Nowości czytelnicze

Zamachy, spiski, podwójna gra... Ten trzymający w napięciu thriller ukazuje zapierające dech w piersiach prawdopodobieństwo jednej z największych katastrof geopolitycznych ostatnich dziesięcioleci. Czyżby Chińskie igrzyska stanowiły ostrzeżenie przed tym, co absolutnie nie powinno się wydarzyć? Pekin, sierpień 2008 roku. Adrien Laurnet, były agent kontrwywiadu ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo właścicielce firmy zbrojeniowej, pragnącej wybadać dyskretnie chiński rynek, ciągle zablokowany embargiem.
Doskonały, trzymający w napięciu debiutancki thriller Markusa Sakeya, który szybko okrzyknięto debiutem roku 2007. Szybkie tempo akcji, nietuzinkowi bohaterowie i świetnie prowadzona fabuła to niewątpliwe atuty powieści. Prawa filmowe już sprzedane! Danny Carter i jego najlepszy kumpel, Evan, zyskali poważanie w swoim środowisku, napadając na lombardy i sklepy monopolowe. Żyli z dnia na dzień, nie myśląc o jutrze. Ale jeden skok zakończył się pechowo i potem już nic nie było takie, jak wcześniej.
Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Autorstwa Anny Czekanowskiej to zarówno praca naukowa, jak i fascynująca gawęda o odmiennościach kulturowych różnych zakątków świata, od Oceanii po Kazachstan, prezentowanych na przykładzie bogactwa lokalnej kultury muzycznej. Autorka, wykorzystując swoje kompetencje w zakresie antropologii kulturowej oraz muzykologii, opowiada o wpływie czynników kulturowych na postrzeganie świata, odsłaniając często niedostrzegalne mechanizmy społecznej konstrukcji rzeczywistości.
Miasteczko w Anatolii w latach pięćdziesiątych. Leyla jest najmłodszą dziewczynką z pięciorga rodzeństwa, dorasta w niewielkim kręgu rodziny i sąsiadów i pragnie jednego: uciec z tego świata. Feridun Zaimoglu spogląda wstecz na świat, z którego przybył wraz z rodzicami. Jego bohaterka opowiada o swojej codzienności, o przedpołudniach w szkole, popołudniach z siostrami pracowicie dziergającymi ślubne wiano, o życiu w małym, biednym miasteczku, gdzie każdy usiłuje jakoś przeżyć dzień.
„Daniel Mendelsohn, filolog klasyczny, autor cenionych książek, podejmuje misję niemal niemożliwą do zrealizowania: postanawia odkryć, co stało się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady. Sześć milionów - to tylko przerażająca liczba, która nie pozwala uzmysłowić sobie ogromu całej tragedii. Inaczej jest z sześcioma konkretnymi osobami, mają one imiona i nazwiska, można ujrzeć je na fotografii.” Michał Sobelman
Tytułowa Ruta Tannenbaum to piekielnie zdolna i zuchwała dziewczynka, która szybko staje się ulubienicą przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, a wieść o jej sławie dociera nawet do Hitlera. Życie Ruty gwałtownie zmienia się, gdy po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego budzi się jako zwykła Żydówka... Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović bierze pod lupę dusze zwykłych ludzi, którzy nagle stają się żądnymi krwi ustaszami, a wtedy w miejsce życzliwej ironii i humoru wkrada się autentyczny gniew.
Daniel Kalder to 34-letni Szkot z Fife, który ostatnie dziesięć lat spędził w byłym Związku Radzieckim. Podejmował się tam najrozmaitszych zajęć, i – jak zaznacza – nie zaliczył chyba tylko handlu bronią i ludzkimi organami. "Zagubiony kosmonauta" jest jego pierwszą książką. Dokumentuje ona podróże do zapomnianych i tajemniczych światów byłych republik radzieckich. Kalder, jak przystało na prawdziwego odkrywcę, udaje się tam, gdzie nikt dotąd się nie zapuszczał: w Kałmucji odnajduje miasto poświęcone grze w szachy i zapomniane mongolskie plemię, w Mari El, siedzibie jednej z ostatnich społeczności pogańskiej, spotyka najwyższego druida i uczestniczy w starożytnym rytuale,
"Sańkja" opowiada historię młodego chłopaka, Saszy, członka partii narodowo-bolszewickiej. Jest opowieścią o jego dojrzewaniu – zarówno duchowym, jak i politycznym. To też historia o zmierzaniu Saszy do Wielkiego Wydarzenia, które – jak marzy bohater – zmieni na zawsze i jego, i Rosję. Rosyjscy krytycy najczęściej porównują "Sańkję" do "Matki" Maksyma Gorkiego. Podobnie jak klasyczna powieść nadwornego pisarza Stalina i ta opowiada dzieje człowieka, który pragnie wysadzić świat, który zna. I podobnie jak u Gorkiego, i tu najważniejszą postacią jest (pozornie obecna jedynie w tle) matka.
Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson, nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń. Znakomita i trzymająca w napięciu intryga szwedzkiego mistrza kryminału to intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku. „Książka Theorina jest tak świetna, że przyznaję jej najwyższą ocenę bez najmniejszego wahania.
„Podróż na Alaskę” to znakomity dziennik podróży w czasie i przestrzeni. Wybitny intelektualista i pisarz Bora Ćosić wraz z żoną Lidiją Klasić zabiera nas do kraju, w którym się urodził, a który nie istnieje już ani na geograficznych ani na mentalnych mapach - do byłej Jugosławii, na Alaskę swego życia. Barwne portrety jugosłowiańskiej bohemy, reminiscencje lektur, zaduma nad burzliwą historią ostatnich dekad XX wieku tworzą swoisty pejzaż pamięci zaznaczony jedynie cienkim konturem czasu. Łagodna zaduma nad światem zapamiętanym i zastanym nie osłabia jednak znakomitego pióra Mistrza.
„’Bałkany wyobrażone’ niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc.” prof. Maria Dąbrowska-Partyka
Współczesny wymiar antyterroryzmu autorstwa dr. hab. Kuby Jaroszyńskiego to niezwykle interesująca publikacja odwołująca się do przedmiotu walki i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym we wszystkich jego wymiarach. Książka z całą pewnością stanowi unikatowe opracowanie na krajowym rynku wydawniczym. O ile publikacje dotyczące samego zjawiska terroryzmu są bogato reprezentowane na półkach księgarskich, to książki dotyczące zwalczania terroryzmu są już rzadkością.
Jest to pierwsza w piśmiennictwie polskim próba całościowego przedstawienia wysiłku żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku. Książka stanowi zwarte kompendium wiedzy oparte o mało lub wcale nieznane materiały źródłowe. Zawiera m.in. chronologiczny opis wydarzeń, analizę operacyjno-taktyczną i polityczną. Warstwę narracyjną wzbogaca ikonografia, szkice sytuacyjne pola walki, schematy oraz tabele. Praca jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników interesujących się historią II wojny światowej, spełnia także wymogi podręcznika do szkół wyższych.
Etyka w biznesie to jeden z najistotniejszych problemów, przed jakim i obecnie staje świat. Dwóch wybitnych, najlepiej sprzedających się autorów, Kenneth Blanchard i Norman Vincent Peale, połączonymi siłami stawiają czoła temu problemowi w swej niezwykle ważnej książce „Etyka w biznesie”. Udowadniają w niej, że nie trzeba oszukiwać, aby wygrać.
Prezentowane opracowanie jest adresowane przede wszystkim do studentów prawa, administracji i tych kierunków studiów, które przygotowują do wykonywania zawodów związanych z gospodarką nieruchomościami. Dostarcza też niezbędnych informacji osobom, które na co dzień zajmują się tą dziedziną: pracownikom urzędów i instytucji samorządowych, urbanistom, geodetom, rzeczoznawcom majątkowym, pośrednikom w obrocie nieruchomościami, zarządcom nieruchomości.
Z nowym przewodnikiem „Turcja” odbędziesz podróż do kraju, gdzie Wschód krzyżuje się z Zachodem, do kraju, gdzie obok smukłych minaretów wznoszą się budowle antycznej Grecji i Rzymu, średniowiecznej Armenii i Bizancjum.Z nowym przewodnikiem „Turcja” odnajdziesz na piaszczystych morskich plażach raj. Przewodnik „Turcja” z serii ilustrowanej przynosi nastrój wakacji dzięki srebrzystej okładce, kolorowym stronom oraz barwnym zdjęciom i mapkom. Jest lekki i poręczny - bez trudu można zapakować go do torby lub walizki.
Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymają: Andrzej Sapkowski, Jan Machulski, Szkocki artysta Richard Demarco oraz himalaista Piotr Pustelnik. Taką decyzję podjęli łódzcy samorządowcy podczas środowej sesji Rady Miejskiej. Uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi ma nastąpić w listopadzie.
Pomysł napisania książki zrodził się w czasie pracy nad dokumentem zamówionym przez telewizję Arte, dotyczącym związków psychoanalizy i kina. Temat okazał się na tyle złożony i interesujący, że Schneider postanowił poświęcić mu całą powieść, próbując opowiedzieć historię tych dwóch zjawisk kultury poprzez dzieje znajomości Ralpha Greensona, najsławniejszego psychoanalityka Hollywood z Marilyn Monroe, najsłynniejszą aktorką tamtych czasów.
Na zamówienie Coca-Cola HBC Polska, Pascal przygotował miniprzewodnik po Krakowie. 50 tysięcy książeczek będzie dołączona do Coca-Coli sprzedawanych w punktach gastronomicznych obsługujących turystów w Krakowie. Jest to jeden z elementów kampanii „Kraków po radosnej stronie życia”. Przewodnik Pascala zawiera podstawowe informacje dotyczące zabytków Krakowa. Można z nim zwiedzić Drogę Królewską, Rynek Główny, Wawel czy Kazimierz.
Przesycony nostalgią przewodnik po jednym z „wiecznych” miast, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie, wzbogacona zbiorem prawie dwustu fotografii. Orhan Pamuk opowiada o „czarno-białym” Stambule, który uczynił go pisarzem, jego zabytkach, osobliwościach i mieszkańcach, ich życiu codziennym, a także sekretach własnej rodziny.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności