Nowości czytelnicze

„Wytrącony z równowagi” – tak brzmi tytuł najnowszej książki Jeremy’ego Clarksona, która nakładem wydawnictwa Insignis trafiła niedawno na półki polskich księgarń. To zbiór aż 83 napisanych z pasją i okraszonych ostrym humorem felietonów najbardziej rozpoznawalnego dziennikarza motoryzacyjnego, który swoim niepodrabialnym stylem, charyzmatyczną osobowością i nieprzywiązywaniem najmniejszej wagi do poprawności politycznej podbił serca widzów i czytelników na całym świecie.
Znasz ten stan, kiedy życie wywraca się do góry nogami i nic już nie będzie takie samo? Właśnie tak dzieje się w życiu głównej bohaterki "Normalnie po babsku", kiedy dostaje telefon "Pani mąż miał wypadek..." Od tej pory jej życie nabiera niespokojnego tempa, a skromna pani domu musi zmienić się w waleczną tygrysicę.
Już od tygodnia w księgarniach w całej Polsce dostępny jest międzynarodowy bestseller „Bóg nigdy nie mruga” Reginy Brett, laureatki wielu nagród, dwukrotnie nominowanej do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Tymczasem na blogu bognigdyniemruga.pl, poświęconym tej niezwykłej książce, trwa konkurs, w którym do wygrania jest między innymi wielofunkcyjny tablet Dante.
W listopadzie Prószyński i S-ka inauguruje dwie nowe serie literatury kryminalnej. „Rzeźbiarz” Gregory’ego Funaro to pierwszy tom „Zabójczej serii”, poświęconej seryjnym mordercom. „Tutto Bene” autorstwa Manuli Kalickiej i Zbigniewa Zawadzkiego rozpocznie natomiast cykl kryminałów obyczajowych, przy lekturze których czytelnik umrze… ze śmiechu!
Drugi tom bestsellerowych „Piosenek dla Pauli”, pełna intryg, miłości i rozterek współczesna opowieść o dorastaniu, miłości i pierwszych trudnych wyborach. Koniec szkoły, wakacje. Ostatnie trzy miesiące nie były łatwe dla Pauli i jej przyjaciółek. Ale wyjazd do Francji otworzył nowe perspektywy, pozostawił po sobie sprzeczne odczucia i wewnętrzny niepokój. Gorące lato sprzyja zakochanym, a zakochani często popełniają mniejsze lub większe pomyłki. Czy Paula zwiąże się z Alanem, Francuzem, który wyraźnie coś do niej czuje? Czy Miriam i Diana odnajdą miłość, o której marzą? A może prawdziwe szczęście jest tuż, tuż, tylko trudno je dostrzec?
Książki Jeremego Clarksona to przygoda, przepełniona wybuchami śmiechu. Mało kto ma taki styl jak on. Dlatego z okazji premiery jego najnowszej książki, wraz z wydawnictwem Insignis zapraszamy was do udziału w konkursie. Nagrodą będzie właśnie książka „Wytrącony z równowagi”. Dostaną ją autorzy co 12 poprawnej odpowiedzi.
Jeremy Clarkson jest niekwestionowaną, największą obecnie gwiazdą stacji BBC. Zarabia ciężkie pieniądze, które stacja chętnie mu wypłaca. Jego program jest jednym z najbardziej popularnych na świecie, a fanów (i reklamodawców) można przełożyć na miliony. Clarkson ma doskonałą umiejętność opowiadania, na dodatek jest cudownie humorystyczny, niepoprawnie cyniczny. Nie wygląda też jak typowa gwiazda, co bardzo pomaga – po prostu łatwiej jest się z nim utożsamić.
Bądź boska to poradnik, który powstał po to, byś mogła pokochać ubrania, czuć się w nich świetnie, doskonale wyglądać i podkreślać codzienność tym, co masz na sobie. Oparty na autorskim systemie polskich sylwetek udowadnia, że styl to kwestia proporcji a nie rozmiaru. Nauczysz się, jak mądrze kupować i zarządzać swoją szafą według zasad piramidy prawidłowego ubierania się. Znajdziesz też wskazówki, jak wyglądać dobrze w jesieni życia i jak skomponować szafę przyszłej mamy. Autorka zdradza tajniki specjalistek od zakupów po to, by każda kobieta, w każdym wieku wyglądała i czuła się jak gwiazda swojego życia.
Po bestsellerowej Chacie, której z początku sensacyjna fabuła jest pretekstem do ukazania prawa każdego człowieka do przebaczenia i pogodzenia ze stratą najbliższych, William Paul Young powraca z nową, ekscytującą powieścią „Rozdroża”. Anthony Spencer jest egoistycznym człowiekiem interesów. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM.
Książka ta jest nie tylko próbą opisu miłosnych relacji znanych par w historii. Jest ambitniejsza, chce ukazać relację uczuć w powiązaniu z działaniami czy ideami politycznymi, religijnymi i pospolitą żądzą. Bez wątpienia ten melanż uczuć i polityki wpływał w znacznym stopniu na bieg dziejów, podobnie jak zachodzące procesy.
Jako dziecko wędrował z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki. Zafascynowany Witkacym eksperymentował z narkotykami. Kto by pomyślał, że tak przebiegała życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy? W biografii, którą napisał Marek Żebrowski, nie ma redaktora paryskiej „Kultury", ale za to jest pół wieku nieznanej, bardzo prywatnej sfery życia człowieka, który dla wszystkich stał się sławnym autorytetem i obrońcą wolności słowa.
Agata Kołakowska wyspecjalizowała się już chyba w książkach o związkach międzyludzkich, małżeństwach, przyjaźniach. To niezłe, wciągające książki, nawet jeśli czasami trudno jest jej uniknąć pewnych schematów. Tak jest i tutaj, chociaż przyznać trzeba, że książka wciąga.
Osobiście nie lubię określenia „disnejowskie love story”, chociaż nie jest ono zastosowane bez powodu. Jest tutaj sporo nadmiernie kwiecistego języka, trochę nieznośnych metafor i dialogów. Nie zabraknie tego słynnego seksu, którym tak ekscytowały się czytelniczki w części pierwszej. Strasznie to wszystko napuszone, ale przyznaje wszem i wobec: nie mogłam się od tej książki oderwać. I chociażby dlatego nie będę się tym razem z niej nabijać. Ma swój magnetyzm. I jest wyłącznie, ale to wyłącznie dla kobiet.
Co mają ze sobą wspólnego „biały szkwał”, bankowe opcje i producent mebli z Bielska Białej? Anomalia pogodowa zaskoczyła żeglarzy na mazurskich jeziorach i pochłonęła wiele istnień. Śmierć dobrze sytuowanego pracownika banku, Włodzimierza Rawy zdaje się jednak nie być przypadkiem... Sprawę, z początku potajemnie, potem oficjalnie, prowadzi smakosz win, miłośnik koszul w krzykliwych kolorach i muzyki zespołu Rammstein – komisarz Ireneusz Nawrocki.
Wiiliam Paul Young , autor bestsellerowej Chaty powraca z Rozdrożami, inną prowokującą opowieścią o uzdrowieniu duszy, nadziei ,egoizmie i zaufaniu. Wydana w USA 13 listopada 2012 roku w ponad milionowym pierwszym nakładzie ma szansę na osiągnięcie statusu bestsellera swojej poprzedniczki. Chata zaczynała się jak powieść sensacyjna, przechodziła w fantazję aby na koniec uwrażliwić nas na obecność Boga i przynieść katharsis. W Rozdrożach Young ponownie stawia nas przed kontrowersyjnym opisem Trójcy Świętej lecz zarazem podnosi ważne pytania o kondycję duszy ludzkiej i istotę człowieczeństwa.
Trudno jest dzisiaj dać się zaskoczyć fantastyką. A tutaj proszę – mamy coś świeżego, nowego i zupełnie nieprzesadzonego. Czyta się to doskonale, chociaż krwawych i realistycznych szczegółów nie brakuje.
Cmentarze w Polsce wciąż nie są dostatecznie doceniane jako cel spacerów. A szkoda, bo to niejednokrotnie miejsca piękne, ciche, pełne historii; zupełnie inne od szturmowanych na co dzień celów wycieczek. Jeśli ten album przekona chociaż jedną osobę do dania im szansy, będzie to sukces. Ale i sama książka jest przeżyciem. Przepięknie wydana, zaczarowuje.
Boże dzięki Ci, że się odnaleźliśmy w gąszczu szukających miłości. Dziękuję za miłość, dzięki której nawet kosztowna lura smakuje jak prawdziwy włoski przysmak. Główna bohaterka jest szczęśliwą mężatką, ma dwie oddane przyjaciółki, a jej jedynym problemem jest brak pracy. Pewnego dnia w jej mieszkaniu pojawia się Michał – kolega męża boleśnie zraniony przez dziewczynę, który ma u nich gościć tylko przez dwa tygodnie.
„W mieście jej dzieciństwa, z którego wyjechała do stolicy, pozostali nie tylko rodzice, ale i szkolne koleżanki. Teraz Anna wraca do Bujan, aby po doznanych traumatycznych przejściach odnaleźć tam spokój. Dom nadal oplata bluszcz i w zasadzie niewiele się tu zmieniło. Jest lato, trwają wakacje, idealny czas na remanent duszy. Wynik przemyśleń głównej bohaterki zaskakuje. Autorka, wielokrotnie z dumą podkreślająca, że jest Podlasianką, maluje obraz prowincji o wielu tonach. Jak w życiu, dobro sąsiaduje tu ze złem, a szlachetność z nikczemnością. Przejeżdżając tędy, zatrzymajcie się w Bujanach, gdzie właśnie trwa święto piwonii... Posmakujcie lata na polskiej prowincji”.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowego cyklu „Cukiernia pod Amorem”
Pół wieku temu, gdy zaczynałem zbierać skrzydlate słowa, liczba znanych cytatów (…) była znacznie mniejsza. Wciąż nowe cytaty wyrastają z nowych książek i wypowiedzi uczonych, publicystów i polityków, i trzeba te cytaty uwzględnić. Toteż zbieranie skrzydlatych słów to praca nigdy się nie kończąca.
Henryk Markiewicz,
Mój życiorys polonistyczny z historią w tle
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności