
Początek 1943 roku. Na froncie wschodnim wojska hitlerowskie wspiera frankistowska Błękitna Dywizja złożona z hiszpańskich ochotników, którzy widzą w tej walce antykomunistyczną krucjatę. Pewnego dnia na skutej lodem rzece Sławiance zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ofiara ma wyryte nożem słowa: „Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy”, pochodzące z dziecięcej modlitwy. Wszystko wskazuje na to, że morderca ukrywa się w szeregach dywizji. Śledztwo w tej sprawie zostaje powierzone Arturowi Andrade, byłemu inspektorowi policji, zdegradowanemu do stopnia szeregowca za popełnioną w przeszłości zbrodnię.

Nazwy to siódma w kolejności powieść Dona DeLillo, napisana w 1982 roku. Jej bohaterem jest James Axton, Amerykanin zamieszkały w Grecji pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Axton pracuje jako „analityk ryzyka” dla amerykańskiej firmy, która prowadzi rozmaite operacje (biznesowe, wywiadowcze?) w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, gdzie sytuacja polityczna staje się coraz bardziej niepewna – upada reżim szacha Iranu, zbliża się interwencja Związku Radzieckiego w Afganistanie.

To opowieść o przemianie niemieckiego Breslau w polski Wrocław. To odważna książka o ludziach, którzy tracili wszystko co znali, musząc jeszcze raz zaczynać od nowa. Przeżyłam ją strasznie, bo jest mądra, zupełnie nieprzesadzona, bardzo trudna. Robi niesamowite wrażenie i zmusza do myślenia.

Szyszka (oficjalnie: Urszula) miała w życiu zdecydowanie więcej pecha niż szczęścia. Zawsze jednak mogła liczyć na współlokatorów kamienicy przy ulicy Krzywej: przyszywaną babcię Julię, emerytowanego księdza Franciszka, Młodego Franka, Marcela i Sebastiana. Dzięki ich wsparciu Szyszka ukończyła studia graficzne i rozpoczęła nowe życie. Los w końcu się do niej uśmiechnął, zsyłając pod jej drzwi Adama – miłość życia. Wspólna sielanka nie trwa jednak długo. Pewnego dnia mężczyzna niespodziewanie znika, a na progu mieszkania Szyszki pojawia się tajemnicza kobieta. Co łączy ją z Adamem

Kobieta, ostatnia z plemienia kanibali, jest dzika. Christopher Cleek jest dobrze sytuowanym prawnikiem z modelową rodziną, który ją schwytał, uwięził i postanowił ucywilizować. Jego cyniczny sadyzm kontra jej pierwotne instynkty. I jej prosta filozofia: pożywienie wtedy jest wartościowe, gdy ma świadomość bycia pożywieniem. A któż jest bardziej świadomy niż człowiek… Kto zwycięży w tym starciu?

Opowieści naszych dziadków o szalonych wyścigach i rajdach, ekscytujących wyprawach turystycznych, niedzielnych przejażdżkach, o dniu codziennym z samochodem i motocyklem oraz o specyficznej atmosferze, panującej wśród ówczesnych miłośników pojazdów dwu- i czterokołowych można odnaleźć na prezentowanych tu archiwalnych fotografiach. To zatrzymane w kadrze piękne i ulotne chwile, pełne pasji, radości, ryzyka i brawury.

Ekspansywnie rozwijające się śródmieście Warszawy ostatecznie okrzepło na przełomie XIX i XX w. jako niezwykle wydłużony obszar, ograniczony Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskich po stronie wschodniej oraz wielokilometrowym ciągiem równoległej ul. Marszałkowskiej po stronie zachodniej.

Lubicie książki historyczne? Lubicie czytać o wojnie? To może dla was będzie konkurs dotyczący książki „Achtung Panzer. Uwaga czołgi”. Zapraszamy was na niego wraz z wydawnictwem Erica. Autorzy co 10 poprawnej odpowiedzi dostaną książkę „Achtung Panzer. Uwaga czołgi”

To jedna z najważniejszych pozycji historycznych. Heinz Guderian napisał tę książkę jako rozkaz, opisując teorię wojny pancernej. Oprócz teorii, Guderian zawarł w tek książce także własne przemyślenia i refleksje. To właśnie dlatego jego książka jest więcej niż tylko wartościowym źródłem historycznym.

Lubicie historię? Być może przekona was do niej książka Radosława Sikory. Chcielibyśmy się podzielić z wami historią i książką piękną, ciekawą. Dlatego, wraz z wydawnictwem Erica, zapraszamy was do udziału w konkursie. Autorzy co 11 poprawnej odpowiedzi dostaną książkę „Husaria pod Wiedniem”.

Po pięciu latach, fani sagi książek Cassandry Clare „Mortal Instruments” doczekali się zwiastuna i oficjalnej daty premiery, ekranizacji pierwszej części cyklu - Miasta kości. Amerykanka, urodzona w Teheranie, Cassandra Clare napisała trylogię o przygodach piętnastolatki, Clary Fray, w świecie wampirów, która z wampirem Simonem i aniołem Jacem walczy z demonami pod ulicami Nowego Jorku. Trylogia „Dary Anioła” stała się najpopularniejszą serią gatunku literackiego tzw. paranormal romance obok serii Stephenie Meyer i bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych.

Z książkami historycznymi bywa tak, że dobrze się je czyta, jeśli interesujemy się tym co opisują. Mało jest takich, które porywają czytelników na co dzień niezbyt kochających historię. Z tą powieścią może być różnie. To dobre źródło historyczne, chociaż jako powieść może się nie sprawdzić.

Kolejny kryminał i wielka przyjemność, że możemy się nim z wami podzielić. Wraz z wydawnictwem REA zapraszamy was do udziału w konkursie, gdzie nagrodą będzie powieść „Jedyna prawda”. Dostaną ją autorzy co 9 poprawnej odpowiedzi na konkursowe pytanie.

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się książka pt. Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean. To opowieść o Transatlantyckiej Wyprawie Kajakowej Aleksandra Doby, niezłomnego podróżnika, który jako pierwszy człowiek na świecie, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Senegalu do Brazylii) wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. W książce opisuje swoje zmagania z naturą, techniką, a także własną wytrzymałością i silną wolą.

Kolejny skandynawski kryminał wychodzący na fali popularności Stiega Larssona. Mam wrażenie, że to trochę bardziej thriller grozy niż kryminał, bo historia jest dziwaczna i świetnie sprawdziłaby się jako mocny film grozy. Może nawet horror. Ale kryminałowi chyba jednak powiem „nie”.

Z przyjemnością informujemy, że bestsellerowa powieść Marcina Bruczkowskiego jeszcze w listopadzie 2012 roku powróci do księgarń nakładem Wydawnictwa ZNAK. Przedstawiamy całkowicie odświeżoną wersję uwielbianej przez Polaków książki: Marcin Bruczkowski, Bezsenność w Tokio. Wyjechał do Japonii, planował zostać tam na rok, wrócił po 10 latach. Jak sam twierdzi - zatrzymała go miłość do japońskiego piwa i łaźni koedukacyjnych. Po powrocie postanowił podzielić się swoimi przeżyciami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kto wiernie oglądał serial, być może nie będzie miał z tej książki równej przyjemności co ja, okazjonalnie trafiająca na odcinki. To dopiero dzięki książce poznałam uroczych, zupełnie niepowtarzalnych bohaterów i historię, która może ma niewiele wspólnego z codziennym życiem, ale jest za to super optymistyczna. Pomaga w codzienności, sprawia, że się uśmiechamy. Czy można chcieć coś więcej?

Do księgarń trafiło nowe wydanie powieści „Ambasadorowie”, którą sam Henry James uznawał za swoje najwybitniejsze dzieło. Paryż – symbol cywilizacji, sztuki, miłości i dekadencji, miejsce, gdzie normy moralne pękają jak bańka mydlana, i Ameryka – purytańska, praktyczna i na swój sposób niewinna. Henry James, wnikliwy badacz różnic międzykulturowych, na tym kontraście buduje swą opowieść o człowieku, który przybył z Nowego Świata do Paryża, aby ratować przed rzekomym zepsuciem syna przyjaciółki, i który odnalazł tam łagodną i niespodziewaną słodycz dojrzałego życia.

Robert Ziębiński i Lech Kurpiewski przez lata pisali o filmie na łamach najważniejszych polskich tytułów prasowych. Z ich rozmów (i sprzeczek) o filmach całkowicie autorski, subiektywny leksykon filmowy – książka „13 po 13. Subiektywny remanent kina” (wyd. Prószyński i S-ka). Książka składa się z 13 rozdziałów – kategorii. W każdym z nich czytelnik znajdzie 13 dyskusji na temat 13 najważniejszych, najlepszych lub najbardziej kontrowersyjnych obrazów w danej kategorii. O swojej książce autorzy mówią we wstępie:

Nadmiernie cukierkowa (w sensie przenośnym i dosłownym) okładka sugeruje, że oto możemy mieć do czynienia z leciutką historią miłosną. Nic bardziej mylnego: książka Ewy Sitarek to mądra opowieść o matce i córce, które gdzieś zgubiły zdolność porozumienia. Okładka mnie odstraszyła. Ale samej książki nie odłożyłam do zakończenia ostatniej strony.