
Porównywanie tej książki do powieści Dana Browna wydaje się być nieporozumieniem. Jedyne co łączy książki obu pisarzy to rozwiązanie zagadki istniejące w historii i starych dokumentach. Podczas kiedy książka Dana Browna stawia przede wszystkim na akcję, powieść Dmitriego Glukhovsky’ego skupia się na filozofii kolejnych wydarzeń, na mistycyzmie i religii. Jest niezmiernie statyczna, zarówno w dobrym jak i złym sensie tego słowa. Można ją z powodzeniem przeczytać, chociaż wymaga znacznej uwagi i cierpliwości. Znacznie większej niż książki Dana Browna, przeznaczone przede wszystkim dla czytelnika masowego.

Autor nie pisze prozy, ani prozy poetyckiej. Niniejsze wiersze są próbą odzwierciedlenia uczuć i problemów współczesności z zachowaniem szacunku do tradycji. Przeszłość, bowiem, przetworzona odpowiednio w teraźniejszości daje nam okruchy, które zakwitną w czasach nadchodzących. W zbiorku „Kontrasty” autor zawarł wrażenia na tematy różne, od muzyki romantycznej przez odczucia towarzyszące codzienności, po analizę sztuki. Odkurzona została m. in. forma sonetu jak i wprowadzone formy nowe.

Z przyjemnością informujemy, że Wydawnictwo Literackie nabyło prawa do wydania głośnej książki „Limonow” Emmanuela Carrèra’a. Jej publikacja była jednym z największych wydarzeń literackich tego roku we Francji. Książka została wyróżniona prestiżową Prix Renaudot, a prawa do wydania zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Polska premiera książki już w 2012 roku.

Żywy i wciągający thriller z galopującą akcją i świetnymi zwrotami fabularnymi. Angela Gennaro i Patrick Kenzie zostają wynajęci przez bogatego i śmiertelnie chorego biznesmena Stone’a, by odnaleźć jego córkę Desiree, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach. W trakcie dochodzenia wpadają na trop groźnej sekty o tajemniczej nazwie Lecznica Smutku, do której należała Desiree.

Zapowiada się nieźle. Bohater książki Blaylock’a układa sobie życie po rozwodzie. Przeprowadza się w nowe miejsce, szukając spokoju w kalifornijskiej głuszy. Do rzeczywistości i codzienności sprowadza go dopiero tajemnicze zniknięcie syna i żony. To właśnie ta sprawa stanie się początkiem do serii dziwnych wydarzeń, w których udział wezmą nie tylko istoty ludzkie, ale też te bardziej nierzeczywiste. Nie każdą siłę da się ogarnąć ludzkim rozumem…

Leszek Kołakowski w książce Horror metaphysicus porusza kwestie najistotniejsze - pyta o Boga, sens istnienia świata i człowieka, a także sens uprawiania filozofii. Rozmawia przede wszystkim z czytelnikiem, ale do debaty zaprasza także swoich mistrzów, bo przecież od wieków poszukiwano odpowiedzi na te pytania. Czy udaje się je znaleźć? Kołakowski wie, że człowiek jest stworzony do poszukiwania prawdy, nie zaś do jej posiadania.

Czy Llosa mógł zostać kimś innym niż pisarzem? Dlaczego każdy pisarz „żywi w swoim ciele żarłocznego solitera”? Jakim najkrótszym opowiadaniem świata autor się zachwyca? Według laureata literackiej Nagrody Nobla pisanie powieści odpowiada temu, co robi striptizerka, kiedy rozbiera się przed publicznością i ukazuje swoje obnażone ciało. Powieściopisarz dokonuje tej operacji w przeciwnym kierunku.

Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej! Życie, które stało się piekłem. Piekło, w którym odnajdziesz miłość. Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. Z miłości.

Diabeł tkwi w szczegółach. Prosta metoda, by mieć wszystko pod kontrolą. Co mają ze sobą wspólnego nieudane zabiegi chirurgiczne z katastrofami lotniczymi, chaosem następującym podczas huraganu oraz wściekłym klientem w restauracji? Wbrew pozorom całkiem sporo. Wszystkiego można by uniknąć, posługując się checklistą, czyli listę kontrolną - spis czynności kluczowych dla danego działania, których pominięcie lub złe wykonanie grozi niepowodzeniem.

Historia ludobójstwa w XX wieku. Nowa książka autora „Gorliwych katów Hitlera”. Gdy w 1904 roku „wielki generał potężnego Kaisera” Lothar von Trotha skazał na śmierć afrykański lud Herero, nikt nie mógł przypuszczać, że jego zbrodnie okażą się zaledwie skromnym początkiem masowych rzezi.

Nowosielski był mistrzem pędzla - i słowa. Starannie skomponowany przez biografkę artysty Krystynę Czerni wybór wywiadów. Dowodzi on, że obecność słuchacza w tajemniczy sposób ożywiała Nowosielskiego - pobudzała jego myślową kreatywność, wręcz przemieniała go w prowokatora. Jego wyznania na temat idealnej religii, rychłego końca świata, rozważania o tym, dlaczego sztuka współczesna to sztuka schyłku cywilizacji, zdumiewają aktualnością. Są nie tylko znakiem czasów, ale czymś więcej - proroctwami.

Czy polski wywiad wojskowy został należycie przygotowany do działania w warunkach wojennych? Jak wyglądała jego organizacja i możliwości działania w III Rzeszy oraz w Związku Sowieckim? Dlaczego wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie stanowiło zaskoczenie dla kierownictwa wywiadu i władz II Rzeczypospolitej?

Człowiek-legenda, bard „Solidarności”, autor Murów – to pierwsze, oczywiste skojarzenia, jakie budzi nazwisko Jacka Kaczmarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczą one zaledwie ułamka bogatej twórczości poety, którego działalność wykraczała przecież daleko poza gorący, polski Sierpień. Niniejsza książka stanowi pierwsze pełne wydanie poezji Jacka Kaczmarskiego. Obejmuje wszystkie tomiki jego wierszy, poczynając od pochodzącego z lat 70.

„Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi” to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki:
• nanotechnologię,
• cybernetykę i robotykę,
• fizykę cząstek,
• badania mózgu,
• Internet i jego rolę komunikacyjną,
• klimat i modyfikacje pogody,
• genetykę człowieka.

Na 400 stronach książki zaprezentowano 200 ułożonych alfabetycznie sylwetek biograficznych, w szczególności wybitnych osobowości, ale także ludzi, którzy rozgłos zyskali dzięki sprzyjającym okolicznościom. Książka pokazuje twórczy wkład do polskiej i światowej cywilizacji Żydów polskich i Polaków pochodzenia żydowskiego. Z publikacji wyłoni się świat ciekawych postaci żydowskiego pochodzenia, także z żydostwem związanych „po kądzieli” lub „po mieczu”.

„MECEK.KOM" to tytuł nowego albumu fotograficznego, który w tym tygodniu trafi do księgarń. Jego pomysłodawcą i autorem zdjęć jest Wojciech Mecwaldowski - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Mecwaldowski jest znany m.in. z filmów: „Aleja gówniarzy”, „Lejdis”, „Bezmiar sprawiedliwości” oraz seriali: „Usta, usta”, „Pitbul” i „Stacja”. Wszystkie zdjęcia zawarte w albumie zostały wykonane telefonami komórkowymi Nokia.

Redakcja dziennika The New York Times ogłosiła listę 10 najważniejszych książek wydanych w mijającym roku. W tym prestiżowym rankingu znalazła się również najnowsza powieść Stephena Kinga. "Dallas '63" to pierwsza książka tego autora, która została tak doceniona przez redakcję New York Times’a. Pełną listę wyróżnionych można odnaleźć na stronie internetowej dziennika: www.nytimes.com

Na książki o miłości zawsze jest zapotrzebowanie. Tym bardziej jeśli te książki są dobrze napisane, angażujące i niejednokrotnie wzruszające. Historia Leo i Beatrice wzrusza, jest też jedną z najpiękniejszych historii o miłości, jaka ostatnio trafiła na nasz rynek. Aż trudno uwierzyć, że napisał ją mężczyzna.

Historia nudy wcale nie jest nudna! Nuda to jedna z najbardziej podstawowych emocji towarzyszących człowiekowi – dotyka go niezależnie od jego pochodzenia, wieku, czy od czasów, w których przyszło mu żyć. Wiele osób traktuje nudę z pogardą, twierdząc, że dotyczy ona jedynie jednostek niedojrzałych, leniwych, bezczynnych lub mało inteligentnych. Lecz zdaniem autora nuda jest najzwyklejszą a jednocześnie fascynującą częścią naszej codziennej ludzkiej egzystencji. Jest uczuciem konstruktywnym i przynosi ludzkości wiele korzyści. Nie sposób zaprzeczyć temu, że stała się ona przyczyną poszukiwania i powstawania coraz to nowych zabaw, rozrywek i sposobów spędzania czasu, a także wpłynęła na rozwój sztuki i literatury.

Powieść wybitnego pisarza z 1937 roku. Akcja rozgrywa się w Anglii, a bohater – gruby komiwojażer George Bowling, po nieoczekiwanym wygraniu na wyścigach pokaźnej kwoty funtów, postanawia wyruszyć w sentymentalną podróż do Dolnego Binfield, miasteczka swojego dzieciństwa. Niestety, krajobraz się zmienił, a zamiast sielskiej brytyjskiej prowincji zastaje na miejscu ponurą rzeczywistość zbliżającej się wojny i totalizmu. Powieść uznawana jest przez wielu krytyków za lepszą nawet od Roku 1984 i Folwarku zwierzęcego, tyle że pozostaje w cieniu tamtych utworów.