
Opowieść o życiu i twórczości legendarnego pisarza i poety, autora powieści, opowiadań, piosenek, a także przekładów poezji hiszpańskiej i francuskiej. Książka oparta jest na publikacjach, dokumentach i zapiskach samego Stachury, uzupełnionych o wypowiedzi osób mu bliskich i znajomych. Solidna pod względem faktograficznym, pozostawia czytelnikowi pole do własnej interpretacji fenomenu popularności Steda wśród kolejnych pokoleń młodzieży.

Minęło dziesięć lat, odkąd matka Izzy Stone zastrzeliła śpiącego męża, pozbawiając swoją córkę ukochanego ojca. Przekonana o obłędzie matki Izzy nie może jej tego wybaczyć i wciąż odmawia odwiedzenia kobiety w więzieniu. Siedemnastolatka mieszka w rodzinie zastępczej, a w wolnych chwilach pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum, w którym pracują. Pewnego dnia w stercie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje zakurzony stos nieotwartych listów, które będą oknem do jej przeszłości.

Irene Dalila Mwathi mimo młodego wieku ma za sobą ciężki bagaż doświadczeń. Po tym, jak gangsterzy brutalnie zamordowali jej rodziców i brata, trafia pod opiekę wujka, który traktuje ją jak niewolnicę. Kobieta decyduje się na rozpaczliwą ucieczkę z Kenii.

To był brawurowy debiut. Ceniona prawniczka napisała mocny kryminał z solidną dawką erotyki, którego akcja dzieje się w środowisku śląskiej palestry. Prawdziwego nazwiska autorki prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Zbyt wiele w jej książce bulwersującej prawdy o funkcjonowaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zbyt wiele autentyzmu, który nie wszystkim zainteresowanym może być w smak. „Prokurator” już w księgarniach.

Impresjonistyczna wędrówka „po kręgosłupie Bułgarii” wypełniona wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami kraju, który przez ponad pięć wieków trwał w granicach Imperium Osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w wieku XX. Ciepła i życzliwa. Zmienna i tajemnicza. Znajoma i nieznana. Intymnie bliska.Taka się jawi Bułgaria wydeptana krokami trójmiejskiego poety, Artura Nowaczewskiego.

Kiedy idzie ulicą, nikt nie zwraca na niego uwagi, w restauracji zwykle dostaje najgorszy stolik. W codziennym życiu Haruki Murakami prawie nie doświadcza tego, że jest pisarzem. Jak twierdzi − miał trochę talentu, szczęścia i uporu, dzięki którym od ponad trzydziestu pięciu lat zarabia na życie pisaniem książek. Ten fakt do tej pory go dziwi. O swoim zdziwieniu opowiada w książce „Zawód: powieściopisarz”.

Takiej podróży nie zorganizuje żadne biuro. Tony Kososki przedstawia drugą część swojej samotnej wyprawy przez Amerykę Południową, wiodącej przez Ekwador, Kolumbię i Wenezuelę. Reportaż „Widzieć więcej” w księgarniach od 12 lipca.

Osiemnasty wiek – przyrodnie siostry, Effia i Esi, przychodzą na świat w różnych wioskach w Ghanie. Effia wychodzi za mąż za Anglika i żyje w przepychu Cape Coast Castle. Nie wie, że jej siostra Esi została uwięziona w zamkowym lochu, sprzedana jak tysiące innych przez handlarzy niewolników ze Złotego Wybrzeża i wyprawiona na statku do Ameryki, gdzie jej dzieci i wnuki będą dorastały jako niewolnicy.

Co przeraża nas najbardziej na świecie? Mafia? Zombie? Przyjaciele w opałach? Nie, to tylko drobnostki dla Ricka Mavericka. To, co naprawdę mrozi mu krew w lekko niesprawnych żyłach, to goniąca jego martwy tyłek przeszłość. I sernik pani Hicky.

Barszalona to debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej, obieżyświatki, która dwanaście lat temu rzuciła pracę w korporacji i wyjechała z Polski. Mieszkała w Kenii, Tajlandii, Wietnamie i Indiach, a w 2010 roku osiadła w Barcelonie.

Pochodzenie człowieka nie musi determinować jego życia. Jednak Helena, bohaterka książki, myśli i czuje inaczej. Dlatego postanawia stworzyć siebie na nowo. Wymyślić sobie tożsamość, która pozwoli jej zrzucić brzemię nieślubnego dziecka z małej wsi. Jej życie powoli staje się mistyfikacją. Nawet najbliżsi nie wiedzą, co jest prawdą, co pozorem, a co kłamstwem. Helena wcale nie czuje się dobrze ze swoimi tajemnicami, ale wie jedno: pragnie umrzeć jako ktoś lepszy.

Późnym popołudniem z nieba leje się żar i nawet muchom nie chce się latać. Za to w środku nocy ulice miast wypełnia gwar ludzi dopiero rozpoczynających swój wieczór. To tylko jedno z oblicz Hiszpanii. Jej unikatowa mieszanka kolorytu, dynamizmu oraz luzu od lat pociąga i fascynuje. W książce „Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko” Maciej Bernatowicz uchwycił wszystkie elementy, które czynią ten kraj potęgą kultury i turystyki.

Inca Garcilasso de la Vega, pisarz i uczony, podjął się trudu wytłumaczenia, czym była cywilizacja środkowoandyjska, zanim przyszli Hiszpanie. Aktualne wydanie jest zupełnie nowym, niezwykle starannie dopracowanym tłumaczeniem siedemnastowiecznego oryginału ilustrowanym obrazami z epoki jego powstawania. Czytelnik znajdzie opis dziejów państwa i cywilizacji inkaskiej w ciągu dwunastu pokoleń królów, czyli około trzystu lat.

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się książka „Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” autorstwa Joanny Lipowczan i Bartosza Malinowskiego.

Hervé Ghesquière, francuski korespondent wojenny zawsze dociera do serca konfliktu. Kiedy w 1992 roku relacjonował wydarzenia z ogarniętej wojną Jugosławii był świadkiem makabrycznych wydarzeń, które odcisnęły na nim niezatarte piętno.

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wczasy „do wód” uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album „Polska przedwojenna” Wydawnictwa BOSZ odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej.

Nikt nie jest pewien, co się wydarzyło w Nowej Soli i Głogowie. Wiadomo jedynie, że dwoje dzieci nie żyje. Czy to tylko tragiczny zbieg okoliczności, czy jednak za tymi wydarzenia kryje się coś więcej? Krzysztof Koziołek tworzy sugestywną historię kryminalną osadzoną w 1938 roku.

17 maja nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się nowa książka Adama Wajraka. To poruszająca opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo. Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi.

Ulrich Schnabel odkrywa pułapki emocjonalne, które czyhają na współczesnego człowieka. W książce „Ile kosztuje uśmiech?” nie tylko podpowiada, jak korzystać z mediów i Facebooka, by nie zwariować, lecz także jak radzić sobie z emocjami w pracy i w związkach. Premiera 19 kwietnia.

Jules, Liz i Marty są jeszcze dziećmi, gdy ich rodzice giną w wypadku samochodowym. Rodzeństwo zamieszkuje w domu dziecka, gdzie każde na swój sposób zaczyna sobie radzić ze stratą. Liz zachowuje się, jakby zawsze była na scenie, Marty jest nerdem stroniącym od towarzystwa, a najmłodszy Jules z wesołego marzyciela staje się bojaźliwym odludkiem. Z powodu różnych wyborów życiowych powoli zaczynają się od siebie oddalać.