Nowości czytelnicze

Wielu z nas zadaje sobie pytania: miłość, czy kariera, wygoda życia singla, czy szukanie kompromisów w partnerstwie? Szukamy odpowiedzi w książkach natykając się na mnóstwo publikacji związanych z tematem, nie przybliżających nam ani odpowiedzi, ani samego problemu. “Ona i on” to książka nietypowa - powieść, w której poznamy losy pary niezależnych ludzi, których ścieżki skrzyżowały się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak sobie z tym poradzą?
Krytykom zaglądania w głąb wszechbytu wypada w jednym punkcie przyznać rację: gdy piętnują mętniactwo, metafizyczno – humanistyczny bełkot, żonglowanie martwymi terminami wywleczonymi z dzieł Arystotelesa, żerowanie na pięknych słówkach, wyręczanie się sofistycznym kalamburem. Ale domysł jest czymś innym niż frazes. Frazes to oszustwo, pokrycie braku myśli politurą pustych słów. Frazes nie zmierza do prawdy, ma prawdę w pogardzie. Domysł zmierza ku prawdzie, choć czyni to w stylu beznadziejnie rozpaczliwym.
Nowa książka Jędrzeja Morawieckiego, autora znakomitego zbioru reportaży rosyjskich pt. ŁUSKANIE ŚWIATŁA (2010), jest wyzwaniem rzuconym tym wszystkim, którzy prawdziwego życia i prawdziwych wartości szukają na Dalekim, Bliskim lub Najbliższym Wschodzie. Stąd nieco przekorny tytuł GŁUBINKA – tak przecież zwykliśmy nazywać mityczną rosyjską prowincję, zapomniane przez Boga miejsca z dala od Moskwy, gdzie wprawdzie nie ma co jeść, ale ludzie pozostali ludźmi.
Czy wojna skończyłaby się w 1945 roku, gdyby nie sukces największego podstępu brytyjskiego wywiadu? Była to niezwykle ambitna i z pewnością najosobliwsza akcja pozoracyjna w historii. Twórcom operacji „Mincemeat” udało się oszukać szefów Abwehry, zmylić niemieckie dowództwo i ocalić życie tysięcy żołnierzy.
16 maja na rynku polskim ukaże się bestsellerowy szwedzki kryminał Olle Lonnaeusa "Pokuta". Powieść ta została nagrodzona przez Szwedzką Akademię Pisarzy Kryminału. Zapewne i w Polsce "Pokuta" stanie się lekturą obowiązkową dla fanów skandynawskich kryminałów, którzy cenią ciekawą narrację zabarwioną odrobiną czarnego humoru.
"Hotel na rozdrożu” amerykańskiej pisarki Debbie Macomber to kontynuacja serii „Zatoka Cedrów” – opowieści o losach mieszkańców małego miasteczka Cedar Cove. Barwna historia o zwykłych ludziach i ich życiowych dramatach, ze skomplikowanym wątkiem miłosnym i kryminalnym, pojawi się w księgarniach już 15 kwietnia. Powieść ukaże się nakładem wydawcy książek Mira.
Nowa znakomita książka jednej z najpoczytniejszych polskich autorek, tym razem napisana wspólnie z córką, dziennikarką i scenarzystką Dorotą Szelągowską. W błyskotliwym dialogu dwie wyjątkowe kobiety wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach.
W 1987 redakcja „L’Humanité” wysłała Patricka Bessona na Kongres Pisarzy przeciw Apartheidowi w Brazzaville, stolicy Konga. Zapewne ta właśnie podróż zainspirowała go do napisania powieści Lecz zabije rzeka białego człowieka, wydanej we Francji w roku 2009. Ten niezwykły, wielowątkowy dokument-fiction, przeradzający się w rodzaj fascynującej kroniki, rozgrywa się w oparach mrocznej magii i tajemnicy, na pograniczu cywilizacji europejskiej i odwiecznych kultur Czarnego Lądu.
Anna kocha męża, ale czułość otrzymuje od Andrzeja. Konstanty, Julia i Sarah nie mogą bez siebie żyć. Chociaż żyją w trójkącie – nie czują zazdrości… Nie trzeba wymyślać skomplikowanych fabuł – wystarczy słuchać, zachwycać się i wzruszać. Janusz Leon Wiśniewski raz jeszcze przybliża nam prawdziwe historie przypadkowo napotkanych, zwykłych-niezwykłych ludzi. Ludzi, których zawsze łączy pragnienie miłości i bliskości innych.
Jedna z najlepszych książek true crime wydanych w tej dekadzie! "Niezwykłe spojrzenie w umysł mordercy". John Malkovich. "Inteligentnie nakreślona sylwetka seryjnego mordercy oraz wnikliwy wgląd w umysł psychopatycznego narcyza sprawiają, że książkę się czyta z zapartym tchem. I ze szczyptą zgrozy". Polityka
Drugi tom epickiej Trylogii Suremu! Po latach rządów, zgodnie z obietnicą kapłanek, w spokoju i ciszy odeszła namiestniczka Enrissa Złotowłosa. Władzę w Imperium Anryjskim przejęła jej następczyni, Salome Jasna. Brak jej jednak siły charakteru poprzedniczki, co wykorzystuje Wielka Rada, sprawująca faktyczną władzę.
Druga po „Pamięci Ziemi” część znakomitego cyklu mistrza science fiction! Naddusza uświadamia sobie, że nie może już skutecznie ochraniać mieszkańców Harmonii przed ich autodestrukcyjnymi skłonnościami. W celu dalszego wypełniania swojej misji musi uzyskać pomoc od Opiekuna Ziemi – nadrzędnej sztucznej inteligencji.
Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni. Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no magią. I utrudnia sen. Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził.
Wielki książę, małe arcydzieło Jarosława Marka Rymkiewicza, może być czytany jako wstęp do jego „polskiej trylogii” – Wieszania, Kinderszenen i Samuela Zborowskiego. Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie, opowiada wreszcie o Warszawie, o romantycznej Polsce i o polskim duchu, zapatrzonym w swoją chrześcijańską dobroć.
Wyobrażenie sukcesu zmienia się w trakcie naszego życia. Dla młodej osoby najważniejsza może być udana randka z adorowaną dziewczyną lub wymarzonym chłopakiem albo akceptacja w grupie przyjaciół. Potem zwykle na pierwszy plan wysuwa się wykształcenie. Dla absolwenta sukcesem staje się znalezienie wymarzonej pracy (dziś nierzadko jakiejkolwiek pracy). Kolejnym krokiem jest dążenie do zajęcia określonej pozycji w firmie lub jako pracownik samodzielny.
Chyba każda kobieta przynajmniej kilka razy w życiu wypowiedziała sakramentalne zdanie „Nie wiem, co zrobić z włosami”. Takie sytuacje zdarzają się zarówno na co dzień, przed wyjściem do pracy lub na spotkanie z koleżankami, jak i przy szczególnych okazjach, takich jak uroczyste przyjęcie, ważne wystąpienie, egzamin czy ślub. Z pomocą spieszy Marlies Möller i jej znakomita książka „Sekrety pięknych włosów”.
Matka, która zna swoją wartość i siłę. Kocha własne dzieci, ale nie zrzeka się na ich rzecz prawa do własnego rozwoju. O takim macierzyństwie pisze Ayelet Waldman w książce „Zła matka”. Książka pokazuje macierzyństwo takim, jakim jest naprawdę i jak doświadczają go kobiety. – nie tylko jako matki, ale też kobiety pragnące realizować się na wielu polach.
We Wrocławiu zimą 1927 roku seryjny morderca zostawia za sobą krwawy ślad. Przy zwłokach ofiar policja znajduje kartki z kalendarza. Jak zapobiec kolejnej zbrodni? Jak złapać zabójcę? Odpowiedź na te pytania zna tylko jedna osoba, Eberhard Mock, ale on zajęty jest problemami swojego bratanka i młodziutką żoną Sophie. W życiu małżeńskim komisarz nie odnosi jednak takich sukcesów jak w życiu towarzyskim i zawodowym. Najlepszy śledczy, jedyny, który potrafi rozwiązać każdą kryminalną sprawę. Ale czy na pewno każdą?
Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko stworzyć odpowiedni kod. Maj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji, wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i łacińską poezję. I na miłość. Razem z piękną Renatą w jego życiu pojawia się sprawa tajemniczego zniknięcia pewnej hrabiny.
Nakładem wydawnictwa Carta Blanca na polskim rynku właśnie ukazała się głośna w Wielkiej Brytanii książka pt. „Cena plotki. Naga prawda o dziennikarzach i celebrytach" (Tabloid Girl). Autorka „Ceny plotki” Sharon Marshall jest brytyjską dziennikarką i prezenterką telewizyjną, która przez ponad 10 lat pracowała w gazetach tabloidowych przy Fleet Street w Londynie. W swojej książce w sposób zabawny i lekko ironiczny opisuje kulisy funkcjonowania brytyjskiego show biznesu oraz tego jak rodzą się „plotkarskie newsy”.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności