
Drugi tom epickiej Trylogii Suremu! Po latach rządów, zgodnie z obietnicą kapłanek, w spokoju i ciszy odeszła namiestniczka Enrissa Złotowłosa. Władzę w Imperium Anryjskim przejęła jej następczyni, Salome Jasna. Brak jej jednak siły charakteru poprzedniczki, co wykorzystuje Wielka Rada, sprawująca faktyczną władzę.

Druga po „Pamięci Ziemi” część znakomitego cyklu mistrza science fiction! Naddusza uświadamia sobie, że nie może już skutecznie ochraniać mieszkańców Harmonii przed ich autodestrukcyjnymi skłonnościami. W celu dalszego wypełniania swojej misji musi uzyskać pomoc od Opiekuna Ziemi – nadrzędnej sztucznej inteligencji.

Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni. Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no magią. I utrudnia sen. Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził.

Wielki książę, małe arcydzieło Jarosława Marka Rymkiewicza, może być czytany jako wstęp do jego „polskiej trylogii” – Wieszania, Kinderszenen i Samuela Zborowskiego. Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie, opowiada wreszcie o Warszawie, o romantycznej Polsce i o polskim duchu, zapatrzonym w swoją chrześcijańską dobroć.

Wyobrażenie sukcesu zmienia się w trakcie naszego życia. Dla młodej osoby najważniejsza może być udana randka z adorowaną dziewczyną lub wymarzonym chłopakiem albo akceptacja w grupie przyjaciół. Potem zwykle na pierwszy plan wysuwa się wykształcenie. Dla absolwenta sukcesem staje się znalezienie wymarzonej pracy (dziś nierzadko jakiejkolwiek pracy). Kolejnym krokiem jest dążenie do zajęcia określonej pozycji w firmie lub jako pracownik samodzielny.

Chyba każda kobieta przynajmniej kilka razy w życiu wypowiedziała sakramentalne zdanie „Nie wiem, co zrobić z włosami”. Takie sytuacje zdarzają się zarówno na co dzień, przed wyjściem do pracy lub na spotkanie z koleżankami, jak i przy szczególnych okazjach, takich jak uroczyste przyjęcie, ważne wystąpienie, egzamin czy ślub. Z pomocą spieszy Marlies Möller i jej znakomita książka „Sekrety pięknych włosów”.

Matka, która zna swoją wartość i siłę. Kocha własne dzieci, ale nie zrzeka się na ich rzecz prawa do własnego rozwoju. O takim macierzyństwie pisze Ayelet Waldman w książce „Zła matka”. Książka pokazuje macierzyństwo takim, jakim jest naprawdę i jak doświadczają go kobiety. – nie tylko jako matki, ale też kobiety pragnące realizować się na wielu polach.

We Wrocławiu zimą 1927 roku seryjny morderca zostawia za sobą krwawy ślad. Przy zwłokach ofiar policja znajduje kartki z kalendarza. Jak zapobiec kolejnej zbrodni? Jak złapać zabójcę? Odpowiedź na te pytania zna tylko jedna osoba, Eberhard Mock, ale on zajęty jest problemami swojego bratanka i młodziutką żoną Sophie. W życiu małżeńskim komisarz nie odnosi jednak takich sukcesów jak w życiu towarzyskim i zawodowym. Najlepszy śledczy, jedyny, który potrafi rozwiązać każdą kryminalną sprawę. Ale czy na pewno każdą?

Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko stworzyć odpowiedni kod. Maj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji, wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i łacińską poezję. I na miłość. Razem z piękną Renatą w jego życiu pojawia się sprawa tajemniczego zniknięcia pewnej hrabiny.

Nakładem wydawnictwa Carta Blanca na polskim rynku właśnie ukazała się głośna w Wielkiej Brytanii książka pt. „Cena plotki. Naga prawda o dziennikarzach i celebrytach" (Tabloid Girl). Autorka „Ceny plotki” Sharon Marshall jest brytyjską dziennikarką i prezenterką telewizyjną, która przez ponad 10 lat pracowała w gazetach tabloidowych przy Fleet Street w Londynie. W swojej książce w sposób zabawny i lekko ironiczny opisuje kulisy funkcjonowania brytyjskiego show biznesu oraz tego jak rodzą się „plotkarskie newsy”.

Osiemdziesięciu kapłanów wyrusza na Pustynię Zachodnią pod osłoną nocy. Zabierają ze sobą owinięty tkaniną tajemniczy przedmiot. Cztery tygodnie później, dotarłszy do celu podróży, bez mrugnięcia okiem podrzynają sobie nawzajem gardła… Albania, 1986 rok. Z niewielkiego lotniska na odludziu startuje mały samolot.

Marina Mayoral opowiadając o rodzinie de Silva opowiada też o własnych losach. Ósma powieść hiszpańskiej pisarki, znanej polskiemu czytelnikowi z Jedno drzewo, jedno pożegnanie, Jedyna wolność, Prawie doskonała, Smutny to oręż, co nie broni się słowem..., Utajona harmonia, W cieniu magnolii, Życie oddać i duszę.

Następna, po debiutanckim Księciu Mgły, powieść Zafóna dla młodzieży. Jakie złowrogie zagadki kryje Kalkuta lat trzydziestych? Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi.

Romeo i Julia w mitycznym świecie i krwawa przepowiednia, która stanie na drodze do szczęścia zakochanych. 6 kwietnia do księgarń trafiła nowa powieść bestsellerowej autorki P.C. Cast – „Przepowiednia”. Historia pięknej i wyjątkowej Elphame to pierwsza część cyklu książek o krainie Partholon. Kolejna powieść z tej serii ukaże się jeszcze w tym roku.

Na historię można patrzeć na wiele sposobów. Można skoncentrować się na jej aspekcie militarnym, gospodarczym, obyczajowym lub politycznym. Można przyjąć punkt widzenia przywódców lub dowódców. Ale można też spróbować ujrzeć ją tak, jak widzieli ją zwykli ludzie. Osoby, które były świadkami wydarzeń lub bezpośrednio w nich uczestniczyły.

Anthony Payne i Nicola Phillips w książce pt. Rozwój podejmują niezwykle ważną problematykę badań nad rozwojem, która – jak zaznaczają autorzy - jest głęboko osadzona w długiej tradycji badań społecznych. Wszak architektami strategii rozwoju są również jednostki i grupy społeczne. Oczywiście nie można rozpatrywać tego zagadnienia bez kontekstu historycznego czy politycznego. Rozwój bowiem bywał przedmiotem narodowych strategii, a państwo niejednokrotnie jawiło się jako sprawca rozwoju.

Polecana publikacja omawia podstawowe założenia metodologiczne procesu diagnostycznego w pracy pedagogicznej oraz próbuje określić zakres kompetencji i obszar badawczy pedagoga. Spór o charakter diagnozy i zakres kompetencyjny między psychologiem a pedagogiem powoduje wycofywanie się pedagogów z działalności diagnostycznej lub ograniczenie ich pracy do diagnostyki edukacyjnej.

Motywem przewodnim tej książki jest sztuka dobrego porozumienia między najbliższymi. Autorki to matka i córka, skrajnie różne, choć czasem zaskakująco do siebie podobne w typie wrażliwości czy widzeniu świata. Odważnie podejmują również bolesne kwestie, szukają rozwiązań, inspirują do rozmowy kobiety w innych rodzinach.

Książka Tożsamość osobowa dewiantów a ich reintegracja społeczna powstała w gronie specjalistów z zakresu resocjalizacji z myślą o przybliżeniu problemów osób „INNYCH” i opracowaniu propozycji zmiany wizerunku społecznego na taki, który będzie sprzyjał ich rozwojowi w społeczeństwie lub powrotowi do środowiska lokalnego.

4 kwietnia do księgarń trafiła pierwsza polska książka o technologii 3D. Wydany przez Wydawnictwo Wojciech Marzec podręcznik „Filmowanie w 3D” jest książką, z której w wersji oryginalnej korzystała ekipa filmu „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana. Sławomir Idziak, wybitny operator filmowy („Trzy kolory: Niebieski”, „Helikopter w ogniu”, „Król Artur”) napisał w recenzji: „To bardzo dobry podręcznik.