
24 kwietnia o godz. 18.00, zorganizowane wraz z wydawnictwem literackim MUZA. Naszym gościem będzie Marta Sztokfisz, autorka książki " Księżniczka deptaku " Jest to opowieść o życiu Edyty Klein - dziewczyny cudem ocalonej z warszawskiego getta, która dzięki odwadze, zaradności i urodzie osiągnęła w życiu sukces. Bohaterka książki przez całe swoje życie nie uznaje przegranych, walczy o byt i zwycięża.

Kardynał Stanisław Dziwisz. Nadzieje i niepokoje. O myśli społecznej Kościoła to wyjątkowa książka urodzinowa. Zawiera ona wybrane homilie Jubilata oraz przygotowany przez księdza Roberta Nęcka rys biograficzny Kardynała, wzbogacony o prezentację Jego myśli teologicznej. Robert Nęcek (ur. 1969), kapłan Archidiecezji Krakowskiej, doktor teologii, adiunkt w Katedrze Teologii Moralnej Ogólnej PAT, członek Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Rady Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, korespondent KAI.

Dziennikarstwo nie jest sztuką ładnego pisania. To sztuka polegająca na tym, aby nie dać się zrobić w konia – czytamy w książce Mariana Maciejewskiego „Kulisy dziennikarstwa, czyli granice wolności kija”. Jej najnowsze – uzupełnione i poprawione – wydanie ukaże się 16 kwietnia nakładem wyd. Prószyński Media. "Kulisy dziennikarstwa" przedstawiają rozterki starych i nowych dziennikarzy, którzy po Okrągłym Stole musieli nauczyć się funkcjonowania w zupełnie innej rzeczywistości – tworzyła ją nowa władza (często ze starymi urzędnikami) i milicja przemalowana na policję.

Nagrania słowa mówionego zwane książkami audio coraz bardziej wpisują się w krajobraz polskiego rynku wydawniczego. Potencjalny słuchacz ma do wyboru coraz więcej pozycji bestsellerowych jak i niszowych tytułów audio kierowanych do wąskiej grupy odbiorców. Światowy rynek książek do słuchania rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce oferta tytułów do słuchania powiększyła się zaledwie w ciągu 2008 roku aż trzykrotnie.

Podczas morskiej kąpieli komisarz Montalbano znajduje kołysanego przez fale trupa, którego identyfikacja okaże się nadzwyczaj trudna, lecz doprowadzi do sensacyjnych i przerażających odkryć. Wspomagany przez pewnego ekscentrycznego dziennikarza oraz urodziwą znajomą komisarz musi stawić czoło potężnej organizacji przestępczej, wyspecjalizowanej w handlu dziećmi na szlakach łączących Afrykę Północną z Sycylią. W dramatycznym zakończeniu dzielny Montalbano omal nie przypłaci życiem zwycięstwa.

Z okazji premiery Córki Krwawych Anne Bishop, wraz z wydawnictwem INITIUM zapraszamy was do udziału w konkursie. Autorów co jedenastej poprawnej odpowiedzi nagrodzimy właśnie najnowszą powieścią autorki.

Jeśli romans, to tylko w Wenecji. Wpadają na siebie przypadkiem na Piazza San Marco – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bez pamięci. Ta miłość była im jednak pisana… Ciepła, zabawna i inspirująca książka – dla marzycieli i podróżujących palcem po mapie, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także smakoszy włoskiej kuchni. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym.

Imię i nazwisko, wiek, zawód: nieznane… Znaki szczególne: brak. Człowiek bez właściwości? Nawet sąsiedzi nie wiedzą, kim jest ten człowiek o tak przeciętnej fizyczności. Ma oczy, uszy, nos, dwie ręce i nogi. Lecz to za mało, by przejść niezauważonym. Nie wiedzieć dlaczego ludzie biorą go cały czas za kogoś, kim nie jest: hydraulika, prezentera pogody, byłego więźnia… Kim tak naprawdę jest ten idealny sobowtór?

Swoisty komentarz do głośnej powieści Jonathana Littella Łaskawe. Psychobiograficzne studium Leona Degrelle’a, belgijskiego nazisty, jednego z prototypów postaci Maksa Aue. Opierając się na jego pamiętnikach Littell dokonuje analizy schematów, uprzedzeń i stereotypów, zgodnie z którymi myśleli i działali naziści. Oto porażająca wiwisekcja uczuć i poglądów jednego z nich. Każdy, kto przeczytał monumentalne Łaskawe, musi sięgnąć także i po tę skromnych rozmiarów książeczkę.

Virginia Woolf, pierwsza dama literatury modernistycznej, której dzieła przez lata znane były głównie w kręgach akademickich lub feministycznych, wychodzi z zapomnienia i niszy. Rozwojowi mody na Virginię Woolf sprzyjają wznowienia oraz pierwsze edycje jej książek, które cieszą się dużą popularnością wśród polskich czytelników.

17 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się nowa powieść Katarzyny Grocholi Kryształowy anioł¬ – najobszerniejsza jak dotychczas (ok. 600 stron!) książka pisarki. W Kryształowym aniele czytelnicy znajdą i to, za co pokochali serię książek o Judycie, i psychologiczną głębię znaną z Trzepotu skrzydeł. Ta, z pozoru karkołomna, synteza pokazuje, że Katarzyna Grochola cały czas rozwija się jako pisarka.

Niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2, senior rodu Mostowiaków w M jak miłość – któż nie zna tych ról! Witold Pyrkosz w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swego życia – prywatnego i zawodowego. Książka zaczyna się od oszustwa babki Bronisławy, która nie mogąc pogodzić się z faktem, że jej wnuk przyszedł na świat 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, a nie we Lwowie, dokonała zmiany w akcie urodzenia.

Starszy brat, młodszy brat to książka dwóch mężczyzn o ich dzieciństwie w Bukareszcie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Filip i Matei, pisząc na przemian kolejne rozdziały (zaczyna Matei, jedenaście lat młodszy od Filipa), odnoszą się z różnych, charakterystycznych sobie perspektyw do tych samych zdarzeń, postaci, cudów oraz elementów własnego dziecięcego świata, tworząc jego trójwymiarowy obraz. Często ze sobą polemizują, sprzeczają się, uzupełniają wzajemnie swoje wypowiedzi, są nimi urzeczeni albo je krytykują.

Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka Świadectwo skazanych na śmierć. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad sześćdziesiąt lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.

"Trzynastu nietuzinkowych mężczyzn. Wybitni twórcy, podziwiani intelektualiści, budzące szacunek autorytety. Łączy ich odwaga przekraczania granic, pasja życia, nieustępliwość, umiejętność realizacji marzeń. Ich rozmówczyniom – Agnieszce Drotkiewicz i Annie Dziewit – udaje się podważyć kulturowy pancerz i zachęcić do szczerych, zaskakujących wyznań. Przed nami maluje się barwny portret Mężczyzny. Intelektualisty. Europejczyka. A może... kulturowego trutnia?

Oddajemy w ręce naszych czytelników drugie wydanie książki A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana. Książka - uderzające głębią i drastyczną nieraz szczerością obserwacji i przeżyć narratora świadectwo - oparta jest na trwającej prawie dwa miesiące rozmowie, którą autorka przeprowadziła w 1992 roku z Aleksem, sześćdziesięciopięcioletnim wówczas ocaleńcem z getta warszawskiego i kilku obozów koncentracyjnych.

Malicki urodził się w 1945 roku. Pierwsza książka ukazała się pięćdziesiąt siedem lat później. Co nie znaczy, że dopiero wtedy zaczął zapisywać. Ostatnia, ósma z kolei, właśnie ta, ujrzała światło dzienne w roku 2009. Co nie znaczy, że przestał zapisywać. Dlaczego tak? Skąd pomysł? Co dalej? Odpowiedzi w książce. "Dziennik, ale pisany w trzeciej osobie. Książka ostatnia, choć Malicki zamierza jeszcze napisać kolejne.

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne SA zachęca do lektury dwóch nowości: Mikroekonomii i Makroekonomii, których autorami są N. Gregory Mankiw i Mark P. Taylor. Są to podręczniki, które w USA i Europie Zachodniej stały się bestsellerami. W Polsce też na pewno zyskają popularność - dzięki przystępnemu językowi i licznym praktycznym przykładom ułatwiającym studiowanie. Zachęcamy do zapoznania się z krótką recenzją i kontaktu!

Kiedy myślisz, że jużdochodzisz do sedna, ukazuje się kolejnatajemnica! Opowieści szkatułkowe, mistrzowskiepołączenie codziennych obserwacji i wydarzeń z przeszłości,skłaniające do refleksji nad tym co jest naprawdę w życiu ważne. Autorka w najnowszym tomie felietonów Czułość i obojętność, z właściwą sobie życiową mądrością doskonale opisuje istotne punkty na naszych życiowych mapach. Jak nadać życiu właściwy kierunek, tęsknoty, które tkwią w każdym z nas; za ładem w życiu, sensem, stabilnymi korzeniami, za miłością i szacunkiem.

Julia ma 20 lat i stoi u progu wspaniałej kariery. Jeszcze jako uczennica Szkoły Baletowej zdobywa nagrodę w prestiżowym konkursie. W pierwszej wielkiej roli solowej – roli Julii Capuletti w balecie Prokofiewa – odnosi niebywały sukces. Otwierają się oszałamiające perspektywy, zaproszenia słynnych teatrów. W wieku, gdy młodzi ludzie zaczynają się zastanawiać nad tym, co będą robili w przyszłości, Julia wie już wszystko o swojej karierze i życiu. Jej los został ukształtowany przez balet, tylko, przede wszystkim i wyłącznie przez balet.