Nowości czytelnicze

Po sukcesie albumu „Przedwojenna żydowska Warszawa” Jarosław Zieliński przygotował kolejną propozycję dla miłośników przedwojennej stolicy. Album „Przedwojenne warszawskie Śródmieście. Najpiękniejsze fotografie” to wycieczka w przeszłość do dzielnicy, która tworzyła wizerunek całego miasta i zarabiała na miano „Paryż Północy”. Międzywojenne śródmieście to dzielnica próbująca nadrobić stracony czas zaboru rosyjskiego i zrzucić piętno ośrodka administracji gubernialnej. Zamknięcie Warszawy w pierścieniach fortyfikacji spowodowało, że jej centralne obszary zyskały zabudowę nadmiernie intensywną, niejednolitą i zbyt wysoką.
Seria autorskich podręczników akademickich do pedagogiki jest kolejnym dopełnieniem polskiej literatury przedmiotu o nowe IMPULSY i spojrzenie na przedmiot jej naukowych badań, najbardziej palące dla praktyki problemy edukacyjne, opiekuńcze i wychowawcze oraz klasyczne lub/i nieznane jeszcze sposoby podejścia do ich rozwiązywania. W ponowoczesnej dobie naukowa wiedza rozwija się z nieprawdopodobną dynamiką, intensywnością i częstotliwością, toteż coraz trudniej jest adeptom tej profesji odnaleźć się w jej labiryncie.
Już od tygodnia można kupić w Polsce głośną biografię Micka Jaggera pióra Christophera Andersena. Książka ta, której premiera zbiegła się z 50-leciem grupy The Rolling Stones, przedstawia pełną, wielowymiarową sylwetkę frontmana zespołu, czyniąc to bez upiększeń i przemilczeń. Jagger, który jak nikt inny w branży uosabiał hedonistyczne hasło „sex, drugs and rock and roll” i sam mówił o sobie „to jasne, że nie jestem wzorem cnót”, to według Andersena nie tylko genialny muzyk, ale również niezwykle utalentowany człowiek interesu (trasy koncertowe Stonesów biły rekordy przychodów w branży) i mężczyzna o wybujałych potrzebach seksualnych, często bezpardonowo, a nawet bezwolnie realizowanych.
Zbiór felietonów Reginy Brett, autorki dwukrotnie nominowanej do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu, cieszy się coraz większą popularnością. „Bóg nigdy nie mruga” to opowieść kobiety, która dzięki doświadczeniu w swoim życiu wielu punktów zwrotnych, podpowiada, jak radzić sobie z trudniejszymi chwilami. To książka poruszająca, wzruszająca i zabawna.
W grudniu 2012 przypada 90. rocznica powstania ZSRR. Co wydarzyło się tuż przed powstaniem „imperium zła” zdradza brytyjski historyk Robert Service, który dotarł do utajnionych dotąd amerykańskich, angielskich i rosyjskich materiałów. W swojej najnowszej książce „Szpiedzy i komisarze” opisuje nieznaną Rosję z początku XX wieku.
Do najnowszej książki Jodie Picoult jakoś nie było mi spieszno. Poprzednie trochę mnie zmęczyły, nadmiernym dramatyzmem, przerysowaną formą i formatem, niemalże identycznym w każdej kolejnej powieści. I chociaż ten format wieloosobowego narratora wciąż jest taki sam, tym razem historia mnie urzekła. Nie ma tutaj nieznanych większości ludziom dramatów. Jest dramat, ale ludzki. Prawdziwy. Taki, który mógłby się wydarzyć każdemu z nas.
Rozbrajał bomby wszędzie tam, gdzie było naprawdę gorąco: w Afganistanie, Bośni, Kosowie oraz Irlandii Północnej. Ale nawet dla niego Irak to była zupełnie inna historia. Szkolenie przechodzą tylko najlepsi. Ci, którzy się nie mylą. Nigdy. Ci, którzy mają na tyle mocne nerwy, żeby wykonywać najniebezpieczniejszy zawód świata w najniebezpieczniejszym miejscu na Ziemi.
„Idę po ciebie. Nie powstrzymają mnie żywi, ni umarli...” To właśnie ona jest najbardziej przerażającą, najbardziej bezwzględną i niebezpieczną wiedźmą w całym Hrabstwie. Jeśli na ciebie poluje – nie uciekniesz. Jeśli staniesz jej na drodze – zginiesz. Nie zna litości. Jest wiedźmą zabójczynią, a jej imię brzmi: Grimalkin.
Mieszanka science-fiction spod znaku superbohaterów ze zjadliwą satyrą na współczesność. Książka z pogranicza literatury sctricte rozrywkowej z wątkiem romansowym oraz political fiction. John i Nick są studentami na nowojorskim uniwersytecie. John jest zdemoralizowanym synem z upiornie bogatej rodziny oraz gwiazdą drużyny futbolowej. Bystry i oczytany Nick to typowy mózgowiec. Nauka nie sprawie mu problemu, ale, między innymi z racji wychowania, chłopak nie stara się być w centrum uwagi. Wszystko zmienia się w chwili, gdy Nick zakochuje się w posągowej Susan, dziewczynie Johna. Utraciwszy w jednej chwili zdolność myślenia oraz analizy, chłopak postanawia zdobyć zajętą już piękność i naraża się Nickowi. Żaden z nich nie podejrzewa, że ich walka zakończy się interwencją sił z kosmosu.
Faceci z reguły niedowidzą, ale najlepsi kumple bywają kompletnie ślepi! Lori od lat spędza wakacje tak samo. Pracuje w Vader Marina wraz z bratek i trzema chłopakami z okolicy: Cameronem, Seanem i Adamem. Lori to dziewczyna-kumpel, mogłyby jej wyrosnąć piersi o rozmiarze arbuzów, a starzy znajomi i tak nie zwróciliby uwagi. Problem w tym, że Lori podkochuje się w Seanie i doskonale wie, że jeśli nie weźmie sprawy w swoje ręce, ten nigdy w życiu nie zobaczy w niej kobiety.
Empyraen, ogromny statek kosmiczny, jest jedynym światem, jaki zna Waverly. Tutaj się urodziła – w pierwszym pokoleniu tych, których noga nigdy nie postała i nie postanie na zniszczonej wojnami ojczystej planecie. Waverly wie, że jej życie zostało już zaplanowane. Poślubi charyzmatycznego Kierana, typowanego na następcę kapitana Empyraen, i wyda na świat kolejne dzieci, których potomstwo zaludni w przyszłości nową Ziemię. Tak trzeba, to obowiązek tych, którzy wyruszyli w kosmos.
Właśnie zakończyły się prace nad tłumaczeniem tekstu książki Marka Owena Niełatwy dzień. Pierwsza i jedyna relacja komandosa sił specjalnych Navy SEAL, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Autorem polskiego przekładu jest Łukasz Małecki, któremu udało się zachować osobisty charakter wspomnień Owena, jednocześnie wiernie oddając techniczną stronę relacji.
Julia Dobrowolska, bohaterka Żniwiarza, Nocy z czwartku na niedzielę i Topielicy, piękna prywatna detektywka z blizną, powraca w XIII tomie Polskiej Kolekcji Kryminalnej! Niedawno temu w Krakowie. Z grobów na cmentarzu Rakowickim znikają zwłoki. Były kochanek Julii inspektor Aaron Goldenthal rozpoczyna śledztwo. W tym samym czasie do Julii Dobrowolskiej zgłasza się z dziwnym zleceniem biznesmen i mafioso Waldemar Linder. Nie jest pewien, czy jego córka rzeczywiście popełniła samobójstwo. By rozwikłać zagadkę, Julia musi poprosić o pomoc kogoś z własnej, nieznanej czytelnikom poprzednich tomów, przeszłości. Kogoś bardzo złego z mrocznej, przerażającej przeszłości…
22 listopada na polskim rynku ukazała się bestsellerowa powieść Kevina Wilsona - „Rodzina na pokaz” (wyd. Prószyński i S-ka). Powstaje ekranizacja książki, w której jedną z głównych ról zagra Nicole Kidman. Scenariusz do filmu na podstawie powieści „Rodzina na pokaz” napisał David Lindsay-Abaire, z którym Nicole Kidman spotkała się już na planie filmu „Między światami”. Rola w tym dramacie przyniosła aktorce nominację do Oscara. Tym razem Kidman nie tylko wcieli się w jedną z głównych ról, ale będzie też współproducentką obrazu.
W pościgu za trzydziestoma dziewięcioma wskazówkami obowiązuje tylko jedna zasada: NIE UFAJ NIKOMU. Lecz kiedy w poszukiwaniu trzeciej wskazówki czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan trafiają do Japonii, są zdani na pomoc niesłownego wuja Alistaira Oh. Czy będą tak naiwni, by podjąć z nim współpracę? Gra toczy się o najwyższą stawkę, więc Amy i Dan mogą nie mieć wyboru. W rodzinie Cahillów sojusze z krewnymi bywają jednak śmiertelnie niebezpieczne…
Chociaż zupełnie nie wierzę, że taka sytuacja mogłaby mieć miejsce, całą historię śledziłam tak mocno, jakby działa się w moim własnym domu. To doskonale napisana książka, przywiązująca emocjonalnie mocno aż do ostatniej strony.
Moda na program MasterChef przyszła do nas stosunkowo późno, bo świat zdążył już dawno oszaleć na punkcie konkursu kulinarnego dla amatorów. Ale licencje rządzą się swoimi prawami. Na pierwszą edycję programu musieliśmy poczekać, ale na pewno znalazła zagorzałych wielbicieli. Na fali popularności programu poznaliśmy zwyciężczynię, przesympatyczną Basię Ritz, kobietę z kulinarnymi marzeniami, które właśnie się spełniają. Książka to część jej nagrody za zdobycie pierwszego miejsca. Przepięknie wydana, wzbudzi apetyt w każdym chyba czytelniku.
Powieść Olivera Bowdena – Assassin’s Creed: Objawienia – ostatnia cześć trylogii opowiadającej o losach Ezia Auditore da Firenze, podobnie jak wcześniejsze tomy serii, wspięła się już na listy bestsellerów. W Objawieniach Ezio i asasyni po raz kolejny mierzą się z zakonem templariuszy, który – mimo wielu dotkliwych strat – wciąż jest silny, zagrażając swoją potęgą nie tylko Bractwu, ale przede wszystkim uosabianym przez nie humanistycznym ideałom.
Nie bez powodu premiera tej książki zaplanowana została na sezon przedświąteczny. To magiczna opowieść o przeznaczeniu, o losie który jednak można wziąć w swoje ręce i decyzjach, w podejmowaniu których trzeba zaufać swojemu sercu. Na sezon świąteczny książka idealna. Przeczytałam, nie odkładając książki aż do ostatniej strony.
To książka o wielkich wydarzeniach, wielkich zmianach i wielkich stratach. Książka Jacka Inglota jest doskonałym studium historycznym i opowieścią o bardzo trudnych wydarzeniach. Zostawia po sobie ślad, jeszcze długo po tym, jak została przeczytana. Dlatego chcemy się nią z wami podzielić. Wraz z wydawnictwem Erica, zapraszamy do konkursu. Nagrodą dla autora co 9 poprawnej odpowiedzi będzie właśnie powieść „Wypędzony”.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności