza, Jonathana Littella trafi do polskich księgarń w październiku br. Wydanie książki we Francji blisko dwa lata temu oraz przyznanie jej dwu prestiżowych wyróżnień:

Mistrzowsko skonstruowana, niezwykle wciągająca i pełna napięcia powieść, która wykracza daleko poza konwencję klasycznego thrillera. Jest rok 1867. W zagubionej gdzieś pośród kanadyjskich lasów osadzie w tajemniczych okolicznościach znika siedemnastoletni Francis Ross. Jego matka tego samego dnia odkrywa zmasakrowane zwłoki przyjaciela Francisa, francuskiego trapera i byłego pracownika Kompanii Handlowej Zatoki Hudsona, Laurenta Jammeta.