
Są tematy, które nigdy nie zostaną do końca wyczerpane, na zawsze też pozostaną tematem do pisania. To historie poruszające do żywego, angażujące i przykuwające. Książka Delarue opowiada o jednym z nich i robi to w taki sposób, że naprawdę nie da się jej przeczytać obojętnie.

Najpierw Library Journal opublikował listę najlepszych pozycji science fiction i fantasy minionego roku, wyróżniając między innymi dwupak powieściowy Królewska krew. Wieża elfów Michaela J. Sullivana. Kilka dni temu studio należące do Chrisa Columbusa (Kelvin sam w domu, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic) ogłosiło, że zekranizuje powieść Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie Charlesa Yu. Na stołku reżysera zasiądzie Brendan Bellomo.

Seria książek o życiu w moskiewskim metrze w postapokaliptycznym świecie, to kolejny dowód na to, że fantastyka rosyjska ma się świetnie i może z powodzeniem konkurować na zdominowanym przez amerykanów rynku. Ten klimat nie pozostawi nikogo obojętnym. Ciarki zostają jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Dajcie tej książce szansę, bo po ciężkim początku, dostajemy naprawdę uroczą opowieść, pełną magicznych, niesamowitych wydarzeń i fantastycznych bohaterów. To jedna z tych książek, do których chce się wracać. Jest uroczo, wartko i przezabawnie. Idealna powieść na coraz ciemniejsze, coraz bardziej depresyjne dni.

R nie ma imienia, wspomnień, pulsu. Wraz z innymi zombie zamieszkuje opuszczone lotnisko. Żadne z nich nie pamięta, jaka katastrofa zamieniła świat w przerażające i puste miejsce, a ich – w chodzących Martwych. Żeby podtrzymać swoją egzystencję, muszą polować na Żywych, ukrywających się w opuszczonym mieście. Pożeranie Żywych to smakowanie ich wspomnień, odtwarzanie tego, kim byli.

Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo? Co, jeśli dowód na to mógłby cię zabić? Na skutek wypadku rowerowego Zack Kashian zapada w śpiączkę. Kiedy budzi się kilka miesięcy później, jest Wielkanoc, a on recytuje Modlitwę Pańską w języku aramejskim. Media ogłaszają go „Cudotwórcą”. Choć sam zainteresowany twierdzi, że jest ateistą, przy jego szpitalnym łóżku gromadzą się fanatycy religijni.

Dres też człowiek. Ma potrzeby, przyjaciół, przeszłość i – przede wszystkim – problemy. Głównie cudze. Pozostaje sobą, nawet w butach do garnituru. Dres też człowiek. W końcu nawet Bóg miał na sobie taki ciuch, prawda? Przystaję na chodniku i wyciągam szluga. Poprawiam na piersi srebrny łańcuch, wyjmując go spod koszulki, żeby był lepiej widoczny. Poprawiam dres w kroku, bo uwiera mnie w jaja. Napinam się, kark prostuję, podpalam papierosa i idę przed siebie. Wokół mnie stoją bloki. Są wielkie i brzydkie. Szare, pomalowane nieudolnym graffiti i szczeniackimi podpisami. Czuję się, jakbym trafił do filmu „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”.

Z fantastyką rzadko bywa obojętnie, niemalże z reguły książka w tym gatunku jest albo bardzo dobra, albo słaba i męcząca. Wielbiciele gatunku mają do książek stosunek emocjonalny jak do mało których powieści. Błędów nie wybaczają. Książce Geny Showalter nie będą musieli wiele wybaczać, bo to powieść przede wszystkim niezmiernie oryginalna. A to w świecie fantastyki liczy się ponad wszystko.

Dobry i polski kryminał bywa w tym kraju prawdziwą rzadkością. A i wtedy często nie dostaje należytej promocji. Dlatego jeśli już na nasz rynek trafi dobra kryminalna powieść, należy ten fakt obejść z należytą atencją. I oczywiście podzielić się egzemplarzami. Dlatego też, wraz z autorką powieści, zapraszamy was do udziału w małym konkursowym zadaniu. Autorzy najlepszych odpowiedzi zostaną uhonorowani właśnie powieścią „Pałac Tajemnic”, z dedykacją autorki.

Czy warto być niepokornym, rogatym i innym? Czy wypada iść pod prąd i działać wbrew schematom? Czy opłaca się żyć nieszablonowo, niezgodnie z obowiązującymi standardami i oczekiwaniami otoczenia? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na te pytania, najlepiej zrobić to po lekturze jedenastu „Pochwała niepokory”.

„Pocałunek Nocy” to kolejne spotkanie z cyklem opowiadającym o Nocnych Łowcach pióra Sherrilyn Kenyon. Autorka ta cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku wydawniczym. Jednak nawet jeśli nie czytaliście poprzednich tomów, nie powinniście mieć większych problemów, by odnaleźć się w ich rzeczywistości.

Kolejny literacki prezent od Pratchetta, zapraszający nas do wejścia do prawdziwego świata magii. Wszystko jest oryginalne i niepowtarzalne, a samego autora trudno jest nie lubić. Dajcie się porwać.

Odkąd pewna mała Łucja weszła do pewnej zaczarowanej szafy, żadna powieść fantasy dziejąca się podczas wojny nie będzie już równie dobra. Ale to nie szkodzi, bo inne, może troszkę tylko mniej magiczne powieści też mogą przynieść wiele literackiej przyjemności. Tak na pewno będzie w przypadku „Lodowej Pani”.

Amerykańska wersja opowieści wigilijnej; ciepła, wzruszająca historia o zwyczajnym życiu ludzi z małego prowincjonalnego miasteczka i uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary i nadziei. Daleko na południu Alabamy, nad brzegiem meandrującej leniwie rzeki leży senne miasteczko Lost River, o którym, jak się wydaje, zapomniał czas. Po zakończonej alarmującą diagnozą wizycie u lekarza Oswald T. Campbell porzuca chłodne i wilgotne Chicago u progu zimy, by spędzić swoje – jak się domyśla – ostatnie Boże Narodzenie w sympatycznej i gościnnej mieścinie, jaką jest Lost River.

Zgony trzech starszych mężczyzn nie byłyby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że wszyscy trzej zmarli w tę samą burzową listopadową noc. I wszyscy zmarli gwałtowną śmiercią. Ostatnie słowa to kolejny z serii kryminalnej Dalziel i Pascoe mistrza brytyjskiego kryminału Reginalda Hilla. Ukazuje się 2 grudnia nakładem Nowej Prozy. Wezwany do zbadania sprawy komisarz Pascoe ze zdumieniem stwierdza, że pewien policjant jest już w tę sprawę zaangażowany – jako podejrzany.

Ostatnia, nigdy niepublikowana powieść wybitnego pisarza. Erich Maria Remarque, klasyk literatury niemieckiej i światowej, autor głośnej i wielokrotnie wznawianej w Polsce powieści Na Zachodzie bez zmian. Na ziemi obiecanej rozpoczął pisać na rok przed śmiercią. Opowiada ona o losach uchodźców niemieckich, głównie Żydów.

Podobno dobra książka opowiada o rzeczach na których bardzo dobrze zna się jej autor, lub też o rzeczach, na których nie zna się nikt na świecie. W przypadku „Tajemnicy Ołtarza Gandawskiego” doskonale sprawdza się ta pierwsza zasada. To trochę wywiad, trochę podręcznik, trochę ogromny reportaż. Całość czyta się jednak jak najlepszą powieść, traktującą o sekretach, o których wciąż jeszcze bardzo mało wiemy.

Carramba! Kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego po raz pierwszy wydane w jednym tomie. W twardej oprawie i z oryginalnymi, kolorowymi ilustracjami Alfreda Ledwiga. Cykl stworzony przez Stanisława Pagaczewskiego składa się z trzech powieści: Porwanie Baltazara Gąbki, Misja profesora Gąbki oraz Gąbka i latające talerze. Autor w mistrzowski sposób połączył elementy powieści przygodowej i szpiegowskiej z dużą dawką niezwykle oryginalnego humoru, zdobywając w efekcie rzesze oddanych czytelników, którzy do dziś recytują z pamięci fragmenty książek o Smoku i jego przyjaciołach.

Czy chciałbyś jak najszybciej zacząć grać na gitarze? A może już od dawna marzysz o samodzielnym zagraniu ulubionej piosenki? Zacznij naukę z naszym poradnikiem i przekonaj się, że nauka gry na gitarze jest prosta i daje wiele satysfakcji. Z książką szybko nauczysz się podstaw gry na gitarze klasycznej i akustycznej, poznasz budowę instrumentu, gamę, najbardziej znane akordy i techniki gry. Dowiesz się, jak prawidłowo trzymać gitarę, czytać tabulaturę i stroić instrument, by potem przejść do trudniejszych zagadnień, jak chwyty barowe czy transpozycja utworu.

Listopadowe śledztwo detektywa Murdocha! William Murdoch dowiaduje się, że podczas nocnego obchodu zaginął konstabl Wicken, młody mężczyzna, którego cenił i lubił. Natychmiast wyrusza na jego poszukiwanie. Podąża rutynową drogą konstabla patrolującego swój rewir, sprawdza zakamarki, szuka śladów, zagląda do opuszczonych domów.