
Jeffery Deaver sam sobie wyznaczył pewien poziom literacki. Jego książki są porywającymi, pierwszorzędnymi kryminałami. Ten także napisany jest doskonale, ale to zdecydowanie nie najlepsza książka Deavera. Niedociągnięcia rekompensują Amelia Sachs i Lincoln Rhyme.

W dniu dzisiejszym, 17 grudnia, swoją premierę ma piąty już tom serii 39 wskazówek, pt. Czarny krąg, autorstwa Patricka Carmana. Książki jak i sama zabawa internetowa na stronie www.the39clues.pl zdobyły już rzeszę swoich fanów, którzy dzielnie walczą o kolejne nagrody rozwiązując misje przypisane do każdego tomu.

Czy Zygmunt Freud, największy autorytet w dziedzinie ludzkiej seksualności i pożądania, miał romans z młodszą siostrą swojej żony? W jaki sposób ten skandaliczny związek się narodził i kiedy się skończył? W jaki sposób romans mógł wpłynąć na teorie Freuda dotyczące kobiet, ich fascynacji, frustracji i ukrytych pragnień? I wreszcie, jak to możliwe, że jedna siostra zabrała życie i miłość drugiej, w sytuacji gdy cała trójka żyła w tym samym domu?

Książka zwyciężczyni drugiej serii programu MasterChef, Beaty Śniechowskiej. Chociaż oprawa graficzna przypomina książę poprzedniczki, w środku znajdziemy zupełnie inne rzeczy. Bardziej proste, a tym samym ciekawsze. Łatwiej jest zrobić je w domu. A to samo już daje książce Beaty pierwszeństwo.

Jakim cudem ludzkość nie wymarła, skoro tyle wysiłku trzeba włożyć w wychowanie jednego dziecka? SOS! W domu pojawia się małe stworzenie, które ryczy nie na żarty, za krótko śpi, ssie palec, robi kupy i dziwnie na ciebie patrzy. Podobno człowiek może się przyzwyczaić do wszystkiego. Więc kiedy w domu pojawił się Pitu (wtedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia, jak się będzie nazywał), przyzwyczailiśmy się. Jakimś cudem zmieniałem pieluchę. Nie wiem, jakim cudem wkładałem mu nowe ubranko.

Pitu i Kudłata lubią się wymądrzać. No co? Przecież swoje już wiedzą – na przykład gdzie można spotkać Wielką Stopę, ilu było Alibabów, jak kupić rażącą prądem pamiątkę albo jak
być mumią. Mama z tatą muszą się jeszcze sporo nauczyć. Ciekawe tylko, dlaczego ciągle
łapią się za głowę i przewracają oczami. Ale kto by tych rodziców zrozumiał?

7 nominacji do Złotych Globów! Zdobywca głównej nagrody tegorocznego Festiwalu w Toronto! Aż 10 nominacji do Satelitów, nagród przyznawanych przez Międzynarodową Akademię Prasową i 7 nominacji do Film Independent Spirit Awards! Ekranizacja wstrząsających wspomnień Solomona Northupa, wolnego człowieka, który stał się niewolnikiem, zachwyciła rzesze krytyków i została okrzyknięta przez publiczność absolutnym arcydziełem!

Miło jest nam poinformować Państwa, że Jeremy Rifkin, autor bestsellerowej Trzeciej rewolucji przemysłowej, został uhonorowany „energetycznym Oskarem”: prestiżową nagrodą “Energizer of the Year” przyznawaną przez Energy Academy. ecna era przemysłowa, oparta na ropie i innych paliwach kopalnych, na naszych oczach zbliża się ku końcowi. Ceny benzyny i żywności nieubłaganie idą w górę, bezrobocie sięga rekordowych rozmiarów, a odbudowa nadszarpniętej przez recesję gospodarki zamiast przyspieszać – zwalnia.

15 stycznia nakładem Wydawnictwa Otwartego ukaże się długo oczekiwana kontynuacja perypetii Jacka Zaręby, podstarościego łęczyckiego próbującego rozwiązać skomplikowaną intrygę kryminalną – Szubienicznik. Falsum et verum. Czy tropiciel złoczyńców okaże się gwałcicielem i mordercą? Jacek Zaremba, który przybył do stolnika Ligęzy, by rozwikłać sprawę sfałszowanych listów, został oskarżony o okrutne zbrodnie. Czy dowiedzie swej niewinności? A może Zaremba to wilk w owczej skórze?

- Przepraszam – powtórzył dosadniej i dopiero wtedy dał radę wyrwać mnie z moich myśli. Podniosłam głowę w stronę granatowych oczu i pięknie opalonej karnacji. Właściciel tego szalenie ładnego zestawu, ubrany w długi ciemny płaszcz stał nade mną z kubkiem gorącego napoju. Był wysokim, szczupłym brunetem, uśmiechał się też do mnie niezmiernie grzecznym uśmiechem. Otaksowałam go bezmyślnie długim spojrzeniem, zastanawiając się machinalnie, czy zainteresowałby się platynową blondynką. Uznałam, że dobrze by do siebie pasowali. Chyba właśnie znalazłam swojego męskiego bohatera.

Dlaczego ta książka jest ważna?
- opowiada historię niezwykłego człowieka - Polaka, który został ekspertem od broni palnej Policji San Francisco i Biura Śledczego ATF
- przybliża kulisy najgłośniejszych spraw - od zabójstwa Milka, poprzez śledztwa w sprawie seryjnych morderców do strzelaniny w restauracji "Pod Złotym Smokiem" w chińskiej dzielnicy
- to relacja z pierwszej ręki - opowieść człowieka, który stawał twarzą w twarz z mordercą

Pięknie wydana książka o matematyce, bardzo fajny prezent dla tych z nas, którzy interesują się tą dziedziną. Dowiemy się z niej, dlaczego nie przyznaje się Nobla w dziedzinie matematyki i dlaczego jednocześnie matematykę uważa się za królową nauk.

Uwielbiam programy Trinny i Susannah. Przejmuję się nimi okropnie, w zasadzie na każdym płaczę – to takie straszne, że kobiety tak źle się ze sobą czują i to takie fajne, że Trinny i Susannah tak im pomagają. Gdybym miała wybór między psychoanalizą a skorzystaniem z ich usług, nie zastanawiałabym się ani sekundy.

Znakomity thriller psychologiczny – trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony opowieść o winie i zemście. Policja w Akwizgranie dostaje anonimową informację o porwaniu małej dziewczynki. Komisarze Seifert i Menkhoff przeżywają szok, kiedy okazuje się, że ojcem dziecka ma być doktor Joachim Lichner, psychiatra, którego kilkanaście lat wcześniej po spektakularnym procesie poszlakowym wsadzili do więzienia za zamordowanie małej dziewczynki.

Długa Ziemia stoi otworem. Ludzkość rozprzestrzeniła się po niezliczonych światach, a flotylle sterowców łączą je, wspomagając wyprawy badawcze, wymianę handlową i rozwój kultury. Jednak gdy cała ludzkość kształtuje Długą Ziemię, ona sama też wpływa na ludzi. A zbliża się punkt kolizji kilku ważnych kryzysów. Ponad milion kroków od oryginalnej Ziemi Podstawowej, wyrasta nowa Ameryka – młody naród, który dość ma słuchania Podstawowego Rządu.

Hanna Connelly, dwudziestoośmioletnia projektantka i wschodząca gwiazda w świecie mody, dowiaduje się, że Doskonałe Repliki Connelly’ego, należąca do rodziny fabryka mebli założona przez jej dziadka została zrównana z ziemią przez wybuch, do którego doszło w środku nocy. Wszystko uległo zniszczeniu: magazyn, salony wystawowe oraz muzeum z bezcenną kolekcją zabytkowych mebli. Co gorsza, aby uciec przed płomieniami, Kate, starsza siostra Hanny, wyskoczyła z okna i teraz ciężko ranna leży w szpitalu, pogrążona w śpiączce farmakologicznej. Inspektorzy pożarnictwa badający sprawę otwarcie mówią o swych podejrzeniach, że ktoś, może nawet Kate, rozmyślnie doprowadził do wybuchu.

Zoe i Alex to ogień i woda, światło i mrok. Jednak czasem wystarczy przebłysk światła, by rozproszyć ciemność, a miłość dokonuje cudów. Alex Nolan to zgorzkniały i cyniczny mężczyzna. Nie przypomina swoich braci, Sama i Marka, którzy podobnie jak on mieszkają nad Zatoką Friday. Oni wierzą w miłość i uważają, że warto zaryzykować cierpienie, by zyskać szczęście. Jednak Alex żyje we własnym piekle, zwalczając demony za pomocą whisky.

U kresu swego życia – w 1195 roku ery chrześcijan, a w 589 roku hidżry – Sara Awenzoar, lekarka i wnuczka słynnego medyka Abu Marwana, wspomina swoje dzieciństwo w średniowiecznej Sewilli. Dorastająca pośród dzieł poezji i medycznych traktatów dziewczynka poznaje swego powracającego z wygnania dziadka, a także samego Awerroesa, wybitnego hispanoarabskiego filozofa. To właśnie oni przyznają Sarze prawo do sprawowania opieki lekarskiej nad kobietami i dziećmi. Po jakimś czasie Sara trafia do Marrakeszu, gdzie ma czuwać nad zdrowiem haremu kalifa. Wplątana zostaje nie tylko w polityczne rozgrywki między dynastiami Almohadów i Almorawidów, ale również w nie mniej groźną sieć kobiecych intryg. Szybko zdaje sobie sprawę, że wstydliwe sekrety mieszkanek haremu mogą ściągnąć na jej głowę nawet śmierć…

W swojej najnowszej książce Ian Stewart opowiada, jak matematyka pomaga nam w odkrywaniu tajemnic życia. Dzięki matematyce uczonym udaje się wyjaśnić ukrytą złożoność roślin i zwierząt, rzucić nowe światło na zachowanie i wzajemne oddziaływanie organizmów. W sposób niezwykle klarowny i intrygujący Ian Stewart omawia matematyczne aspekty badań nad życiem, między innymi ukryte mechanizmy żywych komórek, działanie mózgu i zachowanie wirusów. Zastanawia się nad możliwościami zaprojektowania i stworzenia sztucznych form życia i szacuje prawdopodobieństwo istnienia organizmów żywych w innych zakątkach Wszechświata.

Jakie okropności czekają cię po powrocie, jeśli polecisz w kosmos z prędkością bliską prędkości światła? Czy można wpływać na rzeczywistość, jedynie ją obserwując? Czy można zbudować wehikuł czasu? Czy kot Schrödingera tak naprawdę jest żywy czy martwy? Czy można być w dwóch miejscach jednocześnie? A w trzech? A w trzech tysiącach? Czy mechanika kwantowa jest w jakiś sposób odpowiedzialna za wszystkie rzeczy, które się gubią? Jesteś częścią otaczającego cię wszechświata, nie możesz więc pozwalać sobie dłużej na niewiedzę. Pora poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Jesteśmy pewni, że większość z nich cię zaskoczy.