Nowości czytelnicze

Zapomnijcie o hygge – pora zdmuchnąć świeczki i wyjść ze strefy komfortu! Kanadyjska dziennikarka Katja Pantzar tak właśnie zrobiła, przenosząc się do odległego, nordyckiego kraju: Finlandii. Styl życia, który tam poznała odmienił jej ciało i umysł. W tym ciekawym i praktycznym przewodniku pokazuje czytelnikom, jak włączyć do swojego życia „zachowujące prostotę i sensowność” codzienne praktyki, dzięki którym Finowie rok po roku czują się jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie.
Żyjemy w epoce uzależnień. Obsesyjnie sprawdzamy, czy pojawiła się nowa wiadomość w naszej skrzynce mailowej, nowy wpis na Facebooku albo polubienie na Instagramie. Godzinami oglądamy kolejne odcinki seriali i filmiki na YouTube’ie. Ale przede wszystkim, średnio przez trzy godziny każdego dnia wpatrujemy się w ekrany naszych smartfonów. Prawie połowa z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, a dzieci wychowane w świetle ekranów mają kłopoty z budowaniem więzi z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
Ta książka udowadnia, że w dążeniu do długowieczności, dobrego zdrowia czy pięknego ciała ludzka wyobraźnia i determinacja nie znają granic. Kąpiele w radioaktywnych źródłach termalnych, strychnina podawana sportowcom jako stymulant albo upuszczanie krwi w celu powstrzymania krwotoków… To dopiero początek długiej listy absurdalnych kuracji, które często bywały dla pacjentów szkodliwe, a nawet tragiczne w skutkach.
Czy 10 tygodni wystarczy, by przekonać się, że Rosja to nie kraj, a stan umysłu? Stephan Orth udowadnia, że Rosjanie to nie tylko miłośnicy wódki, broni palnej i polityki Putina. Są wśród nich także serdeczni melomani, zadeklarowani hippisi i pedantyczni intelektualiści. Każdy ze spotkanych bohaterów stanowi małą, osobistą część obrazu tego ogromnego państwa, które odzyskuje status mocarstwa światowego, ale wciąż nie do końca wie, czego pragnie dla samego siebie.
Przejmujący reportaż historyczny o Victorze Capesiusie, uprzejmym przedstawicielu farmaceutycznym, który po wcieleniu do SS z czasem stał się głównym aptekarzem w Auschwitz. Opowieść o człowieku, który z obojętnością przeprowadzał selekcje nowo przybyłych więźniów, odmawiał wydawania chorym potrzebnych im leków i rozdzielał cyklon B używany w komorach gazowych – gromadząc przy tym fortunę ze zrabowanych kosztowności i wyrwanych złotych zębów. Po wojnie konsekwentnie wypierał się swoich zbrodni, próbował manipulować świadkami w czasie procesów i śmiał się w twarz ofiarom. W więzieniu spędził jedynie niewielką część zasądzonego wyroku i dożył spokojnej starości otoczony szacunkiem sąsiadów…
Gdy dziennikarz Jake Adelstein naraził się prominentnemu członkowi yakuzy, ochrony mógł szukać tylko u człowieka z półświatka. Z pomocą przyszedł mu Makoto Saigo, były boss w mafijnej rodzinie Inagawa-kai. Postawił tylko jeden warunek – dziennikarz spisze jego biografię.
„Zdarzyło mi się mieszkać w domu, w którym straszy” – tymi słowami autor rozpoczyna książkę o japońskich duchach yūrei. Przejmujące dreszczem czerwone ślady dziecięcych rączek i stóp na suficie miesiącami wyprowadzały z równowagi jego i jego żonę, a tajemnicze, prowadzące donikąd drzwi, których gospodarz zakazał im otwierać, napawały ich lękiem. Dla japońskich znajomych sytuacja była oczywista. Rozglądali się chwilę, po czym z przekonaniem mówili: Aaaa... yūrei ga deteru („Tutaj jest yūrei”).
Powieści kryminalne od kilku lat przeżywają renesans. Duża w tym zasługa autorów ze Skandynawii, takich jak Jo Nesbø, Stieg Larsson czy Camilla Läckberg, których powieści szybko stały się bestsellerami. Na fali tej mody, popularność zaczęły zdobywać także książki detektywistyczne dla młodzieży, a w tym roku do Polski dotarły kryminały dla przedszkolaków!
Edukacja artystyczna sprowadza się do nauczania o sztuce, malarstwie i rzeźbie w sposób wyjątkowo patetyczny. Mimo że jest jednym z narzędzi poznawania świata i piękna, często staje się źródłem wiedzy postrzeganej jako trudna do zrozumienia. Książka Krótka historia sztuki Susie Hodge to pierwsze kompendium, które w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.
Choć ukrywa się pod pseudonimem, Paulina Świst błyskawicznie została najbliższą przyjaciółką tysięcy czytelników i wszystko wskazuje na to, że zostanie nią na długo. Do tej pory jej książki sprzedały się w ponad ćwierć miliona egzemplarzy. „Podejrzany” – jej autorski kryminał erotyczny, zanurzony w przestępczym półświatku Śląska – trafi do księgarń już 6 czerwca.
Dla jednych noc to pora snu, a dla innych niepowtarzalny czas na szczere rozmowy i zwierzenia. Danuta wie o tym najlepiej. Po północy prowadzi autorską audycję radiową „Nocne largo”. Zawsze z niecierpliwością czeka na rozmowy z słuchaczami, bo wtedy może podarować im coś ważnego – uwagę i słowo. Premiera poruszającej książki Wandy Majer-Pietraszak „Pejzaż nocnych rozmów” już 6 czerwca.
Angelica Senes jest wędrowną pszczelarką. Zna się na pszczołach jak mało kto. Odwiedza hodowle i pomaga usprawnić pracę uli. Powieść „Strażniczka miodu i pszczół” przenosi czytelnika na zaciszną i urokliwą śródziemnomorską prowincję, gdzie czeka stary kamienny dom i tradycyjna pasieka wypełniona po brzegi pachnącym i pysznym miodem. Premiera książki Cristiny Caboni już 6 czerwca.
Wiosna roku 1939. Nad ziemią lubuską wisi widmo II wojny światowej. Kiedy w niemieckiej Zielonej Górze dochodzi do zagadkowego mordu, agentka polskiego wywiadu staje przed karkołomnym zadaniem dokończenia swojej misji. Dekonspiracja będzie równoznaczna z wyrokiem śmierci dla niej i jej dwóch ukochanych mężczyzn. Trzymający w napięciu kryminał „Wzgórze Piastów” Krzysztofa Koziołka w księgarniach już od 13 czerwca.
Fascynująca podróż po naukowej wiedzy o współpracy i rywalizacji. Odkryj, dlaczego porównujemy się ze znajomymi z Facebooka, dlaczego wiele różnic między płciami tak naprawdę wynika z różnic pod względem władzy”. Adam Grant, autor bestsellera New York Timesa
Osoby wybierające książki w wersji elektronicznej czytają trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 % rynku książki w Polsce, wartość tego segmentu rośnie o 50% rocznie, a według niektórych szacunków, jego wartość w naszym kraju sięga 85 mln zł.
Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2017 i niekwestionowany mistrz neomilicyjnych kryminałów powraca z kolejną częścią kultowej opowieści o poznańskich milicjantach. Premiera książki Ryszarda Ćwirleja „Masz to jak w banku” już 23 maja.
Miliony czytelników na całym świecie identyfikowały się z postaciami bestsellerowej powieści „Trzy metry nad niebem”, a ekranizacja książki włoskiego pisarza biła rekordy popularności wśród młodzieży. To za sprawą głównych bohaterów zakochane pary z całego świata zaczęły zawieszać na mostach kłódki – symbol wiecznej miłości. Babi, Step i Gin wracają w najnowszej powieści Federica Moccii, by opowiedzieć, jak zakończy się ich historia. Dorośli, zmienili się, pozornie ustatkowali, ale wciąż popełniają błędy. Premiera długo wyczekiwanej powieści „Trzy razy ty” już 23 maja
Zabawna i wyluzowana niczym Bridget Jones. Wyzwolona i samodzielna jak Carrie Bradshaw. Zoey Westwood jest trzydziestolatką z zamożnej amerykańskiej rodziny. Uwielbia gotować a jej włosy są wiecznie w nieładzie i coś sprawia, że wciąż jest samotna. Premiera pełnej humoru książki „Do raju idą tylko grzeczne dziewczynki, a niegrzeczne tam gdzie chcą” już 30 maja.
Jesienią 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność. Jednak polska rzeczywistość nie odmieniła się z dnia na dzień, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przed naszymi rodakami stanęła cała seria poważnych wyzwań: scalenie pozostawionych w spuściźnie po trzech zaborach różnych systemów prawnych, ekonomicznych, a nawet komunikacyjnych, sprostanie odmiennym dla każdej dzielnicy problemom społecznym, odbudowanie straszliwych wojennych zniszczeń, przezwyciężenie poważnej zapaści gospodarczej, czy opanowanie pandemii grypy. W dwudziestu dziewięciu esejach, które składają się na publikację „Polska 1918”, jej autor – Paweł Skibiński przybliża najważniejsze zagadnienia pierwszych miesięcy niepodległości. Kreśli portrety polskich polityków tej doby, ludzi z pierwszych stron gazet, ale też zwykłych Polaków. Premiera książki już 6 czerwca.
„Inteligencja nie ma płci, a kosmos może zachwycać w każdym wieku” - tę inspirującą tezę przed czytelnikami stawia Libby Jackson. „Kosmiczne dziewczyny” to fascynujące opowieści, które udowadniają, że nie ma tradycyjnego podziału na marzenia chłopców i dziewczynek. Premiera 23 maja.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności