
Wydawnictwo Smak Słowa poleca kolejną norweską nowość w znakomitej serii Kontynenty - 'Noc profesora Andersena' Daga Solstada.

Spełniając obowiązek krytyka wobec zmarłego przyjaciela i wybitnego pisarza, zastanawiałem się, jak przedstawić szkic o Kornelu. Jego biografia i praca jawią mi się jako trudna droga człowieka, który przez całe życie konsekwentnie i z uporem dążył do znalezienia swojej prawdy o świecie – z prawością i klasą osoby nieprzeciętnej, a przy tym jakże skromnej. - Jan Pieszczachowicz

W dwudziestą rocznicę śmierci znakomitego prozaika, poety, mistrza młodych adeptów literatury, Kornela Filipowicza, przypominają synowie, przyjaciele, tłumacze i znajomi pisarze, wydawca zaś większość książek autora Romansu prowincjonalnego – niektóre jego utwory, wypowiedzi, nowele i wiersze. Nieznane dotąd szerzej fotografie z archiwów: rodzinnego synów pisarza oraz Janusza Stępińskiego, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej, pokazują pisarza, jego pasje, życie codzienne i towarzyskie.

Noc i dzień – powieść nawiązująca do faktów z życia Virginii Woolf i jej bliskich – łączy elementy romansu ze społeczną satyrą. Edwardiański Londyn, pierwsza połowa XIX wieku. Katharine Hilbery -
Piękna i utalentowana wnuczka słynnego poety, wzorcowo prowadzi dom, pisze biografię dziadka, a bardziej niż literaturą pasjonuje się matematyką.

Archeolog z Katowic, realizując zlecenie dyrektora firmy farmaceutycznej i milionera z Kanady, rozszyfrowuje średniowieczny manuskrypt Voynicha. Tekst zawiera wiadomości o hamowaniu programowanej genetycznie śmierci komórkowej (apoptozy) hormonami roślinnymi i wydłużaniu życia człowieka nawet dwu, trzykrotnie. Nie wie, że podobnie jak wielu innych tłumaczy manuskryptu w Europie, żyje pod nadzorem tajnych służb i gangsterów.

Nowy wybór poezji Wisławy Szymborskiej poszerzony został o pełne tomy Chwila i Dwukropek. Książka ukazuje się w twardej oprawie z wyklejanką Poetki na okładce i w zmienionej szacie graficznej. Wiersze wybrane wprowadzają czytelnika w świat poezji Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej powagi.

Jest to pierwszy, tak obszerny, wybór wierszy poetki, poszerzony o wiersze z ostatnich tomów: „Trzecie błyski” i „Jasne niejasne”. Poezja Julii Hartwig to poezja doskonała w swej formie: prostej, a zarazem wyrafinowej. „Wiersze wybrane” umożliwiają czytelnikowi spojrzenie na świat oczami Hartwig i uchwycenie go w całej jego złożoności, sprzecznościach, wewnętrznym skomplikowaniu.

Ingeborg Bachmann (1926-1973) i Paul Celan (1920-1970) to dwie wybitne indywidualności powojennej literatury niemieckojęzycznej. Ich korespondencja, zgodnie z życzeniem spadkobierców, miała ukazać się dopiero w 2013 roku. Nieoczekiwanie pozwolenie na druk listów obojga poetów przyszło wcześniej i opublikowana w wydawnictwie Suhrkamp w 2008 roku książka stała się literacką sensacją.

Co robić w coraz dłuższe wieczory? Czytać oczywiście! Znaleźliście już swoją książkę na jesień? Czy chcecie poczuć się jak temporalni turyści, których wehikuł czasu wyrzucił w samym środku Wiecznego Miasta? A może lubicie studiować stare mapy? Jeśli tak, to mamy dla Was Wergeld królów Jarosława Błotnego - alternatywną historię starożytnego Rzymu, którą można przeczytać, posłuchać, a nawet zobaczyć!

Po jakim kraju prowadzą czytelnika Iwona Kaliszewska i Maciej Falkowski? Moskwa, Dagestan, Czeczenia. Geografia polityczna zapewnia, że to Federacja Rosyjska właśnie. Ale tam, gdzie zaglądają autorzy, nie obowiązują federalne prawa, nie rządzą instytucje władzy moskiewskiej. Są tradycje, zasady szarijatu, immamowie, szejchowie, lokalne klany. Rosjanie znaleźli dla określenia dzisiejszego Kaukazu genialne określenie – „wewnętrzna zagranica”.

W styczniu 2008 roku, po ulicznej imprezie, kiedy raczono się też kokainą, policja osadza Frédérica Beigbedera w areszcie. Nękany klaustrofobicznym lękiem, pozbawiony możliwości pisania, próbuje w myślach odtworzyć własne dzieciństwo, którego – jak twierdzi – zupełnie nie pamięta. Czyżby owa swoista amnezja miała jakieś ukryte przyczyny? Czy też może pisarz unika odpowiedzi na pytanie, co ukształtowało go takim, jakim jest obecnie?

Tom Ripley wiedzie leniwą i dostatnią egzystencję w uroczej posiadłości Belle Ombre, pielęgnując dalie i pobierając lekcje gry na klawesynie. Jednak pewnego wieczoru jego spokój zostaje zakłócony. W miasteczku pojawia się niewidziany tu wcześniej szesnastolatek, który wyraźnie dąży do zawarcia znajomości z Tomem.

Tysiące amatorów sportu w Polsce używa monitorów pracy serca. Wiedzą oni, że należy trenować w określonych strefach tętna. Skąd jednak czerpią informacje, jak te strefy wyznaczać? Jak zbudować dobry plan treningowy z wykorzystaniem pulsometru? Wiedza o tych zagadnieniach dotychczas była rozproszona. „Trening z pulsometrem” to pierwsza tak kompleksowa publikacja w języku polskim na ten temat. Co więcej – obala wiele mitów.

Urocza powieść dla absolutnie wszystkich!!! Hania Bania z uroczej grubej dziewczynki staje się lolitką - tornadem seksualnym. Wiecznie zakochana bez wzajemności wchodzi w dorosły świat z rozwodem rodziców w tle. Hania Bania z uroczej grubej dziewczynki staje się lolitką - tornadem seksualnym. Wiecznie zakochana bez wzajemności wchodzi w dorosły świat z rozwodem rodziców w tle.

Książka jest idealnym źródłem informacji, jak zwiększyć swoją masę i ukształtować mięśnie. Gwarancją sukcesu, jest Autor, Nick Ewans, lekarz ortopeda specjalizujący się w medycynie sportowej. Uzupełnieniem opisów ćwiczeń krok po kroku są kolorowe ilustracje anatomiczne głównych grup mięśni.

Książka jest analizą mechanizmów, które doprowadziły do krachu kapitalistycznych rynków, na skutek którego ucierpiały miliony. Punktem wyjścia dla autora jest moment, w którym Alan Greenspan przyznał się do błędu, co więcej stwierdził, że filozofia, w myśl której przez wiele lat kształtował politykę gospodarczą Ameryki, okazała się wadliwa.

Żył sobie raz w niemieckim mieście Berlinie mężczyzna imieniem Albinus, bogaty,szanowany, szczęśliwy; pewnego dnia porzucił żonę dla młodej kochanki; kochał, lecz nie był kochany; i życie jego zakończyło się katastrofą. Ot i cała historia, moglibyśmy więc postawić kropkę, gdyby ze snucia opowieści nie płynęła korzyść i przyjemność; a choć na kamieniu nagrobnym bez trudu pomieści się skrócona wersja ludzkiego życia w oprawie z mchu,
szczegóły zawsze są mile widziane.
(początek powieści)

Podstęp, oszustwo, sabotaż, fałszywe pogłoski, iluzja i sztuczki w latach 1939-1945. Książka rozpoczyna się od słów generała Garneta Wolseleya, dowódcy wojsk brytyjskich, drwiącego z moralizatorów twierdzących, iż walka musi być uczciwa, a prawda zawsze zwycięża.

Dzielnica Kazimierz, niegdyś osobne miasto, jest nierozerwalnie związana z dziejami krakowskich Żydów, a te z kolei są nieodłącznie związane z Krakowem. Związki Żydów z Kazimierzem i Krakowem określane są czasem jako „fenomen wygnania i powrotu”. Nowość wydawnicza Bezdroży - ”Krakowski Kazimierz i Podgórze” - to bogato ilustrowany przewodnik po najbardziej magicznych zakątkach Krakowa, przez które prowadzi autorka tekstu Agnieszka Legutko wraz z krakowskim fotografem Pawłem Krzanem.

Wielkie, wspaniałe kobiety, czasami zapomniane… przecierały szlaki, torowały drogi do sukcesów dla wielu innych kobiet, łamały przyjęte w społeczeństwie konwenanse i zasady postepowania, przekraczały narzucony im przez mężczyzn status społeczny, ekonomiczny i polityczny. Nie sposób w jednej publikacji pokazać sylwetek wszystkich wybitnych Polek na przestrzeni tysiąca lat historii naszego narodu.