
Testament Barucha Milcha to wstrząsające świadectwo spisane przez żydowskiego lekarza, który od lipca 1943 do marca 1944 ukrywał się na strychu polskiego domu w Tłustem na Ukrainie. Przejmujący obraz nie tylko okrucieństwa najeźdźców, skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy polską, ukraińską i żydowską ludnością miasteczek Podola, ale też przedwojennych losów pokolenia młodych polskich Żydów.

Czy w ogródku działkowym na warszawskiej Chomiczówce można hodować anioły? Na pewno można je tam zobaczyć, pod warunkiem, że ma się jedenaście lat i patrzy się z balkonu na ostatnim piętrze wieżowca. Grzegorz Kasdepke, jeden z najwybitniejszych autorów literatury dziecięcej, tym razem zaskoczył czytelników. Jedenastoletnia Marta, główna bohaterka Poradnika hodowcy aniołów, nie może pogodzić się z sytuacją panującą w domu: jej rodzina mieszka kątem u ciotki, uwaga dorosłych koncentruje się na młodszym bracie. Jakby tego było mało, w workach ze śmieciami niepokojąco często brzęczą butelki…

Świetnie napisana powieść o odkryciu archeologicznym mogącym zagrozić kryzysem całej zachodniej cywilizacji. Dr Jonathan Weber, profesor Harvardu i biblista, wyjeżdża do lzraela, gdzie zamierza prowadzić prace wykopaliskowe. Jednak wstrząsające znalezisko, które zdaje się być marzeniem każdego archeologa, staje się koszmarem mogącym zniszczyć chrześcijaństwo... Odkrycie dotyczy bowiem co trzeciego mieszkańca ziemi, których sens życia może być nagle brutalnie podważony.

Ella Rubinstein prowadzi spokojne, ustabilizowane życie w Northampton. Zajmuje się domem i trójką dzieci, dba o męża. Wiedziona chęcią zmiany, podejmuje pracę jako recenzentka w wydawnictwie. W jej ręce trafia Słodkie bluźnierstwo, książka Aziza Zahary o trzynastowiecznym poecie Rumim i jego towarzyszu Szamsie z Tebrizu.

Kolejna część znanej serii wybitnego amerykańskiego autora. W roku 691 ab urbe condita Rzym pozostaje małym miasteczkiem położonym na wzgórzach Italii; jego ludność, nadal żyjąca plotkami, na równi ze świętami państwowymi, igrzyskami i dekadenckimi ucztami ceni sobie tradycyjne dni targowe. Politycy nieustannie toczą bezpardonową walkę o władzę, lecz żaden z nich nie ma na sercu dobra ludu.

Książka przybliża wiedzę o wzajemnych relacjach między Polakami i Żydami na przestrzeni wieków, nie unikając tematów drażliwych. Na podstawie dokumentów, faktów i przekazów historycznych ukazuje w przystępny i w miarę obiektywny sposób ich dobre i złe strony, po to, aby poszerzyć wiedzę na ten temat i usunąć ze świadomości te bariery, które powodują nieufność i nieporozumienia.

August II z saskiej dynastii Wettinów, zwany przez potomnych Mocnym, rządził Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez 36 lat, przerwane dwuletnim okresem wymuszonej abdykacji. Wettin cieszył się sławą wojownika obdarzonego brawurą i odwagą, ale nie miał ani zmysłu stratega, ani cech przywódczych. Okazuje się też, że wbrew ogólnemu mniemaniu, wiele wysiłków poświęcił na ratowanie Polski, która już wtedy chyliła się ku upadkowi; niestety, bezskutecznie.

Weź jednego detektywa amatora, dodaj trochę ekscentrycznych mieszkańców Minnesoty, sporą garść mrożącej krew w żyłach niepewności, a otrzymasz przepis na wspaniałą nową serię kryminałów z Hanną Swensen w roli głównej. Akcja rozgrywa się pewnej mroźnej jesieni na wsi w stanie Minnesota. Autorka doskonale oddaje atmosferę panującą na prerii, kiedy co chwilę zamieć przynosi kolejną porcję śniegu. Mimo to, czytając powieść nie czuje się chłodu - wręcz przeciwnie, miłą atmosferę małej miejscowości, gdzie zapach kawy i świeżo upieczonych ciasteczek pomaga przetrwać wyjątkowo długą i zimną porę roku.

Andrzej Kochański, zwany Kochanem, przywódca podwórkowy z Powiśla, jako nastolatek wyjeżdża do Francji, do matki. Po trzech latach - jest rok 1968 - wraca, by odbyć w Polsce służbę wojskową, bo sądzi, że wywiązanie się z tego obywatelskiego obowiązku pozwoli mu w przyszłości bez problemu wyjeżdżać z kraju. Niestety, władze uznają, że wszedł w posiadanie tajemnic wojskowych i co najmniej przez dwa lata nie może złożyć wniosku o wydanie paszportu.

Bohaterka pani najnowszej powieści czyta ambitną literaturę i wydaje się bardzo dorosła, ale kiedy chce się przeciwstawić ojcu i pokazać mu, jak się naprawdę czuje, nie potrafi. Dlaczego?
Marta ma kompleks grzecznej dziewczynki. To chyba dość typowe w naszym świecie. Dziewczynkom zawsze się mówi, że muszą się ładnie zachowywać, być delikatne, grzeczne, łagodne. Nie mówić brzydkich słów. Nie złościć się. Złość piękności szkodzi. Muszą pielęgnować w sobie cnoty dziecka. Kobietom nie pozwala się dorosnąć. Znam kobiety, którym ten przesąd łamie karierę - nie są w stanie zachować się tak twardo jak mężczyźni, bo musiałyby przestać być urocze. Moja bohaterka w końcu przechodzi jednak przemianę i staje się twarda. Poza tym Marta z powodu swojej osobistej historii weszła w rolę skrzywdzonej dziewczynki. Pierwszym etapem dojrzewania będzie więc dla niej pokazanie samej sobie i innym, że też potrafi krzywdzić. Myślę, że takie przemiany i okrutne zabawy są charakterystyczne dla okresu dojrzewania.

Nie jest to przypadkowy dobór cytatu. Umieścił go bowiem sam Joe Abercrombie w swojej ostatniej książce, gdzie otwiera „Dzień Trzeci” bitwy pomiędzy Unią a Północą. Odpowiem na niezadane pytanie: w takim świetnym wydaniu można znieść naprawdę dużo.- Portal Valkiria.

Wspomnienia nas definiują. Wyobraź, więc sobie, że tracisz je za każdym razem, kiedy zapadasz w sen. Zapominasz, jak się nazywasz, kim jesteś. Nie pamiętasz wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznajesz ludzi, których kochasz – wszystko to znika w ciągu jednej nocy. A jedyna osoba, której ufasz być może mówi ci jedynie połowę prawdy…

Dodatek do fenomenalnej serii „Kroniki Wardstone” brytyjskiego pisarza, Josepha Delaneya. Pomyślany jako kompendium wiedzy mistrza Gregory’ego, bestiariusz zawiera nie tylko opisy istot mroku występujących na kartach cyklu, ale również lekcje i porady dla nowego adepta trudnej sztuki walki ze złem.

Zmuszeni do ucieczki z ogarniętego wojną Hrabstwa, Stracharz, Tom i Alice płyną do Irlandii. Gdy jednak lądują wreszcie na suchym lądzie, okazuje się, że Zielona Wyspa nie jest przyjaznym im miejscem. Grupa ogarniętych pragnieniem zdobycia potęgi złych magów chce za wszelką cenę pozbyć się niewygodnych gości. W trakcie ryzykownej misji przeciwko czarnoksiężnikom Tom odnajduje niezwykły artefakt – Ostrze Przeznaczenia, łaknący krwi miecz ciemności, broń zdolną pokonać Złego.

Nie trzeba szukać okazji, żeby spędzić kilka intymnych chwil z ukochaną osobą. Randki przybierają różne formy, ale każda z nich powinna być wyjątkowa. Dlatego z okazji premiery magicznej książki „101 pomysłów na randkę” zapraszamy was do udziału w konkursie i konkursowym zadaniu. Autorzy najlepszych odpowiedzi dostaną od nas właśnie książkę Krzysztofa Króla.

„Nigdziebądź” to niepokojąca powieść o przeznaczeniu. Richard Mayhew, główny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas - pracuje w firmie, ma przyjaciół, a także piękną narzeczoną Jessikę, z którą planuje wspólną przyszłość. Jednak pewnego dnia bohater, na skutek splotu przypadków, zmuszony jest do wędrówki przez Londyn Pod - zwiedza widmowe podziemia i kompletnie różne w nocy miejsca niby znane (Muzeum Brytyjskie, Harrods).

Już wkrótce nakładem Jaguara ukaże się książka „Piosenki dla Pauli”, jedna z najpopularniejszych obecnie pozycji dla młodzieży w Hiszpanii. Ukrywający się pod pseudonimem Blue Jeans autor zaczynał przygodę z debiutancką powieścią od publikowania kolejnych rozdziałów w internecie. Historia nastoletniej Pauli uwikłanej w rozmaite relacje z przyjaciółkami, rodziną i dwoma starszymi od niej o kilka lat mężczyznami tak spodobała się czytelnikom, że ci wymusili wydanie powieści w formie książkowej. W Hiszpanii „Piosenki dla Pauli” odniosły ogromny sukces i doczekały się kolejnych wydań.

Ufają sobie bezgranicznie, wspierają się w trudnych chwilach, ale nie są pewni, czy łączy ich jedynie przyjaźń, czy może coś więcej… Od dziś w księgarniach nowa powieść Robyn Carr pt. „Ulotne chwile szczęścia”. Paul od lat jest zakochany w Vanessie, dotąd jednak skrywał to uczucie, ponieważ Vanessa poślubiła Matta, jego najlepszego przyjaciela. Gdy Matt ginie, Paul i Vanessa wspierają się wzajemnie. Paul nie musi już udawać obojętności, ale jest zbyt skryty, by szczerze porozmawiać o uczuciach. Dręczy go myśl, że Vanessa szuka w nim jedynie pociechy i jest dla niej tylko przyjacielem i powiernikiem…

Główną bohaterką „Trylogii Magistrów” jest Kamala, młoda kobieta walcząca o swoje prawa w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Obraz tego świata nawiązuje jakoś do twoich przekonań?

W tym świecie magia wymaga największej ofiary. Są nią ludzkie dusze. Magowie skrywają mroczny sekret. Czerpią moc z dusz ludzi, wykradając im życiową energię. Do tajemnicy dopuszczani są tylko mężczyźni, kobiety mogą być jedynie czarownicami – korzystając z ognia własnej duszy, każde użycie magii okupują skróceniem życia. Odwieczny porządek zachwieje Kamala, młoda kobieta, która poznała sekret magów i jako pierwsza chce zostać Magistrem. Ci jednak woleliby ujrzeć ją martwą, niż przyjąć w swoje szeregi.