Nowości czytelnicze

"Trzy baśnie" to najbardziej tajemnicze spośród arcydzieł Flauberta. Właśnie doczekały się nowego tłumaczenia, które zdjęło z nich patynę - napisał Julian Kurkiewicz we wtorkowej Gazecie Wyborczej. W nowym przekładzie Flaubert przemawia językiem współczesnym, pozbawionym stylistycznych ornamentów, pełnym zaskakujących dysonansów. Efekt jest mniej więcej taki jak po renowacji fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, gdy zdjęcie patyny ukazało oczom zakłopotanych widzów ostre barwy.
Ewa Bieńkowska (ur. 1943) – eseistka i historyk idei; wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Opublikowała m.in. Dwie twarze losu. Nietzche, Norwid (1975), W poszukiwaniu królestwa człowieka (1981), Co mówią kamienie Wenecji (1999), Spór o dziedzictwo europejskie (1999), W ogrodzie ziemskim. Książka o Miłoszu (2004). Mieszka w Wersalu.
Jeśli to prawda, że każde dzieło z przeszłości tylko w określonych momentach swojej historii może być odczytane w całości, to – jak się zdaje – dla Listów świętego Pawła czas nadszedł właśnie teraz. Giorgio Agamben przywraca im ich mesjanistyczne znaczenie, które na nowo kształtuje perspektywę liczącej już dwa tysiące lat tradycji interpretacyjnej: w tym ujęciu święty Paweł nie był założycielem religii uniwersalnej, nie zapowiadał nowej tożsamości i nowego powołania,
Wydawnictwo Sonia Draga z prawdziwą przyjemnością informuje o nabyciu praw do polskiego wydania powieści Wolf Hall autorstwa Hilary Mantel, tegorocznej laureatki najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego: Nagrody Bookera. Po raz pierwszy od 10 lat nagroda ta przyznana została książce, która od początku była faworytem. Zwycięstwo powieści Wolf Hall obstawiali wszyscy brytyjscy bukmacherzy (aż 9 na 10 biorących udział w zakładach głosowało na tą książkę).
Co zaginęło, zostanie odnalezione… Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość.
Jak nazywali się i kim byli hersztowie zbójnicy grasujący ze swoimi bursami po całym łuku Karpat? Gdzie szukać tajemniczych miejsc związanych ze zbójnikami karpackimi, opryszkami, tołhajami i hajdukami? Jakie były ulubione potrawy harnasiów zbójnickich, które spożywali podczas uroczystych biesiad na polanach górskich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o zbójnictwie karpackim udzieli nam inicjatywa pod nazwą SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH - portal wiedzy o zbójnictwie, a także nowy oryginalny i transgraniczny produkt turystyczny.
Z przedmowy wydawców: „Niepodległość Polski – to dzisiaj oczywistość. Już można nie rozumieć słów: „W Polsce czyli nigdzie”. (…). Rok 1918 nie miał w historii Polski precedensu. (…). Pierwszy raz powracała Niepodległość. Wracała z trudem, opornie, przyspieszając i hamując, zatrzymywana przez wypadki, które wieszczyły jej przyszłą ułomność. (…). Prezentujemy album, by po ponad 90 laty przyjrzeć się stanowi ducha naszych przodków w momencie epokowej przemiany.
Kiedy nowa właścicielka starego, zaniedbanego domu w Dorset znajduje w nim prawdziwego białego kruka, czuje się w obowiązku go przetłumaczyć. Po roku mozolnej pracy oddaje do rąk czytelnika „Księgę nowej drogi” – prostą, a zarazem głęboką i ponadczasową opowieść o poszukiwaniu prawdy. „Księgę” otwiera scena na rynku – handlarz bezlitośnie bije syna, a skupieni wokół gapie krzyczą i zachęcają go do ukarania chłopca jak najdotkliwiej. Wstrząśnięty tym okrucieństwem pasterz Jozue pyta Boga, dlaczego nic nie zrobił.
Serce narodu koło przystanku to opowieść o Polsce B, tej zapomnianej, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu. Reportaże składające się na ten zbiór powstawały od 1998 do 2009 roku. Pojawiają się w nich najbardziej palące kwestie: upadające PGR-y, zamykane kopalnie, wejście do Unii Europejskiej. Włodzimierz Nowak zajmuje się często historiami z pierwszych stron gazet, jak samobójstwa nastolatków czy konflikt miasta Oświęcim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jedzie też w zapalne miejsca, gdy nie ma już kamer i medialny hałas cichnie.
Profesor Serena Ransom i barman Enda „Catch” Clancy są świadkami napadu na bar w Iron Range, w Północnej Minnesocie. Udaje im się zastrzelić napastnika, ale Clancy ma swoje powody, żeby nie zgłaszać tego na policję. Zakopują więc ciało niedoszłego rabusia i uciekają. To zabójstwo jest dla nich początkiem gorącego romansu i kryminalnej „kariery”. W miarę upływu czasu ich życie zamienia się w orgię nieustającego seksu i przemocy. Para rozsmakowuje się w zbrodni i tylko Paris Murphy może ich powstrzymać.
„Kłamczucha” to historia nieśmiałej, pozbawionej pewności siebie, młodej kobiety, Jolanty Kuś. Jolanta mieszka w Krakowie, gdzie prowadzi nudne i monotonne życie urzędniczki i zdominowanej przez matkę, szarej myszki. Kobieta nie dostrzega własnej wartości, nie wierzy, że jej życie może ulec zmianie. Przypadkowe spotkanie w teatrze z tajemniczą mieszkanką Wiednia przewraca jej życie do góry nogami.
Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt – miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.
Opowieść o życiu i twórczości Brunona Jasieńskiego (1901–1938), jednego z najsłynniejszych polskich futurystów, głośnego skandalisty i literackiego buntownika dwudziestolecia międzywojennego, autora bulwersującej swego czasu rząd francuski powieści pod tytułem Palę Paryż, wreszcie agitatora politycznego i komunisty, na stałe osiadłego w Związku Radzieckim, który za swój ideowy wybór zapłacił cenę najwyższą – został rozstrzelany w jednej ze stalinowskich czystek pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Polski.
Nowy zbiór rysunków satyrycznych komentujących naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny. Andrzej Mleczko (1949)studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jako rysownik zadebiutował w 1971 r. Od 1975 r. jego rysunki pojawiają się w wielu polskich i międzynarodowych periodykach (ukazało się ich już ponad 10 000).
Nie jest łatwo przekazać ducha i atmosferę kraju, w którym życie codzienne wypełnia poczucie stałej obecności sacrum. Najpełniej da się to uczynić poprzez zdjęcia: twarze nieznanych osób pełne są emocji, wykonywane w skupieniu modlitewne gesty ujmują prostotą, a monumentalne świątynie i egzotyczne krajobrazy zapierają dech w piersiach. Fotografie są dopełniane przez słowa komentarza, które sprawiają, że wyjątkowy kraj i zamieszkujący go ludzie stają się bliżsi.
„Florencja to najpiękniejsze miasto na świecie. Urodziłem się tu 40 lat temu, ale od
10 lat mieszkam w Polsce i dopiero teraz, z dystansu, zaczynam doceniać, w jak pięknym
miejscu miałem szczęście się wychować” pisze na stronach albumu „Moja Toskania” Witold Casetti. Jest on – wraz z Agatą Jakóbczak, jego autorem. W przewodniku pod tym samym tytułem opisywał ulubione zakątki Toskanii, tutaj pokazuje jej barwy, zapachy i klimaty na zdjęciach.
Niezapomniane połączenie wampiryzmu, miłości i filozofii – dla miłośników kultowej serii ZMIERZCH. Historia zakazanej miłości młodej dziewczyny i nieśmiertelnego wampira – przedstawiona przez Stephenie Meyer w serii ZMIERZCH – uwiodła już wielomilionową rzeszę fanów na całym świecie. To nie tylko znakomite połączenie romansu z trzymającym w napięciu horrorem, ale także – jak się okazuje – wspaniały przyczynek do filozoficznych rozważań na temat miłości, śmierci i rozumienia samego siebie.
W dniach od 3 do 6 grudnia w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA odbędą się Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. W tym roku będzie to już osiemnasta edycja tego wydarzenia. Tradycyjnie, targi rozpoczną się od rozstrzygnięcia Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Jury nagrodzi najlepsze książki wydane w mijającym roku.
„Gra o wszystko” to historia o miłości, poświęceniu, wielkiej odwadze i walce z przeciwnościami losu. A wszystko to w egzotycznej scenerii Dalekiego Wschodu. Portugalska kolonia Makao, 1928 rok. Trzydziestoletnia Nadia Szaszkowa pomaga wujowi prowadzić sklep i nie przejmuje się prośbami matki, by wreszcie znalazła sobie męża.
Aktor – książka, o której Wojciech Pszoniak myślał i ktorą pisał przez całe życie. Prywatna historia aktora i aktorstwa stworzona ze świadomych, niekiedy bardzo ryzykownych, odważnych zawodowych decyzji; z ról tak intensywnych i charakterystycznych, że nie sposób oddzielić ich od wykonawcy; z inspirujących i ważnych przyjaźni, bez których nie byłby możliwy wewnętrzny rozwój; z sukcesów i porażek, wpływających na kolejne, nierzadko przełomowe w życiu i karierze aktora zdarzenia.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności