
Pasjonująco napisana i znakomicie udokumentowana historia najsłynniejszej agencji wywiadowczej świata. Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun – odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie w Entebbe w Ugandzie w 1976 roku; czy operacji Opera – zbombardowania irackiego reaktora atomowego w Tammuzie w 1981 roku. Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, „Mosadu w Mosadzie”, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w politycznych zabójstwach, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu.

Ta książka wstrząsnęła sumieniami Niemców. Po kilkudziesięciu latach Pola Kinski, córka legendy światowego kina, wielbionego Klausa Kinskiego, znanego zwłaszcza z ról w filmach Wernera Herzoga, postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, jak ojciec wykorzystywał ją seksualnie jako dziecko i nastolatkę. „Czułam, że muszę o tym napisać, nie tylko ze względu na siebie, ale i innych, którzy doświadczyli tego samego” – wyznała Pola.

Najnowsza powieść autora światowego bestsellera Zimna Góra, zekranizowanego pod tytułem Wzgórze nadziei. Szepty lasu to pełna napięcia i niepokoju historia o miłości, rozgrywająca się w niewielkim miasteczku w Appalachach w latach sześćdziesiątych XX wieku. Na odludziu, w skromnej chacie na skraju lasu Luce opiekuje się cierpiącymi na mutyzm bliźniętami swojej zamordowanej siostry.

Wciągająca opowieść w duchu Służących i Sekretnego życia pszczół o przyjaźni między Mary, ciemnoskórą służącą, i Jubie, trzynastoletnią białą dziewczynką z szanowanej, zamożnej rodziny, która, jak się okazuje, skrywa wiele niewygodnych tajemnic… Poruszająca historia o potrzebie bliskości, szczerości, tolerancji, wyrozumiałości dla inności, niezgody na rasizm i zarazem pasjonujący obraz amerykańskiej rodziny i prowincji Południa Stanów w burzliwych i pełnych napięć latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Siostry Mirabal – tytułowe Motyle – to bohaterki narodowe na Dominikanie. Zaangażowały się w walkę o wolność w czasach krwawej dyktatury Rafaela Trujillo. Trzy z czterech sióstr zapłaciły za to najwyższą cenę. Julia Alvarez pasjonująco odtwarza historię ich życia, świat uczuć i wartości, a także egzotyczne realia Dominikany. Charyzmatyczne, pełne pasji i zaangażowania bohaterki zjednały sobie sympatię i uznanie tysięcy kobiet na całym świecie.

Nie zamierzam wnikać w teorie spiskowe, opowiadające o tym dlaczego powstała ta książka. W zasadzie jest mi wszystko jedno. Gdyby nie wydała jej żona premiera, pewnie nie uzyskałaby równej promocji. Ale napisała ją żona premiera. I bardzo dobrze. Bo to ciekawa lektura o silnej kobiecie i rodzinie.

To moje pierwsze spotkanie z Heather Graham, byłam więc całkiem zaskoczona. Jeśli przeczytać opis na okładce, możnaby wywnioskować, że to typowy, tradycyjny i rasowy kryminał. Dopiero zagłębiając się w samą książę dowiadujemy się, że to znacznie więcej niż tylko kryminał. Cała opowieść jest być może kryminałem, ale podszyta jest też przyjemnym wątkiem o świecie zmarłych. Są duchy, jest wciągająca opowieść, trudno się nie zaangażować. Niniejszym więc wstawiam kryminał duchowy na listę lubianych przeze mnie gatunków literackich.

Nikodem Pałasz (w środowisku sportowym znany jako Nikodem Jaworski), od wielu lat pracujący jako manager sportowy czołowych polskich tenisistów, kreśli wizję sportu XXI wieku. Pod maską kryminału portretuje sieć zależności, brudne interesy i mroczne tajemnice środowiska min: ustawianie meczy i doping.

Katarzyna Szelenbaum powinna być znana znacznie większej liczbie osób. Zasługuje. Niezależnie od tego, ile osób uważa ją za wyjątkową autorkę i tak jest ich za mało. Kolejna książka tylko udowadnia moją teorię. Doskonała!!!

Nie myślałam o Adamie więcej, ale – jak się wkrótce okazało – on myślał o mnie. Nasze drugie spotkanie nie było już przypadkowe. Przynajmniej nie z jego strony. Kończyłam właśnie 5 godzinny blok zajęć i wykończona wychodziłam z uczelni. Miałam za sobą wyjątkowo zły dzień. Poza fatalnie przygotowanymi studentami, bezustannie odbierałam też telefony od kolejnych stacji telewizyjnych i gazet, proszących o wywiad z okazji tej koszmarnej rocznicy. Próba tłumaczenia, że nie mam i nie chce mieć z planetą nic wspólnego spełzła na niczym. Byłam po prostu łatwiejszym celem niż moja matka, która już dawno pozbyła się tak przyziemnego (jak mówiła) przedmiotu jak telefon, a z domu wychodziła sporadycznie, korzystając raczej z internetowej komunikacji ze swoją galerią. Zdecydowanie nie łatwo było też wytropić mojego brata, wstąpienie do wojska równało się z utajnieniem jego danych osobowych. Czasami myślałam, że to właśnie dlatego zdecydował się na taką karierę. Szczęściarz.

Gigantyczna praca, którą musiał wykonać jej autor, naprawdę się opłaciła. To bardzo udana i ciekawa książka, ze skompresowaną wiedzą o postaciach i komiksach Marvela, a także historii wydawnictwa - i całej amerykańskiej popkulturze. To również opowieść o fuzjach, redukcjach, przejęciach i innych korporacyjnych koszmarach. Niby prawie encyklopedia, a czyta się ją jak sensacyjną powieść.

Większość z nas ma świadomość, że miejsce w którym żyjemy ma „jakąś” ludową tradycję. Ale jaka ona jest? Jakie zwyczaje mieli lub w co wierzyli nasi dziadkowie? Jeśli w ogóle się nad tym zastanawiamy, to najwyżej kilka razy do roku, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra, kiedy – czasem mimowolnie – powtarzamy czynności, wykonywane przez naszych przodków.

Z okazji 125-lecia Towarzystwa National Geographic redakcja magazynu National Geographic Polska zaprosiła do udziału w jubileuszu wybitnych naukowców, podróżników i odkrywców. Obchody zwieńczyło spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Jubileuszowa trójkolorowa flaga dotarła w 2013 roku w najdalsze zakątki świata, odwiedzając 6 kontynentów i 20 krajów.

Doskonała książka, która powinna trafić prosto na lekcje historii w każdej szkole. Bez wyjątku. Takie lektury to wyjątkowa literacka podróż. Absolutnie dla każdego.

Nora Roberts osiągnęła w swoim fachu wszystko, o czym mogłaby marzyć każda pisarka. Jest jedną z najczęściej czytanych autorek na świecie, ma oddane rzesze fanów na całej planecie. To jedna z nielicznych autorek, których książki kupuje się w ciemno. Pisze romanse, ale też futurystyczne kryminały, które od lat znajdują oddanych zwolenników. Kupujcie koniecznie. Można w ciemno. Słowo honoru.

Mała objętością, duża duchem książka. O prawdziwych ludziach, dla prawdziwych ludzi. Dorota Sumińska porywa niebywałym spojrzeniem na świat i niebagatelnymi refleksjami. Czytajcie. Bez reszty.

Diane Ducret ‒ autorka bestsellerów Kobiety dyktatorów i Kobiety dyktatorów 2 – odsłania szokujące kulisy ostatnich chwil życia despotów. Odważne pytania, zaskakujące wnioski, nieznane fakty. Ostatnia noc Mussoliniego z piękną kochanką. Czy podejrzewał, że prosto z satynowej pościeli trafią na stację benzynową, gdzie zawisną głowami w dół? Przecież mógł uciec, miał tyle okazji. Czekam na ostatni akt tragedii – wypalił w ostatnim z wywiadów.

Magazyn National Geographic Traveler przedstawia listę 21 podróżniczych hitów na 12 miesięcy. Są to destynacje związane zarówno z najważniejszymi wydarzeniami roku, jak zimowe igrzyska olimpijskie czy Mundial, jak i pomysły na wyprawy zgodne z najnowszymi trendami podróżniczymi, np. ekoturystyką.

Już w pierwszym kwartale 2014 r. ukaże się kolejna książka z serii Uniwersum Metro 2033 „Dziedzictwo przodków”. Tym razem czytelnicy przeniosą się do miasta-twierdzy Königsberg. Przedsionka Berlina. To ostatni przyczółek, po zdobyciu którego upadek Trzeciej Rzeszy stał się nieuchronny. Tę niegdyś niemiecką ziemię podczas II wojny światowej obficie zrosiła krew radzieckiego żołnierza.

Powtarzam kolejny raz: książki historyczne wydawnictwa RM powinny być obowiązkową lekturą w szkole, najlepiej taką zastępującą tradycyjne podręczniki. To żywa, pasjonująca lekcja historii, napisana przez prawdziwego pasjonata i doskonałego pisarza. Porywająca lektura.