
Dziennik Jana Józefa Szczepańskiego dobitnie – tom za tomem - pokazuje, że mamy do czynienia być może z najważniejszym dziełem w dorobku pisarza! Po Październiku ’56 spełnia się wreszcie marzenie Szczepańskiego o podróżach: czytelnik odwiedzi wraz z pisarzem Francję i Włochy, weźmie udział w letniej wyprawie badawczej na Spitsbergen i w międzynarodowym seminarium na amerykańskim uniwersytecie Harvarda, popłynie statkami handlowymi do Zatoki Perskiej i do Afryki Południowej.

Kim są dla siebie obaj rozmówcy? Oto po jednej stronie Erwin Axer, reżyser już wtedy legendarny, pracujący nie tylko w Polsce, twórca warszawskiego Współczesnego uchodzącego wówczas za jeden z najświetniejszych teatrów Europy. Po drugiej — dramaturg co prawda w kraju bardzo już znany, ale w świecie dopiero zdobywający sobie właściwą pozycję.

Urzekający romans rozgrywający się w idealnym z pozoru świecie przyszłości, gdzie każdy wybór jest z góry przewidziany, gdzie nawet miłość jest pod kontrolą. Pierwszy tom nowej serii dla fanów „Zmierzchu” i „Igrzysk śmierci”. Cassia zawsze była przekonana, że Społeczeństwo wybiera dla niej to, co najlepsze: co powinna czytać, co oglądać, w co wierzyć. A nawet kogo powinna pokochać, gdzie pracować i kiedy umrzeć.

Arabska pieśń przejmująca opowieść o muzułmańskiej rodzinie, w której dwie żony walczą o miłość męża. Zazdrość, namiętność, wybory w imię Allaha, a w tle piękno kultury islamskiej. Historia zamożnej muzułmańskiej rodziny, która wydaje się nie mieć żadnych zmartwień. Głowa rodu, charyzmatyczny Mahmud, jednak nie dostrzega narastającego konfliktu pomiędzy swoimi żonami: młodą postępową Egipcjanką i starszą żyjącą zgodnie z tradycją Sudanką.

Od wydarzeń opisywanych w Wilczym miocie mija sto lat. Żelazna pięść Zakonu Krzyżackiego niestrudzenie miażdży karki wrogów Kościoła. Mnisi stracili jednak najpotężniejszych sojuszników. Dotychczas posłuszne wilkołaki wybrały wolność, ściągając na siebie gniew dawnych panów. Śladem buntowników ruszają okrutni łowcy – wolfjegrzy. Przyjazd Zakonników do polskiej fortecy burzy spokojne życie pracującej tam Marii. Dziewczyna odkąd pamięta nosi na szyi podarowany jej przez ojca amulet – srebrny krzyżyk, mający chronić ją przed Diabłem. Nie powiedziano jej jednak, że bestia kryje się w niej samej.

7 marca Wydawnictwo Wojciech Marzec wprowadziło do księgarń w całym kraju podręcznik poświęcony realizacji dźwięku w produkcjach filmowych. Książka autorstwa Davida Lewisa Yewdalla „Dźwięk w filmie. Teoria i praktyka” wszechstronnie bada temat dźwięku dla obrazów filmowych i produkcji telewizyjnych z naciskiem na problemy i rozwiązania.

Zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury? Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.

Carl Honoré w Pod presją przedstawia interesujący, a zarazem niepokojący obraz dzieciństwa w dzisiejszych czasach, obraz pokolenia nadmiernie kontrolowanego, nadzorowanego i rozpieszczanego. Jak powiada, nasze nowoczesne podejście do dzieci odnosi skutek odwrotny do zamierzonego: dochowaliśmy się pokolenia dzieci z nadwagą i krótkowzrocznością, dzieci, które często chorują i cierpią na depresję, dzieci, które faszerujemy lekami jak nigdy wcześniej.

Rebeka Salcedo miała miły uśmiech, ponętne ciało i wielki apetyt na życie. Brakowało jej tylko pieniędzy, tymi zaś dysponował nieśmiały Bruce Cleland. Wystarczyło wymyślić, jak przejąć jego fortunę. Najlepiej skłaniając go do ożenku, a potem... wysyłając na tamten świat.

W grudniową noc 2004 roku operatorka policyjna w hrabstwie Nodaway w stanie Missouri odebrała zgłoszenie zszokowanej kobiety, która znalazła swoją 23-letnią ciężarną córkę w kałuży krwi na podłodze salonu. Najbardziej wstrząsające było to, że nienarodzone dziecko umierającej kobiety zostało brutalnie wycięte z jej brzucha.

Wbrew tytułowi książka nie opowiada o okultyzmie i siłach nieczystych. To współczesne true crime o kobiecie, która zamordowała w okrutny sposób wiele osób. Ale czy na pewno były to tylko niewinne ofiary? Odkrywamy historię skrzywdzonej przez los i pochodzącej z patologicznej rodziny dziewczyny, która chciała żyć normalnie.

Portrety kilkunastu kobiet, które zrewolucjonizowały miejsce kobiet w życiu publicznym, naukowym, artystycznym, kulturalnym, medialnym, sportowym. To opowieść o przekroczeniach granic kulturowych, seksualnych, normatywnych. Jest to historia kobiet niepogodzonych z wyznaczonym im miejscem, historia radykalizmu, odwagi, dramatów. - ROMAN KURKIEWICZ, WPROST

Grzegorz Motyka od lat zajmuje się konfliktem polsko-ukraińskim podczas II wojny światowej. W rozmowie wspomina spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń i krewnymi ofiar: Rozmowy z osobami, które uniknęły śmierci w czasie pacyfikacji, przeżyły tę gehennę, zawsze są wstrząsające, bez względu na to, czy rozmówcą jest Polak, czy Ukrainiec, a starałem się zawsze rozmawiać zarówno z jednymi, jak i drugimi.

To książka dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, dlaczego na egipskie ulice wyszli ludzie i wyjechały czołgi. Po Kairze jeździ 80 tysięcy taksówek. Kierowca każdej z nich zna – jak wszędzie w tym fachu – tysiące historii. Chalid al-Chamisi zapisał rozmowy z 58 kairskimi taksówkarzami. Opowiadają mu o największych bolączkach kraju: niedowładzie władzy, korupcji urzędników i bezkarności policji.

24 lutego ukaże się CO WIDZIAŁ PIES - najnowszy bestseller Malcolma Gladwella - autora Punktu przełomowego, Błysku! i Poza schematem. Malcolm Gladwell znów zadziwia. W najnowszej książce olśniewa czytelników zarówno swoim talentem obserwowania rzeczywistości i wyciągania zaskakujących wniosków, jak i umiejętnością opowiadania zaskakujących historii.

Abaddon to wyprawa w sferę snu, zagmatwane symbole, tajemnicze sceny i wizje. Pisarz zaprasza w mroczną podróż w głąb własnej duszy. Bohaterem czyni samego siebie, również swoją żonę M. i wiele innych znanych i realnych postaci świata Buenos Aires. W książce odnajdziemy fragmenty wywiadów udzielanych przez pisarza, zapisy jego spotkań z czytelnikami, rozmowy lewicowych intelektualistów argentyńskich z lat 70. na temat zaangażowania w stylu Cortázara, Sartre'a czy Che Guevary oraz orgii erotycznych i różnych sposobów wykorzystania wibratora.

„Samotność na pełnym morzu” to kolejna powieść w Polsce powieść bestsellerowego brytyjskiego pisarza książek dla dzieci i młodzieży. Jest to piękna, klasyczna historia – dla czytelników w każdym wieku! Autor przedstawia nam historię Arthura, który po stracie rodziców zostaje rozdzielony ze starszą siostrą Kitty i wraz z innymi sierotami wysłany do Australii, na farmę nowych opiekunów.

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie.

Wiadomość o aresztowaniu Bernarda Madoffa zatrzęsła posadami Wall Street.Niektórzy komentatorzy twierdzą, iż spowodowała spustoszenie emocjonalne, porównywalne do tego, które nastąpiło w konsekwencji ataku na dwie wieże 11 września, Madoffa zaś określają mianem terrorysty finansowego.

W nauce bowiem utknięcie w martwym punkcie to dobry znak – często zwiastuje on nadchodzącą rewolucję - twierdzi Michael Brooks, fizyk kwantowy, konsultant pisma „New Scientist” i pokazuje słuszność tej tezy na wielu przykładach. Ta zabawna, a nawet prowokująca książka opisuje takie tajemnice jak mroczna materia, perspektywy życia na Marsie, sprawy seksu i śmierci, wolnej woli, efektu placebo i innych tajemnic nauki, które przyprawiają naukowców o ból głowy.