Nowości czytelnicze

Oto lektura obowiązkowa dla każdego, kogo fascynuje triathlon. Książka zaprzyjaźnionego wydawnictwa StoBieg.
To już piąta odsłona przygód o australijskich nastolatkach na wojnie. Cała akcja traci trochę na wartkości w stosunku do części poprzednich, ale dalej jest przyjemną lekturą. Może gdyby wszystko nie było tak bardzo przewidywalne, wtedy książka mogłaby być pasjonującą lekturą. Tak jest nieźle. Czy to wystarczy, zależy chyba od indywidualnego czytelnika.
Całkowitą prawdę o rosyjskim prezydencie zna chyba tylko on sam. Od kiedy pojawił się na rosyjskiej i światowej scenie politycznej, mnożyły się spekulacje, hipotezy i pomysły. Książka Mashy Gessen nie odpowie na wszystkie pytania, nie rozwiąże też na pewno wszystkich niepewności. Nakreśli za to obraz rosyjskiej polityki i samej Rosji, bez wątpienia warty przeczytania, niesamowicie sugestywny, miejscami porażający. Trudno jest czytać to bez emocji.
iFiszki to aplikacje do skutecznej nauki języka na Twoim iPodzie Touch, iPhonie lub iPadzie. Zapamiętuj słówka, słuchaj wymowy, poznawaj gotowe wzorce komunikacyjne na przykładzie zdań i sprawdzaj, ile już zapamiętałeś. iFiszki to nauka języka o każdej porze i w dowolnym miejscu. Niezbędne, współczesne słownictwo, przykłady jego użycia w zdaniach, nagrania wymowy, testy i powtórki tworzą unikalny zestaw do skutecznej nauki języków obcych.
Romans historyczny pokazujący Londyn i Anglię w drugiej połowie wieku XVII, rządy króla Karola II Stuarta po powrocie na tron, a przede wszystkim życie jednej osoby – tytułowej ladacznicy – Nell Gwynn. Czytelnik poznaje ją jako nastoletnią dziewczynę handlującą dla matki ostrygami na ulicach angielskiej stolicy; ogląda razem z nią powrót do kraju króla Karola II; wkracza do przybytków rozkoszy, gdy Nell postanawia zostać – tak jak starsza siostra – prostytutką, by uniezależnić się od despotycznej matki i samej zarobić na godne życie;
Romans historyczny, napisany zgodnie z najlepszymi regułami gatunku. Akcja toczy się na początku XIX w. w środowisku posiadaczy ziemskich w Anglii, łącząc elementy romansowe i sensacyjne. Książka ta stanowi znakomitą lekturę odprężającą. Akcja obfituje w zaskakujące zwroty, a prócz tego mamy doskonałe opisy przyrody, eleganckich wnętrz i przyjęć, w które czytelnik chętnie się zanurza.
Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów… Łowcy Kości maszerują do Kolanse, na spotkanie nieznanego losu. Udręczeni i wyczerpani, są armią stojącą na skraju buntu. Ale przyboczna Tavore Paran nie daje za wygraną. Jeśli zdoła powstrzymać rozkład swych sił, jeśli kruche sojusze, które wykuła, przetrwają, i jeśli będzie to leżało w jej mocy, zamierza uczynić jeszcze jedno. Rzucić wyzwanie bogom.
Podróżnicza anegdota, kulinarne przepisy i wakacyjna przygoda… Rejs luksusowym jachtem po Lazurowym Wybrzeżu i Włoskiej Riwierze brzmi jak marzenie, dla Davida Shallecka był wielkim wyzwaniem i próbą kulinarnego talentu. Poczujcie zapach morskiej bryzy, żar śródziemnomorskiego słońca, niezapomniany smak włoskich potraw, posłuchajcie, o czym plotkują rybacy i sprzedawcy na nadmorskich targach…
Rok 1933, Hitler dochodzi do władzy. Niemcy mają się dopiero przekonać, jakie będą tego konsekwencje… Wprowadzaniu nowego porządku towarzyszą terror, przemoc i gwałt. Szaleją grupy szturmowe SA, członkowie partii nazistowskiej stają się wszechwładni, a to przyciąga wielu łaknących władzy ludzi do wstąpienia w szeregi NSDAP. Jednym z nich jest Konrad Breitbach, który uczy się na pamięć wersów z „Mein Kampf” i staje się gorliwym wyznawcą nowej wiary.
Do deszczowej Brytanii przybywa Marcus Valerius Aquila, młody oficer ze straży pretorianów. Tu niespodziewanie dowiaduje się okrutnej prawdy o swoim rodzie. Musi porzucić dawną tożsamość i budować swą pozycję od podstaw. Czasy temu nie sprzyjają. Wał Hadriana jest zagrożony. Młody cesarz Kommodus gubi się w walkach frakcji. Auxilia czekają na sygnał, aby wyruszyć na wroga... Czy poniosą klęskę na kształt porażki Warusa w Lesie Teutoburskim? Czy młody centurion obroni własny honor?
Doskonała powieść sensacyjna, osadzona w prawdziwych historycznych realiach. Czyta się to świetnie, całość obroniłaby się spokojnie, nawet bez historycznego kontekstu. Jeśli ktoś szuka materiału na film, z powodzeniem można zgłosić właśnie powieść Benn’a.
Nie czytałam powieści Nory Roberts od lat, a to wielka szkoda, bo może wyłapałabym moment, kiedy z autorki ckliwych, ociekających lukrem romansów, zrobiła się pierwszorzędną pisarką. Nie ma już stron przepełnionych jedynie opisami kolejnych uniesień miłosnych. Jest akcja! Sensowna! I co z tego, że wszystko musi zakończyć się happy endem?
Szesnastoletni John Grady Cole wyprowadza się z domu po śmierci dziadka i z dwoma kompanami wyrusza z rodzinnego Teksasu w stronę Meksyku. Co czeka młodych kowbojów na drugim brzegu Rio Grande, w tej dzikiej, bezkresnej i romantycznej krainie, w której za marzenia trzeba płacić krwią?... Rącze konie to hipnotyzująca opowieść o miłości, pierwszych męskich decyzjach i przyjaźni, z której trzeba dać egzamin.
Kiedy noszono peruki łonowe, czy w ludzką skórę oprawiano książki, kto stosował trepanacje czaszki jako środek na poprawę samopoczucia? Francesca Gould wykłada anatomię i fizjologię na uniwersytecie w Bristolu, a swoje książki pisze, bo dociekliwi studenci zamęczali ją pytaniami.
„W pracy otaczało mnie mnóstwo ludzi. Większość z nich co prawda nie żyła, ale ich obecność i tak dodawała mi otuchy.” Doktor Bass to uroczy narrator. Książkę o tym, jak powstawała Trupia Farma, czyli miejsce, gdzie naukowcy badają rozkład ludzkich zwłok, napisał ciekawie i z wdziękiem (choć nie bez pomocy innego autora).
Tytułowy pies, leżący w naprędko usypanej mogile, wisi jak fatum nad bohaterami opowiadań. Jeden z nich cofa się pamięcią do klatki bloku, w którym spędził dzieciństwo i odwiedza swoich dawnych sąsiadów: złośliwą czarownicę, kulawego recydywistę o wielkim sercu, złowrogą karlicę, meliniarkę handlującą wódką.... Kolejne opowiadania to historie o telefonie komórkowym, który jest pantofelkiem Kopciuszka, fajce do haszyszu i złodziejach, którzy obdarowują kolegów perfumami, butelce po oranżadzie, która przenosi 50 lat wstecz, nieznośnym bólu żołądka i aptekarce przypominającej bohaterkę filmu Almodovara oraz o dobrym dniu do umierania…
To tylko pozornie książka dla dzieci. Tak naprawdę jest dla wszystkich. To książka dla ludzi marzycieli, ludzi, którzy chcą poznać siebie od tej lepszej strony i zamarzyć o uczuciu idealnym. Niepozorna, malutka ciałem, ale wielka duchem książeczka. A jak przepięknie wydana!
Czerwiec 1940 roku. Francja właśnie stała się nową ofiarą niemieckiego „Blitzkriegu”. Z grona zachodnich aliantów pozostała osamotniona Wielka Brytania, trwając uporczywie w walce, aby oprzeć się niemieckiej agresji i udaremnić wrogowi podbój całej Europy. Ku jej brzegom, by wzmocnić siły zbrojne metropolii, napływali nie tylko obywatele państw Wspólnoty Brytyjskiej, ale także żołnierze-uciekinierzy z okupowanych krajów. Wśród tych ostatnich znalazło się nadzwyczaj wielu Polaków...
Bogata kultura społeczności żydowskiej, jej wyznanie, język, mentalność i obyczajowość powodowały, że wielka dzielnica nalewkowska swoim charakterem znacznie różniła się od pozostałych rejonów stolicy. Krajobraz dzielnicy obfitował w kontrasty, jakich próżno by szukać gdzie indziej w stolicy.
Dzisiejsze skanseny to miejsca czarodziejskie. Starszym przypominają świat młodzieńczych lat, młodszym odkrywają nieznaną rzeczywistość przodków. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przewodników i ich doskonałemu przygotowaniu zwiedzanie muzeów na wolnym powietrzu jest dziś przyjemnością. A gdy odwiedzimy taką placówkę podczas jakiegoś wydarzenia, choćby żniw, dożynek czy jarmarku, to może to być prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha...
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności