
Podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek (3-6.12) można będzie poznać nieznane dotąd szczegóły z życia autora „Szewców” i „Nienasycenia”. Znalazły się one w książce „Witkacego portret wielokrotny” prof. Janusza Deglera - znawcy i badacza twórczości artysty. Spotkanie z prof. Deglerem odbędzie się w sobotę 5 grudnia o godzinie 17.00 w BWA Awangarda.

Miłość i małżeństwo w edwardiańskim Londynie. Jedna z najbardziej realistycznych powieści Virginii Woolf, pełna nawiązań do życia prywatnego autorki oraz jej bliskich.

Najnowsza powieść Orhana Pamuka. Pierwsza książka, którą napisał po przyznaniu mu literackiej Nagrody Nobla. Mistrzowski popis talentu prozatorskiego.

Powieść, w której Elif Şafak poruszyła problem ludobójstwa Ormian, przyniosła jej światową sławę. W ojczystym kraju kłopoty – oskarżono ją o obrazę narodu tureckiego. Ostatecznie zarzuty wycofano, a książka w samej tylko Turcji sprzedała się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy.

O człowieku, który był każdym i … nikim. Zabawna, groteskowa powiastka o tożsamości człowieka i o tym, w jak wysokim stopniu kształtują ją inni ludzie. W klimacie Kafki i Camusa.

Obszerna, solidnie udokumentowana i bogato ilustrowana zdjęciami biografia Meriana Coppera (1893-1973), amerykańskiego filmowca, reżysera i scenarzysty, twórcy King Konga, producenta westernów Johna Forda, odkrywcy Ginger Rogers i Freda Astaire’a.

O cudzie widzenia i sensie istnienia. Opowieść-medytacja, poetycka gawęda o sprawach nieprzemijających i najważniejszych. Lektura dla uważnych.
Annie Dillard
przeł. Maciej Świerkocki

Arcydzieło. Połączenie „Piekła”, „Iliady” i „Moby Dicka”. Dawno nie czytałem podobnej książki. Wspaniałe, zapierające dech w piersi dzieło. - John Banville.
Cormac McCarthy
Krwawy Południk
przeł. Robert Sudół

Kontynuacja bestsellerowych Tysiąca dni w Wenecji oraz Tysiąca dni w Toskanii. Tym razem Marlena i Fernando pokażą nam wspaniałości górzystej Umbrii i prastarego Orvieto.
Marlena de Blasi
Tysiąc dni w Orvieto
przeł. Malgorzata Hesko-Kołodzińska

Pierwsze spotkanie polskich czytelników z bohaterem nowego hiszpańskiego cyklu powieści sensacyjnych. Víctor Ros nie miał łatwego życia: ani chybi zostałby jednym z licznych madryckich złodziejaszków, gdyby nie spotkanie ze szlachetnym sierżantem policji, don Armandem Martinezem, który w młodym przybyszu z prowincji dostrzegł niezwykłą inteligencję i przenikliwość, czyli cechy, jakimi winien się wyróżniać idealny detektyw.

Apetito to nazwa komputerowej książki kucharskiej, która pomoże nam wykorzystać produkty, jakie akurat mamy w lodówce. Program jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze – z łatwością skorzysta z niego dosłownie każdy miłośnik gotowania. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie składniki, a program pokaże, co możemy z nich zrobić, ewentualnie jakie produkty musimy dokupić. Dzięki niemu przyrządzimy pyszne potrawy i ograniczymy marnowanie żywności.

Dużo wydajemy roczników ogólnych, ale specjalnych nie wiele się ukazuje. Częściej prowincja myśli o własnych rocznikach. Warszawa zarzucona jest wieloma, ale przeważnie roczniki te są ogólnego znaczenia. Wniknąwszy w główną potrzebę, przystępujemy do wydawnictwa specjalnego rocznika miasta Warszawy – i dziś stajemy z pierwszą naszą pracą, - „Przewodnik po Warszawie” jest zapowiedzią większego dzieła poświęconego specjalnie naszemu miastu. Rocznik ten w całym szeregu lat będzie uzupełniony, następne roczniki obejmują kolejno: sztukę, rzemiosła, przemysł i handel.

Pacjenci Jurgena Thorwalda to powściągliwa i surowa w formie reportażowa opowieść o bohaterach pierwszych na świecie udanych przeszczepów organów. Autor nie prowadzi narracji z punktu widzenia lekarzy nowatorów i ich śmiałych dokonań, wyznaczających kolejne etapy rozwoju transplantologii, lecz przedstawia określone problemy z perspektywy ludzi, w których egzystencję wpisana została nieuleczalna choroba.

Wydawnictwo Smak Słowa serdecznie zaprasza do podróży literackiej w głąb Czarnego Lądu razem z Lauren Liebenberg, autorką "Smaku dżemu i masła orzechowego", kolejnej znakomitej powieści w Serii z przyprawami. Literacki debiut Liebenberg to zachwycająca i mroczna powieść o dojrzewaniu w Afryce, osadzona na tle wojny domowej i umierania kolonii.

Każda nowa książka Jacka Dukaja wzbudza ogromne zainteresowanie. Z wersją dźwiękową Wrońca zapewne będzie podobnie, tym bardziej, że tę niezwykłą bajkę mistrzowsko interpretuje jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Jan Peszek. Wroniec to magiczna baśń o grudniowej nocy 1981 roku. Pełen przygód, gier językowych i fantasmagorii sen o utraconym dzieciństwie, zamglonej młodości.

Równo rok po premierze sagi rodzinnej Jerzego Stuhra oddajemy w ręce czytelników, a właściwie słuchaczy, dźwiękową wersję tej niezwykłej książki. Wybitny aktor Jerzy Stuhr rozpoczyna swą opowieść w roku 1879, kiedy to jego pradziadkowie - Leopold i Anna Stuhrowie opuszczają rodzinny Schrattenberg i w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi trafiają do bujnie rozwijającego się Krakowa. Wkrótce okaże się, że Stuhrowie nie tylko na dłużej pozostaną w królewskim mieście, ale i zaczną współtworzyć jego historię.

„Bohaterem tej nic niewartej opowieści byłem ja. Wszystko, co miało w niej miejsce, faktycznie zdarzyło się w rzeczywistości. Wówczas do rzeczywistości należał koniec 2007 i pierwsza połowa 2008 roku.

Czy nowoczesność w sztuce i teatrze była tylko wyrazem modernistycznych lęków, czy czymś więcej – próbą ponownej mityzacji świata? Potęga tłumu w petersburskim reportażu Jewreinowa o zdobyciu Pałacu Zimowego albo Dionizos Iwaszkiewicza zstępujący w zielonych iskrach pierwszego elektrycznego tramwaju to raczej świadectwa urzeczenia nowymi widokami świata. Splot zachwytu i lęku powołał do życia nowe artystyczne labirynty (Schulz), gdzie to, co groźne mogło stać się jak dawniej znaczące, magiczne i poetyckie.

"Czyta się reportaże i artykuły Jesenskiej, jakby wyszły spod pióra wybitnego reportażysty współczesnego. Dobrze więc, że również czytelnik polski ma okazję poznać tę nadal żywą klasykę czeskiego dziennikarstwa". Leszek Engelking.
"Pisanie Mileny Jesenskiej spełniało się w samym akcie pisania. W wyartykułowaniu słów, które muszą być wypowiedziane, by ratować rozum przed otchłanią szaleństwa.

Książka-album pt. "Tybet. Legenda i rzeczywistość" traktuje o mitycznych, historycznych i współczesnych dziejach Kraju Śniegów, o niezwykłej przedbuddyjskiej cywilizacji i jej włączeniu w wielką buddyjską tradycję. To spotkanie z inkarnowanymi lamami, mistykami i "szalonymi" joginami. Wydawnictwo Bezdroża prezentuje drugie wydanie publikacji o Tybecie autorstwa Marka Kalmusa, w serii albumowej "Obrazy świata".