Nowości czytelnicze

Autor najsłynniejszego zdjęcia wojennego w historii. Najważniejszy fotoreporter wszech czasów. Kim był Robert Capa? Dziełem życia fotografki Gerdy Taro – błyskiem jej wyobraźni, zbliżeniem z nieśmiałym Węgrem André Friedmannem, kadrem wyciętym z artystycznej atmosfery paryskich kafejek, obrazem wywołanym z marzeń o sławie.
Świetny thriller o tajemniczym świecie iluzji, w którym wszystko może się zdarzyć, a zbrodnię łatwiej ukryć... Oliver Tree po przejściu na emeryturę przez lata starał się odgadnąć, na czym polega sekret Zapomnianej Iluzji. W końcu miał wystąpić, stawiając wyzwanie śmierci, podczas festiwalu sztuki iluzji na Manhattanie.
Nakładem Wydawnictwa TELBIT ukazała się autobiografia Ozzy’ego Osbourne’a – ikony i legendy rocka, wokalisty Black Sabbath, jednej z najpopularniejszych na świecie grup hardrockowych. Polskie wydanie w znakomitym przekładzie Dariusza Kopocińskiego zatytułowane jest „Ja, Ozzy. Autobiografia”. Patronat nad książką objął Empik. Długo wyczekiwana przez fanów rocka książka „I am Ozzy” ukazała się w Wielkiej Brytanii niecały rok temu i została entuzjastycznie przyjęta – także przez krytyków.
25 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Sezon na oliwki - drugi tom bestsellerowego cyklu powieściowego Carol Drinkwater. Carol i Michel, bohaterowie znani już z powieści Oliwkowa farma, spełnili swoje marzenia: zamieszkali w prowansalskiej willi Appasionata i prowadzą gospodarstwo oliwne. Każdego dnia kochankowie poznają bliżej swoich sąsiadów i lokalne zwyczaje. Gdy wydaje się, że lepiej już być nie może, dochodzi do tragicznego wydarzenia. Carol i Michel muszą od nowa walczyć o swoje szczęście.
Robert Ward zawsze lubił podróżować, szczególnie pieszo. Kiedy odkrył prastarą trasę pielgrzymkową do hiszpańskiego Santiago, poczuł, że musi podążyć tym historycznym szlakiem i go doświadczyć. Począwszy od swojej pierwszej podróży po Camino de Santiago Ward zakochał się w krajobrazie, historii, sztuce i romantyzmie starego szlaku pielgrzymkowego.
Po śmierci Rainera Marii Rilkego, „niezrównanego poety i drogiego, wiernego przyjaciela”, księżna Marie von Thurn und Taxis pragnęła utrwalić na papierze swe wspomnienia, „wspomnienia tak drogie memu sercu i być może również tym, którzy znali i darzyli uczuciem tego nieodżałowanego, przedwcześnie zmarłego człowieka”. Tak oto narodziła się niniejsza książka, opublikowana po raz pierwszy w roku 1932, a następnie nakładem wydawnictwa Insel w eleganckiej formie słynnej serii Insel-Bücherei (nr 888).
Już 2. grudnia 2010 r. ruszają 19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek – wielkie święto wydawców, autorów i moli książkowych, ale też niezwykle atrakcyjna feta kulturalna. Tegorocznej edycji towarzyszyć będą bowiem liczne wystawy, spotkania z finalistami Angelusa, koncerty oraz bajkowa uczta dla najmłodszych.
Trzydziestoletni dzis Baruch jest zamożnym człowiekiem, wlaścicielem ziemi, na której znajduje się miejscowy cmentarz. To on relacjonuje czytelnikom dzieje swego dziadka, który wraz z dwoma przyjaciółmi przybył z Rosji do Palestyny, by budować nową socjalistyczną społeczność. Mirkin poślubił piękną i odważną pionierkę, Fejge Lewin, ale do końca życia prześladowało go jednak obsesyjne wspomnienie kobiety, którą kiedyś pozostawił w Rosji.
Historia dwóch wyjątkowych związków miłosnych, rozgrywających się w różnych czasach, lecz odkrywanych przez czytelnika równolegle. Pierwsza z nich, osadzona w roku 1948, w czasach wojny o niepodległość Izraela, to historia uczucia dwojga młodziutkich gołębiarzy - chłopca z kibucu i pięknej dziewczyny o błękitnych oczach, której imienia nie znamy.
Frank Michalski, młody Kolumbijczyk żyjący w USA, człowiek interesów, pasjonat globalizacji i pewny siebie yuppie leci do Pekinu prowadzić szkolenia z kultury biznesu dla liderów chińskich przedsiębiorstw. Znacznie starszy od niego Cornelius Bordewich, pisarz i dziennikarz, ma zamiar zbierać materiały do publikacji filozoficznej. Mimo odmiennych poglądów zawiązuje się miedzy nimi nic sympatii.
Historia życia i śmierci byłej minister budownictwa, posłanki, jednej z najważniejszych postaci lewicy. Autorzy przedstawiają kulisy wydarzeń, które poprzedziły dramatyczny poranek, kiedy według oficjalnych komunikatów odebrała sobie życie. Ujawniają okoliczności towarzyszące jej ostatnim godzinom. Przyglądają się tajemnicom śledztwa, które wówczas wszczęto. Wcześniej prowadzono je przeciwko Blidzie, potem także w jej sprawie, ale jako ofiary.
Przykro mi, ale nie spotkało mnie nic szczególnego… Jestem tylko dziewczyną, która zapomniała spojrzeć w obie strony, zanim przeszła na drugą stronę ulicy. W tej zachwycającej powieści śmierć jest początkiem zwiastującym ponowne narodziny. Po tym, jak Liz ginie w wypadku, którego sprawca ucieka, jej „życie” nabiera niespodziewanego kształtu. Na krótko przed szesnastymi urodzinami dziewczynka uświadamia sobie, że już nigdy nie wyjdzie za mąż, nie będzie mieć dzieci i być może w nikim się nie zakocha.
Różnorodność kulturowa ludzkiego świata, choć trudna do całkowitego ogarnięcia, jest imponująca. Języki, ubiory, budowle, obyczaje, kulinaria, sztuki, religie - były, a często nadal są, bardzo zróżnicowane. Różnice te kiedyś przejawiały się w izolacji od siebie, by w miarę wzrostu dyfuzji kulturowej i ruchliwości społecznej tworzyć wzajemne powiązania i przeradzać się w różne postacie wielokulturowości.
Kolejna książka z serii "Ocalić od zapomnienia" poświęcona jest tradycjom polskiego stołu i spiżarni. Znajdziemy w niej charakterystykę tradycyjnych polskich produktów spożywczych, tzn. takich, które mają wielopokoleniowa historie i niekiedy są jeszcze wytwarzane na małą skalę w gospodarstwach domowych lub niewielkich zakładach wytwórczych.
Rok w Poziomce to nowa książka Katarzyny Michalak, znanej czytelnikom z głośnej trylogii, rozchwytywanej przez czytelniczki: Poczekajki, Zachcianka i Zmyślonej oraz Gry o Ferrin. Poznamy historię Ewy – trzydziestokilkuletniej kobiety po przejściach, która zakochuje się domu znalezionym w podwarszawskiej miejscowości.
Kolejna część cyklu z Lincolnem Rhyme i Amelią Sachs w rolach głównych! Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną – miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę.
Rok po wydaniu „Proroctwa sióstr” nakładem Wydawnictwa Telbit ukazuje się kontynuacja książki, na którą czekało wielu polskich czytelników. To powieść stylizowana na XIX-wieczny thriller, literatura w rzadkim stylu gothic romance, charakteryzującym się m. in. misternie budowanym napięciem, mroczną atmosferą i pierwszoosobową narracją. W USA mówi się o ekranizacji trylogii.
Wraz z Marleną de Blasi przemierzamy osiem regionów południowych Włoch, próbując rozwiązać zagadkę przedziwnego związku między geografią a gastronomią. Zwiedzamy wielkie metropolie, prowincjonalne miasteczka, a także zakątki zupełnie nieznane turystom.

Książka "Ziarna bogactwa" opowiada, w jaki sposób kilka roślin pomogło wielu ludziom i narodom zdobyć ogromne pieniądze. Kto wie, jak skończyłyby się amerykańskie dążenia do niepodległości, gdyby nie drewno opałowe? Czy pamiętamy, że w rewolucji przemysłowej XIX wieku jednym z ważniejszych rewolucjonistów był kauczuk, bez którego nie można by robić uszczelek ani opon?
"Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii". Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności