
W drugiej edycji konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową, zorganizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, przyznano pięć nagród.

Lola to dziewczyna u progu dorosłości, tuż przed maturą, która po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego. Wydarzenie to staje się początkiem i przyczyną wielkich, aczkolwiek stopniowych zmian w jej osobowości.

Czy człowiek może uciec od wspomnień i myśli o zagładzie? Kuba Wojtaszczyk w swojej najnowszej powieści „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” tworzy uniwersalną historię o ludziach, którzy próbują ułożyć swoje życie po wojnie.

Wypalenie zawodowe staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i stanowi ogromne zagrożenie, z jakim aktywne zawodowo osoby muszą się zmierzyć w XXI wieku. Badaczka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Mańkowska opisuje istotę wypalenia i mechanizmy jego rozwoju w swojej książce pt. „Wypalenie zawodowe. Źródła mechanizmy zapobieganie”.

Ślepy los sprawia, że drogi dwóch nieznających się mężczyzn na moment się przecinają. I to dosłownie. Zwykłe zderzenie na chodniku staje się sygnałem nadchodzących zmian w życiu obu bohaterów.

Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, przeprowadził na zlecenie firmy Virtualo, lidera branży ebooków i audiobooków badanie, którego celem było poznanie potencjału polskich konsumentów i ich zwyczajów związanych z nabywaniem oraz użytkowaniem e-książek.

Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełnia nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są urokliwe plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi.

Autor spostrzega, że namalowany w 838 r. przez meksykańskich Misteków obrazkowy kodeks zw. „Nuttal” może przedstawiać biologiczną genezę człowieka i roślin. Dla sprawdzenia tego wyrusza w podróż po Meksyku tropem zabytków archeologicznych, sanktuariów i muzeów, kolekcji sztuki, bibliotek i pracowni naukowców. W ciągu trwającego wiele lat „śledztwa” gromadzi dowody, że starożytne symbole obrazkowe oraz przekazy słowne – tak prekolumbijskie jak i śródziemnomorskie – odpowiadają oglądanym pod mikroskopem strukturom biologicznym, takim jak komórki z jądrami, chromosomy i nici DNA z zapisem liniowej informacji.

Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma, robiąc rzeczy, których nie chce się robić, z ludźmi, których się nie lubi? „Magia olewania” Sarah Knight to książka dla wszystkich osób, które nie chcą mieć wyrzutów sumienia, że nie poszły na urodziny kota sąsiada. Premiera 15 marca.

Opowieści Doroty Sumińskiej o zwierzętach można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać pięknie, obrazowo, anegdotycznie, po prostu z miłością, ale i z dystansem przyrodnika. Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii.

Kraków przełomu wieków, makabryczne zbrodnie, seryjny morderca, początki kryminalistyki, tajemnicza symbolika – takie jest mroczne i niepokojące oblicze pięknej epoki. „Najdłuższa noc” Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza, autorów scenariusza serialu „Belle Epoque”, od 15 lutego w księgarniach. Bez cenzury.

Książki od lat pojawiają się na liście najbardziej popularnych prezentów świątecznych. Obecnie coraz częściej jednak zastanawiamy się czy podarować bliskiej osobie książkę papierową czy elektroniczną. Jakie są główne zalety e-książek, jeśli rozpatrujemy je w kontekście upominku pod choinkę?

Jest rok 1985. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak wiedzą już, że system komunistyczny nie utrzyma się w Polsce, a nie mogą w żaden sposób liczyć na bratnią pomoc ze strony pogrążonej w chaosie Rosji Radzieckiej. Muszą wymyślić plan, który pozwoli im zachować wpływy w demokratycznej Polsce, angażując po swojej stronie działaczy opozycji. Kiszczak wpada na pomysł, który okazuje się być równie ohydny, co skuteczny.

Sięgające pod sam sufit i całkiem malutkie. Pachnące lasem i te nowoczesne, sztuczne. Uginające się pod ciężarem ozdób albo ubrane skromnie – w kilka bombek i włosy anioła. Jednym słowem choinka – drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia.Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? Właśnie o tym w fascynujący, czasem poważny, a czasem bardzo lekki sposób opowiada wybitny znawca historii Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz.

23 listopada bieżącego roku nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się autobiografia jednej z najwybitniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej – Toma Jonesa. Książka nosi tytuł Na szczyt i z powrotem.

Zasobne plebanie, wspaniałe gospodynie i dwieście wyśmienitych przepisów z różnych stron Polski. Niektóre z tych receptur mają aż sto siedemdziesiąt lat. Zapisane w przedwojennych kajecikach, zostały spisane na potrzeby książki, bo przecież gotować można „na orientację” – jak twierdzi jedna z bohaterek. Ważne, żeby smakowało.

Leszek Herman zadebiutował zaledwie rok temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Brawurowo wkroczył na scenę literacką, szybko zyskał lokalną sławę, pozytywne opinie krytyków i czytelników. Nie ulega wątpliwości, że szczeciński autor to absolutny fenomen, porównywany do największych współczesnych pisarzy - Dana Browna i Carlosa Ruiza Zafóna. W swojej drugiej powieści odsłania tajemnice Darłowa starego, malowniczego, portowego miasteczka. Premiera „Latarni umarłych” już 23 listopada.

Czy wieczorem spokojnie przeczyta bajkę swojemu dziecku, skoro parę godzin wcześniej znalazła ciało noworodka? Czy zje obiad z rodziną, jeśli tego dnia czuła smród rozkładających się zwłok? Czy mąż zobaczy w niej kochankę, gdy z patrolu wróci ze złamanym żebrem i wybitą szczęką? Matki, żony, policjantki – poddane niezwykłej presji w wymarzonej pracy. Często to one prowadzą najmroczniejsze śledztwa i osiągają lepsze wyniki niż mężczyźni. Równouprawnienie dotarło do polskiej policji. W 2015 roku 40% nowo przyjętych do tej służby stanowiły kobiety. Patryk Vega jako pierwszy przedstawia świat policji widziany oczami funkcjonariuszek.

Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być „wyraźnym” mężczyzną? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę? Tomasz Kwaśniewski - reporter "Dużego Formatu", autor "Dziennika ciężarowca" i "Dziennika taty" i Jacek Masłowski - psychoterapeuta, coach, jeden z założycieli Fundacji Masculinum rozmawiają o tym jak być mężczyzną w naszych czasach: o ojcu, o miłości, o dojrzewaniu, o seksie, rodzicielstwie, pracy, zdrowiu. Ta szczera - chwilami boleśnie – męska rozmowa zaskakuje, bulwersuje i obala stereotypy - zdziwi mężczyzn, oburzy kobiety, a wszystkich razem z całą pewnością poruszy.

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się nowa książka Rafała Tomańskiego poświęcona Półwyspowi Koreańskiemu. W Piekło-niebo. Zrozumieć Koreę autor opisuje dwanaście miesięcy z życia mieszkańców obu krajów – ich sukcesy, troski, niepokoje i nadzieje. Niniejsza książka jest zbiorem tekstów powstałych między czerwcem 2015 a czerwcem 2016 roku, zapisem wydarzeń, jakie miały miejsce po obu stronach 38. równoleżnika, wzdłuż którego biegnie granica oddzielająca Koreę Północną od Południowej – dwa sztucznie utworzone kraje, które pomimo wspólnej historii dzieli prawie wszystko.