Nowości czytelnicze

Bohaterowie Maka to stali bywalcy mostu Galata - właściciel kramu z wkładkami do butów, sprzedawca książek, chłopiec handlujący papierosami, dziewczyna rozprowadzająca losy, stary tragarz, hiszpańska para na emeryturze. Rozmowy z nimi stają się dla holenderskiego pisarza pretekstem do wycieczek w czasie, które przybliżają nam fascynującą historię tego symbolu Stambułu.
Już 6 kwietnia 2011 roku premiera drugiej z jedenastu książek o pracy specjalnej grupy dochodzeniowej szwedzkiej policji, zajmującej się międzynarodowymi przestępstwami kryminalnymi. Szwedzki krytyk literacki zostaje zamordowany na lotnisku w Nowym Jorku. Przed śmiercią był torturowany w sposób, który przypomina bestialskie metody stosowane przez Commando Cool w czasie wojny w Wietnamie.
15 kwietnia nakładem wydawnictwa Claroscuro ukaże się "Świadek" Ilji Mitrofanowa. Akcja tej poruszającej powieści rozgrywa się na przełomie 1940/1941 roku w Besarabii - przechodzącym z rąk do rąk skrawku ziemi pomiędzy Prutem, Dniestrem i dolnym Dunajem. Tytułowym bohaterem i zarazem narratorem opowiadania jest fryzjer, Fiodor Pietrowicz Pokora, który zdaje relację z tego, co wydarzyło się w Besarabii po wkroczeniu Armii Czerwonej.
81:1 to niezwykła reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią a Skandynawią.
Jak żyć? To z pozoru proste pytanie Agnieszka Drotkiewicz zadała dziesięciu różnym osobom. Usłyszała dziesięć różnych życiorysów, dla których osią jest czy była praca, sztuka, religia, natura. Dziesięć opowieści o pomyłkach, ślepych zaułkach, ale i wielkich odkryciach, olśnieniach, prowadzących do głębszego i lepszego zrozumienia tego, co w życiu ważne. O sprawach drobnych i fundamentalnych, o przełomowych wydarzeniach i spotkanych na drodze ludziach. A nade wszystko o zadanej nam na całe lata pracy dojrzewania.
Gdy Ayelet Waldman wyznała, że bardziej kocha męża niż swoje dzieci, w programie Oprah Winfrey Show rozpętało się prawdziwe piekło. „Dobre matki” chciały ją pobić i domagały się, aby zabrać jej dzieci! Incydent wywołał ogólnonarodową dyskusję, a Waldman napisała książkę, która stała się bestsellerem.
Żywoty domniemane to cztery eseje biograficzne poświęcone Thomasowi De Quincey, Johnowi Keatsowi, Marcelowi Schwobowi i Robertowi Walserowi. Trudno o nich napisać coś więcej, ponieważ każda próba opisu stanie się w tym wypadku interpretacją, a tę wolimy pozostawić czytelnikom. Mówiąc najprościej eseje te są propozycją odczytania życia i twórczości wymienionych pisarzy (choć o tej ostatniej Fleur Jaeggy nie pisze wprost). A mistrzostwo i głębia tych niewielkich utworów są porównywalne z dziełami ich bohaterów.
Prawdziwa klasyka gatunku, dla miłośników thrillerów szpiegowskich. Nieoczekiwane zwroty akcji,
szaleńcze tempo wydarzeń w najnowszej powieści Daniela Silvy, najwybitniejszego przewodnika po niebezpiecznych siłach rządzących światem. Gabrielowi Allonowi wydawało się, że obalił jednego z najgroźniejszych ludzi wszech czasów. Popełnił jednak niewybaczalny błąd. Darował mu życie...
Niemal osiemnaście lat minęło od czasu, kiedy dla zakochanej w egzotycznym kraju turystki Kenia stała się drugim domem. Wtedy bowiem Christina Hachfeld-Tapukai, Niemka z Hanoweru, poślubiła wojownika z plemienia Samburu. Powieść to rodzaj dziennika, w którym autorka przedstawia kilka miesięcy ze swego życia w Afryce.
Szokujący, poruszający i przerażająco dokładny. Pierwszy w Polsce thriller Zorana Drvenkara. To on robi sprawców ze swoich ofiar... Ogłoszenie tej agencji wywraca do góry nogami świat biznesu. Przeprosiny za występki firm, wsparcie dla winowajców i pomoc ofiarom. Dzięki pomysłodawcom przedsięwzięcia, czwórce młodych berlińczyków, coraz więcej ludzi śpi spokojnie, a w dodatku przyjaciele zarabiają na tym niezłe pieniądze.
Kiedy Jake mówi, że coś się popsuło, Lyssa domyśla się, że nie chodzi mu o tosty. Nie wie jednak o jego romansie z inną kobietą. Lyssa zdaje sobie sprawę, że jej pierwsza reakcja – szlochanie w poduszkę i czekanie, aż Jake wróci z podkulonym ogonem – nie ma sensu. Szukając możliwości ucieczki, wybiera się na trekking do Nepalu. Siostra kpi, że Lyssa pozna tam włochatego pasterza, nikt się natomiast nie spodziewa, że u stóp Himalajów Lyssa się zakocha…
Od wydarzeń opisywanych w Wilczym miocie mija sto lat. Żelazna pięść Zakonu Krzyżackiego niestrudzenie miażdży karki wrogów Kościoła. Mnisi stracili jednak najpotężniejszych sojuszników. Dotychczas posłuszne wilkołaki wybrały wolność, ściągając na siebie gniew dawnych panów. Śladem buntowników ruszają okrutni łowcy – wolfjegrzy.
Komisarza Brunettiego odwiedza ksiądz Antonin, znany mu jeszcze z dzieciństwa, zaniepokojony sytuacją pewnego młodego człowieka, na którego naiwności jakoby żeruje pazerny oszust podający się za kaznodzieję i przywódcę grupy religijnej. Jednak cała ta historia odchodzi w cień, gdy Brunetti wraz z inspektorem Vianello wyławiają z kanału zwłoki jedenastoletniej dziewczynki, prawdopodobnie złodziejki, jeśli sądzić po odnalezionych przy niej skradzionych przedmiotach. Ślady prowadzą do cygańskiego obozowiska.
Wielki książę, małe arcydzieło Jarosława Marka Rymkiewicza, może być czytany jako wstęp do jego „polskiej trylogii” – Wieszania, Kinderszenen i Samuela Zborowskiego. Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie, opowiada wreszcie o Warszawie, o romantycznej Polsce i o polskim duchu, zapatrzonym w swoją chrześcijańską dobroć.
Kryminalne rozgrywki, działania pozorowane i garstka wybrańców pracujących w najgłębszej konspiracji. Budowa od podstaw polskiej państwowości po pierwszej wojnie światowej obejmowała również skonstruowanie sprawnie działającej siatki agentów. Andrzej Pepłoński, wybitny znawca tej tematyki, zrealizował ambitne zadanie zamknięcia w jednym tomie całego najciekawszego okresu działania polskich służb specjalnych – od odrodzenia Rzeczpospolitej do zakończenia drugiej wojny światowej.
Na kartach Zbrodni katyńskiej Jolanta Adamska i Andrzej Przewoźnik ujęli w ramy zwartej opowieści wszystko, czego udało się dowiedzieć historykom na temat samej zbrodni oraz kłamstwa katyńskiego. Autorzy uwzględnili najnowsze ustalenia i tropy, a książka jest wzbogacona zdjęciami, wśród których znajdą się fotografie dotychczas nieznane.
Jeśli ktoś myślał, że 62-letni dziadek – metalowiec odszedł już w zapomnienie, jest w błędzie. Ozzy Osbourne wciąż żyje i ma się dobrze. Wielu wróżyło mu sceniczną emeryturę już dobre kilka lat temu, jednak ten wciąż się nie poddaje. Ba, można sądzić, że dopiero teraz znajduje się na wyżynach twórczości. Nowa, świetnie oceniana płyta, jeszcze lepiej przyjęta autobiografia „Ja, Ozzy” i międzynarodowa trasa koncertowa mówią same za siebie.
Powrót pary prywatnych detektywów Patricka Kenzie i Angeli Gennaro. Amanda McCready miała cztery lata, kiedy po raz pierwszy zniknęła ze swego domu w Bostonie. Błagani o pomoc przez jej zrozpaczoną ciotkę detektywi Kenzie i Gennaro zgodzili się zająć poszukiwaniami. Ryzykowali wszystkim, by odnaleźć dziewczynkę, ale kiedy im się udało, Amanda musiała wrócić do zaniedbującej ją matki i rozbitej rodziny.
Przygody kosmicznego detektywa, Funky’ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi – w międzyczasie podbijając niewieście serca – zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki. Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky'ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!
Kolonie miłości – rzecz nie tylko o miłości… „Kolonie miłości” to zbiór dziewięciu opowiadań które wbrew tytułowi, są nie tylko o miłości. Ich autorką jest znana i ceniona w Niemczech dziennikarka oraz literatka Elke Heidenreich. Książka jest zbiorem ludzkich historii, w których radość i cierpienie przeplatają się ze sobą i nawzajem uzupełniają. „Kolonie miłości” są opowieścią o relacjach, jakie nawiązują przedstawicielki płci pięknej z otaczającym je światem – rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi i mężczyznami.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności