Nowości czytelnicze

23 maja o godz. 18.00 gościem Empiku Manufaktura w Łodzi będzie Witold Jabłoński, autor cyklu historyczno-fantastycznego o alchemiku Witelonie Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer . Spotkanie jest organizowane z okazji trzeciej rocznicy Manufaktury połączone z promocją najnowszej książki Jabłońskiego Fryne hetera.
Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tengen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni.
Autorzy listów wywodzili się ze środowisk ziemiańskich i należeli do tego samego pokolenia, urodzonych przed wybuchem I wojny światowej. Gdy rozpoczęli korespondencję, Jerzy Giedroyc mieszkał w Maisons–Laffitte, a Aleksander Janta–Połczyński w Stanach Zjednoczonych. Edycja obejmuje wszystkie 402 odnalezione listy. Jedna czwarta z nich – z lat 1948–1949 – dotyczy publikacji w „Kulturze” reportażu Janty Wracam z Polski i kontrowersji, jakie wywołał na emigracji.
Marka Carlsberg razem z Wydawnictwem Pascal – liderem wśród wydawnictw turystycznych kontynuuje serię wydawniczą promującą ciekawe miejsca i zakątki świata.
„Państwo opiekuńcze a kryzys. Przyszłość Europejskiego Modelu Społecznego” – taki tytuł nosiła debata, która odbyła się 13 maja 2009 r. w Warszawie. Debata była połączona z promocją książki zatytułowanej Europejski Model Społeczny. Doświadczenia i przyszłość, napisanej przez zespół autorów pod kierunkiem naukowym prof. Dariusza K. Rosatiego, wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego.
Londyn, rok 1914. Thomas Thomson pragnie zostać pisarzem. Na razie jednak zarabia na życie jako „literacki murzyn”, tworząc schematyczne powieści przygodowe, oparte na gotowych konspektach i publikowane pod nazwiskiem popularnego literata. Wkrótce jednak otrzymuje całkiem nieoczekiwane zadanie: ma opisać historię niejakiego Marcusa Garveya, oskarżonego o zabójstwo dwóch arystokratów – braci Craverów.
Ta niewielka książka to podróż w czasie i w przestrzeni. Jean-Paul Caracalla, znawca i miłośnik dawnego i nowego Paryża, podąża śladami słynnych pisarzy. Autor prowadzi czytelników trasami ulubionych spacerów Chateaubrianda, Wiktora Hugo, Stendhala, Prousta czy Simenona, opisuje domy i mieszkania pisarzy, a także domy przyjaciół, u których bywali, towarzyszy ich paryskim przeprowadzkom, odkrywając zaskakujące komplikacje uczuciowe, rodzinne czy też finansowe będące przyczyną zmiany adresów.
„Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Dlaczego właśnie Joanna Szczepkowska wypowiedziała to słynne zdanie i do dziś nazywana jest „kobietą, która zakończyła komunizm”? Osobiste i poruszające wspomnienia aktorki, która po raz pierwszy tak szczerze opowiada o dzieciństwie i dojrzewaniu w PRLu, o dylematach i rozterkach dorosłego życia z polityką w tle, o buncie i rozczarowaniach. Przede wszystkim jednak o nadziei na życie w normalnym kraju.
„Bibułą w żargonie rewolucyjnym nazywają każdy druk nielegalny, nieopatrzony sakramentalną formułą »dozwolone cenzurą«” – pisał w 1903 roku w broszurze „Bibuła” Józef Piłsudski – wówczas redaktor, wydawca i zecer socjalistycznego pisma „Robotnik”. „Bibuła”, napisana w latach przynależności Piłsudskiego do PPS, stanowi pasjonujący opis funkcjonowania konspiracyjnych wydawnictw.
Intrygująca opowieść o pragnieniu przezwyciężenia samotności, o tym, jak nieoczekiwane wydarzenia zmuszają do odkrywania świata na nowo oraz o wyjazdach i powrotach z emigracji na prowincję. To portret współczesnych 30-latków, singli, oraz pokolenia ich ojców, dla których doświadczenie samotności po wielu latach małżeństwa jest szokiem. Intrygująca opowieść o pragnieniu przezwyciężenia samotności, o tym, jak nieoczekiwane wydarzenia zmuszają do odkrywania świata na nowo oraz o wyjazdach i powrotach z emigracji na prowincję.
Młoda pani naukowiec w obliczu zmian w kraju i tragedii rodzinnej podejmuje desperacką decyzję o samotnym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Zanim znajdzie tam miłość i założy rodzinę, doświadcza wielu trudnych lekcji emigracyjnego życia. A wydarzenia z przeszłości nie dają jej spokoju. Czy powinniśmy przebaczać, czy też istnieje magiczna granica, za którą nie ma przebaczenia?
11 maja do sprzedaży trafiła „Wilczyca” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Powieść, która opisuje niebezpieczne projekty tajnej grupy genetyków, eksperymenty na ludziach, wyścig z czasem i FBI jest na szczęście fikcją literacką, ale sugestywna kreacja świata przedstawionego sprawia, że czytelnik zatraca się w lekturze bez reszty!
„Co robić?” – często wielu z nas głowi się nad takim dylematem. A może raczej – za przykładem mistrzów duchowości – należy zająć się inną, ważniejszą kwestią: Niech ludzie zbyt wiele się nie zastanawiają, co mają robić, więcej natomiast myślą o tym, jacy mają być. Gdyby oni sami, ich postawa, były dobre, wtedy również ich uczynki mogłyby jaśnieć pełnym blaskiem.
Szukasz pomysłu na ciekawe i aktywne spędzenie wolnego czasu? Pomorze, Warmia i Mazury, a może Kujawy? Teraz masz całą Polskę w zasięgu ręki, gotowe trasy i pomysły wycieczek. A to wszystko w jednej poręcznej książce zawierającej aż 101 propozycji spędzenia weekendów. W połowie maja nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukaże się nowa publikacja, która z pewnością ułatwi wybór celu podróży – „Polska. 101 wycieczek”.
Japonia ze snu. Risui, bohaterka tej przedziwnej, onirycznej powieści, trafia do szkoły dla dziewcząt prowadzonej przez charyzmatyczną mistrzynię, Kikyo. Ma tam zgłębiać mądrość Księgi i podążać Drogą Tygrysa. Wiedziona intuicją i tajemniczymi znakami Risui najpierw poddaje się surowym i niezrozumiałym regułom panującym w Szkole, ale z czasem zaczyna je łamać... Ambicja? Potrzeba spełnienia? Poszukiwanie prawdy?
Wznowienie bestsellerowego debiutu Zadie Smith. Napisana przez zaledwie 25-letnią autorkę obszerna, pełna epickiego rozmachu powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. Bohaterami powieści są: Archie, czterdziestosiedmioletni Anglik, życiowy nieudacznik, który wszelkie decyzje podejmuje, rzucając monetą, młoda Jamajka Clara Bowden, córka świadków Jehowy, która na skutek nieoczekiwanych zdarzeń zostaje żoną Archiego, przybyły z Bangladeszu blisko pięćdziesięcioletni Samad, który walcząc z własnymi słabościami, za wszelką cenę stara się zachować religijną tożsamość, ich przyjaciele dzieci i przyjaciele...
Paragraf 22 w pakistańskich realiach. W 1988 roku rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował się kontrowersyjny przywódca Pakistanu generał Muhammad Zia ul-Haq, śmietanka sztabu oraz amerykański ambasador. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto chciał śmierci polityka, który dokonał zamachu stanu, wprowadził osadzone na Koranie prawo oraz wydał wyrok śmierci na byłego premiera Zulfikara Aliego Bhutto? Teorii spiskowych nie brakowało, jednak żadna z nich nie dała ostatecznych odpowiedzi.
Wznowienie znakomitej powieści Hrabala. W swoim wiejskim domu pod Pragą Hrabal zajmował się pisaniem i ukochanymi kotami, wśród których ulubienicą była rudo-biała Auteczko. Kiedy jednak koty nadmiernie się rozmnożyły, zabrakło mu czasu na pracę i sen. Stracił spokój ducha, prześladowany świadomością, że część kotów będzie musiała umrzeć i że musi je zabić właśnie on, który je kocha.
Topiel jest debiutancką książką Díaza, który w 2008 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao. To rozpisana na dziesięć opowiadań historia dominikańskiej rodziny, którą emigracyjne losy dzielą między Santo Domingo i USA. Díaz pisze osobistą opowieść o niedającej się zaspokoić tęsknocie za lepszym życiem. Bez patosu i stereotypów mówi o życiu ulicy i problemie wykluczenia. W świecie jego bohaterów drobne okruchy szczęścia są szczególnie cenne: przelotne miłości, zabawne spotkania rodzinne i erupcje niespożytej karaibskiej energii.
Debiutancka powieść nagrodzona Pulitzerem 2008. Przetłumaczona na dwadzieścia sześć języków. Fukú to wyjątkowo uporczywa klątwa, zwłaszcza jeśli mieszkasz na Dominikanie. Chyba że uda ci się znaleźć zafę, która ją z ciebie zdejmie. że jesteś wyjątkowym dziwakiem, jak Oscar – nastoletni Dominikańczyk – zbyt cichy, zbyt gruby, zbyt brzydki i cudaczny.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności