Nowości czytelnicze

Wojna bez nazwy. Młodzi żołnierze bestialsko okaleczeni w przerażających inscenizacjach. Co gorsze, to nie wróg jest sprawcą, ale jakiś psychopata, podstępny i sadystyczny potwór, który wkrótce zdziesiątkuje ich jednego po drugim... To już nie tylko thriller, to podręcznik przetrwania! Skrywający się wśród okropności nieokreślonej wojny psychopata dziesiątkuje szeregi młodych żołnierzy, straszliwie ich okaleczając. Porucznik Frewin i jego ekipa stopniowo tworzą profil mordercy, budząc od razu panikę wśród wojska.
Robert Langdon, bohater Kodu Leonarda da Vinci, staje do walki z tajemna organizacją iluminatów, by ocalić Watykan i papieża… Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz.
Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim i Wojciechem Skalmowskim tym razem w nasze ręce trafią listy, jakie w latach 1963 – 1975 Sławomir Mrożek wymieniał z Adamem Tarnem – założycielem i redaktorem naczelnym pisma Dialog.
Mandelsztam w wyborze i rewelacyjnych przekładach Rymkiewicza. Książka przybliża czytelnikom największego rosyjskiego poetę XX wieku, wydobywając z jego twórczości – obok zanurzenia w kulturze – także zainteresowanie istnieniem oraz pomijane wcześniej „puszkinowskie” tony. Obszerne komentarze wprowadzają głęboko w świat tej poezji i zapoznają z warsztatem zarówno poety-autora, jak poety-tłumacza, niezamierzenie ujawniając głębokie pokrewieństwo obu twórców.
"Mroki, ciemności... Ich penetrowanie jest wątkiem głównym niniejszego tomu. Autorowi zdaje się przyświecać przeświadczenie, iż właśnie ‘lekcja ciemności’, wyostrzając nam wzrok, zdolna jest powiedzieć najwięcej o fundamentalnym wymiarze bytu – o złu tkwiącym nieusuwalnie w przyrodzie, historii i w nas samych. Ciemności to przede wszystkim matecznik pajęczyn. Ale są też takie mroki, które w końcu rozbłyskują światłem. I ostatecznie światła, jak się zdaje, szuka Dariusz Czaja.
Wyjście z Egiptu André Acimana można by, przez analogię z Proustem, nazwać poszukiwaniem utraconego miejsca. To miejsce, minione i utracone na zawsze, to Aleksandria lat 50-tych XX wieku – miasto, w którym barwnie i hałaśliwie koegzystowały ze sobą społeczności Arabów, Europejczyków i Żydów. Ten nieistniejący już świat jest zarazem światem dzieciństwa i dorastania autora, który poznaje go, wykluwając się z wnętrza niezwykłego barwnego kokonu, jaki stanowi jego rodzina.
„Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć.
Felicitas Hoppe mogłaby podać sobie rękę z Rolandem Toporem. Piknik fryzjerów to dwadzieścia groteskowych, lecz boleśnie prawdziwych historii, w których aż kipi od absurdu codziennego życia. Czarny humor przeplata się tu z poetyką snu. Pod warstwą fikcyjnych opowieści o wynajmowanym na godziny balkonie czy trzymanym w klatce chłopcu branym za tańczącego niedźwiedzia kryje się gorzka prawda o ludziach.
Tematem książki Małgorzaty Dziewulskiej Inna obecność są związki, jakie łączą niektórych bohaterów teatralnych końca XX wieku ze społeczną i/lub teatralną wspólnotą. Postaci, którym przygląda się autorka, mają cechy konwencjonalnie uznawane za aspołeczne i negatywne – przejawiają skłonności do izolowania się, agresji i autoagresji. Obdarzone są przy tym zdumiewająco silną obecnością sceniczną, są w jakiś sposób nieusuwalne.
Joachim Hirsz jest królewskim instygatorem, czyli śledczym, człowiekiem do specjalnych poruczeń Jego Królewskiej Mości Władysława IV Wazy. Rzeczpospolita jest u szczytu potęgi, lecz zbierają się nad nią czarne chmury. Lada dzień wybuchnie powstanie na Kozaczyźnie, szykują się do najazdu Szwedzi, a Prusy Książęce knują zdradę. Gwałty i morderstwa to rzecz codzienna, kwitnie trucicielstwo i czarna magia.
Wydawnictwo Znak oraz Instytut Cervantesa zapraszają na spotkania z Eduardem Mendozą, którego najnowsza książka niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa właśnie trafiła do księgarń. Latający cyrk Eduardo Mendozy, czyli alternatywna historia początków naszej ery.
Na wesoło.
Na poły liryczną, na poły groteskową opowieść Andrzeja Mandaliana czytałam z zachwytem i poczuciem, że dotykam jakiejś nowej, kompletnie nieznanej mi dotychczas rzeczywistości. Bo proszę wyobrazić sobie nękaną głodem i terrorem Moskwę czasu II wojny światowej, a w niej wrażliwego nastolatka, któremu przed chwilą tryby Wielkiej Czystki porwały oboje rodziców. Na samotność wieku dojrzewania nakłada się samotność wobec sowieckiej machiny biurokratycznej, na cierpienia pierwszej miłości – nuda politycznej indoktrynacji, na egzystencjalne lęki wieku dojrzewania – uporczywy i daremny wysiłek odnalezienia sensu w świecie tego sensu pozbawionym.
A co jeśli Thomas Pynchon w końcu dostanie Nobla? Na taką ewentualność trzeba być przygotowanym… 30 kwietnia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się słynna powieść 49 idzie pod młotek. Kiedy Edypa Maas dowiaduje się pewnego dnia, że odziedziczyła spadek po swoim byłym partnerze, nieprzyzwoicie bogatym Piersie Inveraritym, nie ma pojęcia, że już wkrótce na własne życzenie wpląta się w nie lada kabałę.
Ta książka powstała z zabawy. I z przekonania, że poeci mogą, a nawet powinni choć raz w życiu zmierzyć się z gatunkiem powieści. Jan Sefer, psychoterapeuta mieszkający w Wiedniu. Ekscentryk, miłośnik literatury i muzyki, zainspirowany wspomnieniami wojennymi ojca, rusza do Krakowa, by szukać śladów przeszłości. Jego stany psychiczne i skomplikowana osobowość przekładają się na niezwykłą opowieść, którą można czytać jako literacką reminiscencję miejsc, sytuacji, osób i fascynacji, które są związane z samą autorką lub były przez nią podejmowane w jej poezji.
Dzięki książce „Afganistan. Relacja Borowika”, poznajemy funkcjonowanie pracowników Polskiej Ambasady w Afganistanie widzianej oczami młodego pracownika Biura Ochrony Rządu. Trudy codziennej służby okraszone są bezdusznością i niezrozumieniem urzędników zarówno w kraju jak i na miejscu, walką o władzę i wpływy, wizytami różnych oficjeli. Dzięki książce mamy wgląd w odczucia przebywających tam ludzi, w wydarzenia znane nam wyłącznie z prasy i telewizji.
Już 30 kwietnia do sprzedaży trafi jeden z najgłośniejszych komiksów zeszłego roku - "Dziennik z zaginięcia" uznany przez New York Magazine za najlepszą powieść graficzną roku 2008! Pewnie mało kto zastanawiał się nad tym, jak bardzo stresujące może być życie twórcy komiksowego. Hideo Azuma pomyślał o tym dopiero, gdy już miał wszystkiego kompletnie dość. Rysownik wyszedł z domu i już nie powrócił. Przynajmniej przez pewien czas, a potem znów wyszedł.
"Tango z samym sobą" to próba opowiedzenia biografii Sławomira Mrożka poprzez jego utwory. Tadeusz Nyczek wnikliwie po raz kolejny przyjrzał się twórczości Mistrza i zobaczył, że wiele jego tekstów czytanych dzisiaj odsłania swoje drugie dno, że można dostrzec w nich elementy autobiograficzne. Zarazem jest to opowieść "o przygodach człowieka myślącego" w wieku XX - jak ujął to Tadeusz Nyczek w nocie o książce - a więc opowieść o nas ;)
Pół książki o psie, pół książki o kocie To wiersze dla dorosłych. Mimo tematyki zaskakującej nieco, na tle dorobku poetki, jej charakterystyczny głos i poetyckie tematy są rozpoznawalne. Czuje się tu magiczną więź świata ludzi i zwierząt, jednakową potrzebę ciepła i miłości, strach przed samotnością, cierpieniem i śmiercią.
TRAUMA- uraz, rana, ślad po przeżyciu, który pozostaje na całe życie - ale także pojęcie,
które w ostatnich latach stało się kluczem do nowego sposobu opisywania człowieka i społeczeństwa. Trauma może dotykać jednostki (trauma indywidualna) po doznawaniu przemocy, molestowania seksualnego, śmierci bliskiej osoby, choroby psychicznej. Może dotyczyć zbiorowości (trauma kolektywna) – np. trauma transformacji.
22 kwietnia ukaże się Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich - autorska książka artystycznego małżeństwa, pełna wspomnień, ciekawostek, anegdot, dziwnych zdarzeń, pięknych ludzi, ukochanych zwierząt, wiernych przyjaciół, malowniczych miejsc i fantastycznych ilustracji. Każda strona książki jest zaprojektowana graficznie i opracowana przez Andrzeja Dudzińskiego.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności