
Hasło Rockefeller zna każdy. Bez najmniejszego wyjątku. Ale nie wszyscy wiedzą, co kryje się za samą historią. Tym bardziej więc warto jest ją poznać z dobrego źródła, czytając fascynującą powieść o człowieku, który oszukał wszystkich.

Niecały miesiąc pozostał do światowej premiery książki „John Lennon. Listy” (wyd. Prószyński i S-ka), zawierającej niepublikowaną dotąd korespondencję legendarnego muzyka. W Internecie pojawiło się pierwsze, krótkie nagranie promujące to wydawnictwo: http://www.youtube.com/watch?v=NvodSRT8Ves

Inwazja armii niemieckiej na Związek Radziecki podczas II wojny światowej to największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii. Gigantyczna liczba żołnierzy, tysiące czołgów i samolotów prowadziły zmagania na niezmierzonych obszarach. Zachowało się niewiele relacji z przebiegu tych walk: tylko bardzo nieliczni ich uczestnicy próbowali zapisywać w formie narracyjnej swoje przeżycia.

Dane wywiadowcze decydują o wyniku działań wojennych. Wiedza o tym, co i jak wróg zamierza zrobić, jest najcenniejszym towarem dla przywódców politycznych i wojskowych podczas wojny. Zadaniem służb wywiadowczych jest zdobycie tych informacji wszelkimi środkami – w sposób uczciwy lub nie. Rolą szpiegów z kolei jest odkrycie rozmieszczenia sił wroga, jego zamiarów oraz mocnych i słabych stron, aby na tej podstawie ich własne wojska mogły zająć najkorzystniejsze pozycje.

Dziś kolejna część porywającej opowieści o dwóch siostrach i przeszłości, która przypomina o sobie na każdym kroku… Już trzeci tydzień publikujemy fragmenty powieści Katherine Webb Dziedzictwo, pełnej tajemnic historii rodzinnej. Tymczasem 19 września, w dniu ogólnopolskiej premiery książki, w Polsce będziemy gościć samą autorkę!

Mull, lepiej znany jako autor popularnego cyklu Fablehaven, przedstawia nową przygodę fantasy, w której Jason i Rachel, dwójka amerykańskich dzieciaków, zostaje – osobno – wciągnięta do alternatywnego świata zwanego Lyrian. Chcą wrócić do domu, ale nie wiedzą jak to zrobić. Trzynastoletni Jason podejmuje się misji zdobycia magicznego słowa, potrzebnego do obalenia Maldora, złego cesarza Lyrianu, a pomaga mu w tym Rachel, Ślepy Król i inni sojusznicy.

9 czerwca 1865 roku Charles Dickens – najsłynniejszy i najpopularniejszy powieściopisarz na świecie, będący u szczytu sławy i zdolności twórczych – jadąc pociągiem do Londynu w towarzystwie swojej potajemnej kochanki, przeżył katastrofę kolejową, która na zawsze zmieniła jego życie. Czy po tym wypadku zaczął prowadzić mroczne podwójne życie? Czy conocne eskapady do najohydniejszych londyńskich slumsów i nasilająca się obsesja na punkcie ukrytego przed światem podziemnego Londynu, trupów, grobowców, morderstw, palarni opium i rozpuszczania zwłok w dołach z wapnem były tylko przejawem zwykłej pisarskiej ciekawości, czy jednak czymś znacznie bardziej przerażającym?

Harry Dresden w swej karierze mierzył się już z wyjątkowo przerażającymi wrogami: gigantycznymi skorpionami, niewyżytymi seksualnie wampirami, psychotycznymi wilkołakami... Tak bywa, kiedy człowiek jest jedynym profesjonalnym magiem w książce telefonicznej Chicago. Jednakże przez wszystkie te lata praktyki detektywa nigdy nie spotkał się z czymś takim: świat duchów wpadł w obłęd. W całym mieście duchy sprawiają kłopoty - i to nie duchy z rodzaju tych, które tylko trzaskają drzwiami albo krzyczą: „Buuu!”.

Ach czego w tej książce nie ma. Pościgi, bójki, pojedynki, zamachy czy spiski! Nie wszystko wciąga w równym stopniu, chociaż przyznać muszę, że raczej większość. Czyta się to sprawnie, bez wypieków, ale w większości z zainteresowaniem.

Lubię książki historyczne, tym bardziej jeśli są mądre, wciągające i dobrze napisane. Kolejny raz ponawiam apel, żeby takie powieści czytać na lekcjach historii. Zostawałyby znacznie lepiej w pamięci, niż kute na przysłowiową blachę daty.

Każdy z nas lubi kawę. Nawet jeśli nie pija tej codziennej, porannej, nie pogardzi kawowymi drinkami, ciastkami czy ciasteczkami. Mniam, palce lizać i marzyć co by tutaj zjeść. Trudno jest też opanować głód czytając tę książkę, bo – jak mało która – pełna jest przysmaków dla każdego.

Co czujemy, gdy czytamy powieść? Czego poszukujemy w gąszczu słów i zdań? Dokąd podąża nasz umysł podczas lektury? I najważniejsze: jakim typem czytelnika jesteśmy – naiwnym czy sentymentalnym? Książka dla każdego, komu nieobca jest przyjemność płynąca z lektury.

Kloszard w Ameryce, skandalizujący pisarz, kontrowersyjny polityk, niedoszły prezydent Rosji, celebryta… Limonow poznał niewygodę slumsów w Charkowie, bezdomność w Nowym Jorku, a potem luksus apartamentów na Manhattanie, smak sławy w Paryżu, chłód więziennej celi w Saratowie, blask fotoreporterskich fleszy na ulicach Moskwy...

Wielka saga rodziny wielkiej dziennikarki. Sto lat historii jej rodu – dzieje miłości, zdrady, namiętności, narodzin i śmierci. Burzliwe losy przodków Oriany, rozgrywające się we Włoszech, w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Polsce i Rosji, są ukazane na tle równie burzliwej historii Włoch. Imponujący tom – prawie 850 stron, w tym reprodukcje stron maszynopisu oraz odręcznych notatek autorki.

Południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Lata II wojny światowej. Billy Parham, nastoletni kowboj, trzykrotnie przeprawia się do Meksyku. Za każdym razem cel jest inny: polowanie na wilczycę, pościg za koniokradami, poszukiwanie zaginionego brata. Przeprawa to jednak nie tylko przekroczenie granicy między dwoma krajami. To także wędrówka w głąb siebie, wkroczenie w dorosłość, przekroczenie granicy życia i śmierci.

Ikona stylu i najseksowniejszy mężczyzna na świecie. Jedyny w swoim rodzaju ekscentryk i buntownik. Ciepły, czarujący, szalony i niepoważny. Największy aktor swojej generacji. Johnny Depp, człowiek o wielu twarzach. Oryginalny Edward Nożycoręki, zawadiacki kapitan Jack Sparrow, demoniczny golibroda Sweeney Todd czy też Szalony Kapelusznik z Alicji w Krainie Czarów.

Tosia Pogorzelska jest pełną werwy i energii miłośniczką egzotycznych mieszanek herbat, wyśmienitą kucharką i posiadaczką wyostrzonego zmysłu obserwacji. Obdarzona została ponadto ogromną mądrością życiową, dowcipem oraz… ciętym językiem. Jest osobą niezwykle ciepłą – tak ciepłą, jak najnowsza książka Magdaleny Zimny-Louis. Tytułowa Pola to natomiast postać rodem z przedwojennych powieści – ciotka, która wpłynęła na losy Tosi i jej rodziny, i za którą wszyscy tęsknią, poszukując własnej recepty na szczęście...

Dennisa Lehane’y nie trzeba już chwalić. Nie trzeba go też specjalnie rekomendować. Bo chyba nie ma już nikogo kto czyta książki i nie wie, że to pierwszorzędny autor kryminałów, a każda jego powieść jest przygodą dla czytelnika. To zaszczyt móc je czytać.

Hurra! Ostatnia książka z cyklu o ludziach i Nadduszy. Ostatni tom rozważania o wolnej woli, posłuszeństwie wobec Istoty Wyższej, skłonności ludzkości do autodestrukcji, harmonii między istotami inteligentnymi! Koniec! I na szczęście da się to czytać bez większej przykrości.

Późnym latem 1913 roku młody arystokrata i poeta Cecil Valance przyjeżdża do posiadłości Dwa Akry zaproszony przez matkę swojego bliskiego przyjaciela z Cambridge, George’a Sawle’a. Spędzony z rodziną Sawle’ów weekend obfitował w znaczące wydarzenia; najbardziej zapamiętała go szesnastoletnia siostra George’a, Dafne, dla której Cecil napisał wiersz. Nieoczekiwanie wiersz ten okaże się symbolicznym opisem Anglii, która wraz z wybuchem I wojny światowej ma się nieodwracalnie zmienić.